Вільний форум міста Калушa

Please login or register.

Увійти
Розширений пошук  

Форуму:

16 років 9 місяців 28 днів

Автор Тема: Проза  (Прочитано 101660 раз)

0 Користувачів і 3 Гостей дивляться цю тему.

РЕАЛ

  • Ветеран
  • *****
  • Карма +242/-1
  • Offline Offline
  • Стать: Чоловіча
  • Повідомлень: 644
  • Останні відвідини:
    31 Січня 2015, 20:22:03

Проза
« Прочитано #100 : 19 Березня 2010, 19:45:50 »

Сьогодні Ліні Костенко - 80.  :bouquet: :bouquet: :prapor: :bouquet: :bouquet:

Юрій АНДРУХОВИЧ, поет, прозаїк, есеїст

Ліна Василівна – представник класичного, романтичного уявлення про поета. Поет у контексті Ліни Костенко – створіння, покликане сказати людям щось надзвичайно важливе. А щоб мати таку здатність, потрібно бути вищим над усім цим.  У моєму ж розумінні поет не є чимось особливим. Він може стати особливим у своїх текстах. Насправді ж є лише одним із людей, які довкола. Поет не повинен носитися зі своїм покликанням. Не треба створювати із себе самого культу.

http://www.wz.lviv.ua/pages.php?ac=arch&atid=81474
Записаний

yarana

  • Користувач
  • **
  • Карма +55/-0
  • Offline Offline
  • Стать: Жіноча
  • Повідомлень: 54
  • Я - виняток із правил :-)
  • Останні відвідини:
    27 Грудня 2014, 23:37:54

    Звідки: проспект
Проза
« Прочитано #101 : 27 Березня 2010, 21:31:21 »

Ключик.


   Губи потріскали від морозу, як перестиглі яблука. Холодними пальцями набираю веселку знайомих цифр на мобільному. «Ваш абонент знаходиться поза зоною досяжності. Зателефонуйте, будь-ласка, пізніше.» - з манірною байдужістю повідомив металічний голос мережевого комп’ютера. Вчетверте за останні дві години…
Так добре стати босими ногами на підвіконник, притулити чоло і ніс до прохолодного скла, обійняти руками шибу і спостерігати, як посеред застиглої морозної  темряви падає небо на землю у вигляді густого лапатого снігу. Тоді зупиняється час, а велике снігове пір’я  зависає в повітрі, перетворюючись на тисячі маленьких «Летючих Голландців», котрі пливуть собі кудись за горизонт.
Я заплющую очі і одразу ж опиняюсь на одному з тих білих «Летючих Голландців». Вдягнена  на кшталт середньовічних піратів, завзято розмахую навсібіч кривим турецьким мечем з дивовижно красивою рукояттю, рубаючи чиїсь голови, наче качани капусти на дачі (посеред того хаосу, в котрому єдина мета – вижити будь-якою ціною, дивуюсь, що змогла помітити таку незначну деталь. Та вона виявилась настільки гарною, що я змушена була її помітити).
Корабельний дзвін вибив час обіду. Усі, хто знаходився на палубі, одночасно покидали зброю долі. «Голод не тітка,» - подумалось  мені, але так було шкода випускати таку красу з рук.
- Ти що, пацюк трюмовий, забув устав цього судна? – товсті і масні пальці вирвали зброю з рук. Судячи по більш-менш новому вбранню і велетенському капелюсі з кокардою – це був капітан. - Війна війною, а обід по розпорядку! - гаркнув він і, вхопивши мене за карк, поволік до загальної юрби піратів. – Ти підводиш команду. За це я призначаю тобі двадцять ударів нагайкою відразу ж після того, як ми розправимось з нашими ворогами. Звісно, якщо тебе не вб’ють раніше.
Хтось криво посміхнувся.
Точні і чіткі удари розсікали одяг і шкіру. Спина затерпла від болю настільки, що я
вже її зовсім не відчувала.
            Як обіцяв капітан (а його слово – кремінь), не встигли ще пірати відійти від адреналінового шоку кривавої різні, а мене вже прив’язали до ганебного стовпа і висікли. Краще б я померла під час борні. Корабельний кат зробив свою справу з майстерною вишуканістю професіонала і звільнив руки. Стікаючи кров’ю, я впала на відполіроване часом дерево палуби. Капітан  з презирством глянув на те, що ще недавно було мною.
            - Помийте бідаку і киньте в трюм. Завтра я о нього навідаюсь. І не забудьте напоїти салагу ромом, бо не доживе до ранку. А нам лишні руки на кораблі ще знадобляться.
            З цих слів я зрозуміла, що мене помилувано, та чомусь від цього легше не ставало.
Якась середньовічна піратська паскуда вихлюпнула на моє бідне тіло відро солоної морської води, яка ще й до того буда майже льодяною. Запекло так, немов варилась в пекельному казанку. «Та що ж ви робите? Я лише слабка і тендітна жінка! Відпустіть мене додому! Ви не маєте ніякого права так наді мною знущатись!»- хотілося закричати, та з горла видавилось щось таке, навіть не схоже ні на якісь слова, ні на людський стогін.
            В трюмі було вогко. Щурі з усіх кутків світили очицями-гудзиками на мою персону. Мабуть вичікували зручного моменту, щоб перекусити сону артерію, а потім поласувати свіжим м’ясом.
            Кат приліпив на полиці воскову свічку, відкоркував пляшку і за лив мені в рот добрячу порцію рому. Я захлинулася і зайшлася нестерпним кашлем, від котрого відчула усі рубці на пошматованій спині.
            Ром приємно зігрів. Захотілося спати. На обличчі несподівано розповзлася задоволена  посмішка. Добрий катюга прикрив нужденне тіло доволі смердючим лахміттям, котре здалося мені дорогою периною. Втома і сон брали своє…
* * *

Від раптового вибуху телефонного дзвінка я мало не впала з підвіконника вниз головою. Його гулке пілікання вишкрябувало мене з моєї підсвідомості. Віброрежим відіпхнув апарат на краєчок стола. Той неодмінно впав і раптово затих.
На шибі залишались відбитки пальців – вагомий доказ моєї присутності у цих чотирьох стінах. Я дихнула на скло і каліграфічно вивела дві великі букви зі знаком плюс посередині.
Ні! Так більше не може далі тривати! З цим потрібно щось робити.
Для початку – прийняти ванну.
Гаряча вода розслабила тіло до неможливості поворухнутися. Я заплющила очі і одразу ж відчула, як на мене раз-по-разу накочуються дрібні хвилі, гойдаючи, наче в колисці…

Невже я пережила цю ніч і мене не загризли щурі? Напевно їх відлякував сморід того дрантя, котрим мене накрили. Свічка давно розплавилась і віск з полиці звисав донизу невеликим сталактитом. Крізь шпарини в напівтемряву трюму проривалось денне світло тоненькими промінчиками і вихоплювало на тлі потемнілого від часу дерева бочки з ромом і ящики  з порохом. Наверху на одній із балок сидів великий щурисько і уважно спостерігав за моїми невдалими спробами поворухнутися.
Такого солодкого і міцного сну не пам’ятаю уже давно. Снилися райські сади, співучі птахи з барвистим пір’ям і велетенський будинок зі сліпучо-білими стінами. В саду була альтанка, повністю обплетена диким виноградом. Я сиділа всередині за невеликим розкладним столиком і наливала чай у чорні фарфорові чашки. А до мене в гості приходили звірі з навколишнього лісу і приносили в дарунок кожен якусь нову квітку. І вже так їх багато назбиралось, що не вистачало ваз. Гірко плакала від жалю, що ця краса змушена померти сухою смертю.
Це так мене у сні мучила спрага. Язик в роті опух і став, немов підошва. Від спання на твердій поверхні всі кінцівки позатерпали. Дивно, але спина не боліла. Правдою виявилось те, що морська вода і ром лікують всі болячки.
Хтось відчинив люк, кинувши в трюм сніп білого світла. Спочатку в невеликому квадраті люка з’явилося вимащене невідомо чим обличчя. Очі замазури видивились в напівтемряві непорушне тіло і одразу ж зникли. Та, мабуть, цікавість перемогла і вже через хвилину короткі ноги ліліпута (капітанового блазня) хутко спускались по мотузковій драбині.
-   Гей, ти живий? – коротка долоня легенько торкнулася щоки.
І чому всі думають, що я – це «він»?
Побачивши перед собою широко розплющені голодні очі і почувши щось схоже на:
«Пити», - недоросток пішов геть. А через надцять хвилин повернувся з пляшкою рому і якимось їдлом.
-   На, спочатку випий цього тріла.
Я щосили замотала головою, даючи зрозуміти, що не п’ю  спиртного натще, а
особливо зранку.
- Не хош, як хош. Не п’єш, то і не їси.
Вимащений ліліпут хотів було піти, але я перехопила пляшку, відкрила і перехилила. Ну дуже вже хотілося їсти. Ром, здавалося, випік зсередини все нутро.
- На, - він простягнув миску з їжею, а з-за пазухи дістав окраєць хліба.
Дерев’яна ложка ритмічно застукотіла по залізній мисці. Навіть мамина юшка не була такою смачною, як ця бурда, а черствий хліб здався французькою булкою.
- Бачу, тобі вже набагато краще. Капітан наказав вилазити звідси наверх. Вставай і ходімо.
Хоч би руку подав, собака.
Там на мене чекала робота. Зрештою, як і всіх, хто знаходився на цьому кораблі. Сьогодні, зважаючи на мій стан, мені дали «найлегшу» працю – латати вітрила.
Через два дні на морі настав повний штиль. Сонце пекло немилосердно. Капітан занепокоєно видивлявся щось в підзорну трубу і час від часу бігав по палубі, мов навіжений, наказуючи то підняти вітрила, то опустити їх, то поміняти положення.
Проте судно застрягло посеред океанських вод, наче вкопане.
Ввечері довго в капітанській каюті світилось світло. І коли вся команда вже давно мирно посапувала в своїх гамаках, той ще відміряв на карті відстань до найближчого порту.
Наступний ранок видався неприродно спекотним і приніс біду. В мене почалося звичайне жіноче, а про наявність гігієнічних прокладок тут не могло бути й мови. Дехто з команди помітив плями крові на штанах. Наче остання криса, він тихенько підійшов до капітана, шепнув щось тому на вухо і вказав на мене пальцем.
Я прикривала голі перса руками та лахміттям, як тільки могла. Спочатку. Та мене знов прикували до ганебного стовпа. Намагалась кричати, бо вирватись з міцних піратських рук сил не було. Та з рота, крім незрозумілого нявчання, нічого більше не виходило. Чому?
- Хлопці, виявляється, на нашому кораблі жінка! – Майже урочисто промовив капітан. – А я вже другу добу ламаю собі голову, з якого це дива ми потрапили посеред моря в штиль саме тоді, коли в нас закінчились запаси прісної води. Хто тебе сюди підіслав? – з прихиленого майже впритул писка пірата неможливо смерділо.
Хотіла чесно зізнатись, що й сама не відаю, як потрапила на судно, і що не маю ні найменшого бажання тут залишатись. Та я вперто мовчала і не розуміла чому.
Два сильних ляпаси розкроїли нижню губу. З невеликої тріщини цівкою потекла кров, а з очей сльози.
- Смілива жінка, якщо мовчить. Хіба що… - капітан різко схопив залізними пальцями обличчя і примусово відкрив мені рота, уважно туди заглядаючи.
 – Та, гей-би, все на місці, - розчаровано процідив він. – Говори, бестіє, хто ти така?! – Голос у капітана був таким, наче він говорив у гучномовець.
Сльози і кров з’єднувались на шиї в один потічок, що сповзав усе нижче по голому тілу.
- Може, вона просто німа? – припустив хтось з команди. – Відколи вона тут, ніхто не чув від цієї зарази й слова.
- У, до дідька! Це, мабуть, той чортяка підсунув її, знаючи про брак людей на моєму кораблі. Ну нічого, я ще з ним поквитаюсь. А цю паршивку згодувати акулам! – капітан попрямував на верхню палубу. Напевно, хотів краще бачити страту найбільшого нещастя усього моряцтва – жінки на кораблі.
Мені зав’язали очі, зв’язали руки за спиною і виштовхали на пряму дошку. За бортом шуміло схвильоване море, готуючись до ритуалу прийняття мого тіла в свої обійми…
Подув гарячий південно-східний вітер.
- Підняти вітрила! Лягти в дрейф! Чого стоїш? Рухайся, падлюко, - стукав капітан по палубі дерев’яним  посохом.
Здалеку насувався шторм…

