Західний Вісник
2 ч ·
Абонентську плату за газ можуть запровадити вже у вересні
У меморандумі з МВФ, який підписали президент, прем’єр, міністр фінансів і голова НБУ, Україна взяла на себе зобов’язання у вересні, до початку опалювального сезону, розділити газовий тариф на дві складові: ціна блакитного палива як товару і вартість розподілу. Фактично, це означає введення абонентської плати на блакитне паливо. НКРЕКП планувала внести абонентську плату до кінця травня цього року. Відповідну постанову вже було прийнято, але через різку критику рішення відстрочили.
Введення оплати за потужність («абонплати») – питання вирішене законом. Зараз чиновники обговорюють, як її рахувати. Якщо за діючою методикою, яку планували впровадити ще в квітні цього року і яка до цих пір залишається єдиною затвердженою, все залежить від максимальної потужності лічильника, в новій постанові пропонують більш вигідні для споживача умови.
Близько 70% українських сімей використовують газ тільки для приготування їжі. Газова плита споживає в середньому 1,2 кубометри на годину. А пропускна здатність лічильника G1,6 – 2,5 кубометри. Лічильника з меншою потужністю не буває. Тобто українець за старою методикою міг використовувати потужність у 1,2 кубометр, а платити як за потужність у 2,5 куба. У новій методиці пропонують для всіх, у кого з газових приладів є тільки плита, вважати за потужність не 2,5 кубометра, а 1,2 куба. Для прикладу, за старою методикою з лічильником G1,6 і газовою плитою довелося б в столиці платити «абонплату» в 29,3 гривень, за новою ще незатвердженої методикою – 11,48 гривень. Але навіть за таких кращих умов витрати людей зростуть. Приміром, родина, яка витрачає п’ять кубометрів газу на місяць, зараз платить 34,3 гривні (близько 6,9 гривень за кубометр), а за новою методикою буде платити – 41,48 гривень (30 гривень – за газ і 11,48 гривень «абонплати»). Втім, тепер НКРЕКП уникає слова «абонплата», нововедення називають «платою за транспортування і розподіл».
Існує три типи газових лічильників: G4, G2,5, G1,6. Якщо у квартирі газ використовуєтсья лише для приготування їжі, вистачить лічильника G1,6. Якщо є газова плита і газова колонка – G2,5, якщо ж є газове опалення потрібен лічильник G4. Чим потужніший лічильник, тим більшою буде абонплата. Тому важливо, щоб у квартирі чи будинку не було лічильника з більшою пропускною здатністю, ніж потрібно, інакше змусять переплачувати. Лічильник можна замінити самостійно.