Стаття №28 від 11 жовтня
Чергова піар-акція – чергова невдала піар-акція, а жаль…
Цього тижня тривала епопея довкола демаршу представників нашої місцевої влади. Мер розпорядився відправити посадовців та службовців апарату міської влади у безкоштовні відпустки. Щодо законності такого розпорядження – то це питання окремого розгляду – сьогодні ж про мету та результати цього рішення Ігоря Насалика.
Ціль здається простою – привернути увагу до проблеми. Та як висловлюється одіозний персонаж сучасного іммігрантського націоналізму Майкл Щур: «АЛЕ Є ОДНЕ АЛЕ» - до якої саме проблеми намагалися привернути увагу, а яку насправді розкрили, чийого реагування очікували, а чийого дождалися.
У п’ятницю на офіційному сайті міської ради був розміщений прес-реліз: «Міський голова разом із заступниками та працівниками апарату виконавчого комітету міської ради пішли в неоплачувані відпустки.» В якому ніяких нових фактів у обґрунтуванні такого кроку міської влади викрито не було. Адже органами Державної казначейської служби несвоєчасно проводяться проплати, які забезпечують належне функціонування установ бюджетної сфери уже кілька років поспіль – і це не та проблема, що виникла сьогодні.
У понеділок була оприлюднена заява міського голови, що з наступного тижня у безкоштовні відпустки підуть усі бюджетники. Названа причина – немає бюджетних призначень на заробітну плату до кінця року. У заяві йшлося:
«Основна причина того, що міська влада сьогодні пішла у безкоштовні відпустки, у тому, що сьогодні немає бюджетних призначень на жовтень – грудень. Фактично, призначення на заробітну плату мають лише освітяни – на жовтень і частину листопада. Всі інші – медики, культура, музичні школи, державні службовці – не мають призначень на заробітну плату уже з цього місяця. Згідно із законодавством, а саме – за Бюджетним кодексом, якщо місто не має з чого виплачувати заробітні плати, то має відправити працівників у безкоштовні відпустки. Торік на виплату заробітної плати та – на енергоносії було передбачено 212 млн. гривень. Цьогоріч 150 млн. гривень. А де ще 62 млн. гривень? Це, фактично, відсутність коштів на зарплату та енергоносії на 3 місяці до кінця року. Нам обіцяли дотацію вирівнювання ще у березні, потім – влітку, а нема й досі. Поки що у неоплачувані відпустки пішли тільки управлінці, а з наступного тижня, якщо ситуація не зміниться, підуть усі.»
Зауважимо, що попри взяту тижневу безкоштовну відпустку в понеділок Ігор Насалик перебуваючи у Києві приймав участь у вирішенні питання початку опалювального сезону від Калуської ТЕЦ.
Також у понеділок деякі із місцевих засобів масової інформації стали щосили «розкривати проблему» порожніх коридорів та зачинених дверей блакитного будинку, тривалість відсутності заступників міського голови у Калуші. До вечора інформацію про крок калуської влади було розказано у новинах каналу ТВі та опубліковано на сайті Української Правди: «Виконком Калуської міськради Івано-Франківської області не вийшов на роботу через блокування Держказначейством 9 мільйонів гривень.» Фактично – новина облетіла усю країну.
Звісно, що й реакція не забарилася. У вівторок по обіді став відомий коментар з цього приводу губернатора: «Вони 7 мільйонів гривень використали на премії. А зараз пішли у відпустки. А премія йде з фонду зарплати. Кому потрібна зараз ця піар-акція? - наголосив Михайло Вишиванюк. - Будь-хто може використати кошти собі і працівникам на премії, а потім сказати, що нема грошей.»
У середу Державна казначейська служба виступила із заявою, що перерахування коштів на функціонування установ бюджетної сфери у Калуші відбувається своєчасно. Станом на 3 жовтня казначейством було оплачено у повному обсязі видатки розпорядників та одержувачів бюджетних коштів за захищеними статтями витрат, в тому числі видатки на харчування та медикаменти:
«Станом на 3 жовтня на підставі платіжних доручень розпорядників та одержувачів коштів здійснено платежів по бюджету міста Калуша на загальну суму 243 785 тис. грн.» - йдеться в повідомленні.
Держказначейство також вказує, що оформило 71 попередження про неналежне виконання бюджетного законодавства розпорядниками коштів бюджету міста Калуша. Зокрема, щодо недотримання вимог статті 51 Кодексу в частині наявності простроченої кредиторської заборгованості на суму 11 037,9 тис. грн.