* * *
 
Вода зовсім вистигла. Невже я заснула?
Відкрутила тремтячими руками гарячу воду, та з крана не пролилось ні краплі.
Так уже повелось в цьому містечку, що з настанням холодів найпершими на них реагують старі стальні трубопроводи в підвалах будівель. Реагують свищами і тріщинами різного калібру, прорваними прокладками на фланцевих з’єднаннях, бригадами сантехніків в засмальцьованих спецівках у сирих підвалах та балонами з карбідом біля під’їздів. А також багатогодинною відсутністю будь-якої води.
Довелося вилізти з літеплої ванни і, накинувши махровий китайський халат на мокре тіло, босоніж почалапати і спальню. Гардеробна посміхнулась різнобарв’ям одягу і мильним ароматом засобу від молі. У відповідь я зосереджено примружила очі і впевненою рукою дістала звідти джинси і теплий светр.
Сніг скрипів під ногами, як не змащені колеса старого воза. Ліхтарне світло розсипало під ноги діаманти. І як тільки люди не розуміють, яке шалене багатство чекає на них тихими зимовими вечорами серед пустоти вулиць? Його тоді можна набирати пригорщами, втрамбовувати в поліетиленові пакети і нести через ціле місто додому, щоб сховати потім в білій шафі на кухні під назвою холодильник. Або ж просто впасти на нього і довго лежати, та, не зважаючи на те, що стовпчик термометра опустився нижче плінтуса, наново відкривати зірки на небі, даючи їм чудернацькі назви. Потім розповідати всім друзям і знайомим, що відчула себе в ту хвилину другим дядечком Скруджем, який любив пірнати в морі золота. А, може, просто так, лежачи горілиць в снігових діамантах, видивлятися ніч, що чорною кішкою розляглась на цілий обрій. Уявити себе на дні човна, який легенько погойдується на хвилях котрогось з океанів…

* * *

Море вивергнуло мене, наче якийсь непотріб чи отруту. Я виявилась для нього не настільки смачною, щоб воно змогло отак запросто з’їсти мене на обід.
Не пам’ятаю, скільки пролежала на мокрому піску і як вдалося звільнити від пут руки та очі. Не пам’ятаю навіть, як мене викинуло з припливом на берег і по якій причині в цих водах не водяться акули, що не відмовились би поласувати свіжиною. Зате безліч дельфінів.
Дельфіни. Вони бавились моїм тіло, як надувним м’ячиком, перекидаючи зі спини на спину. Гладкі, сірі і мокрі, вони стали спасінням від безглуздої смерті, котра ще декілька десятків хвилин тому нахабно дивилась у вічі довгою прямою дошкою, що звисала за борт піратської шхуни.
Мокрий пісок панциром обліпив тіло, посклеював пасма в тугі дреди, забився в рот і ніздрі. Але краще мокрий пісок, ніж мокра вода.
Де я? вочевидь це була райська місцина. Довга коса піщаного берега різко змінювалась непролазними тропічними джунглями. Чи водяться там тигри та ведмеді? З  іншого боку одночасно і в зелень лісу, і морської води врізались сірою масою каменю скелі. Десь зовсім близько за тими скелями гуркотів грім, їдучи в мій бік на великій сіро-синій колісниці грозових хмар.
Тропічний шторм бив у лице і по плечах. Щедро поливав водою, змиваючи зі шкіри пісок і сіль океану. Я сховалась під невеликим виступом скелі, наче мишка, що забилась в нірку, втікаючи від кота, і хапала дрижаки не то від страху, не то від холоду.
Та до мене ще не дійшло розуміння того, що це може бути безлюдний острів, населений цілою купою хижаків з гострими зубами. Що уникнувши участі потопельника, можу натомість вмерти щонайменше голодною смертю. В ту мить я відчула себе Робінзоном Крузо. Тільки в мене не було свого П’ятниці.
Гроза трохи побушувала і посунула далі. До берега прибило уламки якогось корабля і навіть чийсь невеликий рундук. Дещо повозившись з допотопним замком, збила його каменем. Мені пощастило. Всередині були папери, одяг, кресало і пляшка рому. Папери пішли на вогнище, одяг і спиртне – по призначенню. Солодке сп’яніння вклало мене біля теплого вогнища і приспало, як невинне дитя…



* * *

Ліфт чемно відрахував вісім поверхів і відкрив пащеку дверей, випускаючи мене назовні з його утроби. Ґудзик дзвінка байдуже дивився чорним оком. За дверима металічним піліканням залунала різдвяна мелодія з американських фільмів про щасливий новий рік.
І нічого. Нуль без патичка. Лиш голодний кіт нявчав під дверима. Протяжно так і жалібно.
Наплювавши на всі пристойності і закони недоторканості приватного життя, дістаю маленький блискучий ключик і відчиняю нові під-броньовані двері.
Темрява вдарила в очі, тиша – у вуха. Руда котяча маса безцеремонно тупцяла лапами по шкіряних черевиках. У вітальні одиноко блимав монітором не вимкнутий комп’ютер. Цікавість взяла гору над страхом прочитати щось не те в свіжих листах електронної пошти.
«Ти вже нагодував, нарешті, свою ненажерливу корову черговою байкою? А  то ще її підозр і розбору польотів нам не вистачало.» Підпис якоїсь там особи жіночого роду і сьогоднішня дата.
Клацання мишки з прочитанням попередніх повідомлень щоразу більше нагадувало громову луну.
«Вчорашня ніч була казковою. Таку ейфорію описують тільки в романах. Ти просто сексуальний монстр! Цілую.»
«Я чекаю тебе там само і в тому ж прозорому пеньюарі, що й завжди, мій березневий котяро. Не  забудь вимкнути телефон, бо вона нам знов не дасть спокійно розважитись. Я вже тебе хочу.»

