Вільний форум міста Калушa

Please login or register.

Увійти
Розширений пошук  

Форуму:

16 років 10 місяців 18 днів

Автор Тема: Калуські замки, ходи, шахти і бомбосховища  (Прочитано 202688 раз)

0 Користувачів і 1 Гість дивляться цю тему.

yurko

  • Адміністратор
  • *
  • Карма +1206/-13
  • Offline Offline
  • Стать: Чоловіча
  • Повідомлень: 30267
  • Останні відвідини:
    15 Травня 2024, 08:30:28

    Звідки: Чорновола-Шахтарська-Леніна-Салінарна-Пілсудського
Калуські замки, ходи, шахти і бомбосховища
« Прочитано #240 : 11 Листопада 2012, 20:56:55 »

Ну штик-ніж то доволі далеко від неоліту  :=)
Відповідь від: 11 Листопада 2012, 20:56:36
Хоча то теж наша історія
Записаний
Читайте по губах: Без газу чи без вас? Без вас. Без світла чи без вас? Без вас. Без води чи без вас? Без вас. Без їжі чи без вас? Без вас.


Причорний

  • Користувач
  • **
  • Карма +10/-5
  • Offline Offline
  • Стать: Чоловіча
  • Повідомлень: 88
  • Матумба!!!
  • Останні відвідини:
    30 Січня 2015, 14:51:43

    Звідки: Захотінь
Калуські замки, ходи, шахти і бомбосховища
« Прочитано #241 : 11 Листопада 2012, 23:44:16 »

Штик ніж))) не то шукав про дрєвніх людей.. теаке мало бути
Записаний

yurko

  • Адміністратор
  • *
  • Карма +1206/-13
  • Offline Offline
  • Стать: Чоловіча
  • Повідомлень: 30267
  • Останні відвідини:
    15 Травня 2024, 08:30:28

    Звідки: Чорновола-Шахтарська-Леніна-Салінарна-Пілсудського
Калуські замки, ходи, шахти і бомбосховища
« Прочитано #242 : 12 Листопада 2012, 07:47:35 »

Ну ще по можливості описуй. що то є і де приблизно знайдене.
А то так і цікаво і не ясно.
Записаний
Читайте по губах: Без газу чи без вас? Без вас. Без світла чи без вас? Без вас. Без води чи без вас? Без вас. Без їжі чи без вас? Без вас.


yurko

  • Адміністратор
  • *
  • Карма +1206/-13
  • Offline Offline
  • Стать: Чоловіча
  • Повідомлень: 30267
  • Останні відвідини:
    15 Травня 2024, 08:30:28

    Звідки: Чорновола-Шахтарська-Леніна-Салінарна-Пілсудського
Калуські замки, ходи, шахти і бомбосховища
« Прочитано #243 : 12 Листопада 2012, 11:01:08 »

Стосується історії
фактично у статті розвінчується теорія походження назви міста від слова "калюжа".
Воно і не дивно. Наші теперішні псевдодослідники хотіли би все пояснити якнайпростіше.
Але ж мова навіть 100 років тому була інакша ніж зараз.
А не то вже 500 чи 1000 років тому.
Якби все було так просто, то назва би виникла у 15-му столітті , бо дослідникам так простіше вважати, що до того часу було лише село. І якби  так і було, то Калуш би називався Калужі, або Каллюжі, або Калужа.
Чому? А подивіться на назви всіх довколишніх сіл. У всіх назви такі, ніби їх назвали недавно, тобто цілком нам зрозумілі.
Копанки (Копанка, Копань), Мистищі, Вістова (від вістуни - люди що сповіщали про прихід татарів), Студінка- студня, криниця, Підгірки і Загір'я теє понятно. Так само і решта Мійло, Новиця, Добрівляни, Підмихайля (бо під монастирем Михайла)

Лише Хотінь, Довпотів, трохи незрозумілі слова, але все ще звучать як слова із "нашої" мови.

І тут на тобі, Калуш. При чому назви інших поселень в старих картах і письменах часто трохи відмінні від сучасних, а Калуш саме так і називався принаймні 500 років тому.

Це означає, що така назва нашого міста зародилася значно давніше. І що ні про яку калюжу тоді не йшлося.
Тим більше, що соляна криниця принаймні тоді ж (500 років тому) називалася "жУпа", але ніяк не калужа.
Слово "калюжа" запозичене з литовської мови.
Ну не в'яжеться і все.
Ги.
До речі я вже про це писав у 2009 році. Слава Гуглові  :)

Від чого все-таки походить назва міста Калуш?