«Станом на 03 жовтня бюджету міста Калуш для забезпечення своєчасної виплати заробітної плати працівникам бюджетних установ та проведення інших захищених видатків за рахунок коштів єдиного казначейського рахунка надано короткотермінових позик на загальну суму 108 353,9 тис. грн., заборгованість за якими на сьогоднішній день складає 28 181,7 тис. грн. Також бюджет Калуша отримав середньострокові позики на суму 9 139,1 тис. грн., заборгованість за якими складає 9 139,1 тис. грн.» - йдеться у повідомленні.
«Вищевикладена інформація свідчить про відсутність несвоєчасного перерахування коштів на функціонування установ бюджетної сфери в місті Калуш» - підсумували у відомстві.
Отже, ситуація прояснилася.
Існує проблема – органами Державної казначейської служби затримуються виплати за виконані роботи та надані послуги, що не дає можливості у повних обсягах та своєчасно виконати необхідні роботи, провести платежі по закупівлі устаткування освітніх та медичних установ. На цьому факті наголошували ще депутати міської ради під час засідання позачергової сесії міської ради на початку серпня. Адже такі затримки виплат негативно позначаються на ведені бізнесу підприємців, що залучалися до виконання замовлень міської ради, вони стають причиною затримки виплат заробітної плати працівникам, невчасного проведення відрахувань у державні фонди та оплати податків. Однак ще тоді Ігор Насалик наголосив: «У мене немає зауважень до казначейства. Жодних! Найменших. Бо проблема не в казначействі. Проблема в кабінеті міністрів України, проблема в доходах і податковій службі, проблема в міністерстві фінансів, проблема в міністерстві промислової політики, і проблема в міністерстві економіки. Але ніяк не в казначействі.»
І з цим важко не погодитися, оскільки Держказначейство по своїй суті є банком обігу коштів бюджетного призначення, без жодного впливу на наповнення бюджету та розпорядження грішми.
Присутня на тодішній сесії директор департаменту фінансів облдержадміністрації Галина Карп у своєму виступі зазначила: «Захищені статті, і Ви Ігор Степанович, це підтвердите – фінансуються Державним казначейством України у повному обсязі. А захищені статті це: зарплата, нарахування на зарплату, харчування, медикаментозне забезпечення і трансферти населенню, тобто допомоги малозабезпеченим сім’ям і іншим категоріям населення… Щодо дохідної частини бюджету – я згідна з Вами (Ігорем Насаликом – авт.), що по міському бюджету міста Калуша вона завищена, оскільки не враховано призупинку роботи Карпатнафтохіму. Нажаль формування бюджету по дохідній частині також не йде від врахування тих змін, які відбуваються у поточному році, а виходячи з індексу податкоспроможності за три попередні роки – Ви також це знаєте Ігорю Степановичу. Для того, щоб нівелювати ці ризики є такий механізм як середньострокова позика, яку ви і оформляєте цього року, і яку ви погашали за відповідні періоди минулих років.»
Отож, ще тоді – на початку серпня – озвучена позиція держказначейства стосовно забезпечення фінансування нашого міста зводилася до того, що це відомство брало на себе відповідальність за забезпечення покриття витрат по захищеним статтям. І відповідно до оприлюдненої у середу заяви – держказначейство виконує ці заявлені два місяці тому функції.
Однак у понеділковій заяві Ігоря Насалика бачимо закид щодо відсутності бюджетних призначень на зарплати. А оскільки влада у місті відсутня, хоча конкретно у цьому випадку потрібною є робота лише загального відділу міської ради, визначити реальність загрози відсутності фінансування бюджетників немає жодної, навіть теоретичної змоги.
Такий демарш, а також старання висвітлити його у пресі й телебаченні національного рівня свідчать, що Ігор Степанович намагався привернути увагу до проблем органів місцевого самоврядування державних очільників. Та їх реакція на події стала ясною після коментаря Михайла Вишиванюка. Справедливо вказуючи на порушення у нарахуваннях премії міській верхівці Михайло Васильович виконував завдання відбити закид, але аж ніяк не розглянути, чи, тим більше – вирішити проблему. Очевидно, що Михайло Вишиванюк буде корити представників калуської влади незаконним нарахуванням собі премій, придбаними заступникам ноутбуками й іншими не надто потрібними витратами калуської верхівки на самих себе – цей інструмент для відбивання закидів дав сам Насалик і не скористатися ним за даних обставин було б нерозумно. Тим паче, коли очолюючи область дієш в інтересах рідного собі району.
А тим часом проблеми Калуша у затримках розрахунків по виконаним роботам, неможливість повноцінно підготуватися до осінньо-зимового періоду, оплатити медичне та освітянське устаткування залишатимуться проблемами лише калушан.