Кутя на будь-який смак Окрасою столу та головною стравою на Різдво є кутя – традиційна обрядова українська страва. Рецепти її приготування передавалися з покоління в покоління, але з часом модифікувалися, додавалися нові інгредієнти. Але «класична» кутя готується із пшениці. Тут зібрані різні рецепти приготування куті. Обирайте на свій смак!
Кутя класичнаДля приготування треба взяти 2 склянки пшениці, 200 гр. маку, 200 гр. товчених грецьких горіхів, 200 гр. родзинок, мед – за смаком.
Приготування:
Якщо пшениця не обдерта, то спочатку її треба добре потовкти в ступці, періодично підливаючи туди воду. Потім зерно треба почистити від твердої оболонки, ретельно промити та просушити. Після цього з нього можна варити кашу. Для цього зерно треба залити окропом у співвідношення 1х2 та варити до готовності (при потребі воду можна підлити). Найкраще варити кашу в глиняному горщику в печі (або хоча б в духовці). Каша має бути розсипчастою.
Тим часом мак треба промити, залити окропом та запарити на 2-3 години. Злити воду. В макітрі мак добре розтерти, до виділення макового молочка. Додати мед та добре вимішати.
Родзинки замочити в окропі, щоб набухли. Злити воду.
Змішати мак з кашею, додати товчені та трішки підсмажені грецькі горіхи, родзинки. Приправити узваром.
Кутя проста медова1,5 склянки пшеничної крупи, 200 гр. меду.
Пшеничну крупу добре промити, залити холодною водою та дати постояти 2-3 години. Зварити кашу. Мед розвести теплою водою, залити ним пшеничну кашу, довести до кипіння.
Кутя змішана з варенням200 гр. пшеничної крупи та 200 гр. рису, 2 склянки ягід чи фруктів з варення або компоту.
Окремо зварити пшеничну та рисову кашу. Охолодити, змішати та добре вимішати. Вимішати з фруктами чи ягодами. Можна додати узвар.
Кутя не варена (сироїдська)
Крупу пшениці, вівса чи ячменю добре подрібнити (можна купити вже подрібнену, так звану січку). Добре промити, замочити в холодній кип’яченій воді. Коли зерно достатньо розбухне та стане м’яким, злити воду та приправити кашу медом, родзинками, товченими горіхами.
Кутя з рисом та мигдалем250 гр. рису, 100 гр. мигдалю, 100 гр. родзинок, кориця та цукор – за смаком.
Рис перебрати, добре промити, залити холодною водою та довести до кипіння. Злити воду. Рис знову залити великою кількістю води та зварити до готовності. Воду злити, рис охолодити.
Мигдаль ошпарити, добре потовкти, щоб він подрібнився. Додати цукор та трішки води. Вимішати із рисом. Додати ошпарені родзинки, корицю та знову вимішати.
Викласти у велику тарілку та посипати цукровою пудрою.
Кутя ячмінна з маком та варенням2 скл. ячмінної крупи, 3 л. води, 1 скл. макового чи соєвого молока (можна – води), 1 скл. маку, 3 ст.л. меду, 2 ст. л. смородинового (чи іншого кислого) варення.
Крупу промити, відварити у воді на невеликому вогні, постійно знімаючи пінку. Як тільки крупа стане густіти – злити воду, кашу перекласти в інший посуд та залити молоком (рецепти приготування рослинного молока можна знайти ТУТ). Варити до готовності весь час помішуючи.
Тим часом мак залити окропом та залишити на 5 хв. Злити воду та ще раз залити окропом. Злити та розтерти мак в макітрі.
Мак додати до каші, додати мед та постійно помішуючи прогріти на слабкому вогні протягом 3-5 хв. Кутю заправити варенням.
Кутя з халвоюІнгредієнти: пшениця, мак, цукор, вода, родзинки, мед, грецькі горіхи, халва.
Приготування: Зварити пшеничну кашу: почищене зерно залити водою та варити на слабкому вогні близько 2 годин. Охолодити.
Тим часом залити мак окропом. Дати постояти. Воду злити, а мак добре розтерти. Додати цукор і знову розтерти. У зварену пшеницю додати мак, товчені грецькі горіхи, ошпарені родзинки, мед, халву та гарячу воду чи узвар за смаком (рідина додається, щоб відрегулювати густоту куті. Якщо хочете більш густу – можна не додавати). Все добре вимішати.
Смачної Куті!ВЕСЕЛИХ СВЯТ !!!