Приховано: Показати

Історія України сьогодні потребує уточнень, а в багатьох випадках і перегляду. З цим погодиться людина, що бодай поверхово цікавиться історією, а про фахових істориків зайве говорити. На історичному ґрунті надовго укоренилися міфи – як загальнодержавні, так і менші – так би мовити, місцевого значення.

У наш час уже загальновідомо, що населення трипільської культури (4000–2000 рр. до н. е.) стало субстратом – основою українського народу. Воно зародилося на берегах Дніпра і розселилося на всіх українських землях. Основним заняттям трипільців було землеробство. Під час археологічних розкопок поселень знайдено чимало дерев’яних і кістяних серпів із крем’яною вкладкою, жіночих фігурок, керамічного посуду. У трипільських шарах на річці Росі знайдено глиняну модель храму, прикрашену бичачими рогами. Роги – характерна риса трипільської образотворчості. Трипільці закопували під долівками черепи з рогами биків, тримали їх у хаті.

Нечисленні наукові дослідження, серед яких виділяється С. Наливайка “Таємниці розкриває санскрит”, видане в 2000 році, а в 2001 перевидане, проливає світло на багатовікову українську історію, культуру, мову, часто-густо перекручену й хибно витлумачену. Багато несподіванок і відкриттів містить нова книжка С. Наливайка “Індоарійські таємниці України”, видана у 2004 році у Києві. Автор доводить, що “Велесова книга” багато уваги приділяє ареалові сучасного Криму, давньої Таврики, але знає тут тільки русів, а не таврів. Візантійський автор ХІІ ст. Іоан Цец прямо каже, що назва таври тотожна назві руси. Тобто етнонім таври – грецький переклад місцевого етноніму руси. Візантійські джерела називають русів таврами або тавроскіфами. Великий київський князь Святослав для візантійців – ватажок тавроскіфів. Візантія не розрізняє Русь Причорноморську й Русь Подніпровську – для неї це дві частини одного цілого. Назви Таврика й Русь – семантичні двійники, вони тотожні назві Україна й означають “Країна Тура-Бика”, а населення таври-тавріани й руси – “жителі Країни Тура-Бика”. Тобто, ті ж таки українці.

У багатьох народів світу бик, тур – втілення досконалої краси, нездоланної могутності й божественності. Це відобразилося і в українському фольклорі, символіці, обрядах. Досі відчутне благоговійне ставлення до худоби на Гуцульщині, назва якої і означає “Край туричів”. Слово гуцул і означає турич (гут, гуд “бик” + ул “-ів // -ов”). На Галичині у вересні відзначали Туриці – свято Тура. Селом водили молодого бичка й приспівували: “Ой Туре, Туре, Туре небоже, ой повернися та й подивися. А в господаря пана Івана, в оборі прибуток, честь йому й шана...” Те, що в Галичині тисячоліттями відзначали Туриці – не дивно, бо ж і галичани – чорнотуричі, і Галич – “Чорнобиків”, і Галичина – “Край Чорного Бика”. Це підтверджує праслов’янське qаlъ – “чорний”. Лише топонімів із “тур” в Україні близько ста. Такої густої турової топонімії не має жодна країна. Останній представник цього божественного виду тварин на землі загинув 1627 року. Але не тільки в легендах і географічних назвах тур продовжує жити. Він увічнив своє ім’я в людських прізвищах, які поширені на Прикарпатті і зокрема в Калуші: Тур, Турак, Турів, Турій, Турий, Турович і т. д.

З індійського (санскриту) kala – “чорний”, “темний” широко відбитий в українських гідронімах. Так, “Словник гідронімів України”, виданий у 1979 р. у Києві, на сторінках 228-232 подає: Калка, Калець, Кальник, Кальчик, Кальна, Кальнівка, Кальниця, Кальничка, Кальновець, Каламутка, Калило, Калище, Калюс, Калюсик, Кальміус, Калагірка, Калигірка, Кальниболотка, Калуш, Кальний Ярок тощо. У цих назвах при різноманітному тлумаченні, безсумнівним перший елемент – “чорний”, “чорна”, “чорне”.

Дуже ймовірно, що за прадавніх часів саме у Калуші було зведено одне з численних святилищ “Чорного Бика Тура”, від чого і походить сучасна назва міста. Самців чорної масті, як і в Давній Індії, приносилося в жертву на пагорбі (поряд Височанка).

