Чи не варто Україні святкувати Різдво 25 грудня?
Питання календаря обговорювалось на Всеправославних нарадах, і всі учасники наради, тобто представники всіх Православних Церков, погоджувались з тим, що Юліанський календар відстає від астрономічного календаря. Сходилися на тому, що Церква погоджується перейти на новий астрономічний календар. Але народ не сприймає цього. І в 1920-ті роки Російська Церква перейшла на новий стиль, але народ не прийняв. На Різдво Христове 25 грудня в храмах людей не було, а 7 січня, ніби у будній день - храми повні. Що це означає? Коли Церква побачила, що народ не сприймає, тоді відмовились. А в Грецькій Церкві стався розкол через календар, і він триває досі. Тому якщо питання календаря не викликатиме розділення в самій Православній Церкві в Україні, якщо люди віруючі це приймуть - то так і буде. А якщо ні - то буде як сто років тому: можна запровадити, а потім доведеться скасовувати.
/ Патріарх Фііларет/ «Ми повинні прямувати до того, щоб святкувати Різдво та інші нерухомі свята за точнішим григоріанським календарем. Так, як це зараз роблять не тільки католики, але й більшість православних Церков світу. Це питання має не так догматичний, як дисциплінарний зміст», – продовжив думку Глава УГКЦ, зазначаючи, що з історії відомо, що всякого роду зміни, зокрема зміни календаря, провокували поділи і розколи.
«Я прагну, щоби це питання піднімала не тільки єрархія, а й миряни. Усе церковне тіло може перейнятися ідеєю святкування нерухомих свят за григоріанським календарем. Крім цього, ця ідея повинна мати екуменічний характер. Ми будемо мати достатньо сили це здійснити, коли перехід ми здійснимо разом із нашими православними братами. Тоді це прихильно сприйметься широким загалом України і не породить нових перешкод для відновлення єдності єдиної помісної Київської Церкви», – сказав
Блаженніший СвятославЗа юліанським календарем сьогодні 25 грудня