«Я прочитала анкету. Мені сподобалась твоя фотка. Ти на ній просто дивовижний в тому чорному костюмі (який я вибирала власноруч для співбесіди три місяці тому). Тобі страшенно личить діловий стиль (ще б він не личив менеджеру середньої ланки з непомірно великими амбіціями з провінційно-забитого містечка О.). але в тебе, мабуть, хтось є. відпиши мені, будь-ласка.»
« Як добре, що ти одинокий (брехло!). Я теж самотня (курва!). Висилаю фото і маю надію, що сподобаюсь такому красеню ( таки курва!).»
В наступному повідомленні переді мною красувалась фігурова білявка з блакитними очима, галімо-вульгарним макіяжем і вбранням, та досить пересічною зовнішністю. Сердито, дешево і доступно.
« О, я добре знаю цей кабак (дійсно дешево). Мені вже терпці вриваються почути твій голос в реалі, а не тільки в Skypi. Обіцяю не розчарувати тебе на першому ж побаченні. Зі мною теж можна гарно провести час (…?), бо я всебічно розвинена особа і багато чим цікавлюсь (Кама-Сутрою на ніч?). Побачимось.» Дата і підпис.
Раптом пригадала собі той вечір. Спочатку були відмазки про поїздку в обласний центр в робочих інтересах, а потім до глибокої ночі вимкнутий телефон. Невже одноденні відрядження обов’язково тривають так допізна?
Це повторювалось майже систематично, по два рази на тиждень. Майже домашні справи, майже сабантуй з друзями, майже корпоративна вечірка, майже далека поїздка, майже, майже, майже…
Треба визнати – як мішком по голові.
Я знала, де знаходиться запасна пачка цигарок і запальничка.
Я не палила два роки.
Але це вже занадто.
На нещастя старого вилинялого килимового покриття, я не знайшла попільнички. Попіл з цигарки просто і тупо сипався на підлогу.
Мені більше нічого тут ловити.
Я теж забула вимкнути комп'ютер.
Прийшла  пора вимикати телефони…

* * *

Я прокинулась в чужому ліжку в незнайомій кімнаті і… налякалась. Зіщулившись під м'якою периною, помітила, що вона до всього того ще й була голою.
Нічого не розумію. Я ж засинала на піску  біля вогнища, а тут…
Це вже було щось нереальне і божевільне. Ущипнула себе за руку – болить. Значить не досить з мене було немитих смердючих піратів, солоного моря, тропічного шторму і збиваючого з ніг рому. А тут що?
Підібгавши під себе ноги, якнайсильніше замоталась в ковдру і почала розглядати своє нове пристановище. Типові побілені стіни і стеля з типовою ліпниною. Напрочуд звичайне арочне вікно в стилі бароко. Непристойно велике дзеркало навпроти ліжка, старовинний годинник над каміном і крісло-качалка перед. Не вистачало тільки Шерлока Холмса з люлькою та доктора Ватсона з палицею.
В животі загули труби, застукали барабани. Шлунок зсудомило так, що мало не вилізли очі. Нестерпно хотілося чогось схожого на людську їжу.
Наче в казці, прочинились двері і в кімнату з тацею в руках… увійшов чоловік невисокого зросту (десь такого ж, як і я) приємної зовнішності з дуже стурбованим виразом обличчя. Я ще сильніше втиснулась в ліжко.
Він поставив тацю на невеликий столик біля ліжка. В білій чашці парувала запашна чорна кава. Нарешті карі очі на стурбованому обличчі помітили, що я вже не сплю.
- Тобі вже краще? – рука торкнулася чола. – Де ж ти була? Я весь обшукався, де тільки не був. Півроку від тебе ні слуху, ні духу. Аж, нарешті, діти служниць знаходять моє сонце сплячу на пляжі в чужому одязі, ще й п’яну, як чіп.
Від несподіванки у мене відвисла щелепа. Я хотіла заперечити, якось виправдатись, сказати, що взагалі навіть не знаю, хто він такий. Проте знов ні пари з уст. А чоловік вів далі.
- Не смій більше так вчиняти зі мною! Навіщо ти тоді втекла? Куди? Чи тобі не сподобалась та весільна сукня? Її ж для тебе шили найкращі швачки  столиці. Обручки? Ювелір переконував, що за все своє життя в нього не вдавалось такої краси. Церемонія? Але ж ти завжди хотіла обвінчатись в тому старому соборі, і щоб килимова доріжка була усипана білими ліліями, аромат яких ти просто обожнюєш. Будинок? Я більше ніколи не прийматиму без твого відома таких рішень.
Він сів біля неї на ліжко. Ніжно забрав розпатлані кучері з чола.
- Ти ж знаєш, як я до тебе ставлюся, як боюся, що колись ти знов зникнеш з мого життя, як тоді, але тепер вже назавжди. Ти ж знаєш, що я просто тебе люблю, - хрипота голосу заворожувала, присипляла, проганяла напругу в кінцівках.
Я заплющила очі, повністю видихнула з себе все пережите з повітрям легень і, відчувши його уста на своїх, анітрохи не здивувалась…

* * *

- Дівчино, ви щось загубили, - чоловічий голос з родзинкою ледь вловимої хрипоти повернув мене на землю. Я йшла через сніг і мені в голові не вкладалось теперішнє. І справа навіть не в тих безглуздих повідомленнях і тупих відмазках. І навіть не в тім, що з життя випав ще один зимовий день, що вже годину блукаю містом і не можу ніяк спинитись, щоб бодай подивитись, де я знаходжусь. Що в містечку з'явився  черговий недоумок, який вважає себе другим Чекатилою, та я його зовсім не боюсь. Тепер.
- Дівчино, ви щось загубили.
Очі були карими і дуже теплими, погляд зігрівав зсередини.
На чорній шкірі рукавиці лежав блискучий ключик від дверей мого минулого нещастя.
- Можете його викинути. Він мені більше не знадобиться.
- Ви добре подумали?
Я кивнула. Через секунду ключ лежав десь глибоко в грудневому снігу.
- У вас дуже сумні очі. Щось трапилось?
- Сьогодні я поховала себе.
- Значить, прийшла пора народжуватись знову. Ви любите чорну каву?
- Я її просто обожнюю.
Він виявився невисокого зросту. Десь приблизно такого ж, як і я.
P.s. Час завжди рухався по спіралі.

24 – 25.11. 2008 р. Калуш.
Записаний
У всіх країнах мови як мови, інструмент спілкування, у нас це фактор відчуження. Л. Костенко.

KATRIN

  • Ветеран
  • *****
  • Карма +353/-0
  • Offline Offline
  • Стать: Жіноча
  • Повідомлень: 932
  • Працюю...
  • Останні відвідини:
    10 Квітня 2017, 19:45:33

    Звідки: Калуш
Проза
« Прочитано #102 : 27 Березня 2010, 21:58:45 »

 У нас ТАЛАНОВИТІ форумчани!!!!!!! :bouquet: :) :good
Записаний
Я - вітер шалений і вільний, з душею самотньої пташки...Нестримний і часом всесильний- із подихом болю і ласки...Я - сонце чарівне і ніжне.З промінням сумним, та прекрасним.Я - сонце, нехай може грішне.Та вічно п'янке і незгасне...

Tandylight

  • Глобальний модератор
  • *
  • Карма +1051/-0
  • Offline Offline
  • Стать: Жіноча
  • Повідомлень: 3130
  • Останні відвідини:
    08 Травня 2019, 21:01:31

    Звідки: Київ
Проза
« Прочитано #103 : 27 Березня 2010, 22:02:30 »

Відновлюю дихання...супер :) :good
Записаний

yarana

  • Користувач
  • **
  • Карма +55/-0
  • Offline Offline
  • Стать: Жіноча
  • Повідомлень: 54
  • Я - виняток із правил :-)
  • Останні відвідини:
    27 Грудня 2014, 23:37:54

    Звідки: проспект
Проза
« Прочитано #104 : 27 Березня 2010, 22:32:38 »

пов*язане з тогорічними подіями )))

Пов'язка.

   - Пані фармацевт, мені потрібна марлева пов’язка! – товсті пальці нетерпляче відкрили гаманець і жбурнули на прилавок дві гривні.
   -  Немає в продажі, - пролунав байдужо-безбарвний голос по той бік скла.
   -  Як це немає? – товсті пальці застукали по прилавку.
   «Чого немає? Немає масок, масок… масок?» - хвилею прокотилось до самого кінця людського ланцюга. Антропоїдний фактор поволі почав танути, наче лід під променями весняного сонця.
   -  Розібрали.
   -  Як це розібрали? Коли?! – на мить товсті пальці спинили свій барабанний дріб по полірованій поверхні.
   -  Зранку.
   -  Ви глузуєте з мене? – долоня перейняла на себе вагу тіла. – Ви взагалі в курсі котра година? ЦЕ ЩЕ РАНОК! Лише десята, - пальці сховались в кулак, вивертаючи зап’ястя і показуючи невеликий годинник на шкіряному плетеному ремінці. – Ви лиш годину тому відчинились.
   -  От за годину і розібрали. Ви ще щось хотіли?
   -  Я хочу, щоб ви принесли і поклали мені ось тут марлеву повязку! – пальці з новою швидкістю забарабанили по білому тлу прилавка.
   -  Пов’язок немає. Якщо ви нічого більше не хочете, то згадайте, що за вами люди в черзі стоять, яким потрібні ліки, - байдужо-безбарвний голос поволі почав змінювати свої обертони.
   -  Брешете! Ви просто лінуєтесь піти в комору подивитись. Я впевнена, що у вас там знайдеться ще їх ціла упаковка, - пальці  вказали на білі двері позаду безбарвного голосу, - так що будьте добрі…
   -  А ви мені тут не командуйте, що я маю робити, а то… - в голосі зазвучав обертон обурення.
   -  А то що? – пальці напружено зупинились в очікуванні погрози.
   -  А то я скажу вам, куди маєте піти.
   -  Що? Ти… То вона ще й хамить! – пальці мобілізувались в кулак. – Де ваше начальство? Я йому зараз усе доповім.
   -  Що? – голос був уже доволі зафарбований насмішкуватим презирством.
   -  Я їм усе доповім! – пальці різко настовбурчились, як шерсть у переляканої кішки. – Усе розкажу. Що ти, сучко хамовита, остання лінтяйка. Що через твою байдужість повинно купа людей підхопити тоту свинячу заразу і вмерти, бо ти, хвойдо клята, не годна розвернути свою наїжену гузицю і піти до комори за пов’язками. А перед хлопами ти нею, мабуть, вправно крутиш. Скількох уже відбила, га? Зізнавайся!
   Людський ланцюг хвилювався і поволі перетрансформовувався в людське скупчення, видаючи раз-по-раз невдоволені вигуки.
   -  Жіночко, ви що собі дозволяєте? – звився голос до фальцетних висот. – У мене чоловік… у мене діти…
   -  Ти мені очі не замулюй, я про таких, як ти, все знаю, - пальці від сильного махання ними з боку в бік стали схожі на віти дерев під час бурі. – А тепер нехай і вони знають, хто ти є! – вказівний палець звичним жестом вказав на юрбу.
   -  А в мене якраз котрась з аптеки чоловіка забрала, - наївно-несміливі-ночами-виплакані очі дивилися так щиро, а вуста кривились так по-дитячому…
   - То вона! Це ясно, як Божий день. Мало того, що прирікає людей на смерть, та ще й в чужі сім'ї залазить! Та я тебе зараз, хвойдо хтива, з-за прилавка витягну. Ти мені, сволоч паскудна, за все відповіси, - товсті пальці рвучко схопили борти білого халату і шарпонули з усієї сили.
   Силуючись перемогти дзвін битого скла, яке разом з різнокольоровими упаковками ліків посипалось на сіру плитку підлоги, мабуть, уже всоте за цей пізньожовтневий холодний ранок диктор місцевої радіостанції настановчо проказував:
   - Міністерство Охорони Здоров’я повідомляє про введення карантину на західних областях. Просить дотримуватись елементарних норм профілактики грипу, а при перших же ознаках захворювання звертатись до медичних установ. І закликає, перш за все, зберігати спокій.


