Президентові України Віктору Ющенку, Прем’єр-Міністру України Юлії Тимошенко, Голові Верховної ради України Володимиру Литвину, Генеральному прокурору України Олександру Медведьку, Голові Служби безпеки України Валентину Наливайченку, Міністру внутрішніх справ України Юрію Луценку, Комітету з питань свободи слова та інформації, Комітету з питань боротьби з організованою злочинністю та корупцією, Державному комітету телебачення і радіомовлення, Національній спілці журналістів України, Інституту масової інформації (українське представництво "Репортери без кордонів").
Не хоче сприйняти вкладенням, отже публікую повністю.
Президентові України Віктору Ющенку
--------------------------------------
01220, м.Київ, вул.Банкова, 11
Прем’єр-Міністру України Юлії Тимошенко
-----------------------------------------
01008, м.Київ, вул.Грушевського 12/2
Голові Верховної ради України Володимиру Литвину
--------------------------------------------------
01008, м.Київ, вул.Грушевського, 5
Генеральному прокурору України Олександру Медведьку
--------------------------------------------------------
01011, м.Київ, вул.Різницька 13/15
Голові Служби безпеки України Валентину Наливайченку
--------------------------------------------------------
01034, м.Київ, вул.Володимирська, 33
Міністру внутрішніх справ України Юрію Луценку
------------------------------------------------
01024, м.Київ, вул.Академіка Богомольця, 10
Комітету з питань свободи слова та інформації
----------------------------------------------
01008, м.Київ, вул.Грушевського, 5
Комітету з питань боротьби з організованою злочинністю та корупцією
----------------------------------------------------------------------
01008, м.Київ, вул.Грушевського, 5
Державному комітету телебачення і радіомовлення
---------------------------------------------------
01001, м.Київ, вул.Прорізна, 2
Національній спілці журналістів України
---------------------------------------
01001, м.Київ, вул.Хрещатик, 27а
Інституту масової інформації
-----------------------------
02096, м.Київ, вул.Крупської, 8
КОЛЕКТИВНА ЗАЯВА
працівників Комунального підприємства „Державна студія
„Калуське міське телебачення”
Звернутись до Вас спонукала критична ситуація, яка склалась у м.Калуші Івано-Франківської області щодо відносин міського голови м.Калуша Ігора Насалика з комунальним засобом масової інформації ДС „Калуське міське телебачення” (надалі - КМТ) в питаннях свободи слова, втручання у роботу ЗМІ, фінансування комунального ЗМІ, і, як наслідок, невиплата заробітної плати журналістам та технічним працівникам КМТ.
На сьогодні заборгованість з виплати заробітної плати працівникам становить понад 176 тисяч гривень, а також наявна заборгованість з відрахувань до Пенсійного фонду та інших обов’язкових платежів. У той же момент заборгованість міського бюджету перед КМТ становить понад 377 тисяч гривень.
Комунальне підприємство Державна студія „Калуське міське телебачення” є комунальним засобом масової інформації, власником і засновником якого є Калуська міська рада Івано-Франківської області, зареєстроване у 1992 році, нова редакція Статуту зареєстрована 16.06.2009 року, і яке здійснює мовлення на підставі ліцензії на право користування каналами мовлення НР № 0548, виданої Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення 27.11.2002 р.
Відповідно до Статуту ДС „КМТ” усі затрати КМТ покриває за рахунок фінансування Власником і за рахунок виручки від реалізації своєї продукції та послуг.
Щорічно Калуська міська рада, відповідно до виключних повноважень, затверджує кошторис видатків КМТ і приймає рішення про виділення дотації на забезпечення діяльності міського телебачення.
Так, у 2008 році Калуська міська рада своїм рішенням від 09.07.2008 р. № 643 затвердила кошторис КМТ на 2008 рік, в т.ч. дотацію у розмірі 300000 грн., яка направлялась на технічне забезпечення діяльності та заробітну плату працівникам. У забезпечення цієї дотації прийнято Калуською міською радою рішення від 28.01.2008 р. № 509 та від 31.07.2008 р. № 665 про внесення у бюджет м.Калуша на 2008 рік суми у розмірі 300000 грн. дотації для КМТ.
Однак, міський голова, ігноруючи рішення Калуської міської ради та Закон України „Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів”, як керівник розпорядника коштів (міськвиконкому) в одноосібному порядку припинив виплату дотації КМТ, про що неодноразово заявляв на сесіях Калуської міської ради та в коментарях і інтерв’ю засобам масової інформації з причини, що йому не підходить керівник (директор) КМТ.
Через такі дії (бездіяльність) міського голови заборгованість місцевого бюджету перед КМТ у 2008 році сягла 115200 гривень. Це в свою чергу спричинило невиплату заробітної плати та обов’язкових відрахувань до бюджету і фондів.
