Отруєння людей гексахлорбензолом викликає неоднозначне ставлення, зважаючи на те, що, дійшовши до залізничників, гексахлорбензол перейшов через кілька рук. І, хоча всі вони були відповідно захищені, про отруєння безпосередньо на полігоні захоронення речовини чи під час її пакування нічого невідомо. На самопочуття поскаржилися тільки двоє чоловіків. Решта десятеро, які працювали разом із ними на завантаженні, — здорові.
Чоловіки звернулися до медиків 11 листопада, наступного дня після того, як працювали на завантаженні гексахлорбензолу. Після звернення до лікарів, 39-річний мешканець села Раків Долинського району потрапив до реанімації, а його колега, 28-річний долинянин, згодом був переведений до Стрийської залізничної лікарні, перебуваючи у стані середньої тяжкості, повідомляє сайт
http://www.pravda.if.ua. Діагноз обох потерпілих залізничників — “отруєння невідомою хімічною речовиною”.
Незрозуміло, яким чином гексахлорбензол міг проникнути через кількашарову тару та нашумілі герметичні біг-беги. За словами директора Національного центру поводження із небезпечними відходами Андрія Любімова, із речовиною працюють згідно із міжнародними стандартами.
— Машинами ми підвозитимемо гексахлорбензол на спеціально підготовлені площадки, де вже вручну все запаковуватиметься у спеціальну тару — біг-беги. Їхню герметичність забезпечуватимуть три клапани. Запаковану отруту перевозитимемо на площадку з вагонами. Далі — залізницею у порт і на кораблі, — повідомив Андрій Любімов на початку робіт із утилізації гексахлорбензолу 4 жовтня.
Практично виключають виникнення надзвичайної ситуації під час транспортування речовини і калуські “надзвичайники”.
— Ризик виникнення нештатних ситуацій при добуванні і перевезенні гексахлорбензолу, фактично, зведений до “нуля”. Гесахлорбензол надійно запакований. Усі люди, які безпосередньо контактують із гексахлорбензолом (а їх — близько 80 чоловік) мають захисне спорядження. І досі скарг на самопочуття у них не зафіксовано, — зазначив у коментарі “Вікнам” заступник начальника управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Калуської міської ради Іван Дембич. — При виникненні нештатної ситуації при транспортуванні гексахлорбензолу, персонал діє згідно з тимчасовим технологічним регламентом, який розроблений Національним центром поводження із небезпечними відходами. Наприклад, якщо станеться висипання великої кількості речовини (в одному біг-безі вміщається до тонни речовини. — Авт.), то територія, згідно з регламентом, має бути обгороджена, гексахлорбензол — зібраний і запакований, а місце, де висипалася речовина, оброблене спеціальними реагентами. До речі, такі реагенти у Калуш привезли у достатніх кількостях. Проте, навіть така ситуація не може чинити загрози здоров’ю пересічних калушан.
А поки медики з’ясовують усі обставини, з’являються “альтернативні” версії отруєння. Так, Андрій Любімов озвучив версію, згідно з якою гексини, виявлені у крові потерпілих, не мають жодного стосунку до гексахлорбензолу, а утворилися унаслідок уживання залізничниками неякісного алкоголю.
— Отруїлися горілкою. Їх зняли з того ешелону за те, що потрапили туди у нетверезому стані. Їх зняли і звільнили із роботи. Після цього вони пішли і заявили, що отруїлися гексахлорбензолом. У них виявили гексин. Це — продукт переробки нафтопродуктів, що нічого спільного не має з гексахлорбензолом. Ну, випили якоїсь неякісної горілки, — повідомив “Першому Національному” Андрій Любімов.
Тому остаточну ясність щодо причини отруєння має поставити медична комісія.
Тим часом калуські фахівці переконують: гексахлорбензол — під контролем. Завідувач санітарно-гігієнічного відділу Калуської районної СЕС Оксана Ананєвич переконана: якщо працівник дотримується всіх захисних та санітарно-гігієнічних норм при роботі із гексахлорбензолом, то отруєння виникнути не повинне. Не загрожує гексахлорбензол і калушанам.
— Калуська СЕС щотижня бере заміри із полігону захоронення гексахлорбензолу. Звичайно, ми знаходимо у повітрі гексахлорбензол, але у межах допустимої норми при таких роботах. Концентрація речовини у повітрі — незначна, тому небезпеки для мешканців міста він чинити не може. При дотриманні санітарно-гігієнічних норм і засобів безпеки при роботі із гексахлорбензолом, не повинні отруїтися і працівники, які здійснюють забір речовини. Також СЕС контролює стан води у криницях прилеглих сіл Сівки-Калуської, Кропивника та Мостища. У воді гексахлорбензолу не виявлено, — повідомила “Вікнам” Оксана Ананєвич, — Те, що речовину вивозять із Калуша, — це великий позитив, адже на полігоні вона була б для калушан і мешканців району набагато більш небезпечною.
Темпи вивезення гексахлорбензолу залежать від того, коли у Миколаївському порту буде готове судно. Близько 7 тисяч тонн цієї речовини наскладовані біля залізничної гілки у районі дробильного цеху калійного заводу.
Як повідомило управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Івано-Франківської ОДА, наступна партія гексахлорбензолу має покинути Калуш уже цієї суботи. А до кінця року планують вивезти близько 8,5 тис. тонн цієї небезпечної речовини. Загальна кількість захороненого у місті гексахлорбензолу становить близько 11,1 тис. тонн.
Юлія Баліцька, журналіст