Відбулось перше, після призначення на посаду голови РДА Михайла Вишиванюка, розширене засідання колегії ОДА. Воно проходило у виїзному режимі у Снятинському районі, у селі Джурів. За словами Михайла Вишиванюка, Снятинщина найкраще підготувалася до Великодніх свят у плані благоустрою території, тому засідання колегії проводилося саме на Покутті. Спочатку всі учасники колегії (а їх було понад півсотні) відвідали Стецеву — село, яке визнано таким, що найкраще в області підготувалося до Великодніх свят. До слова, саме Стецева є малою батьківщиною двох чинних нині народних депутатів — Володимира Мойсика і Володимира Личука. По дорозі учасники колегії мали можливість оглянути інші впорядковані населені пункти. Одне слово, голова ОДА вирішив сою “виховну місію” розпочати з того, що показав, як виглядають села, де сільські голови на своєму місці. До речі, Калуський район було названо на колегії серед кращих з підготовки до Великодніх свят. Михайло Вишиванюк навіть запросив на трибуну поділитися досвідом голову РДА Василя Іванишина. На колегії також йшлося про основні завдання та пріоритетні напрямки розвитку краю на виконання доручення Президента України В. Януковича щодо розробки перспективного плану розвитку територій до 2020 року та програми “Україна для людей”; створення сприятливого інвестиційного клімату; спрощення дозвільної системи для людей, які хочуть відкрити власну справу; боротьба з корупцією;, моніторинг та впорядкування земельних та майнових ресурсів; розвиток туристичної галузі.
“Перетворимо Прикарпаття у писанковий край”
Михайло Вишиванюк поінформував,що Президент України Віктор Янукович дав доручення розробити перспективний план розвитку територій на десятиріччя, і “такий план буде розроблено в найкоротший термін”. Ця програма передбачатиме відновлення сіл, зокрема, будівництво сільських доріг, тротуарів та усієї інфраструктури.
Михайло Вишиванюк повідомив, що в області утворено Раду з розвитку територій регіону, протидії корупції й організованій злочинності. Зазначалося: основне завдання Ради — розробити перспективну програму розвитку територій на 10 років під умовною поки що назвою “Івано-Франківщина — писанковий край”.
Михайло Вишиванюк нагадав, що на Прикарпатті свого часу, під час його попереднього керівництва в області діяла Програма реконструкції населених пунктів, яка дала реальні результати. Тепер, після 5-ти річної перерви, Програма буде відновлена.
Інвестиціям — зелене світло
Водночас, “без залучення інвестицій економічний рух області уперед неможливий”, переконаний Вишиванюк. Тому “треба створити відповідний інвестиційний клімат”. Для цього при управлінні економіки буде створено окремий департамент з підтримки розвитку бізнесу в області. Михайло Вишиванюк запевнив, що кожному бізнесмену, який подав заяву, має план розвитку бізнесу і гроші, протягом місяця буде надано всі дозволи для ведення власної справи.
Говорив Вишиванюк і про “надзвичайно величезні резерви в галузі туризму”, зокрема в районі Дністровського каньйону, у Верховинському, Долинському, Рожнятівських районах. За його словами, буде розроблено “окремі положення про стимулювання інвесторів”, які розвиватимуть рекреаційно наш край; буде внесено пропозицію про скасування податку для інвесторів на перших 3 роки.
“Я Америку не відкриваю, це давно набутий досвід”, — зазначив Михайло Вишиванюк і навів приклад тепер розвинених країн Сінгапуру і Китаю.
“Будемо ділити не владу, а відповідальність”
Михайло Вишиванюк запевнив, що не ділитиме з головою обласної ради Ігорем Олійником ні владу, ні роботу, а лише відповідальність, як це було у свій час з попередніми головами облради Зіновієм Митником і Василем Брусом: “Роботи у нас багато, усім вистачить”. Це ж саме порадив головам районних рад і головам райдержадміністрацій. “Основним стержнем наших стосунків має бути робота”, — наголосив він.
До речі, у Раді з розвитку територій регіону, протидії корупції і організованій злочинності економічний блок представлено наразі т.в.о заступником голови ОДА Ігор Зварич; є тут керівники усіх силових структур, голова Ради профспілок області. Інтелігенцію краю представляє лауреат Шевченківської премії, письменник Степан Пушик, культуру — заслужений артист України Роман Іваницький, ЗМІ — генеральний директор ОТБ “Галичина”, заслужений журналіст України, депутат облради Ольга Бабій. Увійшли до складу ради і два попередні голови ОДА — Микола Палійчук і Роман Ткач. На цю Раду лягає відповідальність за реконстукцію і реформування всіх галузей області. Голова ОДА запевнив усіх, що влада, яка прийшла, не здасть українські інтереси.
Голова обласної ради Ігор Олійник наголосив на тому, що в області є великий потенціал — це 541 голи місцевих рад, які вміють і можуть навести лад у своїй домівці. Голова ради озвучив свої основні думки щодо соціально-економічного розвитку області. На його думку, головними питаннями сьогодні є: прийняття бюджетів рад (необхідно створювати власну дохідну базу у місцевих радах, налаштовуватись та розвивати співфінансування у всіх напрямках господарювання), догляд за кладовищами (нація пізнається по могилах своїх предків), підтримка та виконання обласної Програми по перепохованню жертв тоталітарного режиму, розробка проектів будівництва в області сучасних сміттєзаводів, робота над пропозиціями щодо соціально-економічного розвитку та ін.
