Інформація про можливе встановлення у Калуші пам’ятника Іванові Мазепі стрімко облетіла всю Україну. Калушани почали масово висловлювати свої думки через засоби масової інформації. Не змовчала також і українська інтелігенція. Днями оприлюднили відкритий лист із закликом таки встановити пам’ятник Іванові Мазепі у Полтаві, повідомляє УНІАН.
Лист української інтелігенції закликає всіляким чином сприяти встановленню пам’ятника саме у Полтаві.
"Переконані, що Іван Степанович Мазепа — справжній, а не спотворений імперською історією образ — впливовий політик, військовий стратег, справжній борець за свободу української нації — заслуговує на увічнення його пам’яті саме у Полтаві.
Цим самим ми доведемо, що не є манкуртами і чужинцями для цієї країни, доведемо спроможність бути вдячними нащадками славних прадідів великих. Усі необхідні кроки для цього вже зроблено. Згідно з Указом Президента України від 9 жовтня 2007 року і Постановою уряду від 2 квітня 2008 року про спорудження пам’ятника Мазепі з ініціативи Полтавської міської ради був проведений всеукраїнський конкурс на кращий проект пам’ятника гетьману.
Проект переможців, авторського колективу у складі архітектора Віктора Шевченка, скульпторів Миколи Білика та Назара Білика, був визнаний Спілкою художників справді високохудожнім твором, який прикрасить Полтаву, органічно впишеться у її історико-архітектурний ландшафт, — йдеться у зверненні. — Шановні полтавці! Зараз від вас залежатиме, чи буде встановлено у Полтаві пам‘ятник Гетьманові України Іванові Мазепі — справжньому народному герою України, який є прикладом справжнього, дієвого патріотизму і громадянської мудрості, людині незламного духу і стратегічного мислення, якого так часто бракувало українським очільникам", — закликає українська інтелігенція.
Відкритий лист уже підписали підписали відомі політики, видатні діячі культури. Серед них — Президент України (2005-2010 років) Віктор Ющенко, голова Політради політичної партії "Наша Україна" Валентин Наливайченко та народні депутати.
Крім того, звернення підписали Герой України, народний артист України Анатолій Паламаренко, письменниця Оксана Забужко, лауреат премії ім. Василя Стуса поет, видавець, директор видавництва "А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА" Іван Малкович, лауреат Національної премії України ім. Т.Шевченка, українська письменниця Марія Матіос, лідер гурту "Плач Єремії", заслужений артист України Тарас Чубай.
Нагадаємо, ще недавно міський голова Калуша Ігор Насалик був непохитним у питанні про встановлення пам’ятника саме у нашому місті. На позачерговій сесії Калуської міської ради, що відбулася у вівторок, 9 лютого, він укотре підтвердив свій намір встановити пам’ятник і навіть виділити для цього власних 400 тис. гривень.
Якщо полтавчани забажають встановити пам’ятник у своєму місті, то Ігор Насалик пообіцяв, що відправить його туди за власні кошти. Однак, припустив, що таке буде не скоро.
Тим часом, міський голова оприлюднив мотиви, які покликали його ініціювати встановлення пам’ятника Іванові Мазепі, який, до речі, ніякого стосунку до Калуша не мав, саме у нашому місті. Як виявилося, пам’ятник Іванові Мазепі може знайти "компанію".
— Пригадую, що в інтерв’ю, яке давав минулого року агентству "Інтерфакс", на запитання про політичні постаті, які найбільше мені імпонують, я одним із перших назвав Івана Мазепу. Ця постать справді є для мене орієнтиром, — зізнався міський голова. — Потім ми займемося Пилипом Орликом, а також — Євгеном Коновальцем.
На рахунок останніх двох історичних діячів, то міський голова поки що не уточнив, чи він має намір їх перепоховати у нашому місті, чи тільки — встановити пам’ятники.