Helgi Sharp:
Історичні оксюморони, або як герой нації програв вибори.
10 травня 1940 року німецькі війська почали масштабний наступ на Нідерланди, Бельгію і Францію. Французи і англійці чекали повторення сценарію Першої світової, коли німці упруться в укріплену оборону на кордоні Франції і спробують обійти її з півночі через Бельгію і Нідерланди, де і були зосереджені основні сили союзників. Але злий німецький геній зміг обвести їх навколо пальця. На півночі було завдано лише відволікаючого удару, а основні сили обійшли знамениту оборонну лінію Мажино, і почали стрімке просування на південний захід через Ардени вглиб Франції і на північ до Ла-Маншу.
Майже відразу з'ясувалося, що війська союзників не здатні дати німцям будь-який опір. Успіх вермахту був грандіозний: Нідерланди капітулювала вже 15 травня, бельгійці вели переговори про здачу і не приховували цього, Франція ось-ось повинна була повністю опинитися в їх руках. Офіцери кидали свої частини і бігли світ за очі. Зброя, міномети та інше важке озброєння залишалося противнику в якості трофеїв. До 25 травня на невеликому шматку землі навколо порту Дюнкерк скупчилися майже півмільйона солдат союзників, з усіх боків вони були затиснуті німецькими танками і піхотою. Їх потрібно було рятувати, тому 26 травня Черчіль віддав наказ про початок операції «Динамо».
Його знаменита промова від 4 червня в палаті громад про те, що Британія "буде битися на пляжах, на морях і океанах, на полях і на вулицях" не передавала і десятої частини того відчаю, яке в ті дні переживала Англія. Був створений "Центральний корпус статистики", що враховував кожну тонну сталі, борошна і палива в імперії. У інтендантстві переробляли горища і підвали під робочі кабінети, в Адміралтействі з 200-річною бібліотеки зробили центр управління - на гігантських картах в реальному часі відзначали кожен конвой з припасами і кожен виявлений підводний човен.
І якби в травні 1940 року британська влада в три дні не мобілізувала всі наявні в країні плавзасоби, включаючи приватні яхти та моторні човни, десятки тисяч солдатів так би і залишилися на білому французькому піску ...
А це лише епізод низки заслуг Черчілля. Хоча були й моторошні втрати - все не прорахувати.
Але ось війна закінчена, а її головний герой зазнає нищівної поразки на загальних виборах 1945 року. Ситуація була майже фантастична. 8 травня сотні тисяч лондонців захоплено вітали Черчіля поруч з королем Георгом VI на балконі Букінгемського палацу. Газети називали прем'єра не інакше як "героєм" і "архітектором перемоги". Журналісти сперечалися лише про те, з якою перевагою переможуть консерватори.
5 липня, опустивши свій бюлетень у виборчу урну і посміхнувшись фоторепортерам, Черчіль спокійно покотив в Потсдам займатися європейськими проблемами. А коли голоси були підраховані, настав шок. Лейбористи отримали в Палаті громад 393 місця проти 183 у торі. Черчіль, якого дотепність не покидало навіть у трагічні хвилини, назвав цей результат "Орденом стусана від виборців".
Головними ініціаторами виборного розгрому Черчіля став британський люмпен. Який "втомився від війни і корупції", вважав, що приніс дуже багато жертв, і хотів тепер "жити по-людськи". Так, як обіцяли йому лейбористи-популісти ̶і̶з̶ ̶9̶5̶-̶г̶о̶ ̶к̶в̶а̶р̶т̶а̶л̶а.
Лідер нації з гідністю переніс перемогу лідера лейбористів, прізвища якої мало хто пам'ятає (Еттлі, якщо що) і через 5 років зумів повернути консерваторам довіру народу. Відомий історик Макс Хейстінгс визнає, що Черчіль - ідеальний лідер для військового часу. Виявися на посту прем'єра будь-хто інший, цілком ймовірно, що Британія погодилася б на мир з Німеччиною і, можливо, уникнула б настільки важких втрат і руйнувань. Але Черчіль вибрав війну і переміг. У 2002 році за підсумками загальнонаціонального опитування він був визнаний найбільш великим британцем.
Завдання України на сьогодні, як і у Британії тоді, виключно перемога. Бо, якщо між свободою і безпекою народ вибере безпеку, він втратить те й інше (Бенджамін Франклін). Вірю в перемогу і ... повернення українського Черчіля. Бо наша війна ще не закінчена. Off!Колаж: Сер Вінстон на тлі рятувальної операції по евакуації військ з Дюнкерка.