То стара заїжджена версія, яка всім відома, але мало правдоподібна.
Відповідь від: 18 Жовтня 2014, 13:59:16
Яка тут вже була і на противагу якій створена тема
Відповідь від: 18 Жовтня 2014, 13:59:49
Досить польською написати слова Kałuża Kałuży sól soli і переконаєтеся, що навіть у польській мові не зустрічається слово калюжа в описі соляної криниці. Така криниця тоді називалася жУпа. то ж Калуш мав би бути Жупою. чи Жупськом, чи Жупинськом.
Та ще й люди тут ніколи не казали калюжа. Скоріше калабаня.
Відповідь від: 18 Жовтня 2014, 14:08:50
І якщо взяти назви всіх довколишніх сіл і містечок, перші згадки про які датуються XV ст. і навіть раніше - нема жодної назви, що б не виходила з якогось слов'янського кореня. Нема таких, що б аж так явно "нічого не означали" в сучасній чи знаній старій мові, польській чи українській. Тобто я веду до того, що історики стверджують, що Калуш до того МАБУТЬ був селом, раз не згадувався. Але дивно то якось звучить. Поселення судячи з назви існувало явно в дуже давні часи і могло за той час кілька разів ставати з села містечком, а з містечка знов селом, через набіги кочовиків і інші фактори.
Відповідь від: 18 Жовтня 2014, 14:15:20
Щойно прийшла в голову ще одна ймовірна версія походження назви міста.
Якщо порівняти назви сучасних українських міст із назвами угорських то виявиться, що з українських на "Ш" і "Ж" закінчуються лише Калуш і Збараж. При чому назва Збараж співзвучна з Сурож (древня назва м. Судак).
А от серед Угорських міст знаходимо Будайорш, Дунауйварош, Дьйондьйош, Кишкьорьош, Пакш, Сарваш, Сентеш, Шерегейеш.
Кількість вражає, чи не так? При чому жодного з закінченням на "Ж".
Звісно було б добре ,якби знайшлося хоч одне на "луш" чи "уш". Таких нема. Але є цікаві міста, що починаються на літеру "К" -
Калоча і Капошвар. Вухо так і чує у них Калуш.
Звісно це лише гіпотеза, але можливо при переселенні мадярських племен, що йшло через наші землі в період з 670-го по 895-й роки, ті племена облюбували собі місцину над рікою Сівка і назвали її Калуш. За століття чи два назва цілком могла прижитися, а вже через шість століть ніхто мабуть і не пам'ятав, звідки взялася назва міста. Ми он через тих самих 6 століть від першої письмової згадки багато знаємо про давню історію міста? Лише те, що описували королівські люстратори. А це ой як мало.