Кроме того, больше не действует постановление НКРЭКУ №220 от 26 февраля 2015 года «Об установлении тарифов на электроэнергию, отпускаемую населению». Оно предусматривало льготные тарифы для бытовых потребителей, использующих электроэнергию для отопления жилья, в размере 0,9 грн/кВт-ч на первые 3 000 кВт-ч в месяц.
При этом для многодетных семей и детдомов и для общежитий с общим прибором учета электроэнергии льготные тарифы составляли 0,9 грн/кВт-ч.
тут знайшов одну цікаву точку зору .
===========================================================
Andrij Zinchenko
13 h ·
Отже, в Україні намагаються вбити щойно запущений ринок газу для населення під соусом тарифних протестів
----
За минулий тиждень-два в єдиному пориві про тарифи починають говорити різного роду блогери, "представники народу", депутати, популісти та патерналісти. Сама синхронність подій одразу вказує на те, що ми маємо справу із скоординованою кампанією. Адже за останній тиждень:
1) Активувались різного роду тарифні протести у найрізноманітніших регіонах. Їх дуже вигідно брендують як "Тарифний Майдан". Помітьте, активувалось все це за умов дуже теплої зими.
2) Різного роду ЛОМи довкола-БЮТівського розливу почали всіляко рекламувати протести проти тарифів, виводити їх у інформаційне поле.
3) Депутати без жодних цифр та аналітики на руках почали звертатись до Прем'єра з приводу тарифів. При цьому вони слабо відрізняють проблематику тарифів на електроенергію та газ.
А от вчора сталось те, що підсумувало артилерійську підготовку вище - міністр енергетики Юрій Вітренко запропонував просто вбити ринок газу для населення під соусом захисту незаможніх.
Звісно, Вітренко подав це як турботу про соціально вразливих українців, які потерпають від завищених тарифів. Щоб захистити соціально вразливих Юрій Вітренко запропонував повернути ручне регулювання цін державою і знизити ціни для всіх домогосподарств. По факту, йдеться про повернення сумнозвісного ПСО, яке душило і заганяло в борги український ринок газу багато років.
Чому ця ідея погана?
----
Адміністративне зниження цін на газ для населення має цілий ряд негативних наслідків:
1. СОЦІАЛЬНА НЕСПРАВЕДЛИВІСТЬ. Заниженою ціною на газ буде користуватись як бабця-пенсіонерка в селі так і власник триповерхового будинку на 1000 квадратних метрів десь у Кончі-заспі. ІТшник, зарплата якого цілком дозволяє платити ринкову ціну за газ також буде отримувати штучно занижену неринкову ціну. І це є соціальна несправедливість.
2. ВБИВСТВО РИНКУ ГАЗУ. Уже кілька місяців українські громадяни можуть міняти постачальника газу. Так, ціни у них різняться - ціна кубометра у Нафтогазу відчутно менша ніж у газзбутів. І споживачі активно тікають від фірташівських газзбутів.
Особливість ринку газу у тому, що ціна на газ коливається відповідно до попиту на газ в ЄС та Україні. Власне, це нормальна ситуація, коли ціни на commodities (товари узвичаєного попиту) коливаються.
Але ще одна особливість процесу полягає в тому, що українські громадяни можуть вже сьогодні платити за газ не помісячно, а за рік, отримуючи меншу ціну на газ і плануючи свої витрати на цілий рік наперед. Це одна із переваг ринку - від іншого постачальника можна отримати кращу пропозицію. Споживач виграє від конкуренції постачальників.
Але от ручне регулювання цін на газ, пропоноване Вітренком уб'є цей ринок. Чому? Та тому, що при встановленні державою заниженої ціни для всього населення, воно просто не буде переходити до будь-якого іншого постачальника. З точки зору ціни це не буде мати жодного змісту. Зате Фірташу це дуже вигідно - його монополія на постачання газу (яку почав надкушувати Нафтогаз) буде жити і процвітати. Я думаю, він плеще в долоні у віденській тюрмі українським урядовцям.
Як вирішувати проблему правильно?
----
1) У світі давно напрацьовані найкращі практики захисту вразливих верств населення без вбивства ринку. Це робиться через адресні субсидії малозебезпеченим із держбюджету. Тобто живі гроші в руки саме тим, хто потребує, а не штучне заниження цін для всіх.
2) Найкращий спосіб зменшити платіжку - підняти енергоефективінсть власного житла. І саме тут держава повинна була б проявити максимальну активність, надаючи українцям фінансовий інструмент для утеплення власного житла. Тільки вдумайтесь - економія тепла для деяких будинків, збудованих у радянський час становить 60% при комплексній термомодернізації.
Саме час було б державі запропонувати незаможним українцям інтегрований пакет. Наприклад, якщо ти отримуєш субсидію, то погоджуєшся одразу на термомодернізацію та ЕСКО-контракт. І подібних варіантів є доволі багато. Нагадаю, що стимулювання енергоефективності - це одразу і робочі місця. І можливості для бізнесу.
Чи розуміють все це урядовці?
----
Я впевнений, що всі ці речі урядовці більш ніж розуміють, однак вирішили зараз погратись у популізм. Очевидно тому, що боротьба проти тарифів в "за народ" (за шару, назагал) - це той рівень дискусії, який придатен зрозуміти Зеленський.
Моя гіпотеза - хтось дуже хоче зруйнувати газовий ринок. І робить це через скоординовану інформаційну атаку, ціллю якої є саме Зеленський. Його, по суті, лякають зниженням рейтингів і заходять зі сторони образу борця за народне щастя і проти "завищених" тарифів.