Люблю читати офiцiйнi сайти. Хтось скаже, що це нудно, але я не погоджусь — не нудно, а повчально. Ось пiд час свят переглянув бiографiї людей, що очолюють на мiсцях ключовi силовi вiдомства — мiлiцію, прокуратуру, податкову.
Здивуванню не було меж. Ось погляньте, що я виявив у вiдкритих джерелах.
Вихідці з Донеччини активно займають керівні посади у прокуратурі, податковій та міліції по всій Україні. Зокрема, днями податкову службу Терно¬пiльщини очолив 52-рiчний уродженець мiста Єнакiєвого, що у Донецькій областi, Олександр Вiтрук. А от правоохоронцями Житомирщини відтепер керуватиме Олександр Просолов, котрий народився у мiстi Слов’янську, що на тiй-таки Донеччині. На сьогодні в Україні понад третина керівників обласних управлінь міліції, податкової та прокуратури — вихідці з Донецької області.
Міністр внутрішніх справ України Віталій Захарченко — також донецький. Народився у місті Костянтинівцi. Генпрокурор Віктор Пшонка — теж земляк Президента. Народився у селі Сергіївка Слов’янського району на Донеччині. I голов¬ний податківець країни Олександр Клименко народився у тій-таки Донецькій області, у місті Макіївцi.
Донецьким вiддано i посаду начальника ГУ МВС України в АР Крим. Це крісло дісталося Михайловi Слєпаньову зi Слов’янська. Iз Слов’янська походить й уже згаданий новий головний міліціонер Житомирщини Олександр Просолов. Уродженець міста Тореза Віктор Дубовик керує правоохоронцями Донеччини. А ще один донецький, Костянтин Сапко, очолює ГУ МВСУ у Київській області. На Полтавщині керівником обласних правоохоронців став Едуард Федосов, котрий народився у місті Червоноармійську Донецької області. З 2011 року Управління МВС України в Кіровоградській області очолює Костянтин Пожидаєв, котрий народився у Донецьку.
Не бракує донецьких й у ДПА в областях. Так, головою ДПА у Дніпропетровській області є Вадим Куслій, котрий народився в Донецьку. В цьому ж обласному центрі з’явилися на світ Задорожний Володимир Петрович, голова Державної податкової адмiнiстрацiї у Полтавській області, та головний податківець Сумщини Андрій Кондрашов. З донецьких i голова ДПА в Запорізькій області Олексій Тімарцев. У Макіївцi народився Олександр Чернобай, голова Державної податкової адмiнiстрацiї в Одеській області. Земляк Віктора Януковича Олександр Вітрук днями очолив ДПА у Тернопільській області.
З Єнакієвого й прокурор Запорізької області В’ячеслав Павлов. Одеську прокуратуру очолює також донецький — Олександр Мрихiн, Житомирську — Ігор Проценко, а Київську — Михайло Витязь. Донецький досвід роботи має й прокурор Херсонщини Костянтин Свіденко та Дніпропетровщини — Наталiя Марчук. У Торезі народився прокурор Миколаївської області Володимир Гальцов, а в Макіївці — прокурор Донеччини Володимир Вишинський. Донецькими є прокурори Луганщини Микола Бескишний та Харківщини — Геннадій Тюрін.
Ось такi цiкавi бiографiї, ось така оригiнальна кадрова по¬лiтика центральної влади. А ось що думають з цього приводу експерти, яких я попросив прокоментувати цю тему.
— Така тенденція зберігатиметься й надалі, — каже “Експресу” нардеп Геннадій Москаль, перший заступник голови парламентського комітету з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією. — На сьогодні вакантною є посада начальника УМВСУ в Тернопільській області. Цiлком можливо, що на неї призначать також донецького. Зрештою, i СБУ очолить виходець із донецького регіону.
Кадри сьогодні добирають не за професійними характеристиками, не за здібностями, а за принципом земляцтва. Якщо ти з Донбасу, то тобі відкриті двері на керівні посади у прокуратуру, міліцію, СБУ, податкову. Сьогодні все вирішує донецька прописка. Людина навіть може не мати відповідної освіти: якщо у паспорті стоїть штамп — народився в Донецькій області, це гарантія вдалого працевлаштування. На батьківщині Віктора Федоровича сьогодні дуже популярний тост — “За нас, за вас и за родной Донбасс”.
Думаю, що до 2015 року в Україні у кадровому плані нічого не зміниться. Донецькі захоплять всі ключові посади в міліції, податковій, прокуратурі по всій Україні. Останні кадрові призначення на Житомирщині й Тернопіллі — цьому підтвердження.
— Нинішня влада робить ставку не на професіоналів, а на вихідців з донецького регіону, котрим можна особисто довіряти. Чужинцям у ній не місце, — каже Віктор Чумак, директор Українського інституту публічної політики. — Кадрова політика в Україні базується не на критеріях професіоналізму, а на особистій відданості. Це дорога в нікуди.
Богдан КУФРИК
Експрес online