                                                                                        Калуш, 31.10.2009р.

Відповідь від: 27 Березня 2010, 22:29:34
І дякую усім за плюсики  :-[
Записаний
У всіх країнах мови як мови, інструмент спілкування, у нас це фактор відчуження. Л. Костенко.

Tandylight

  • Глобальний модератор
  • *
  • Карма +1051/-0
  • Offline Offline
  • Стать: Жіноча
  • Повідомлень: 3130
  • Останні відвідини:
    08 Травня 2019, 21:01:31

    Звідки: Київ
Проза
« Прочитано #105 : 27 Березня 2010, 22:37:33 »

Дуже атмосферно і реально  :good
Записаний

Azazello

  • Постійний користувач
  • ***
  • Карма +32/-0
  • Offline Offline
  • Стать: Жіноча
  • Повідомлень: 123
  • Останні відвідини:
    01 Квітня 2014, 22:28:02

    Звідки: Kalush siti
Проза
« Прочитано #106 : 18 Квітня 2010, 17:58:45 »

      Колись давним - давно на Землі був острів, на якому жили всі духовні цінності. Одного разу вони помітили, як острів йде під воду... Всі цінності сіли на свої кораблі і відпливли. На острові залишилася лише Любов. Вона чекала до останнього. Але коли чекати вже стало нічого, вона теж захотіла покинути острів. Тоді вона покликала Багатство і попросилася до нього на корабель. Та Багатство відповіло:
- На моєму кораблі багато дорогоцінностей і золота, для тебе тут немає місця.
      Коли поруч пропливав корабель Скорботи, вона попросилась до неї. Але та їй відповіла :
- Вибач, Любове, я настільки сумна, що мені потрібно завжди залишатися наодинці...
      Тоді Любов побачила корабель Гордості и попросила про допомогу її, але та сказала, що Любов порушить гармонію на її кораблі. Поряд пропливала Радість, але та була настільки зайнята веселощами, що навіть не почула її голосу.
      Тоді Любов зовсім розчарувалася. Але раптом вона почула голос десь позаду:
- Ідем, Любове, я візьму тебе з собою! Любов обернулася і побачила старця. Він довіз її до суші, і коли старець відплив, Любов згадала, що забула спитати його ім"я. Тоді вона пішла до Пізнання.
- Скажи, Пізнання, хто врятував мене? Хто був цей старець?
      Пізнання подивилося на Любов і відповіло:
- Це був Час.
- Час? - перепитала Любов.- Але чому він врятував мене?
      Пізнання ще раз поглянуло на Любов, потім вдалину, куди відплив старець:
- Тому, що лише Час знає, наскільки важлива в житті ЛЮБОВ.
Записаний
Я - Ангел. Только крылья - в стирке, нимб - на подзарядке, а рожки и хвост - это у меня наследственное.

Ne-TA

  • Старожил
  • ****
  • Карма +218/-0
  • Offline Offline
  • Стать: Жіноча
  • Повідомлень: 359
  • Життя-не ті дні,що пройшли,а ті,що запам'ятались
  • Останні відвідини:
    24 Грудня 2012, 18:18:30

    Звідки: Лесі Українки
Проза
« Прочитано #107 : 18 Квітня 2010, 19:06:21 »

Якщо ти прокидаєшся вранці від того, що тебе розбудив промінь сонця; якщо ти підходиш до вікна, а на тебе дмухнув своїм ранковим подихом свіжий вітерець, то знай – це весна і все навколо кричить: «Вставай! Це новий день! Це нове життя!»

Кожного дня ми прокидаємося із думкою, що нам потрібно щось виконати, щось зробити.
Кожного ранку ми стараємося спланувати свій день так, щоб все встигнути і нічого не забути. Зробити цей день стандартним, подібним на всі інші і при цьому не помічаємо як швидко летить час!

Але з початком весни потрібно змінювати навколо себе те, що стало таким стереотипним і повсякденним через зимові сірі будні. Потрібно планувати не один день, але кожну хвилину нашого дорогоцінного життя та помічати світ, що навколо нас. Поспішаєте на роботу чи на навчання – погляньте у небо і подивіться як яскраво світить сонце, як після весняної зливи ваше відображення в калюжі води привітно всміхається. Зверніть увагу на росу, що осіла на траві та виблискує як діаманти.

Потрібно цінувати наші хвилини на цій землі тому, що їх ми повернути не зможемо, а наше життя так скоро лине.
Потрібно помічати все навкруги: як співають пташки; як проривається травичка до сонця; як розпускаються перші квіти; як усміхається щаслива людина; як люди кажуть вам «Доброго ранку!»; яке все живе і бадьоре!
Нічого не потрібно пропускати повз наші очі та вуха, потрібно вчитися жити і бачити як світ живе навколо нас. Потрібно радіти, тому що весна приносить нам цю радість на своїх крилах: це свіжий вітерець, це прохолодний весняний дощик, свіжість після нього, це запах квітів…

Плануймо свій день і життя так, щоб все це помічати і радіти цьому. А якщо ми будемо бачити цю красу, то і наші будні наповняться барвами. А людина, яка живе в гармонії із природою та з її барвами в своїй душі – досягне мети у своєму житті.

Щоб досягнути мети, нашої мети – повинні вчитися жити, розуміти один одного, підтримувати і знати, що оце яскраве сонце і пахуча весна розквітає у кожному із нас.

Отож вставай! Це новий день! Це нове життя…



Колись давним - давно

Дуже люблю, коли  починають свою розповідь саме з цих слів. Це наче подумки попадаєш десь далеко у дитинство, закриваєш  очі і чуєш як тобі розповідають казочку. Так, так саме з таких слів починалися всі хороші казкові розповіді  :bouquet:

Аz, може в тему       Різне > Розмови про все > Легенди і притчі на різні теми
Там цікаво.

Записаний
Не статками багатими, а в сльозах каяття,
Ми все частіше втратами вимірюєм життя.
       

Azazello

  • Постійний користувач
  • ***
  • Карма +32/-0
  • Offline Offline
  • Стать: Жіноча
  • Повідомлень: 123
  • Останні відвідини:
    01 Квітня 2014, 22:28:02

    Звідки: Kalush siti
Проза
« Прочитано #108 : 27 Квітня 2010, 17:02:47 »

       Ніч. На небі своїм безмежжям розкинулись сузір"я зір. В повітрі якийсь незвичний запах рідної сторононьки. Дивлюсь вгору. Здається, що я лечу поміж зірками. Лечу і бачу тебе. Ти моя найяскравіша зіронька. Ти сяєш для мене незгасимим світлом, зігріваючи собою мою душу й тіло.
       Лягаю в траву на старовинному кургані, біля якого стоїть прадавня кам"яна баба, і дивлюсь угору. Перед очима висока степова трава, яка колишеться від тихого вітру. А вгорі ти, моя зіронька. Отак лежу і слухаю цю чарівну пісню нічного українського степу. Що може бути приємніше. Нічний цвіркун співає свою пісню, підспівуючи приємному хлюпотінню води, яку несе маленька річечка там, трохи нижче від стародавнього кургану. В березі річки від місячного сяйва відблискує роса на рогозі та берегових травах. Ці берегові трави п"янять свої ароматом і приносять собою відчуття рідної землі, батьківського краю. Ніде в світі більше не відчути такого мережива позитивних відчуттів, як посеред безмежного багатотрав"я українського степу.
       Закриваю очі і лежу, вслухаючись у цю нічну пісню. І уявляю тебе... Ти з"являєшся немов та лісова мавка, чаруючи своєю вродою все живе навколо. У волоссі у тебе вплетений віночок польових квітів, а тіло вбране у материнську вишивану сорочку з льону, що вирощений в рідних полях... В сорочку, вишивану білим по білому. Я не бачу твого обличчя, а лише твій тендітний силует при сяйві місячної ночі... Ти йдеш, немов пливеш... Ти йдеш до мене..
        Твої ніженьки ледь торкаються духмяних трав... А твоя хода звучить, мов пісня... Вітер розвіює довге волосся.. Заглядаючи в твої загадкові, як ніч очі... Я дивлюсь на це все зачарований і не можу зрушити з місця... Я знаю, що всі мавки цілком полонять того, хто їх бачить, своєю вродою і душею... Тому я вже не чиню спротиву.. Я щасливо зустрічаю свою долю...
        Ти підходиш до мене і торкаєшся моїх очей...поглядом, дотиком... В мене пробігає морозець по шкірі... Я беруся пестити твоє ніжне блискуче від місячного сяйва волосся... Ми зливаємося у великому і безмежному як всенький Всесвіт почутті... І ніхто не бачить нас, окрім місяця, зір, ріки, кам"яної баби і квітучих трав... Нас бачить БОГ, який і уособлює тебе і мене, і всю ту красу, що оточує нас...
       На небі з"являється рожева смужечка і починає світати. Прокидається природа... Прокидається птаство, вітри, трави, рути-м"яти, води... Світло сонячного проміння заливає наші обличчя і наші серця... Це світанок... Це початок нового дня! Це початок нового життя!
       Ми з тобою щасливі, бо у нас все попереду! Ми линемо у світанкову далечінь, линемо, мов ті ранкові птахи, що високо в небі вітають початок нового погожого сонячного дня!