Тож назви Галичина і гуцули, Калуш і туровичі — набуток найдавніших історичних часів – трипільської культури (5000 років тому!). Вони пройшли крізь віки, як і весь український народ, існують на наших теренах упродовж тисячоліть – у трипільські, скіфо-сарматські, долітописні й літописні часи.

Дослідники історії Галичини висунули декілька гіпотез про походження назви Калуш. Так, один із перших А. Петрушевич (1887 р.) виводить назву міста від слова “колесо”. Кератники (каратники) при солеварнях витягували соровицю при допомозі коней – “колесова гіпотеза”. Історик М. Кордуба виводить назву Калуш від слова “каль”, тобто чорний. Дослідники М. Янко, Ю. Кругляк вважають, що назва походить від татарського “каляш” (табір, стоянка) і т. д.

Відомий дослідник Прикарпаття В. Грабовецький прихильник теорії, що назва Калуш походить від гідрографічних ознак свого місцерозташування. Східнослов’янські городища споруджувалися на узбережжях болотистих місцевостей, які оберігали від нападів ворога. У буквальному значенні “поселення серед калюж”, про що і йдеться у науковому дослідженні “Історія Калуша. З найдавніших часів до початку ХХ ст.”, виданому у 1997 р. Тодішній мер міста Р. Сушко аргументував, що йдеться не про звичайні калюжі, а про природні соляні джерела, які з праісторичних часів існували на території теперішнього міста, і які називалися “калюжами”, у місцевій вимові – “калюшами”.

Наведені гіпотези пов’язані з першою письмовою згадкою про Калуш (1447 р.) і періодом Середньовіччя. Однак є всі підстави розглядати історію нашого краю з дохристиянських часів – трипільської культури. Територія сучасної Івано-Франківської області була заселена ще в добу середнього палеоліту. Поселення перших землеробсько-скотарських племен доби неоліту, що жили тут VІ – ІV тисячі років до н. е., досліджено українськими археологами. Понад 20 трипільських поселень виявлено вченими на території Прикарпаття, а скільки ще приховано?

Олег МАЛЯРЧУК, кандидат історичних наук, доцент
http://www.dzvony.if.ua/index.php?news=844
Записаний
Читайте по губах: Без газу чи без вас? Без вас. Без світла чи без вас? Без вас. Без води чи без вас? Без вас. Без їжі чи без вас? Без вас.


ДДК

  • Старожил
  • ****
  • Карма +55/-0
  • Offline Offline
  • Стать: Чоловіча
  • Повідомлень: 306
  • ДДК
  • Останні відвідини:
    03 Лютого 2014, 01:36:29

    Звідки: Росія
Калуські замки, ходи, шахти і бомбосховища
« Прочитано #244 : 12 Листопада 2012, 16:11:21 »

Але писалося первинно Kaluz? Чи я помиляюсь?
Відповідь від: 12 Листопада 2012, 15:45:24
Просто якщо рахувати що це польська. то kaluz - басейн. Звичайно що не саме місто є басейном, але у геологічному відношенні Калуш справді стоїть на структурі, яка дуже нагадує басейн.Точніше котел (казан). Як така версія?
Записаний

TRITONOS

  • Вісник благих новин
  • *
  • Карма +600/-8
  • Offline Offline
  • Повідомлень: 944
  • Останні відвідини:
    14 Жовтня 2023, 16:46:45

Калуські замки, ходи, шахти і бомбосховища
« Прочитано #245 : 12 Листопада 2012, 18:36:20 »

Але писалося первинно Kaluz? Чи я помиляюсь?
Kalusz - з додаванням латинської с.
Я тут пошурудів по Гуглі - спробував знайти щось схоже на свій штик-ніж(в одному екземплярі їх не випускали - мав би зберегтися ще хоч 1 схожий) і по самому клинку найбільше підійшов цей

Я можу помилятися але по кінцю клинка вони майже схожі(моя знахідка погнута). Чекаю до суботи щоб сфотографувати його і викласти для порівняння.
П.С. Кінець ще досі гострий :)
Записаний

yurko

  • Адміністратор
  • *
  • Карма +1206/-13
  • Offline Offline
  • Стать: Чоловіча
  • Повідомлень: 30267
  • Останні відвідини:
    15 Травня 2024, 08:30:28

    Звідки: Чорновола-Шахтарська-Леніна-Салінарна-Пілсудського
Калуські замки, ходи, шахти і бомбосховища
« Прочитано #246 : 12 Листопада 2012, 18:53:31 »

Kalusz - з додаванням латинської с.
Ще й з перекресленим твердим "л".