У зв’язку з цим Калуська міська рада прийняла рішення від 03.12.2008 р. № 762, яким визнала незадовільним виконання бюджету м.Калуша на 2008 р. у частині фінансування ДС „КМТ” і зобов’язала міськвиконком та міського голову до кінця 2008 р. погасити всю заборгованість. Але дане рішення також було проігноровано міським головою.
Такі дії міського голови нанесли матеріальні збитки КМТ, оскільки накладено штрафи і санкції у зв’язку з несплатою відрахувань до Пенсійного фонду та інших фондів. Також нанесено матеріальні та моральні збитки працівникам КМТ через невиплату заробітної плати.
У 2009 році ситуація повторилась. Калуська міська рада рішенням від 08.04.2009 р. №874 затвердила кошторис КМТ на 2009 рік, в т.ч. дотацію у розмірі 400000 грн., яка повинна направлятись на технічне забезпечення діяльності та заробітну плату працівникам. У забезпечення цієї дотації прийнято Калуською міською радою рішення 05.02.2009 р. № 813 та від 08.04.2009 р. № 868 про внесення у бюджет м.Калуша на 2009 рік суми у розмірі 400000 грн. дотації для КМТ.
Останнім рішенням міської ради затверджено п.5: „Фінансування ДС „КМТ” проводити рівними частинами протягом року”.
Однак, ігноруючи рішення Калуської міської ради та порушуючи Закони України, міський голова продовжив практику невиплати дотації для КМТ.
Заборгованість місцевого бюджету перед КМТ у 2009 році сягнула на сьогодні 262000 гривень, і у загальному тепер становить 377200 гривень. В той же момент інший комунальний засіб масової інформації – газета „Дзвони Підгір’я” фінансується практично у повному об’ємі.
Це спричинило заборгованість із виплати заробітної плати працівникам КМТ у сумі більше 176 тисяч гривень та інших обов’язкових відрахувань у сумі понад 80 тисяч гривень та подальшої неможливості діяльності Калуського міського телебачення через блокування рахунків виконавчою службою за поданням Пенсійного фонду.
Наші заяви через засоби масової інформації та до міської прокуратури залишаються без відповіді.
Так, на початку 2009 року КМТ подало на виконавчий комітет Калуської міської ради позов до Івано-Франківського господарського суду, який своїм рішенням іменем України від 26.03.2009 р. (справа № 14/30) прийняв стягнути з виконавчого комітету Калуської міської ради заборговану дотацію за 2008 рік у сумі 120200 грн.
Виконавчий комітет Калуської міської ради подав апеляційну скаргу до Львівського апеляційного господарського суду, який своєю постановою від 16.06.2009 р. (справа 14/30) залишив без змін рішення Івано-Франківського господарського суду від 26.03.2009 р. у справі 14/30, і залишив апеляційну скаргу виконавчого комітету Калуської міської ради без задоволення.
Виконавчий комітет Калуської міської ради знову ж таки подав касаційну скаргу до Вищого господарського суду, розгляд якої повинен ще відбутися.
Ми розуміємо, що є процедура розгляду судових справ і вона занадто затяжна, але ж працівники КМТ уже практично рік залишаються без заробітної плати, банківські та казначейські рахунки КМТ заблоковано через заборгованість перед Пенсійним фондом. Крім грошових питань господарського порядку, міським головою здійснюються правопорушення як щодо невиконання рішень Калуської міської ради, Законів України „Про місцеве самоврядування в Україні”, „Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів”, інших Законів, Конституції України, а також таких, які підпадають під визначення статей Кримінального кодексу України.
Закон України „Про місцеве самоврядування в Україні”:
„Стаття 42. Повноваження сільського, селищного, міського голови
...
4. Сільський, селищний, міський голова:
...
12) забезпечує виконання рішень місцевого референдуму, відповідної ради, її виконавчого комітету;”
„Стаття 73. Обов'язковість актів і законних вимог органів та посадових осіб місцевого самоврядування
1. Акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.”
Закон України „Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів”:
„Стаття 8. Інші форми підтримки районних, міських та міськрайонних газет, районного,
міського, міськрайонного телерадіомовлення
Органи місцевого самоврядування та місцеві державні адміністрації відповідно до законодавства забезпечують:
повне виконання власних фінансових зобов'язань як засновників (співзасновників) засобів масової інформації перед їх редакціями (юридичними особами);
проведення заходів, спрямованих на повне виконання фінансових зобов'язань іншими засновниками (співзасновниками) районних, міських та міськрайонних засобів масової інформації.
Невиконання фінансових зобов'язань будь-ким із засновників (співзасновників) є підставою для судового розгляду.”
