Торік міська рада відправила єдиний у Калуші кінотеатр у вільне плавання. Точніше — передала його у приватні руки, сподіваючись, що це дозволить уже за кілька місяців відновити кінопокази у місті. Цього не сталося. Проте, наміри інвесторів, схоже, — серйозні. Днями вони ознайомилися з трьома проектами реконструкції та добудови кінотеатру і впродовж тижня обіцяють визначитися остаточно. Тож, за рік чи трохи більше “Відродження” має “розростися” не лише у два зали для демонстрації новинок світового кіно, але і поповнитися кількома іншими закладами дозвілля.
Улипні минулого року кінотеатр продали з аукціону за 2,5 млн. гривень. Окремі депутати міської ради таку ціну вважали явно заниженою. Адже комерційне приміщення у центрі міста площею понад 1000 квадратних метрів за ринковими цінами мало би "потягнути", як мінімум, на кілька мільйонів дорожче. Проте, охочих купити занедбаний кінотеатр, навіть із такою значною знижкою, серед місцевих підприємців не знайшлося.
Повернути кіно у Калуш взялися київські бізнесмени В’ячеслав Кредісов (у минулому — заступник міністра оборони України. — Авт.) та власниця агентства нерухомості у столиці, а віднедавна — ще й автор і ведуча щотижневої тематичної програми на одному з центральних каналів, уродженка Калуша Ірина Кілко. Ще одним співвласником кінотеатру став рогатинський приватний підприємець, брат міського голови Калуша Сергій Насалик.
Наразі, як повідомила заступник міського голови Руслана Вайда, всі кошти за кінотеатр оплачені. Останній платіж місто отримало у січні цього року.
— Інвестори повністю вклалися у графік і претензій до них у нас немає. Хочу наголосити, що, згідно з договором, вони зобов’язані запустити кінотеатр у роботу. Тому про зміну цільового призначення — не йдеться, власне, як і про продаж будівлі. Люди хочуть працювати і мають щодо цього конкретні плани, — зазначила Руслана Вайда.
Сьогодні власники і міська влада в один голос переконують: відновлення кінотеатру — не бізнес, а соціальний проект. Відтак, навіть пропозиції щодо реконструкції кінотеатру слухали у залі засідань виконавчого комітету. Міський голова Ігор Насалик пояснив: власники хочуть презентувати проект, який би логічно вписувався в архітектурну, історичну та культурну палітру міста. Тому й обговорення — відкрите. На цьому ж акцентував і В’ячеслав Кредісов, за словами якого, власникам важливо знати думку калушан, щоб розуміти, що саме потрібно місту.
Як з’ясувалося, визначившись із пріоритетами, інвестори вирішили звернутися до спеціалізованих проектних організацій, які минулої п’ятниці озвучили конкретні пропозиції щодо реконструкції та добудови приміщення кінотеатру, і навіть — показали, що з того вийде.
Загалом, свої напрацювання представили три проектні організації. Якщо узагальнити, то всі вони зводяться до суттєвого збільшення площі. Приблизно — у два-три рази. Проектанти пропонують не лише добудовувати зверху, але і використати для розширення сходи і навіть — заглибитися у землю. У результаті мав би постати багатофункціональний відпочинковий комплекс із двома залами для кінопоказів: великим (приблизно на 400-450 місць) та малим (орієнтовно на 100-120 місць). Усі розробники проектів акцентували на необхідності максимально використовувати кінозали. Укомплектувавши їх відповідними сценами, приміщення можна буде використовувати для різноманітних концертів, презентацій тощо. Водночас, у малому кінозалі — демонструвати дитячі лялькові вистави.
Окрім перегляду кіно, у "Відродженні" планують запропонувати відвідувачам цілий спектр послуг для проведення цікавого та насиченого дозвілля. Так, усі проекти передбачають відкриття ресторану, який одночасно зможе приймати до 150 людей. Заклад працюватиме цілком автономно, а тому не виключено, що до нього зроблять окремий вхід. Одноголосно також сходяться на тому, щоб доповнити заклад кількома кафетеріями. Один із розробників проекту запропонував використати підвал під паб чи клуб. Інший — відкрити бар у фойє. Ще одна пропозиція — вітамінний бар на третьому поверсі.
Водночас, не забули і про дітей. Для них пропонують спеціальні кафе та ігрові кімнати з атракціонами. На думку одного з розробників проекту, саме ставка на дітей може стати своєрідним "магнітом" для калушан. Адже наразі у місті немає жодного спеціалізованого закладу, де можна було би організовувати та проводити дитячі свята, дні народження й інші урочистості. Між іншим, така "спеціалізація" закладу вже зародилася у великих містах, у тому числі — й Івано-Франківську, і наразі стрімко набирає популярності.
Окрема тема — зовнішній вигляд кінотеатру. Тут уже фантазії розробники проектів не шкодували. Щоб кінотеатр був сучасним і привабливим, пропонують використовувати максимум скла і спеціального світла, а фасад — доповнити великим екраном. Останній можна буде використовувати й у рекламних цілях, і, не виключено, — для демонстрації важливих для суспільства подій.
Утім, не у всіх питаннях фахівці відстоювали однакову точку зору. Їхні погляди розійшлися як щодо розміщення приміщень для обслуговування, так і способів обігріву закладу. Дві проектні організації запропонували традиційний підхід: дахову котельню, яка працюватиме на газі. Ще один розробник, який відстоює ідею відкриття літнього майданчика на даху, як варіант, пропонує використовувати енергію сонця, встановивши сонячні батареї.
Та найбільш проблемним залишається питання облаштування місць для паркування автотранспорту. Оскільки відвідувачів інвестори хочуть бачити багато, то і машин, найімовірніше, не бракуватиме. Найбільш очевидний і простий вихід — облаштувати місця для стоянок на площі перед кінотеатром. Хоча проектні організації одразу ж визнають: це — не вирішить проблему. Адже площа вмістить всього 10-20 автівок. Інший варіант — підземний паркінг. Але саме по собі це задоволення — не з дешевих. До того ж, доведеться замовляти спеціальне дослідження поверхні землі, щоб знати, наскільки безпечними будуть такі експерименти. Чи підуть на такі витрати власники кінотеатру, наразі не відомо. В’ячеслав Кредісов після ознайомлення з проектами зазначив лише, що розраховував вкласти трохи меншу суму, аніж ту, яка "випливає" із пропозицій.
Загалом, кожен проект цікавий по-своєму. Тому визначатися одразу власники не поспішали. Пообіцяли ще порадитися з міською владою та прийняти остаточне рішення через тиждень. Не виключено, що з кожного проекту вони спробують почерпнути щось найбільш цікаве та потрібне. Далі — знадобиться близько трьох місяців, щоб виготовити всю необхідну проектну документацію. І тільки після цього можна буде приступати до безпосередніх робіт. Коли запрацює оновлений кінотеатр — поки що невідомо.
Конкурс проектів "Відродження" (відео)