У ПОНЕДІЛОК, 30 СЕРПНЯ, ВІДБУЛАСЯ ПОЗАЧЕРГОВА СЕСІЯ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ VI СКЛИКАННЯ
У сесійній залі зареєструвалося 411 народних депутатів.
Відкриваючи засідання, Голова Верховної Ради України Володимир Литвин, зокрема, зазначив, що відповідно до чинного законодавства України під час позачергової сесії розглядаються лише питання, запропоновані до розгляду її ініціаторами.
Головуючий оголосив до розгляду законопроекти про внесення змін до Закону "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів", внесені народними депутатами Левом Бірюком, Арсенієм Яценюком, Олександром Єфремовим, Юрієм Кармазіним.
Л.Бірюк, зокрема, зазначив, що розроблений ним документ передбачає, зокрема, викладення частини третьої статті 36 чинного закону у новій редакції: районна організація партії може висунути виборчий список кандидатів у депутати в кожному багатомандатному виборчому окрузі по виборах депутатів відповідних міських, міст районного значення рад у кількості, що не перевищує кількість депутатів загального складу ради, по одному кандидату в депутати у кожному одномандатному мажоритарному виборчому окрузі по виборах депутатів відповідних міських, міст районного значення рад.
А.Яценюк, характеризуючи внесений ним проект закону, зокрема, зазначив, що його поправки "стосуються цілого ряду неконституційних норм, які прийняті парламентом 10 липня". В першу чергу мова йде про те, що прийнятий закон позбавляв партії, місцеві осередки яких зареєстровані за 365 днів до моменту проведення виборів, права на участь у виборчому процесі, наголосив народний депутат. Крім цього, підкреслив він, друга поправка передбачає необхідність включення до складу комісій представників всіх політичних партій, які ідуть на вибори, і які повинні захищати свій результат і свого виборця.
О.Єфремов, зокрема, повідомив, що його законопроектом пропонується зняти обмеження щодо можливості участі у місцевих виборах місцевих організацій політичних партій, що утворені пізніше ніж за 365 днів до дня виборів, а також змінити принцип формування складу територіальних виборчих комісій, відповідно до яких право брати участь у формуванні складу територіальних виборчих комісій надається не лише місцевим організаціям тих політичних партій, які представлені у Верховній Раді України поточного скликання, а всім місцевим організаціям усіх політичних партій. Крім цього, пропонується внести ряд технічних та редакційних змін у закон, сказав народний депутат.
Ю.Кармазін, представляючи внесений ним проект закону, зокрема, наголосив: "Верховна Рада має забезпечити представникам народу можливість реалізувати їхні права, в тому числі через запровадження відкритих списків, коли саме виборці, а не керівники партій будуть визначати, хто саме, в якій черговості буде мати можливість бути обраним до органів влади, в тому числі і місцевого самоврядування", і підкреслив, що його законопроект спрямований на досягнення саме цієї мети.
Суб‘єкти законодавчої ініціативи відповіли на запитання народних депутатів.
Виступаючи від Комітету з питань державного будівництва та місцевого самоврядування, визначеного при розгляді цих законопроектів головним, народний депутат Олександр Касянюк зазначив, що Комітет на своєму засіданні 30 серпня вирішив рекомендувати Верховній Раді ухвалити законопроект, внесений народним депутатом О.Єфремовим, відхиливши альтернативні законопроекти. О.Касянюк повідомив при цьому, що законопроект Ю.Кармазіна на засіданні Комітету не розглядався.
Після обговорення слово для виступу було надано авторам проектів законів, що розглядаються. Зокрема, О.Єфремов повідомив про деякі доповнення до внесеного ним законопроекту. За його словами, частину першу статті 22 частину слід доповнити положенням, згідно з яким відповідні місцеві організації партій, об´єднаних в одну депутатську фракцію у Верховній Раді України поточного скликання, можуть подати до складу відповідної територіальної виборчої комісії не більше 3 кандидатур. Крім цього, порядок формування виборчої комісії в Автономній Республіці Крим має здійснюватися у загальному порядку, як на всій території України.
Виступаючий від профільного Комітету О.Касянюк виголосив пропозицію ухвалити документ в цілому як закон.
Верховна Рада ухвалила законопроект в цілому 264 голосами.
Після цього головуючий оголосив до розгляду проект закону про внесення змін до Закону "Про державні гарантії відновлення заощаджень громадян України" (щодо механізму повернення заощаджень) і надав слово для його представлення заступникові міністра фінансів Андрію Кравцю. Він, зокрема, повідомив, що прийняття запропонованого Урядом законопроекту дасть змогу "розкупорити процес проведення виплат і одночасно забезпечить ефективне та справедливе використання бюджетних коштів". За його словами, документом передбачається створення інформаційно-аналітичних систем "Реєстр вкладників заощаджень громадян" та "Реєстр страхувальників та застрахованих осіб" і пропонується проведення компенсаційних виплат у готівковій чи безготівковій формі через установи Ощадного банку України та колишній Укрдержстрах, що, на його думку, вирішить питання оптимізації та підвищення ефективності використання коштів державного бюджету та сприятиме вдосконаленню механізмів погашення зобов´язань держави за знеціненими грошовими вкладами.
За підсумками обговорення народні депутати 249 голосами підтримали пропозицію В.Литвина про направлення законопроекту суб‘єкту законодавчої ініціативи на доопрацювання.
Після голосування народні депутати заслухали урядову інформацію про виконання заходів соціального захисту населення у зв´язку з формуванням тарифів на житлово-комунальні послуги. За підсумками розгляду Верховна Рада України 240 голосами прийняла за основу проект постанови про соціальний захист населення у зв'язку з формуванням тарифів на газ та житлово-комунальні послуги. Після внесення поправки народні депутати 244 голосами прийняли постанову в цілому.
Насамкінець В. Литвин повідомив, що чергова сьома сесія Верховної Ради України шостого скликання розпочне роботу у вівторок, 7 вересня 2010 року, і оголосив позачергову сесію Верховної Ради України шостого скликання закритою.