Торік у пік кризи на одне місце претендувало до 300 осіб
Одним з негативних наслідків економічної і фінансової кризи, яка розпочалася восени 2008 року і пік якої припав на минулий рік, став різкий ріст безробіття. У Калуші загальна негативна ситуація співпала ще й з масовим вивільненням працівників на ТОВ «Карпатнафтохім» у зв’язку із зупинкою виробництв. Саме у минулому, 2009 році, у Калуші фіксувався найвищий за останні роки рівень безробіття. Однак з початку 2010 року ситуація поліпшилася.
Про існуючі тенденції на ринку праці розповіла директор Калуського міськрайонного центру зайнятості Світлана Довганич.
— Минулого року у Калуші рівень безробіття становив 4,79%, цього року він зменшився майже удвічі і становить 2,39%. За п’ять місяців року на обліку у Центрі зайнятості перебували 2800 незайнятих жителів міста, причому станом на 1 червня маємо 1017 офіційно зареєстрованих безробітних. Минулого року ці показники становили 3712 і 2040 осіб відповідно. Тобто, вже можна говорити про різке зменшення рівня офіційного безробіття порівняно з минулим роком. Більше того, ситуація краща, ніж була станом на 1 червня 2008 року, до кризи. Тоді на обліку у Центрі зайнятості перебувало 2653 безробітних калушан.
— Світлано Зіновіївно, які причини такого різкого зменшення кількості безробітних у Калуші? Адже не можна сказати, що у нас почали працювати усі підприємства.
— Причин кілька. З одного боку, люди встигли адаптуватися до кризи. І якщо на початку всі масово зверталися у Центр зайнятості, то тепер ситуація стабілізувалася. З іншого, допомогли й антикризові заходи. Так, у 2009 році було тимчасово припинено одноразові виплати безробітнім для започаткування підприємницької діяльності та виплати дотацій підприємствам, які беруть на роботу безробітних. З жовтня минулого року виплати дотацій роботодавцям відновили. У 2010 році Центром зайнятості на 76 робочих місць вони вже профінансовані. Місяць тому ми також повернулися до практики одноразової виплати допомоги по безробіттю для тих осіб, які мають намір розпочати підприємницьку діяльність.
З’явилися і нові можливості щодо працевлаштування. Так, ТОВ «Карпатнафтохім» відновлює виробництво, з травня товариство почало набирати людей на роботу. Тут потрібні спеціалісти з технічною освітою. Крім того, на базі колишнього «У-проекту» починає роботу нове швейне підприємство. Загалом цього року через Центр зайнятості роботу вже знайшли 1064 особи, з них 581 — жінки, 607 — молодь віком до 35 років.
На показники зайнятості у цьому році вплинуло і те, що багато безробітних на початку року знялися з обліку. Так, масове скорочення на «Карпатнафтохімі» відбулося у листопаді 2008 р.-січні 2009 р. З працевлаштуванням вивільнених працівників виникли серйозні проблеми, оскільки роботи за спеціальністю для них не було. Крім того, серед вивільнених було багато людей з інвалідністю, а для них за програмою реабілітації вибір варіантів працевлаштування є суттєво обмеженим. Допомога по безробіттю виплачується рік. Цей термін минув на початку 2010 р., тож у зв’язку з припиненням виплат і відсутністю пропозицій працевлаштування багато зі звільнених свого часу працівників «Карпатнафтохіму» знялися з обліку. Треба сказати, що Центр зайнятості окрім того, що пропонує безробітним варіанти працевлаштування, проводить тренінги, семінари, на яких безробітних вчать самостійно шукати роботу, у тому числі і через Інтернет, вигідно представляти себе роботодавцю. Маємо базу даних вільних робочих місць по всій Україні, і кваліфіковані спеціалісти, які втратили роботу, можуть спробувати працевлаштуватися у інших регіонах країни. Крім того, бажаючі можуть пройти перенавчання. Під замовлення роботодавців за п’ять місяців року нову спеціальність освоїли 186 безробітних.
