Вадим Колесніченко видав збірку про ОУН і УПА
23 травня у прес-центрі інформаційного агентства "Інтерфакс-Україна" народний депутат України Вадим Колесніченко представив книгу "ОУН і УПА: дослідження про створення "історичних міфів".
Книга видана Міжнародним антифашистським фондом, який очолює депутат.
Фото: Ольга Скороход
За словами Колесніченка, поштовхом для видання стало звеличення та міфологізація ОУН та УПА в Україні деякими політиками та науковцями.
"Всі країни Європи були піддані колабораціонізму і з цього приводу були зроблені чіткі висновки. Проте, в нашій державі дивним чином почала формуватися нова точка зору, нові політичні віяння і колаборантський рух, з моєї точки зору, стали підносити як подвиг", - зазначив політик.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Заборона лекції ненависника Бандери перетворила б його на мученика - історик
У виданні зібрані роботи знаних істориків - дослідника з Канади Пера Андерса Рудлінга та американця Тимоті Снайдера, а також молодого німецького історика Ґжеґожа Россолінського-Лібе. В Україні він відомий своєю скандальною лекцією про життєвий шлях Степана Бандери.
"Вчені, чиї роботи увійшли до цієї збірки, мають свої погляди на ці сторінки української історії. І в деяких моментах з ними досить складно погодитися. Разом з тим, заслуговують уваги і поваги логічність і послідовність, глибина вивчення питання", - вважає Колесніченко.
У представлених дослідженнях діяльність ОУН, зокрема Степана Бандери, визнана фашистською. Крім того, дослідники суперечать українським історикам Володимиру В'ятровичу та Олександру Годуну, які заперечують належність Бандери до фашистського руху.
Натомість у книзі немає робіт відомих вчених, які оцінюють діяльність ОУН та УПА не так категорично. Мова йшла, зокрема, про українського історика Ігоря Іллюшина та поляка Ґжеґожа Мотику.
Депутат не зміг пояснити за якими критеріями були відібрані роботи для публікації. Він наголосив, що виступає лише упорядником й не може сам оцінювати науковців. Однак, саме зібрані у книзі роботи він називає "достеменно науковими".
Фото: Ольга Скороход
"Я не можу оцінювати науковців. Моєю метою не було знайти хто яким чином оцінює пана Ющенка, В'ятровича чи Наливайченка. Мені були потрібні достеменно наукові дослідження", - зазначив він.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Якби не було українського націоналізму, не було б і України" - дослідник
Вадим Колесніченко переконаний у важливості книги. Її видано накладом 10 тисяч екземплярів. Розповсюджуватися буде безкоштовно у бібліотеках і громадських організаціях. Також вона є у вільному доступі в електронному вигляді. Наразі представлений російськомовний варіант, але обіцяють і видання українською мовою.
За словами видавця, книгу опубліковано на кошти його колег з парламенту, однак затрачену суму він був не готовий назвати. Лише сказав, що книга обійшлася недешево.
На думку Колесніченка, книга є важливою, передусім, для східних регіонів України. Вже відбулася презентація у Севастополі. Готують у Запоріжжі, Луганську та Харкові.
На запитання чи буде презентація у Львові, він сказав, що не вважав за необхідне представляти книгу там, де її відмовляються сприймати.
"Вести діалог зі сліпо-глухонімими, переконаними в своїй винятковій правоті, безглуздо... З фанатиками говорити марно. Я не збираюся створювати паблік рілейшенз для радикалів і неонацистів. Ці книги будуть спрямовані в ті громадські організації, які хочуть ознайомитися з правдою. Якщо у Львові визнають за необхідне і мене запросять, я із задоволенням приїду. Хоча я не автор цих статей. Я просто зібрав їх, отримав авторське право, знайшов кошти", - сказав політик.
а
Професор американського університету обурився на Колесніченка і погрожує судом
Професор Єльського університету Тімоті Снайдер заявляє про порушення своїх авторських прав з боку нардепа від ПР Вадима Колесніченка, вимагає вибачень та знищення усіх паперових копій його книги.
Про це йдеться в офіційній заяві Снайдера, переданій УНІАН.
"З подивом дізнався, що моя стаття з блогу у "New York Review of Books" була передрукована у збірці "ОУН и УПА: исследования о создании "исторических" мифов" (Київ, 2012). Зазвичай, я не проти передруку своїх матеріалів іншими мовами – але за однієї умови: дотримання авторських прав", - зазначив він.
Професор Єльского університету зазначає, що досі усі його україномовні публікації – статті у часописі "Критика" та дві книги у видавництві "Грані-Т" – дотримувалися цього правила. Але "воно було грубо порушено у випадку названої вище збірки".
"Видавці цієї книжки – Міжнародний антифашистський фронт та Міжнародний доброчинний фонд "Дніпро-Січ" (його співголовою є Вадим Колесніченко) - зверталися до мене за дозволом на передрук цього матеріалу, але я їм відмовив", - зазначив професор.
Тож, на думку Снайдера, поява цього матеріалу у згаданій збірці не може кваліфікуватися інакше, як грубе порушення його авторських прав.
Окрім того, зауважує професор, "вони двічі ввели в оману потенційних читачів: по-перше, назвавши мій матеріал "науковою статтею" (насправді, це є запис у блозі, котрий має свої правила і жанр, відмінні від академічної публікації), по-друге, перекрутивши послідовно впродовж усієї книжки, моє прізвище ("Шнайдер" замість Снайдер)".
Снайдер зауважує, що Україна зараз переживає не найкращі часи і як ніколи потребує дотримання правил цивілізованої поведінки.
"Це стосується, зокрема, такої чутливої і вибухонебезпечної ділянки, як історична пам'ять та історична політика. Поведінка видавців збірки "ОУН и УПА" не є зразком ані цивілізованості, ані чутливості. Вона наносить шкоду не лише особисто мені, але й самій Україні та її образу в усьому світі", - наголосив професор Єльского університету.
У своїй заяві він вимагає від видавництва – а особисто від народного депутата Колесніченка, співголови Міжнародного антифашистського фронту й автора передмови до цієї збірки – публічного вибачення за порушення його авторських прав, а також зняття цієї книжки з Інтернету та знищення усіх її паперових копій.
У протилежному випадку Снайдер вважає за можливе розглядати варіанти захисту своїх прав за допомогою юридичних засобів.
Джерело: <a href="
http://gazeta.ua/articles/politics/_profesor-amerikanskogo-universitetu-oburivsya-na-kolesnichenka-i-pogrozhue-sudom/437893">Gazeta.ua</a>