Відповідь від: 27 Квітня 2010, 16:57:13
      Часто прокидаюся серед ночі, і бачу твої очі. Твої безмежні як Всесвіт очі, які дивляться вдалечінь своїм байдуже-теплим подихом. Вони навіюють різнобарвні думки і виривають мене зі сну, перевертаючи мою свідомість і світосприйняття.
      Як би я хотів бачити ті очі завжди поруч, щоб вони світили для мене своїм незгасимим сяйвом. Здається, що я з ними вже прожив цілу вічність, але насправді, я ловлю себе на думці, що я їх зовсім не знаю. Вони зовсім не мої, вони чужі, вони чиїсь.
      Вони бездонні і загадкові, вони чарівні і незвідані. Вони обпалюють своїм вогнем все моє єство. Охоплюють мене у свої сіті, і тримають... Володіють мною самі не усвідомлюючи цього, бо залишаються до мене зовсім байдужими. Я б’юся в сітях, намагаючись побачити в них істину, побачити в них сенс життя і мій шлях.
      Вони то звільнюють, то охоплюють мою свідомість і мої почуття. Я відчуваю їх дотик, ритм їхнього подиху.
      А на що ж схожі твої очі?
      Може на перший промінь сонця у безмежному полі різнотрав’я, який пронизує пітьму, і дарує кожній травинці, кожній билинці, життєдайну силу і змушує повірити в погожий сонячний день?
Чи може на тендітний подих вітру, який у літню спеку додає нових сил спраглому, приносить на своїх крилах запах свіжескошеного лугу, аромат польових маків та волошок, навіює гарні спогади про босоноге дитинство, про пору безтурботного радісного життя та пору барвистих захмарних мрій, сповнених вірою у краще майбутнє?
      То на що схожі твої очі? Я скажу тобі про це... Але згодом, якщо ти довіришся мені... Скільки можна сказати про твої очі, ти навіть не уявляєш. Ти навіть не усвідомлюєш, що вони значать для мене.
      Бо вони – це зачинені ворота у фортецю твоїх почуттів. Вони віддзеркалюють всю твою душу і повноту твоїх переживань і думок. Я не маю від них ключів, але це запалює у мені ще більше  і більше бажання зазирнути за їх неприступні стіни. Мені більш нічого не треба, окрім того, щоб бути в полоні твоїх очей. Лише відкрий для мене їх безмежжя, запроси мене у свої переживання, відкрий для мене сяйво твоїх загадкових почуттів... і не тривожся за їх долю. Я зроблю все, що залежить від мене, щоб вони були радісними, яскравими, щасливими, коханими... Вони сяятимуть з іще більшою силою і приноситимуть радість світові.
      Відкрий для мене люстерко твого внутрішнього світу – твої очі, і побачиш в моїх очах відповідь на всі твої запитання.
      Ти вважаєш, що тільки словами можна виразити повноту своїх переживань і глибину великого почуття до тебе? Ні, не лише... Важливо розуміти мову погляду. Я тобі кожного дня освідчуюся у світлих почуттях до тебе своїм поглядом. Та ти не розумієш мови моїх очей. А я не навчився мови слів, які ти б, можливо, хотіла чути. Так і ходимо  різними берегами великої ріки, яка зветься Життям. А так хотілося прокласти міцні мости кохання, які б не згоріли у спеку, і не були зруйновані кригою.
      Давай поспілкуємося поглядом, коли не виходить поспілкуватися словами. Розкрий свою душу, хоч раз поглянь на мене, і посміхнися. Ти подаруєш мені стільки радості, скільки я ще не мав після народження на цей бентежний світ.
      Подаруй мені свій погляд!

Записаний
Я - Ангел. Только крылья - в стирке, нимб - на подзарядке, а рожки и хвост - это у меня наследственное.

Azazello

  • Постійний користувач
  • ***
  • Карма +32/-0
  • Offline Offline
  • Стать: Жіноча
  • Повідомлень: 123
  • Останні відвідини:
    01 Квітня 2014, 22:28:02

    Звідки: Kalush siti
Проза
« Прочитано #109 : 30 Квітня 2010, 21:50:26 »

                                 Іще одна історія про кохання...

          ...Давай забудемо про все! Хіба це так важко, тим паче, що  наша історія не була ідеальною...
І я прокинулась, жахаючись від думки що це зі мною сталося насправді... Довго лежала , мовчки вдивляючись у білу глиняну стелю...і, нарешті, згадала, що ти вчора порвав зі мною... Так смутно, але пам`ятаю! Ти сказав, що все скінчено, що тобі це набридло, здається, ти щось говорив про свободу, друзів... Все перемішалось, в голові каша. Це сон чи реальність?! Якщо сон - то дуже страшний... А якщо реальність - то чому я ще досі жива!
          Але це не сон, ми більше не разом, а я ще дихаю - парадокс! Так, здається я потроху пригадую. Я не дослухала тебе до кінця, мовчки обернулась і пішла. Я не пам`ятаю як дійшла додому, але пам`ятаю страх, страх когось із знайомих. Згодом я добралась до ліжка, ковтнула декілька таблеток і заснула. Як було добре спати, я ні про що не переживала, мені не боліло в грудях, я дихала вільно... Вперше в житті я раділа тому, що я нічого не відчувала. Я почувала себе кам`яною глибою і мені від цього було невимовно добре. Але не надовго... Ти знайшов мене і уві сні. Ти прийшов і почав мені щось говорити про те, що я тебе забуду за кілька днів, що я тебе не варта, ти кричав, повторюючи це раз за разом... А мені здавалося, що моє серце розірветься, а голова лусне...
         Я прокинулась... Я нічого не розуміла... Беру в руку телефон. Я збентежена. Заходжу у контакти, але не знаходжу твого номеру. Я довго шукала, та згодом знайшла, а там надпис - зрадник!
О Боже, невже це сталося зі мною насправді. В голові слова "забудь про все"... Десь я вже це чула. Так, це був не сон. Ти мене прогнав, я більше тобі непотрібна. Хлопчик погрався, використав і викинув... Я готова на все, аби забути, бо мені знову починає боліти у грудях, повітря стає все важчим. Я нічого не бачу, адже очі поступово наповнюються слізьми. Чому я зараз не можу перетворитися на камінь?!! Як добре бути каменем, його нічого не болить, він нічого не відчуває. А ми, люди, страждаємо від власної дурості та наївності... Так хочеться забути все погане і хороше на нашому шляху...вірніше вже на твоєму і на моєму...
        Боже, я б зараз все віддала б за амнезію. Мізки - важка колода...
        Перед очима стоїть перша зустріч, море обіймів, поцілунків, пристрасних ночей... Треба зібратись з думками, адже я зможу не чекати листа, не чекати дзвінка, не дочекатись зустрічі... І, навіть, коли ти знову прийдеш - збрехати, сказавши, що я вилікувалась від кохання до тебе...
        А, може, не зумію, я ж лише слабка жінка...


Записаний
Я - Ангел. Только крылья - в стирке, нимб - на подзарядке, а рожки и хвост - это у меня наследственное.