Вперше чую, що польською басейн якось інаксе ніж "басен"
http://www.baseny.warszawa.pl/

може я ще чогось просто не знаю...
Записаний
Читайте по губах: Без газу чи без вас? Без вас. Без світла чи без вас? Без вас. Без води чи без вас? Без вас. Без їжі чи без вас? Без вас.


DVania

  • Ветеран
  • *****
  • Карма +963/-2
  • Offline Offline
  • Стать: Чоловіча
  • Повідомлень: 4231
  • Останні відвідини:
    14 Вересня 2016, 23:52:58

Калуські замки, ходи, шахти і бомбосховища
« Прочитано #247 : 12 Листопада 2012, 19:01:52 »

гг а знаєш що таке очко водне ;)
Записаний

yurko

  • Адміністратор
  • *
  • Карма +1206/-13
  • Offline Offline
  • Стать: Чоловіча
  • Повідомлень: 30267
  • Останні відвідини:
    15 Травня 2024, 08:30:28

    Звідки: Чорновола-Шахтарська-Леніна-Салінарна-Пілсудського
Калуські замки, ходи, шахти і бомбосховища
« Прочитано #248 : 12 Листопада 2012, 22:31:27 »

Прикинь не знаю  :=)
Відповідь від: 12 Листопада 2012, 22:31:16
WC ?
Записаний
Читайте по губах: Без газу чи без вас? Без вас. Без світла чи без вас? Без вас. Без води чи без вас? Без вас. Без їжі чи без вас? Без вас.


DVania

  • Ветеран
  • *****
  • Карма +963/-2
  • Offline Offline
  • Стать: Чоловіча
  • Повідомлень: 4231
  • Останні відвідини:
    14 Вересня 2016, 23:52:58

Калуські замки, ходи, шахти і бомбосховища
« Прочитано #249 : 12 Листопада 2012, 22:36:12 »

 :D ставок,мій знайомий мав в себе на подвір'ї щось що я думав що це басейн.А він називав то очко водне і там половина була неглибока,а друга половина глибока для риб.
Записаний

лесик

  • Старожил
  • ****
  • Карма +120/-0
  • Offline Offline
  • Стать: Чоловіча
  • Повідомлень: 289
  • Перемога або смерть
  • Останні відвідини:
    19 Грудня 2021, 21:36:20

Калуські замки, ходи, шахти і бомбосховища
« Прочитано #250 : 12 Листопада 2012, 22:48:38 »

Миколо, а що то таке на третій знимці?
На першій знимці свинцева пломба? Ото тіко не можу розібрати з чого!
На другій знимці та накладка на скільки я пригадую з-під Галича?
Записаний
Терпи, терпець тебе шліфує

Причорний

  • Користувач
  • **
  • Карма +10/-5
  • Offline Offline
  • Стать: Чоловіча
  • Повідомлень: 88
  • Матумба!!!
  • Останні відвідини:
    30 Січня 2015, 14:51:43

    Звідки: Захотінь
Калуські замки, ходи, шахти і бомбосховища
« Прочитано #251 : 13 Листопада 2012, 07:32:03 »

тако взяв і сказав де знайшов)))
Лесик:
Напишу як то по росіянське звучить " средневековая городская печать князя Яна Казимира" - якось тако..

А пломба то вагони з цементом (вроді) пломбувались..

А що це за пташка так яувлення немаю де носили
Записаний

yurko

  • Адміністратор
  • *
  • Карма +1206/-13
  • Offline Offline
  • Стать: Чоловіча
  • Повідомлень: 30267
  • Останні відвідини:
    15 Травня 2024, 08:30:28

    Звідки: Чорновола-Шахтарська-Леніна-Салінарна-Пілсудського
Калуські замки, ходи, шахти і бомбосховища
« Прочитано #252 : 13 Листопада 2012, 08:43:05 »

ніхто і не просить писати точне місце. Пиши просто. "Калуш, Височанка", або Залісся, або Підгірки. Та й усе.
Записаний
Читайте по губах: Без газу чи без вас? Без вас. Без світла чи без вас? Без вас. Без води чи без вас? Без вас. Без їжі чи без вас? Без вас.