Ще один фактор, який вплинув на рівень безробіття — жорсткіші вимоги до осіб, які знаходяться на обліку у Центрі зайнятості. Раніше, за різними оцінками, до 40% людей, які зверталися до нас, робили це виключно з метою отримувати допомогу, довідки на субсидії, соціальні виплати і тому подібне. Працювати вони не хотіли і від усіх пропозицій підходящої роботи відмовлялися. До кризи жодного механізму впливу на таких безробітних не було. Тепер у випадку відмови від двох пропозицій працевлаштування людина втрачає статус безробітного.
— Які фахівці сьогодні є затребуваними на ринку праці?
— На даний час на одне робоче місце у Калуші претендує до 30 осіб, торік були періоди, коли рівень конкуренції становив 300 безробітних на одну вакансію. Подібне було в 90-х роках. Сьогодні в основному потрібні спеціалісти будівельних професій, продавці, офіціанти, кухарі. Перспективу знайти високооплачувану роботу мають спеціалісти, які, крім основного, наприклад, технічного фаху, вміють працювати з комп’ютером, володіють іноземною мовою тощо.
Ситуація на ринку праці постійно відслідковується, ми намагаємося орієнтувати молодих людей на здобуття такої професійної освіти, яка дасть їм можливість у майбутньому знайти роботу за фахом. Так, для школярів міста регулярно проводяться Дні відкритих дверей у Центрі зайнятості, велика робота ведеться і з батьками старшокласників. На таких заходах діти і батьки отримують інформацію щодо стану ринку праці у регіоні, перспективних професій, нюансів законодавства, про підприємства, які працюють у місті і районі тощо. У літніх таборах з дітьми ведеться профорієнтаційна робота у вигляді ігор. Починаючи з другої половини червня у дошкільних закладах організуємо конкурс малюнку на тему «Ким я хочу бути». Основна ціль цієї роботи — орієнтувати молодь на здобуття спеціальностей, які є затребувані на ринку праці і тим самим зменшувати безробіття.
— Під час літніх канікул студенти, учні старших класів часто шукають тимчасову роботу. Які для них є варіанти?
— Раніше молодих людей залучали до сезонних сільськогосподарських робіт, пропонували їм роботу на продтоварних базах тощо. Однак в останні роки таких пропозицій для молоді немає ні в місті, ні в районі. Є можливість пошукати роботу в інших регіонах.
Щодо безробітних, які стоять на обліку у Центрі зайнятості, то їх залучаємо до тимчасових громадських робіт на замовлення підприємств чи міської влади. До речі, в останні два роки мер Калуша Ігор Насалик активно підключився до вирішення проблеми безробітних жителів міста, і співпраця з Центром зайнятості у плані залучення їх до громадських робіт вийшла на якісно новий рівень. Від початку року на громадських роботах були задіяні 407 безробітних, це практично кожен четвертий із зареєстрованих у Центрі зайнятості.
— Чи є проблеми з виплатою допомоги по безробіттю?
— Наша область є дотаційною, не виняток і Калуш. Так, за п’ять місяців з початку року ми зібрали 3,5 млн. гривень страхових внесків, а на виплату допомоги по безробіттю використали 7,6 млн. гривень. Незважаючи на це, допомога виплачується вчасно і у повному обсязі.
— Сьогодні у країні обговорюються пропозиції щодо підвищення пенсійного віку. Також пропонується з наступного року запровадити єдиний соціальний внесок. Як це позначиться на роботі Центру зайнятості?
— Збільшення пенсійного віку, звичайно, допоможе збалансувати доходи і видатки Пенсійного фонду, але це однозначно призведе до росту безробіття і збільшення навантаження на службу зайнятості.
Щодо єдиного соціального внеску, то це серйозне спрощення у роботі для підприємств і організацій. Вони усі податки і збори зможуть сплачувати одним платежем. На роботі фондів, у тому числі і Центру зайнятості, це нововведення не позначиться, оскільки платежі розщеплюватимуться.
До речі, протягом останніх півроку ми удосконалили роботу з роботодавцями-платниками страхових внесків. Укладаємо угоди з підприємствами, і бухгалтери безкоштовно отримують електронні ключі, з допомогою яких можуть передавати звітність через Інтернет не лише до нас, але й до всіх інших фондів. Ця робота є успішною, за півроку ми видали на 70% більше електронних ключів, ніж Пенсійний фонд за два роки роботи у цьому напрямку.