Щось не памятаю чи був цей опис Калуського замку 1693 року.
"Калуш розташований на пагорбі неподалік Струкової гори. Поселення має християнські (українські й польські) оселі на передмісті – 140, лише вісім християнських господарів проживали в центрі міста. Жиди осіли тут на самім ринку – 60 осель. Місто обнесене валом, на якому дерев’яні, а подекуди муровані укріплення. Навколо має зовнішні вежі, а з двох боків брами, споруджені з дерева з оздобленнями. Перед валами місто укріплене подвійним частоколом.
При місті – замок. Від самої Струкової гори розташовані дерев’яні будинки на зразок замку, розплановані в квадрат, під ґонтами. Вони не мали якихось особливих укріплень, лише в куті від церкви знаходився зруйнований курган на зразок бастіону.
Споруда панської резиденції (100 х 24 лікті, лікоть львівський – 73, 2 см) з ознаками руйнування стояла на кам’яному підмурівку. До неї вели двоє дубових сходів, увінчаних великими круглими банями у формі веж. о цього будинку прибудовaний ґанок. Вхід до резиденції був у двох місцях. Вхідні двері до обох сіней на залізних завісах. Підлога в сінях – дерев’яна. У будівлі резиденції вісім кімнат (12х12 ліктів) з кам’яною підлогою, що для відповідного часу, очевидно, слід визнати явищем архаїчним. Вікна місцями потребують ремонту. Печі лише у чотирьох кімнатах розмальовані, а в інших приміщеннях були тільки каміни. Їдальня з кам’яною підлогою, простора (24х24 лікті), але була зруйнована, не мала стелі.
Ліворуч від будинку знаходилася стайня (70х15 кроків) з новим ґонтовим покриттям, відремонтована.
Кухня з двох кімнат (16х13 кроків) та мурованим каміном була розміщена навпроти резиденції. Піч у ній пекарська: мурована з цегли. Між кухнею і стайнею знаходилася новозбудована в’язниця. Поблизу будинку кухні – міська брама з хвірткою на завісах із залізним засувом і клямкою. Над брамою є приміщення із залою на поверсі. Вона із двома дверима, під банею у формі вежі, по-старосвіцьки вкрита ґонтами. До зали знизу вели окремі сходи.
Праворуч від брами знаходився незакінчений невеликий будинок із сінями, трьома вікнами і двома дверима до кімнати та їдальні, заново вкритий ґонтами. У цьому приміщенні піч зелена.
Замикали замкове подвір’я будинки з пекарнею та резиденцією підстарости, в якій вікна – добротні, піч – зелена. Поблизу підстаростинського будинку є маленька хатина з добрими вікнами й піччю, а біля неї – замкова брама поблизу костелу. Над брамою – альтанка у вигляді вежі над нею, в якій зберігалися зброя і спорядження. На час огляду арсеналу пороху й олова не було в наявності. Залізних куль для гармат – три. На замкових вежах гармат три (ймовірно, стільки ж було веж), гаківниць (довга і важка (10 кг) рушниця великого калібру, з гаком на прикладі. – І. Т.) – вісімнадцять. А шмигівниць (багатоствольна гармата. – І. Т.) – чотири, але вони зіпсовані, лише одна шмигівниця діюча. Салітри в мішку три ґарнці (1 ґарнець – 3, 15 - 3, 17 л. – І. Т.). Із колючої зброї в арсеналі був один спис із білим прапорцем. Мушкетів (довгоствольна ґнотова рушниця. – І. Т.) – сім. Із атрибутики тут зберігалися дві хорогви: одна з прапорцем китайковим червоним та блакитним хрестом, друга – біло-червона із червоним хрестом посередині.
Під великим будинком були пивниці, а неподалік, збоку, знаходилися дві крамниці (24х20 лікті), споруджені із каменю й цегли, але заболочені, бо вода з-під гори Струкової просочується до цих приміщень.
Посередині дитинця цього замку дві криниці: одна – перед стайнею, а друга – перед будинком підстарости, обидві потребують ремонту.
Біля господарських споруд – шпіхлер (зерносховище. – І. Т.) типу возівні, зведений із дерева під ґонтами. Навколо цих будівель виростав сад, був облаштований італійський парк, але останній уже запущений.
Остаточно замкові споруди розібрані в 1895 році, а згодом там було збудовано приміщення загальноосвітньої школи № 1."