Причорний

  • Користувач
  • **
  • Карма +10/-5
  • Offline Offline
  • Стать: Чоловіча
  • Повідомлень: 88
  • Матумба!!!
  • Останні відвідини:
    30 Січня 2015, 14:51:43

    Звідки: Захотінь
Калуські замки, ходи, шахти і бомбосховища
« Прочитано #253 : 13 Листопада 2012, 15:53:34 »

Є ще така штукенція, срібна. Знайдена далеко від кадобної.. Якісь зацеп на ремінь..
Записаний

лесик

  • Старожил
  • ****
  • Карма +120/-0
  • Offline Offline
  • Стать: Чоловіча
  • Повідомлень: 289
  • Перемога або смерть
  • Останні відвідини:
    19 Грудня 2021, 21:36:20

Калуські замки, ходи, шахти і бомбосховища
« Прочитано #254 : 13 Листопада 2012, 21:22:25 »

Навіть не знаю, щось подібне до Румунів!
але не впевнений
Записаний
Терпи, терпець тебе шліфує

Причорний

  • Користувач
  • **
  • Карма +10/-5
  • Offline Offline
  • Стать: Чоловіча
  • Повідомлень: 88
  • Матумба!!!
  • Останні відвідини:
    30 Січня 2015, 14:51:43

    Звідки: Захотінь
Калуські замки, ходи, шахти і бомбосховища
« Прочитано #255 : 13 Листопада 2012, 22:22:52 »

Треба напевне розділ створити " Знахідки по Ів-Франківській обл" )))
Записаний

TRITONOS

  • Вісник благих новин
  • *
  • Карма +600/-8
  • Offline Offline
  • Повідомлень: 944
  • Останні відвідини:
    14 Жовтня 2023, 16:46:45

Калуські замки, ходи, шахти і бомбосховища
« Прочитано #256 : 13 Листопада 2012, 22:37:40 »

Треба напевне розділ створити " Знахідки по Ів-Франківській обл" )))
Або переіменувати тему!
Записаний

yurko

  • Адміністратор
  • *
  • Карма +1206/-13
  • Offline Offline
  • Стать: Чоловіча
  • Повідомлень: 30267
  • Останні відвідини:
    15 Травня 2024, 08:30:28

    Звідки: Чорновола-Шахтарська-Леніна-Салінарна-Пілсудського
Калуські замки, ходи, шахти і бомбосховища
« Прочитано #257 : 14 Листопада 2012, 08:59:21 »

Та нехай Причорний створить тему "Мої знахідки" і викладає там ті з них, що не стосуються Калуша. А тут ті, що стосуються.
Записаний
Читайте по губах: Без газу чи без вас? Без вас. Без світла чи без вас? Без вас. Без води чи без вас? Без вас. Без їжі чи без вас? Без вас.


yurko

  • Адміністратор
  • *
  • Карма +1206/-13
  • Offline Offline
  • Стать: Чоловіча
  • Повідомлень: 30267
  • Останні відвідини:
    15 Травня 2024, 08:30:28

    Звідки: Чорновола-Шахтарська-Леніна-Салінарна-Пілсудського
Калуські замки, ходи, шахти і бомбосховища
« Прочитано #258 : 20 Грудня 2012, 13:53:37 »

Для всіх кого цікавила книга з картами фон Міга.


Ось тут можете собі скачати
http://yadi.sk/d/B-5QdU2P1L0c0

або торент
http://toloka.hurtom.com/download.php?id=49211&t=37395
« Останнє редагування: 20 Грудня 2012, 14:35:46 від yurko »
Записаний
Читайте по губах: Без газу чи без вас? Без вас. Без світла чи без вас? Без вас. Без води чи без вас? Без вас. Без їжі чи без вас? Без вас.


italyano

  • Користувач
  • **
  • Карма +7/-4
  • Offline Offline
  • Стать: Чоловіча
  • Повідомлень: 82
  • Останні відвідини:
    09 Липня 2017, 12:41:46

    Звідки: Дзвонарська
Калуські замки, ходи, шахти і бомбосховища
« Прочитано #259 : 21 Січня 2013, 21:30:32 »

Читав, що недавно знайшли хід з музичної школи,що навпроти Веселки до якогось центру спорту молоді(якось так,там різні гуртки,сам ходив туди на курси електрика,коли в школі вчився).Писали шо цей хід був дяля різних вязнів,де їх катували,подейкують що зара чути різні голоси вечером в середині
Записаний