Середа, 3 лютого 2010 р.
§ TURTLE NEWS: [ACCIDENT] Запобігти лиху
Місто Калуш визнало себе зоною екологічного лиха. Хто наступний
Сьогодні Рада національної безпеки й оборони має розглянути два, здавалося б, дуже далекі один від одного, але водночас якимсь чином пов'язані важливі питання. Це забезпечення прав громадян під час другого туру виборів Президента України та недопущення екологічної катастрофи у місті Калуш Івано-Франківської області. Було б безглуздо розмірковувати про те, що важливіше і що більше бентежить суспільство. Та все-таки скажемо, що про загрозу, навислу над містом хіміків, сьогодні, на жаль, знають здебільшого місцеві мешканці й фахівці, хоча велике лихо може зачепити не тільки їх.
Як пояснювала журналістам прес-секретар Президента України Ірина Ванникова, у межах діяльності місцевого хімпідприємства «Оріана» знаходиться три відпрацьовані копальні, кар'єр, два відвали засолених ѓрунтів та інші екологічно небезпечні об'єкти. «Внаслідок неефективного господарювання довкола солевідвалів, — за словами Ванникової, — відбувається поступове засолення підземних вод. Оскільки греблі відповідних сховищ нестійкі, існує загроза їхнього прориву й потрапляння забруднених вод до річки Дністер». Вона повідомила, що в зонах можливого хімічного зараження проживає понад десять мільйонів осіб, тобто майже кожен четвертий українець.
Масштаб можливої техногенної катастрофи в Івано-Франківській області такий, що вчора туди виїхав Президент Віктор Ющенко. Він побував на держпідприємстві «Калійний завод» ВАТ «Оріана», оглянув інші об'єкти на території Калузького промислового вузла, які є потенційно екологічно небезпечними, і провів нараду з питань мінімізації негативного впливу підприємств хімічної та видобувної промисловості на довкілля й життєдіяльність людини.
І недарма Президент зобов'язав узяти участь у цій нараді не лише голів Мінприроди та МНС, але й виконуючого обов'язки міністра фінансів. Технологія охорони природи не є таємницею — проблема виникла, скоріш за все, через брак засобів. Як вважає голова Івано-Франківської облдержадміністрації Микола Палійчук, Калуш на вирішення екологічних проблем потребує п'ять мільярдів гривень. Але ця сума, за його словами, дорівнює всьому бюджету Івано-Франківської області. «Ні уряд, ані його відповідні міністерства нас не почули», — каже губернатор.
Нагадаймо, 17 січня на місцевому консультативному референдумі, що відбувся разом із президентськими виборами, було поставлено запитання: «Чи вважаєте ви, що територія міста Калуш є зоною надзвичайної екологічної ситуації?». Позитивно на нього відповіли понад 30 тисяч городян — 97,27% виборців. Оголосивши своє місто зоною лиха, калушани хочуть привернути до нього увагу всієї країни. Вони вимагають вирішити головні проблеми міста, що загострилися, зокрема, після повені на території ДП «Калійний завод». Це — відселення десятків сімей, котрі живуть над шахтними виробками, де просідає земля; утилізація токсичних відходів на території ТОВ «Оріана-Галеві», де зберігається понад 11 тисяч тонн токсичних речовин. Проте країні було не до того — вона в цей час займалася виборами. І добре, що про референдум дізнався і відреагував на нього Президент.
Добре, що на нараді він не лише порушив питання про ситуацію в цьому місті, а й поставив його набагато ширше — про недопущення екологічних і техногенних катастроф у нашій країні взагалі.
Не можна сидіти й чекати чергового нещастя — слід діяти. І калушани в цьому показали приклад усій країні. Оголосивши своє місто зоною екологічного лиха, вони дали своєрідний наказ майбутньому президентові — він зобов'язаний займатися цими питаннями не на словах, а на ділі. Адже на наступних виборах виборці його про це спитають.
Між іншим, ця теза безпосередньо стосується і нині чинного Президента, який у Калуші не вперше і добре знав про його проблеми. Практично мешканці Калуша ніби проводжали його своїм референдумом. П'ять років тому Ющенко був присутній на урочистій закладці каменя, що символізував початок будівництва російською нафтовою компанією «Лукойл» нового заводу з виробництва хлору та каустичної соди на базі хімпідприємства «Карпатнафтохім». «Кажучи про будівництво такого заводу, ми говоримо не лише про ринок, але і про робочі місця, високу заробітну плату, стабільні стосунки з бюджетом, стабільні стосунки з місцевою владою, — казав тоді Президент. — Те, що з сьогоднішнього дня починаються роботи з будівництва нового заводу... це великий успіх, який демонструє високий рівень контактів, домовленостей між місцевою владою та російськими інвесторами». Ющенко запевнив, що держава зі свого боку максимально підтримуватиме ці інвестиційні ініціативи, а в разі виникнення яких-небудь конфліктів гарантує їхнє врегулювання у правовому руслі. «Мені дуже хотілося б, аби присутність «Лукойл» — однієї з провідних нафтових компаній — позначилася і на соціальному обличчі міста», — обіцяв Президент.
Але Калуш так і залишився зоною лиха. Директор Бюро екологічних розслідувань Дмитро Скрильніков, у Калуші, де раніше виробляли калійні добрива, зараз один із найбільших у Європі полігонів хімічних відходів. Недалеко від міста, за його словами, є 11 тисяч тонн канцерогенних речовин. Скрильніков говорить про бомбу сповільненої дії, оскільки зберігаються вони в металевих бочках, які з часом проржавіють, а хімікати в результаті потраплять у ѓрунт, а потім — у воду. Еколог побоюється також і за кар'єр, наповнений концентрованими сольовими розчинами. Якщо гребля не витримає натиску талих вод, то відходи хімпідприємства, в яких міститься майже вся таблиця Менделєєва, як прогнозує Скрильніков, потраплять до Дністра.
Отже, Президент зі своєю свитою прибув до Калуша дуже вчасно. Можливо, він змусить відповідні відомства ворушитися. Адже зараз, як каже губернатор Микола Палійчук, «там настільки заплутана ситуація — і по «Лукору», і по «Нафтохіміку» — і поки що ніхто її не хоче вирішити».
Тим часом завідуючий кафедрою геотехногенної безпеки та геоінформатики Івано-Франківського національного технічного університету нафти й газу Едуард Кузьменко вважає, що на всі небезпечні об'єкти Калуша необхідно лише близько одного мільярда гривень. Це значно менше, ніж було витрачено кандидатами на передвиборну рекламу... Професор був учасником наради і, як сказав «Дню», залишився задоволений: «Найголовніше, що ухвалено рішення — наказом Президента оголосити Калуш зоною екологічного лиха, що відкриває можливості для бюджетного фінансування».
Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
ДЕНЬ №17, середа, 3 лютого 2010
http://www.day.kiev.ua/291423/
о 01:44