Ну чого ж ти аж так. Калуш мабуть був ще до того як знайшли копалини. Був селом, аж поки король не дав йому магдебурзьке право.
А якби не знайшли то би був зараз таким як Надвірна.
Звісно поклади знайшли у незапамятні часи, але і так тут жили люди і до того. Межиріччя Сівки і Лімниці, під горою. Затишна місцина. Ну правда болотиста. Але то зараз мінус, а тоді там же живності знаєш кілько водилося.
Ось витяг з історії міста М. Коломийця.
* * *
Археологи, які досліджували ці поселення, виділяють кілька етапів розвитку племенних родів, що заселяли і територію Калущини.
В урочищі Залісся також виявлено кам'яні знаряддя праці, а в передмісті Підгірки — поховання доби бронзи.
Загалом на території Калуського району, в сучасних його межах, археологи Б. П. Томенчук, Б. А. Василенко, І. К. Свєшніков у семи населених пунктах виявили 11 пам'яток мате¬ріальної культури з праісторичних часів. Це чотири курганні могильники, п'ять поселень і слов'янське городище. На західній окраїні села Негівці біля Калуша виявлено курганний могильник культури шнурової кераміки (назва походить від заглиблених ліній, якими прикрашали глиняний посуд).
* * *
Сліди праісторичних поселень на території Калуша археологи помітили ще в другій половині XIX століття, наприклад, на пасовищі або міській толоці, званій Могилки, ще в минулому столітті археологи натрапили на ряд старовинних курганів, які на той час уже були знищені. Так, у 1874 р. при копанні рова біля урочища Струковати був виявлений меч, тоді ж розкопано давній цвинтар (антропологічний аналіз кісток указував на дуже давнє їх походження). Наприкінці XIX століття в кабінеті археології Краківської Академії Красних Мистецтв зберігалася гарно вигладжена керамічна сокира, що була передана сюди з Калуша для цього польського музею [3].
* * *
У Калуші здавна існували солеварні. В 1565 році продукували сіль у 3-х банях із 4-ма вежами, які виорендовували тоді два місцеві міщани. Одна належала старості, а одна — костьолові. Річна сума прибутку з цих солеварень виносила 229 злотих .
У місті збирали мито від солі, солоду і бровару та бджільну десятину .