13 фактів про сон, які Ви, скоріше за все, не знали.
1. Кидають палити бачать яскраві сни про куріння 33 відсотки з 239 курців, що утримуються від паління від 1 до 4 тижнів, розповіли, що бачили як мінімум один сон про куріння, передає "Телеграф", з посиланням на Міксстафф. У більшості випадків вони бачили себе курцями і відчували при цьому негативні емоції - тривогу чи почуття провини. На думку фахівців, сни про куріння стали результатом відмови від нього в реальному житті, оскільки до цього курці подібних снів не бачили, причому частота таких сновидінь залежала від того, як довго людина не курить. Важливо відзначити, що сни були такими ж подібними у різних людей, як і основні симптоми утримання від куріння, заявляють психологи.
2. Зовнішні подразники впливають на сновидіння Таке було у кожного, коли Ви спите і почули якийсь звук з реального світу і він вливався в Ваше сновидіння. Це називається злиттям сну і реальності. Схожим прикладом може бути, коли організм відчуває спрагу, а мозок переносить це почуття в сон. Ви можете випити у сні склянку води, і на час позбутися від спраги, але незабаром організм нагадає про неї знову. Цей сон може повторитися кілька разів, поки ви не прокинетеся і не вгамує спрагу в реальності. Цю концепцію відображає зображена вище картина Сальвадора Далі «Сон, викликаний польотом бджоли навколо граната за секунду до пробудження».
3. Сліпі люди бачать сни Люди, що втратили зір після народження, можуть бачити в сні самі різні образи. Сліпі від народження образів не бачать, але їх сни бувають не менш яскравими, просто вони грунтуються на інших почуттях: слух, нюх, тактильні відчуття і емоції. Зрячому людині важко це уявити, але тіло настільки сильно потребує сну, що здатне віртуально керувати своїм фізичним станом так, щоб воно здавалося реальним.
4. Ми забуваємо близько 90% своїх снів Протягом п'яти хвилин з моменту пробудження забувається половина наших снів. Протягом десяти хвилин забуваються 90%. Відомому поетові Тейлору Кольриджу приснився одного разу фантастичний сон (викликаний, імовірно, опіумом). Він схопив перо і аркуш паперу і почав описувати «бачення уві сні», з якого вийшла одна з найвідоміших англійських поем - «Кубла Хан». Під час написання цього твору (через 54 рядки) автору довелося відволіктися. Коли Кольрідж повернувся до написання поеми, то не зміг згадати решту сновидіння, і поема залишилася незавершеною.У країні Ксанаду благословеннійПалац побудував Кубла Хан,Де Альф біжить, потік священний,Крізь імлу печер гігантських, пінний,Впадає в сонний океан.Цікаво, що Роберту Льюїсу Стівенсону ідея повісті про Доктор Джекілл і містера Хайда прийшла у сні, так само як і Мері Шеллі - образ Франкенштейна.
5. Всі бачать сни Всі люди бачать сни, але у чоловіків і жінок різні сновидіння і різні фізичні реакції. Чоловікам зазвичай сняться інші чоловіки, тоді як жінкам - і чоловіки, і жінки однаково часто. Крім того, обидві статі відчувають фізіологічні реакції сексуального характеру, незалежно від того, чи є сон насправді еротичним чи ні: у чоловіків і жінок посилюється приплив крові до статевих органів.
6. Сни запобігають психічні розлади В одному з недавніх досліджень було відмічено, що всі досліджувані, яких будили на початку кожного сновидіння, але давали спати по вісім годин, зазнавали труднощів з концентрацією уваги, були дратівливі, відчували галюцинації і мали ознаки психічного розладу всього лише після трьох днів досвіду. Коли ж піддослідних перестали будити під час фази швидкого сну, їх мозок став надолужувати пропущені раніше фази сновидінь за рахунок значного збільшення їх тривалості
7. Нам сниться тільки те, що ми знаємо Наші сни часто сповнені незнайомцями, граючими певні ролі. Чи знаєте ви, що ці особи не придумані вашим мозком - це особи реальних людей, яких ви колись бачили, але могли просто забути? Страшний вбивця з вашого минулого кошмару може насправді бути хлопцем, який заливав бензин у машину вашого батька в часи вашого дитинства. Протягом життя ми бачимо сотні, тисячі осіб, так що у нас є нескінченний набір особистостей, які наш мозок може використовувати під час сновидінь.
8. Не всі люди бачать кольорові сни Близько 12 відсотків снів ми бачимо в чорно-білому варіанті. Решта сни ми бачимо в кольорі. Також людям властиво бачити схожі сни, сюжетами яких є навчальні заклади, втечу від переслідування, повільний біг або біг на місці, сцени еротичного характеру, падіння, запізнення, бачення мертвими людей, які насправді живі, випадання зубів, політ, провал на іспиті або автокатастрофа. Проте залишається невідомим, чи мають більш яскраво виражене емоційне забарвлення сновидіння, пов'язані з жорстокістю або смертю, у людей, які бачать кольорові сни, в порівнянні з тими, чиї сни позбавлені фарб.
9. Сни не варто розуміти буквально Якщо вам сниться щось конкретне, найчастіше сон насправді зовсім не про це. Сни говорять з нами мовою символів. Перебуваючи в несвідомому стані, наш розум намагається уподібнити образи зі снів чогось добре нам знайомому. Це як у поетичному творі порівнювати мурашок з рухомими без зупинки машинами. Але ніхто не порівнює предмет або явище з ним же самим, наприклад: "Цей красивий захід був схожий на красивий захід". Так що, яким би не було ваше сновидіння, не варто сприймати його буквально.
10. Під час сну ваше тіло паралізоване Вірите чи ні, але, коли ви спите, ваше тіло фактично паралізовано - найімовірніше, це перешкоджає здійсненню беззвітних дій, які могли б завдати нам шкоди. Залози починають виробляти особливий гормон, який викликає сон, а нейрони посилають спинному мозку сигнали, які знижують м'язову активність, а потім практично паралізують тіло.
11. Коли ви хропете, ви не бачите снів.
12. Діти приблизно до трьох років не бачать снів про самих себе. Приблизно з цього віку і років до 7-8 вони бачать набагато більше кошмарів, ніж дорослі.
13. Якщо ви прокинетеся під час фази швидкого сну, ви, швидше за все, запам'ятаєте сновидіння більш яскравим, ніж після того, як проспите цілу ніч