З фейсбуку
Карго-культ "цивілізованого світу"
Остннім часом все частіше в суспільних дискусіях як аргумент використовується формула: для України це потрібне, бо так є "в усіх цивілізованих країнах". Зазвичай цей аргемунт використовують для контраверсійних пропозицій, які викликають суперечки, знаходять гарячу підтримку однієї частини аудиторії та гаряче несприйняття – іншої. При чому аргумент "як у всіх цивілізованих країнах" можуть використовувати як "за", так і "проти" – в залежності від контексту.
Як на мене, такий аргумент значною мірою нагадує карго-культ (хто не знайомий з цим поняттям - прошу дивитися у Вікіпедії). Прихильники "всього цивілізованого світу" вважають, що перенесення в українські реалії якогось елемента (або й цілого комплексу елементів) з іншої, "успішної" (справді чи лише уявно), традиції зробить Україну такою ж "успішною", як і "весь цивілізований світ".
Беззаперечно, що країни та народи повинні переймати одне від одного корисні, позитивні, успішні речі. Але те, що добре працює в одних умовах – не обов'язково так само працюватиме в інших. Якщо і брати за аргумент "весь цивілізований світ", то мені здається, що успіх держав і суспільних традицій має основою, в першу чергу - УНІКАЛЬНІСТЬ, яка чуже сприймає не автоматично як краще, а творчо, адаптуючи до власної реальності. І успішними стають лише ті, хто знаходять "золоту середину" між чужим і власним.
Інакше може вийти як з реформами Петра Романова – бояр побрив, тютюн курити навчив, в камзоли вдягнув, іноземців до держави навіз, "вікно в Європу прорубав" (дивно, чому не двері відкрив?), Новий рік встановив святкувати 1січня замість 1 вересня, а суспільні відносини в його краї як були ближчими до азійських автократичних традицій, ніж до європейських демократичних, так і залишаються.
Тож коли в черговий раз в нашому інформаційному просторі запускається хвиля "давайте це скасуємо/введемо/змінимо/перенесемо, бо так є у всьому цивілізованому світі", мені стає сумно. Бо така аргументація сама за себе свідчить про інфантильність, меншовартість та нецивілізованість.
Ну не варто український народ низводити до псевдо-цивілізованих свиридів голохвастових або зачарованих "цивілізацією" прокопів сірків!
Нікому ж нормальному навіть на думку не спаде, що раз у "всьому цивілізованому світі" українською не спілкуються, то і українцям не треба. А треба російською, англійською, китайською чи арабською (кому яка цивілізація миліша). Чим більше мов знаєш – тим краще. Але не можна свою рідну мову упосліджувати заради "цивілізованої".
Для британців монархія не менш цивілізована, ніж для американців – республіка, для німців федерація - не менш цивілізований устрій, ніж для французів – унітарна держава; корейці пишаються своєю унікальною абеткою хангиль не менше, ніж китайці – ієрогліфами; Катар показує приклад того, як абсолютна монархія та глибока ісламська релігійність можуть сполучатися з відкритістю для зовнішнього світу, інноваційністю та заможністю, за рівнем життя випереджаючи конфедеративно-референдумну і секуляризовану Швейцарію (яка, в свою чергу, від цього аж ніяк не комплексує).
Якщо хочемо збудувати ВЛАСНУ країну, а не поганеньку підробку під чийсь успішний оригінал – маємо, навчаючись чужому, в першу чергу цінувати, плекати та зміцнювати ВЛАСНЕ. Бо в усьому цивілізованому світі рахуються лише з тими, хто САМ чогось вартий, та поважають лише тих, хто САМ СЕБЕ поважає.
(Свідомо не пишу про конкретні приклади подібних дискусій, бо хочу тут узагальнити проблему, а не тонути в деталях).
Євстратій Зоря