От живемо ми собі і ніколи не замислюємося, а що ж то означає слово Калуш. Звідки взялася така дивна назва. Майже всі довколишні села нормально поназивані, ніби зовсім на теперішній манер і по українськи, а от наше місто хоч і не є ніби аж таке давнє (бо перша письмова згадка була всього 27 травня 1437 р.) а видать таки значно давніше, раз така назва. Що цікаво, що назва міста там заззначена чітко і точно так як його ми називаємо зараз. тобто КАЛУш і ніяк не інакше. Це важливо, бо багато теорій походження якраз твердять що слово взялося із перекрученого із плином часу такого-то слова.
Вважається також, що тоді Калуш був селом і лише коли отримав магдебурське право став містом. Не вірте любі калушани. Бо як записано у літописах ось напр. у галицьких тройських книгах серед різ¬них сіл згадуються оселі Рожнів, Довге, Ісаків, Боднарів, Лютатичі, Тужилів і
Підгірки біля Калуша. Переважно так пишуть коли є село біля більшого населеного пункту, або біля більш значимого.
Отож я почну і з короткого екскурсу, а від вас форумці очікую ваших варіантів етимології (походження) слова "Калуш".
Звісно, що можливо і нема серед нас фахових істориків чи філологів старословянських, та все ж кожна версія має право на життя.
Відповідь від: 17 Вересня 2009, 09:41:54
Отож на сьогодні існує декілька гіпотез походження назви міста, які тут наводимо.
1. Автор Антін Петрушевич виводив назву Калуша від слова "колесо". В старинних польських записах читається: "На Сівці тягнуть росіль
колюшем. Сівка — потік, над яким лежить місто" . Гіпотеза Антона Петрушевича надто довільна і не переконлива. Назва на той момент уже давно була Калуш, а назва колеса (пристрою) яким витягували розсіл була колюш. При чому мабуть спочатку було місто і можливо вже з назвою і соляними криницями, а аж пізніше придумали механізований спосіб видобування розсолу. Тому дуже малоймовірно.
2. Автор Мирон Кордуба виводить назву "Калуш" від слова "каль", що означає, на його думку, чорний. Це він мотивував такими словами: "Найстарший гурт з поміж цих осель (сіл, поселень) творять оселі із прикметниковим закінченням на "ь", про що свідчить вже сама старинність цієї граматичної форми, тепер уже невживаної, бо її місце засіла присвійна форма на "ів". Сюди належить... Калуш — (із каль — чорний)" . Цікава гіпотеза. Якщо уявити, що назва виникла ще за багато століть до 1437 року то є ймовірність, що "Калюш" перетворилося з часом на "Калуш".
Але от з якої то мови Каль- чорний? і чи є хоч десь у області місцевості з подібними назвами? Та і чого саме чорний? Адже практично всюди грунти тут не чорноземні. Практично, але не всюди. Коли підніматися вул. Європейською вгору, праворуч можна помітити невеличке висохле болотце. Зараз воно майже висохло внаслідок меліоративних робіт при побудові дороги, але років 40-30 тому на ньому щозими відбувалися хокейні баталії. Так от у тій місцині грунт подібний на чорний пластилін. Глина навіть після висихання залишається чорною як смола. Якщо уявити, що на місці теперішнього "посьолка" були такі болота, що корови топилися, то ймовірно, що і там була така чорна глина.
Але все ж. Практично нічого з коренем "каль" окрім ріки Кальміус на пам'ять не приходить. І то така назва хто зна звідки взялася. Носі сперечаються. А от із тюркської мови "каль" то не чорний а "золото".
Як такого золота тут мабуть нема, але можливо сіль яка тоді була дуже дорога наштовхнула татарів так назвати місцевість ще десь у Х -ХІ ст. Залишається невиясненим що таке "уш". Однак логічно всеж відмітити несловянське походження.