Azazello

  • Постійний користувач
  • ***
  • Карма +32/-0
  • Offline Offline
  • Стать: Жіноча
  • Повідомлень: 123
  • Останні відвідини:
    01 Квітня 2014, 22:28:02

    Звідки: Kalush siti
Проза
« Прочитано #110 : 03 Травня 2010, 18:01:32 »

                                                Бути  твоїм метеликом
     Дурна була ідея – бути твоїм метеликом. Це я зараз, б’ючись тоненькими, як твоя совість, крильми, розумію всю абсурдність моїх дій і власне приниження. А тоді… Тоді все видавалось простим та доступним…
     Я пам’ятаю як вперше тебе побачила.
     Був теплий літній день. Сонце обпікало своїм промінням так, як тільки може обпікати дотик коханої людини… Я, товста зелена гусінь, спокійно собі ніжилась на червонобокому яблуці, безтурботно підставляючи сонечку своє тільце. Аж тут почувся хрускіт гілочки, під впливом чиєїсь руки яблуко почало рухатись, і через пару секунд на мене дивились твої зелені очі. Ти мовчав, оглядаючи мене всю. Від такої уваги я зніяковіла і вже майже подумала про те, що ти заворожений моєю красою, аж тут почула твоє:
     - Ти глянь, яка огидна гусінь! Така величезна та волохата!
     - Та скинь ти її і їж спокійно це яблуко… - почувся голос твого друга.
     - Та ну… Їсти його після того як на ньому було ОЦЕ!!! Фу…я гидую!
     І мене разом з червонобоким фруктом кинули на землю.
     Тоді вперше в моєму житті прокинулась гординя. Вона підступила до горла, не давала дихати, змушувала схлипувати від болю…Образа заполонила душу. Захотілось довести, що я не така! Захотілось, щоб він вибачився… Тупий інстинкт самозбереження особистості не дозволяв прийняти той факт, що я дійсно бридка та огидна.
     Вдруге я побачила тебе через тиждень. Ти лежав під деревом, насолоджуючись співом пташок. Тільки зараз, сидячи на високій гілці і спостерігаючи за тобою згори, я помітила, що ти дуже красивий. Звичайно, за своє не дуже довге життя я бачила не досить багато людей, але ти … просто зачаровував погляд. Твої вуста захоплено розповідали про красу пташок, про те, як їм вдається бути такими яскравими, про їх польоти і спів. Ти вихваляв красу природи навкруги, і взагалі перебував в чудовому настрої… Тож я тихенько спускалась до тебе… А раптом ти побачиш і мою красу, зрозумієш яким неправим був минулої зустрічі?
     - Фе!!! – підхопився ти, як тільки побачив мене. – Яка гидота! Вже й полежати спокійно не можна! Клята гусінь!
     - Ну чого ти плачеш, дурненька? – втішав мене старий дядько-мураха. – От скажи мені: навіщо треба було до нього лізти?
     - Я…я…- сльози котилися і не давали переформувати свої думки у слова. – Він же так захоплювався всім навкруги, я думала він і мною… Просто чому він вважає прекрасним все, крім мене? Чому я викликаю у нього тільки огиду?
     - А тобі не все одно? Ще б я переживав, що про мене подумає якась людина!
     - Він не якась! Подобається він мені.
     - Так…- насупив брови дядько-мураха. – Ану викинь з голови цю нісенітницю! Людина того не варта! Вони взагалі нічого хорошого не зробили!
     - Але ж подобаються не за досягнення, а просто так…
     - От дурненька! Він тебе огидною обізвав, посміявся над тобою, а ти «подобається», – передражнив мене дядько.
     - А я… я стану найкращою! Найгарнішою! Тоді він зрозуміє яким дурнем був і визнає, що я найпрекрасніша.
     - Ну як, як ти станеш гарною? Давай дивитись на речі реально – ти та, ким є й іншою точно не будеш!
     - Я спробую…
     Одного бажання, помноженого на титанічні зусилля, виявилося досить, щоб через деякий період мук та перетворень, в якийсь прекрасний день я перетворилась на метелика. Розправивши свої яскраві різнобарвні крильця, злетівши вгору, поближче до сонечка, я нарешті наблизилась до своєї мрії так близько, що від передчуття її здійснення в мене від хвилювання потемніло в очах.
     Я стала метеликом. Твоїм метеликом. І неважливо, що такі як я живуть всього один день. Заради того, щоб побачити твою реакцію, я готова жити і одну хвилину. Аби лише ти побачив мене такою…
Я поспішала до тебе… Летіла з усіх сил… Оминала людей, які намагалися мене впіймати.
     - Що ж ви робите? – обурювалась я, коли під час моїх коротких перепочинків, хтось намагався спіймати мене за крильця. – Навіщо я вам? Невже ви не розумієте: у мене немає на вас часу! У мене є всього один день. День на пошуки людини, заради якої я змінювала себе не один місяць!
     У своїй подорожі я зрозуміла ще одну важливу річ: якою б ти не була, красивою чи огидною, людям плювати на твою душу, незалежно від того, ким ти є зовні. Для них ти просто комаха…
     Нарешті його вікно. Підлітаю до самого скла, щоб він побачив мене і впустив до кімнати… Б’юся крильми об прозору стіну, що так недоречно відділяє нас один від одного. Та ти мене не помічаєш…
Дурна була ідея бути твоїм метеликом… Тобі я непотрібна… Якою б не була… Навіть вітер, і той зжалився наді мною. Дмухнувши з усієї сили, він відчинив кватирку і я, нарешті, потрапила до кімнати.
     Ти сидів за столом, з серйозним виразом обличчя переглядаючи якісь папери. Я весело примостилася прямісінько перед тобою. Ти усміхнувся.
     - Який гарний метелик. – серце забилося з нереальною швидкістю, здавалось навіть він міг почути його гучний стукіт. – Як ти сюди потрапило, чудо? Іди сюди… І я покірно сіла поближче. Щастя переповнювало мене. Здійснювалася моя мрія …
     - Почекай хвилинку…
     Раптовий металевий біль розітнув моє тіло. Велика голка, загнана в моє тільце тобою, свідчила про те, що жити залишилось менше хвилини… Дурна була ідея бути твоїм метеликом… А найжахливіше в таких ідеях те, що вони збуваються, але їх дурість розумієш надто пізно…
     Метелик, проколений голкою, проіснував в кімнаті хлопця чотири дні… А потім почав осипатись і був викинутий на смітник.
     Перетворити неможливе в буденне легко, головне, ставлячи перед собою ціль, витрачаючи на неї безліч сил і часу, точно знати, чи влаштовує тебе бажаний результат…
Записаний
Я - Ангел. Только крылья - в стирке, нимб - на подзарядке, а рожки и хвост - это у меня наследственное.

Ne-TA

  • Старожил
  • ****
  • Карма +218/-0
  • Offline Offline
  • Стать: Жіноча
  • Повідомлень: 359
  • Життя-не ті дні,що пройшли,а ті,що запам'ятались
  • Останні відвідини:
    24 Грудня 2012, 18:18:30

    Звідки: Лесі Українки
Проза
« Прочитано #111 : 11 Травня 2010, 22:34:42 »