Кримінальний кодекс України:
„Стаття 171. Перешкоджання законній професійній діяльності журналістів
1. Умисне перешкоджання законній професійній діяльності журналістів”
„Стаття 210. Порушення законодавства про бюджетну систему України
1. Використання службовою особою бюджетних коштів усупереч їх цільовому призначенню або в обсягах, що перевищують затверджені межі видатків, а так само недотримання вимог щодо пропорційного скорочення видатків бюджету чи пропорційного фінансування видатків бюджетів усіх рівнів, як це встановлено чинним бюджетним законодавством, якщо предметом цих діянь були бюджетні кошти у великих розмірах”
„Стаття 365. Перевищення влади або службових повноважень
1. Перевищення влади або службових повноважень, тобто умисне вчинення службовою особою дій, які явно виходять за межі наданих їй прав чи повноважень, якщо вони заподіяли істотну шкоду охоронюваним законом правам та інтересам окремих громадян, або державним чи громадським інтересам, або інтересам юридичних осіб”
„Стаття 367. Службова недбалість
1. Службова недбалість, тобто невиконання або неналежне виконання службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що заподіяло істотну шкоду охоронюваним законом правам, свободам та інтересам окремих громадян, або державним чи громадським інтересам, або інтересам окремих юридичних осіб”
Це є неповний перелік статтей, щодо яких є підстави стверджувати про здійснення правопорушень міським головою м.Калуша як у питанні невиплати дотацій з місцевого бюджету для КМТ, так і в інших аспектах діяльності журналістів та засобу масової інформації „Калуське міське телебачення” у місті Калуш.
Як приклад: ст.26 ч.1 п.8 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” визначає виключне право міської ради щодо призначення та звільнення керівника засобу масової інформації. Однак, міським головою 26.01.2007 року всупереч Закону та виключній компетенції міської ради видано розпорядження про призначення керівника (виконуючого обов’язки директора) КМТ, яке не відмінено до цього часу. Це призвело до нанесення величезних матеріальних збитків Калуському міському телебаченню через незаконні виплати заробітної плати та подальших судових рішень.
Ми не бачимо реакції міської прокуратури на наші заяви як прямі на адресу прокуратури, так і у порядку загального нагляду.
Хоча, відповідно до ч.1 ст.171 КК України злочином визнається умисне перешкоджання законній професійній діяльності журналістів.
Згідно зі ст. 34 Конституції України кожному гарантується право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань, а також право на вільне збирання, зберігання, використання та поширення інформації усно, письмово або в іншій спосіб.
Об'єктивна сторона цього злочину полягає в перешкоджанні законній професійній діяльності як окремого журналіста (журналістів), так і засобу масової інформації.
Ст.1 Закону України «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів» дає легальне визначення поняття „журналіст”.
Згідно зі ст. 17 Закону України «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів» відповідальність за скоєння злочину проти журналіста у зв'язку з виконанням ним професійних обов'язків або перешкоджання його службовій діяльності прирівнюється до відповідальності за скоєння таких же дій проти працівника правоохоронного органу.
Таким чином, перешкоджанням законній діяльності журналістів вважаються діяння (дії або бездіяльність), якими створюються перепони (обмеження, заборони) щодо реалізації журналістами, а також засобами масової інформації наданих їм законом прав під час здійснення професійної діяльності. Створення в будь-якій формі перепон реалізації журналістами будь-яких зазначених прав за умови, що журналіст їх реалізує правомірно, тобто виконуючи при цьому покладені на нього законом обов'язки, вважається перешкоджанням його законній професійній діяльності.
У зв’язку із вищевикладеним, просимо Вашого сприяння у відновленні законності у питаннях свободи слова, законної професійної діяльності журналістів та діяльності засобу масової інформації - Комунального підприємства Державної студії „Калуське міське телебачення” у м.Калуші, а також - у питанні виплати заборгованої дотації перед КМТ для погашення заборгованої заробітної плати працівникам телебачення і сплати обов’язкових відрахувань.
26.10.2009 р.
Крохта Віталій Михайлович, директор КП ДС „КМТ
Смаль Олександр Ярославович, головний редактор
Якименко Світлана Петрівна, редактор радіомовлення
Арсені Катерина Василівна, оглядач
Гумінілович Оксана Вікторівна, оглядач
Ющак Любов Михайлівна, оглядач
Овсієнко Олександр Вікторович, заст.гол.редактора з технічних питань
Овсієнко Руслана Зіновіївна, режисер
Снятовський Микола Володимирович, інженер
Білан Зоряна Михайлівна, головний бухгалтер
Кульчицький Михайло Васильович, спеціальний кореспондент
Мороз Юрій Іванович, оператор
Пострильоний Андрій Петрович, менеджер з реклами
Дмитришин Степанія Федорівна, прибиральниця