Загроза в Калуші: "Прорив дамби – питання часу". Рада дала грошей[/b]
Верховна Рада затвердила указ президента про оголошення території міста Калуш та прилеглих сіл зоною надзвичайної екологічної ситуації.
Відповідний законопроект підтримали 392 народні депутати.
Згідно з пояснювальною запискою, у Калуському районі Івано-Франківської області було порушено екологічну рівновагу в товщі гірських порід Калуш-Голинського родовища калійних солей.
Це спричинило численні провали земної поверхні над площею шахтних полів у Калуші, руйнування будинків і комунікацій, засолення водоносних горизонтів у цьому місті та селах Кропивник і Сівка-Калуська.
Мер міста Калуш Ігор Насалик під час виступу в Верховній Раді повідомив, що "минулого року в Калуші утворилася воронка розміром з футбольне поле і глибиною 25 м".
"За прогнозами МНС, найближчого року є ймовірність утворення до ста таких воронок. На їх території проживає більше 5 тисяч людей", - додав він.
Другою загрозою, за словами мера, є стан на хвостосховищі № 2 Калуш-Голинського родовища калійних солей, в якому зберігається понад 10 млн. куб. м відходів, де внаслідок опадів стрімко зростає рівень висококонцентрованих розсолів калійних солей.
"Те, що дамба прорветься, це вже питання часу. При її прориві буде знищено близько 6 хімічних підприємств та житловий масив міста", - попередив Насалик.
"Більше 10,5 млн. хімічних відходів потрапить через річку Лімниця до Дністра і його береги стануть неможливими для водозабору", - додав він.
У районі відбувається порушення цілісності захоронення близько 50% наявних на території України небезпечних відходів, віднесених до І класу небезпеки, що спричиняє забруднення повітря, ґрунтів і водоносних горизонтів у басейні Лімниці, яка впадає в Дністер.
Під час обговорення одні депутати пропонували ухвалити закон в першому читанні, інші попереджали, що "весна не чекатиме" відкладення закону до розгляду. Перший віце-спікер Олександр Лавринович повідомив, що указ президента має бути ухвалений в цілому.
Згідно з ухваленим законом, зона надзвичайної екологічної ситуації оголошена в межах територій міста Калуш та сіл Кропивник і Сівка-Калуська на строк 90 днів за пропозицією РНБО.
Усього на забезпечення указу президента Верховна Рада виділила 560 млн. 807 тисяч гривень з держбюджету. Близько 345 млн. гривень планується для добровільного відселення людей з території просідання земної поверхні