                       
            Мені  завжди  здавалося,  що  я  можу  про  це  не  думати...  Просто  вдавати,  що  цього  в  моєму  житті  не  було,  ніколи  більше  не  буде,  і  що  події  тих  хвилин  –  невиразні  через  пережиті  хвилювання,  несуттєві  вже  за  своїм  емоційним  забарвленням  і  за  своєю  внутрішньою  суттю,  безбарвні  веселковими  кольорами,  необмежені  у  часі  і  просторі,  непідвладні  серцю  і  розуму,  нетипові  для  свого  покликання,  невизначені  щодо  призначення,  невідповідні  голосу  інтуїції,  не  розпорошені  по  паралельним  свідомостям  і,  що  найголовніше,  неприємні    –  давно  вже  зникли  за  антуражем  промайнулих  сцен  і  театральних  вистав  моєї  власної  підсвідомості  на  якомусь  там  рівні  сновидних  сюжетів.  Та  виявилося,  що  я  помилилася........
         То  й  що  з  того.  Кожен  може  помилятися,  тим  паче,  якщо  частіше  починаєш  аналізувати  своє  життя  і  свої  (чи,  власне,  людські)  одвічні  помилки,  приходить  філософсько-беззмістовне  вигадане  розуміння  давно  вже  відкрито-загублених  істин,  що  все  і  до  тебе  рухалося,  рухається  і  буде  рухатися  у  своєму  хаотичному  просторі  навколо  якихось  осей  і  паралелей  правдивості  свідчень  давно  втраченої  пам’яті,  правди  і  довіри,  а  ти  ідеш  якимось  розважливо-загубленим  шляхом  власного  егоїзму  і  власного  сумління.  Тільки  й  того,  що  думаєш  про  винятковість  і  глибинну  сутність  цього  шляху  (а,  може,  в  цьому  і  мудрість),  що  увібрав  у  себе  віковічні  прагнення  людського  єства  до  розкриття  суті,  знамення,  думки,  душі,  солідарності,  вічності,  самотності  і  любові.  А,  може,  так  і  було......  Тепер  це  пригадати  важко......  Емоції  завжди  не  зовсім  виразні,  бо  занадто  багато  нечіткої  прозорості,  невиваженої  кривди  (чи  правди?),  незрозумілого  вияву,  невідгорнутої  насолоди,  нерозбавленого  азарту  і  неомріяної  ніжності  таять  у  собі  їх  барвисто-однокольорні  тіні...  Чи  не  вперше  за  все  своє  життя,  я  спробувала  окреслити  вияв  своїх  емоцій?  І  то  навіщо?  Бо  не  знаю,  як  висловити  той  біль  (чи  радість?),  що  нібито  відійшов  у  небуття,  ще  тоді,  простившись  із  тогорічною  невиявленою  весною,  і  не  лишив  надії  на  одужання  єдиній  моїй  мрії  із  всього  розкутого  серцевого  струму  про  невмирущість  емпіричних  матерій  власного  і  всесвітнього  буття  і  про  красу  іншого  планетарно-особистісного  поштовху.  І  до  чого  тут  масштаби?  Так,  у  інших  вимірах  без  цього  неможливо  ані  жити,  ані  дихати  (що  само  по  собі  випробуване  єдністю),  і  до  того  ж  без  цього  втрачається  магнетизм  пошуку  істини  (чи  чергового  виправдання)  власного  існування,  поштовху,  руху  і  зупинки  там,  де,  насправді,  не  завжди  твої  обійми,  твоє  серце  і  твій  власний  сумнів.  Знайомо.......  Давно  уже  знайомо.......  Як  і  вперше.  Так  і  тепер.  Головне  продовжувати  далі.  Щоб  вижити  і  стати  собою  (чи  автентичністю?).  Щоб  не  відпустити  своє  серце  знову  туди,  де  неприязно-спритні  умови  насолод  і  розпачів  і  де  розважливо-оманливі  кроки  на  сто  ходів  уперед  лише  для  того,  щоб  десь  комусь  не  довелося  підставляти  у  скруті  своє  плече,  бо  рівень  довіри,  в  даному  випадку,  знижує  рівень  самозахисту...  Бачу  на  власні  очі.  Відчуваю  щодня  і  щогодини,  а  до  сих  пір  не  перестаю  дивуватися  (людяність  чи  вигадка?):  людина  сама  спотворює  свою  віртуально-земну  реальність,  бо  прагне  занадто  вишуканої  досконалості  і  напрочуд  загадково  вигаданої  складності...  Розпачі  не  в’яжуться  з  однобокими  сподіваннями,  а  форма  композиційного  змісту  втрачає  своє  ідейно-смислове  навантаження  лише  через  те,  що  байдуже  сприймається  кінцева  мета  радості,  а  не  її  зовнішньо-внутрішнє  оформлення.  Сама  не  знаю,  для  чого  потрібно  стільки  пафосно-розбещених  аргументів,  щоб  дійти  якогось  набридлого  висновку,  та  іноді  буває.  Чекаєш  від  майбуття  сонячного  світла  –  а  воно  видається  похмуро-невизначеним.  Чи  навпаки:  розумієш  трагічність  свого  власного  виміру,  а  лінії  сяючих  життєвих  гармоній  заповнюють  існування  (чи  все-таки  буття?)  невичерпною  радістю.  Як  же  не  хочеться  зіставляти  себе  із  тим  природничо-анатомічним  терміном  „існування”...  Намагаєшся  з  останніх  розм’яклих  сил  своєї  органічно  висвітленої  пам’яті  не  піддаватися,  не  відставати,  не  спуститися  у  ту  площину,  за  якою  вже  і  сам  того  не  помітиш,  як  опинишся  на  глибині  руху.  Та  глибина  ця,  здається,  буде  занадто  штучна  і  вдавана,  щоб  осягнути  сенс  її  створення.  Тому  і  чіпляєшся  за  кожне  слово  і  за  кожен  ранок,  як  за  останню  надію  на  просвітлення,  осяяння,  розквіт  і  красу  кожної  рисочки  чужого  обличчя  і  чужого  серця.  Чи  не  так  було  раніше?  Мабуть,  ні,  бо  день  був  надто  яскравим  (до  затемнення  в  очах),  а  ночі  були  занадто  спокусливими,  щоб  думати  про  їх  справжні  кольори  і  про  їх  істинне  призначення.  Тепер  стає  зрозуміло,  що  не  все  є  дійсністю.  Бо  ти  сам  не  завжди  реальний  у  своїх  пориваннях  і  покликах  через  те,  що  рухаєшся  схематично  і  виважено  за  чиїмось  тиском,  а  на  за  бажанням  вічного  значення.  Порсаєшся  в  чужих  сумліннях  і  принадах,  та  залишаєш  власні  поетичні  обдарування  і  невичерпні  криниці  одухотворення  тільки  через  те,  що  не  вмієш  осягати.  Ані  свої  втихомирені  пісні,  ані  перші  прояви  почуттів,  ані  тривогу  вільного  серця,  яке  шукає  тільки  своє  власне  призначення.  А  часовий  проміжок  твого  обгорнутого  вічністю  розуму  не  дозволяє  зупинятися  і  починати  знову.  Тож  доводиться  пристосовуватися  (до  себе  чи  до  оточення?),  у  семантично-смисловому  виявленні  відтворювати  чужі  програні  ролі  із  запасу  театрально-маскарадної  радості,  щоб  не  здаватися  зайвими,  іншими  чи  просто  невизначеними.  У  житті.  У  натхненні.  У  креативно-логічних  проявах.  У  далекому  і  близькому,  чиє  протистояння  вже  давно  не  здається  дивним,  непотрібним  і  уявно-невигаданим.  І  я  не  хочу  втратити  логіку  свого  рішення,  та  вона  втрачається  сама  по  собі  у  контексті  того,  що  вже  залишилося  (а  чи  залишиться?)  у  минулому.  Тож  не  важливо  зараз,  що  я  про  це  майже  не  думаю,  майже  визначаю  терміни  свого  нового  викладу,  відповідаю  на  нові  актуально-беззмістовні  питання,  вирішую  відкоркувати  усі  пляшки  вільних  радощів  з  однією  єдиною  метою,  яку  сама  ще  для  себе  чітко  не  окреслила,  бо  не  маю  найменшого  уявлення,  з  чим  вона  буде  пов’язана.  Але  не  зупиняюсь.  Ні  на  хвилину.  Ні  на  рік  не  оглядаюся  назад,  бо  із  чим  тоді  ще  доведеться  розпрощатися,  я  до  сих  пір  уявляю  дуже  туманно  і  у  занадто  розмитій  формі.  Щоб  змінити  світ,  слід  змінити  себе. А  чи  можлива  така  кардинально-нездійсненна  трансформація  кожен  із  нас  вирішує  сам.  І  від  цього  вже,  мабуть,  (чи  насправді?)  залежить  і  планетарно-особистісне  і  одноосібно-конкретне  його  майбутнє.  А  мені  лишається  знову  помилятися  (на  щастя  чи  на  жаль?),  відбирати  у  чужих  спогадів  свої  власні  уламки  і  райдужні  метелики  мрійливих  світобачень,  робити  ставки  на  неосяжно-неповторне  і  не  забувати  про  ті  події  (чи  все  ж  таки  забути?),  які  тепер  уже  не  мають  для  мене  ніякого  значення...
                  А  за  горизонтом  ілюзорно-стабільних  вражень  чекає  на  мене  нове  відкриття,  про  яке  я,  напевно,  і  гадки  не  маю.  Забуте  виявлятиметься  вигаданим,  а  сучасне  на  крок  лишатиметься  позаду.  Та  яке  це  має  значення,  коли  життя  триває,  і  доленосною  може  бути  кожна  миттєвість,  якщо  тільки  не  втратити  здатність  відчувати  і  окреслювати  свою  власну  не  обгорнуту  розважливою  імлою  долю...
« Останнє редагування: 11 Травня 2010, 22:50:31 від Ne-TA »
Записаний
Не статками багатими, а в сльозах каяття,
Ми все частіше втратами вимірюєм життя.
       

Сонечко+

  • Модератор
  • *
  • Карма +801/-5
  • Offline Offline
  • Стать: Жіноча
  • Повідомлень: 3805
  • Сонячного життя вам, сповненого чудес і сюрпризів!
  • Останні відвідини:
    09 Вересня 2023, 17:33:39

    Звідки: з маминого животика
Проза
« Прочитано #112 : 11 Травня 2010, 22:57:50 »

Чудові твори! Завжди мене захоплювало те, як деякі люди уміють не лише так відчувати, а ще й талановито викласти свої думки, переживання, почуття...
Записаний

Azazello

  • Постійний користувач
  • ***
  • Карма +32/-0
  • Offline Offline
  • Стать: Жіноча
  • Повідомлень: 123
  • Останні відвідини:
    01 Квітня 2014, 22:28:02

    Звідки: Kalush siti
Проза
« Прочитано #113 : 11 Травня 2010, 23:36:32 »

     Відкритий біль - це проза, проза - болото життя... Тамований біль - це поезія, поезія - вітер Свободи!
     Ніч полонила своїми сутінками... Пустота... Темно... Самотньо... Вдивляєшся крізь незриму темряву, але вона непохитно стоїть чорною завісою перед твоїми очима... Дихання пришвидшується... Хочеться кудись тікати... Тікати в невідоме.
     Завтра буду там, на тому самому місці, моєму місці... Вдивлятимусь у легенькі хвилі озера, які забиратимуть і топитимуть у бездонній порожнечі мої думки. Спогади завжди залишаться часткою мене...
невід'ємною.
     Біль вщухає... Поволі вщухає. Але я завжди чутиму його відлуння у своїй свідомості, яка просто не вміє забувати те, що відбувалося тоді. Вона памятає все: погляди, слова, дії, мрії. Все...Пам'ятає до найменших дрібниць.
     Головне,навчитися жити... Вчуся... Поки що, якось не дуже виходить. Дається взнаки сумна осінь.
Колись мені допомагали з нею боротися... Але то було колись...
     Минуле повинно залишитися минулим. Потрібно дивитися в майбутнє, жити теперішнім, і забути минуле... Або, принаймі, зробити із нього хороший спогад.
     Неможливо... Можливо... Тільки захотіти... Ні, все ж неможливо... Стрілки годинника не переставали битися, вони лиш завмерли у моїй, тій же, підсвідомості.
     Час зупинився, і стоїть так вже довгий період. Залишається лише існувати і чекати того моменту, коли вони знову почнуть рухатися в звичайному ритмі.
     А чи настане колись та мить?! Залишається лиш одне:чекати. Чекання - це щось жахливе.
Ненавиджу його. Терпіння - це щось сильне. Живу ним...
Записаний
Я - Ангел. Только крылья - в стирке, нимб - на подзарядке, а рожки и хвост - это у меня наследственное.

РЕАЛ

  • Ветеран
  • *****
  • Карма +242/-1
  • Offline Offline
  • Стать: Чоловіча
  • Повідомлень: 644
  • Останні відвідини:
    31 Січня 2015, 20:22:03

Проза
« Прочитано #114 : 04 Червня 2010, 20:39:39 »

Марек Краєвський. Привиди в Бреслау (уривок)


Рюґенвальдермюнде, вівторок 9 вересня 1919 року, полудень

Еріка стиснула зуби. За мить вона повільно опустилася на Мокка і втулила обличчя між його шиєю та ключицею. Вона важко дихала. Мокк відгорнув з її скроні вологе волосся. За хвилину її заціпеніння минуло й вона сповза з тіла Ебергарда на постіль.

