Speranza, щоб скопіювати уривок попереднього повідомлення є кнопочки "цитувати" і "цитувати виділене".
Мікробіологічні аналізи води згідно ДСТУ роблять не для того, щоб виявити якісь конкретні бактерії, а щоб визначити ймовірність знаходження в ній патогенних. Чим більш забруднена вода, тим вища ймовірність.
Для цього воду висівають на універсальне середовище агар-агар. Отримані в результаті колонії (паличкові, коккові, гриби, дріжджі) розглядають, аналізують і рахують. Якщо загальне мікробне число більше норми, то треба приймати міри. Якщо загальна кількість мікроорганізмів в нормі, але деякі колонії нетипові, то саме ці колонії висаджують на специфічні середовища і досліджують. Може щось упустила, бо пишу по пам"яті.
З БГКП все дуже подібно. Сама кишкова паличка не найстрашніший варіант, але її наявність вказує, що можуть бути значно гірші патогени у воді. Тому після БГКП проводять специфічні аналізи на виявлення конкретних патогенів.
Я вже писала, що в мутній воді має бути велика кількість мікроорганізмів. Якщо їх нема, то вода пройшла серйозну хімічну обробку. При цій обробці гинуть і віруси (більша частина).
Я досить поширено написала. Якщо Ви і далі вважаєте, що мікробіологічна чистота згідно аналізів СЕС це відсутність БГКП, продовжувати дискусію вважаю недоцільним.
Відповідь від: 02 Серпня 2011, 16:37:39
yurko, з усього що ти написав треба зробити висновок: вживати некип"ячену воду недоцільно. Але це не питання мутної води. А будь-якої.