Михайло Вишиванюк обіцяє випалювати хабарництво загартованим залізом
Одним із перших указів Президента Януковича був указ про боротьбу з корупцією, нагадав Михайло Вишиванюк, і додав: “На жаль, у державі все розбалансовано, куди не ткнешся — всюди клин. Зелений доллар засліпив посадовцям очі і совість. Уже жартують, що, коли помре людина і не поставить могорич, то її не поховають”. Михайло Вишиванюк застеріг чиновників і голів громад: “Боже спаси, залазити людині в кишеню чи в державну казну. Жодна скарга не залишиться поза увагою”. Насамперед Вишиванюк запевнив, що відбудує чітку вертикаль виконавчої влади в області, яка діятиме “відкрито і прозоро”. Пообіцяв, що на “кожну раду знайде раду” і що жоден голова не почуватиметься князьком, який відгородився від людей.
Найгіршим населеним пунктам Прикарпаття вручатимуть “перехідний демократичний віник”
В ОДА розроблено Положення про відзначення кращих і гірших населених пунктів. Кращим сільським, селищним і міським радам обласного значення вручать премії, а найгіршим — “перехідний демократичний віник”, символічною вартістю 50 тис. грн, який неодмінно “має зберігатися в службовому кабінеті того чи іншого горе-керівника громади”.
“Або газдуй, або віддай землю”
Такого принципу дотримується Михайло Вишиванюк. В області “надзвичайно велика безгосподарність із землею, — зазначив Вишиванюк. — Та й справді, розформувавши колгоспи, нічого мудрого не створили взамін; поля заростають бур’янами; контролюючі органи відпочивають, органи місцевого самоврядування спостерігають...”. Михайло Вишиванюк повідомив, що він доручив створити комісію, яка проведе ревізію всіх земель сільськогосподарського призначення, й у “безгосподарників” вилучатимуть землю у землі запасу. Також він закликав контролюючі органи, інспекції активніше застосовувати такий механізм як штрафи. І штрафувати не тільки сільських голів, але й господарів, які збиткуються над землею.
Серед боржників за газ є і калуські підприємства
В Івано-Франківській області загальна заборгованість за спожитий природний газ становить майже 107 млн. грн. Зокрема, за перший квартал цього року ця сума складає 53 млн 58 тис. грн. Більше 1 мільйона боргують 4 підприємства: івано-франківське ДП “Теплокомуненерго”, калуське КП “Водотеплосервіс”, ДП “Калуська ТЕЦ” і надвірнянське КП “Теплокомуненерго”. Є боржником і КП “Теплосервіс” Калуської районної ради.
Напередодні уряд Азарова поставив завдання: до 1 червня забезпечити 80% розрахунків за газ, до 1 жовтня — усі 100% — заявив заступник голови облдержадміністрації Василь Брус на виїзному засіданні колегії ОДА.
Із 25 суб’єктів господарювання 21 є “газовим боржником”. Зокрема, несплачена сума найбільшого боржника івано-франківського ДП “Теплокомуненерго” становить 89 906 771 грн., за перший квартал цього року — 41 180 329 грн. Калуське КП “Водотеплосервіс” боргує за спожитий газ 6 589 791 грн., у цьому році — 4 72 430 тис. грн; надвірнянське “Теплокомуненерго” не розрахувалося з державою за спожитий газ на 1 млн 520 тис. грн.
“Якщо хтось розраховує, що буде дотація, — марно, з державного бюджету на погашення боргів коштів не чекайте, — підкреслив Василь Брус. Голова облдержадміністрації Михайло Вишиванюк з цього приводу наголосив: “Першим пунктом рішення колегії буде неухильне виконання доручення Кабміну, другим — злісних боржників відключити і поставити крапку”.
Посади своє дерево
Голова облдержадміністрації Михайло Вишиванюк розпорядився започаткувати проведення обласної щорічної акції “Посади своє дерево та збережи його”. А також запропонував перетворити Прикарпаття у край, кращий від Європи. Попросив скептично не посміхатися. Насамперед запропонував розчистити хащі і облаштувати багато квітників, а потім крок за кроком, день за днем рухати справу вперед.
Органи влади на місцях включно до 8 травня мають подбати про створення нових лісових насаджень, парків, скверів, алей, садів, газонів і квітників, а також про упорядкування старих, для чого буде виділено кошти для придбання посадкового матеріалу з обласного фонду охорони навколишнього природного середовища. В акції братимуть участь не лише учнівська і студентська молодь, а й трудові колективи підприємств, організацій та установ. Громадським організаціям, політичним партіям рекомендовано провести організаційну роботу щодо залучення населення до участі в акції, а ветеранським формуванням — взяти участь у створенні алей пам’яті, меморіальних скверів, парків на честь відзначення 65-ї річниці Дня Перемоги.
Пам’ятайте про тих, хто був у воєнному вирі
Голова ОДА закликав органи влади гідно вшанувати ветеранів Другої світової війни, надати їм допомогу і постійно пам’ятати, що не було б Перемоги 45-го року — не було б Незалежної України. А до ветеранів ІІ війни і вояків УПА Михайло Вишиванюк звернувся з проханням подати один одному руки і примиритися, бо всі вони воювали за Україну, за волю.
Галина КОГУТ
Цікавий факт: в області є 541 голова різних рівнів (від сільських — до обласної ради) і близько 11 тисяч депутатів. Якщо вони посадять по одному дереву, то це вже буде невеликий ліс.