Спробую пояснити трохи...
На міжбанку торгують виключно безготівковою валютою. Ні комбанки, ні НБУ не торгують дипломатами чи мішками з долярами- суто цифірь на комп'ютерах. Є свої правила. Основні з них такі - на початок дня комбанки виставляють заявки на продаж чи купівлю валюти. Якщо пропозиції валюти більше, ніж заявок на купівлю - курс падає, менше - росте. Звідки заявки купівлі/продажу у банків? Для чого їм взагалі потрібні операції з валютою? У комбанків є клієнти, комерційні і приватні. Комерційні клієнти, яким потрібна валюта для розрахунку за імпорт - формують спеціальне платіжне доручення в банку, і банк іде на міжбанк щоб купити валюту і перевести контрагенту клієнта. Клієнти-експортери, які отримують валюту з-за кордону - зобов'язані продавати 50% валютної виручки, вони також формують заявку на продаж. Інші заявки - це заявки самого банку для розрахунку з його банками-кореспондетами в різних країнах - це якраз обслуговування приватників, що розрахувалися карткою за бугром. Отже, комерційні банки купують і продають валюту виключно в інтересах своїх клієнтів, на кожну таку операцію є "бумажка" - платіжка фірми або рахунок іноземного банку.
Тепер розглянемо, що відбувалося останнім часом. Офіційний курс міжбанку і чорний курси стали різко різнитися. Це сталося тоді, коли Порох дав команду перед виборами тримати курс 12.95 за будь-яку ціну. Але природу не обдуриш, одним наказом курс не зупиниш. Тому виникла маржа між "приказним" курсом і чорним.
Хто користався цією маржею? Те, що банки купували валюту дешево безготівкою і продавали дорого в обмінниках - міф. Як я писав вище - купити валюту "просто так", "для всяких нужд" не можна. А навіть якщо купити - нема можливості перевести цифірь в папір, такого банкомата не існує.
Найперше, цією ситуацією скористалися "бариги". Сотні людей почали заливати гривню на картки і летіти до найближчого банкомату Польщі, Угорщини чи Словаччини. Там знімали місцеву валюту і везли сюди, або вже в доларі. При операції курс рахували "по офіційному". Банк-власник банкомату за кордоном знімав відповідну суму з коррахунку українського банку і наш банк знов йшов на ринок щоб його поповнити. Суми крутилися колосальні. Наварили люди сотні тисяч. Хто цікавиться, чув про директора одного з калуських комунальних підприємств, який у своїх працівників картки позбирав і лиш мотався між Калушом і Перемишлем.. Весь цей "навар" був з наших кишень - адже цей потік з України щожня тиснув на гривню. А НацБанк лиш кидав і кидав в топку щоб гасити...
Тепер нібито розвернули ситуацію так, що вся маржа на курсі буде залишатися комбанку, а не ділкам... Але насправді це зробили для зниження попиту на міжбанку - перекрили потік, який вже став серйозно впливати на курс в гірший бік. Принамні, він зменшиться в сотні раз. І заробіток комбанків стане не в порівняння з тим, що вимивалося з держави.
Пи.Си. А Коломойський пішов ще далі - виставляє рахунки за невірний крос-курс заднім числом. Таке кажуть. Так що тепер у "бариг" мінуса шалені на контах. Бєня свого не попустить
Відповідь від: 23 Січня 2015, 18:47:15
Звідки тоді взагалі береться готівкова валюта???
Виключно привезена до України в гаманцях (мішках, дипломатах). В Україні офіційно долари ніхто не друкує. Лише в Штатах.