– Добре, що ти не кричала, – сказав він, насилу опанувавши тремтіння голосу.

– Чому? – тихо спитала Еріка.

– Портьє не повірив, що ми подружжя. Не бачив обручок. Якби ти кричала, він переконався б у слушності своїх підозр.

– Чому? – сонно повторила вона запитання й заплющила очі.

– Ти коли-небудь бачила подружню пару, яка б не вилазила з ліжка протягом п’ятнадцяти годин?

Мокк не дочекався відповіді. Встав, натягнув кальсони, штани, а тоді сильно відтягнув шлейки й відпустив їх. Вони голосно ляснули об голий торс. Засвистів популярну пісню «Фрау Луна», відчинив вікно, яке виходило на море і вдихав запахи, що переносили його в давні кеніґсберзькі часи, коли ніхто не вимагав від Ебергарда визнати незнані провини й не шантажував безокими трупами. Хвилі сильно вдаряли в розпечений від сонця пісок і два моли, збудовані на купах великих каменюк. Дивлячись на ці будівлі, які наче обіймали порт, Мокк відчував на губах крихітні солоні крапельки. Із коптильні неподалік долітав запах, який примушував нервово затремтіти цього фанатичного любителя риби. Ковтнув слину й обернувся до Еріки. Вона вже не спала. Мабуть, її розбудив ляскіт шлейок. Поклала голову на коліна й дивилася на нього. Над її волоссям висіла модель вітрильника, яка погойдувалася в солоному повіві.

– Хочеш вудженої риби? – запитав він.

– Так, дуже хочу, – вона несміливо посміхнулася.

– Ну, то ходімо, – Мокк защіпнув ґудзики сорочки й приміряв до світлого піджака нову, учора куплену в Кесліні краватку, яку вибрала Еріка.

– Мені не хочеться нікуди йти, – вона встала з ліжка й потягуючись після короткого сну, підбігла до Мокка, обняла його за шию й погладила тонкими пальцями по м’язистій, широкій потилиці. – Я їстиму тут…

– Принести тобі? – Мокк не міг стриматися, щоб не поцілувати дівчину й не провести долонею по її голій спині й сідницях. – Яку ти хочеш рибу? Вугра? Камбалу? А може, лосося?

– Не йди нікуди, – вона ворушила губами, торкаючись його вуст. – Я хочу вугра. Але твого.

Вона міцно притислася до нього й поцілувала у вухо.

– Я боюся, – Мокк шепотів до маленької м’якої вушної раковини, захованої в плетиві рудого волосся, – що не впораюся… Мені вже не двадцять років…

– Не говори дурниць, – строго мовила вона. – Усе буде добре…

Вона мала рацію. Усе було добре.
Записаний

yarana

  • Користувач
  • **
  • Карма +55/-0
  • Offline Offline
  • Стать: Жіноча
  • Повідомлень: 54
  • Я - виняток із правил :-)
  • Останні відвідини:
    27 Грудня 2014, 23:37:54

    Звідки: проспект
Проза
« Прочитано #115 : 16 Червня 2010, 13:14:21 »

Воєнний.

- Тату! Тату! Таточку! – це, мабуть, єдине слово, яке пам’ятаю  зі свого життя. Це той максимум і, водночас, мінімум, який я зумів забрати з собою.  І сни. Оті, де відчайдушно ловлю руками небо, а воно нагло вислизає з-під прозорих дитячих пальців. А ще запах свіжозвареного полуничного компоту в будь-яку пору року. Він переслідував мене всюди, де б я не був. Біля нашого будинку була колись велетенська плантація цих ягід. Вистачало, щоб об’їстися до нудоти та заморозити на зиму.
Це все батько. Це він місяцями не вилазив зі свого зеленого моря. Дбайливо пересаджував, обкопував, підживлював, поливав в часи посухи. Ні один вусик не смів у нього пропасти. А якщо вже на грядці не вистачало місця для розсади, роздаровував сусідам. Я   не раз бачив, як вони, щоб не образити ніжну полуничну душу раннього вдівця, майже щиросердно дякували і при першій же нагоді викидали татів дарунок туди, де, на їхню думку, було йому місце. Хто в піч, а хто на гній.
Та я відхилився від основної теми.
Наші окопи тягнулись вздовж майже цілої лінії фронту. На щастя, нас було багато, ми брали кількістю. Щодня прибували ешелони з новобранцями. Таке собі гарматне м'ясо з наївних підлітків, яких недавно лиш відірвали від маминої цицьки, силоміць засунули в латану і поплямлену кров’ю попередників форму, вручили автомат і відіслали стріляти по живих мішенях, не забувши перед тим промити їм мізки романтикою війни.
«Батьківщина тобі віддячить!»
Чим? Зламаною психікою? Шрамом на пів обличчя? Діркою в голові? Та про це мало хто з них думав, коли слухали , як розпинався майор про уже «визнаних» героїв так, що аж піна з рота йшла. Зачитувались списки тих «героїв», які нібито побігавши трохи по мінному полю, пересидівши тиждень в сирих окопах, поїхали собі щасливо додому …. пошматовані в цинкових трунах. Про останній факт скромно замовчувалось.
Страшно подумати, я теж таким колись був, теж хотів відзначитись. Хоча б перед країною, яку захищав, бо вдома не було кому мене чекати. І от вже десятий рік я заробляю обіцяне звання героя і орден на груди.
Наша плантація полуниць загинула, бо мама забрала тата до себе на цвинтар. Колись я проклинав той город, бо вітець примушував мене в спеку збирати урожай. Оводи жерли, як скажені.
Але я продовжу.
Ворог був явно слабший. У нас було все: танки, зброя, навички, грамотна стратегія. Мені дали снайперську гвинтівку СГД, удосконалений варіант, з оптичним прицілом. Спусковий гачок натискався від одного легенького дотику. Калібр пристойний, 7,62 мм, дальність прицілу 1300 м. Одне мені не подобалось – віддача. Синці не встигали злазити з плечей.
Нас примушували ходити весь час в касках, які заважали, стискали чоло, налазили на очі. Та одного разу неподалік мене ворожий солдат підірвався на міні. Осколки полетіли просто в обличчя. І я подумки подякував тому, хто придумав дисципліну на війні.
Нас розташовували в окопах за метр один від одного і ми мусили сидіти, і відстрілюватись і в спеку, і в дощ, поки не дозволять перекур.
 Перерви зазвичай тривали хвилин 15-20 і припадали на глуху ніч один раз на добу. В темну пору, хоч бої не велись, але була потреба в постійному чатуванні, бо ворог теж не дрімав. Не одного необережного розвідника ми тоді впіймали. Тому нам так мало часу відводили для того, щоб набити тельбух на гарнізонній кухні і справити всі свої нужди. Такий графік спричиняв багато незручностей. По можливості ми чергувались, щоб хоч трохи поспати, та тих декількох годин було настільки мало для вкрай знесилених організмів, що хлопці не раз засинали, вткнувши носом в приклад рушниці, а штани смерділи так, ніби вимочені в гноївці.
Одного разу і я заснув.
З матір’ю в мене зв’язаний лиш один спогад, як вона мене, щойно народженого, тримала на руках. Більше  в цьому житті ми не зустрічались. Вона мала голубі-голубі очі і довге світле волосся, майже до колін. Такою запам’ятав її я, такою запам’ятав її батько, такою вона дивилась зі світлини з рідних стін, доки я не опинився в притулку. Такою вона буде мені снитись  доки, мабуть, я ще тут. Мама і тоді прийшла в сон, кликала до себе, простягала руки, доки я не відчув болісний удар по спині.
Я стягнув засранця в окоп за комір бушлата і став душити.
- Аби ти знав, курвото, паскудо така, як бити солдата моєї країни. Маєш ще декілька секунд, щоб скласти привітальне слово пращурам.
Мені не вперше спостерігати, як поволі вилазять очі з орбіт, а лице приймає симпатичний відтінок  перестиглих слив. Спочатку хлопець пробував брикатись, навіть декілька разів досить сильно зацідив мені коліном попід ребра. Та я не послаблював захвату, а холоднокровно чекав, поки тіло противника зм’якне. Тоді мені випаде коротка нагода віддихатись, втамувати злість і відпочити.
В кишенях юнака нічого не було. Тільки на шиї на ланцюжку висів золотий медалик з портретом жінки. Риси обличчя здались дуже знайомими. Надворі вечоріло, тому довелось майже впритул розглядати каштанові кучері та великі зелені очі.
Я тут парився вже десять років, а там залишив листа, якого так і не прочитав. Листа від дівчини з далекого інститутського минулого. Я тільки не міг второпати, навіщо вона мені написала аж через вісім років після нашого роману. А наступного ранку багатьом  прийшло термінове призначення їхати.
На зворотному боці прикраси філігранними буквами чиясь майстерна рука зробила напис: «Синові Андрію від мами на 17 років» і дата двомісячної давності.
 А тепер залишіть мене в спокої. Я не хочу нікого бачити.

* * *
   
   В погано освітленому коридорі міської лікарні білява жінка когось чекала.
Було вже далеко за північ, а вона міряла простір тихими кроками, щоб нікого не розбудити.
   Майже в кінці коридору гулко відчинились двері. Лікар, абсолютно не переймаючись відпочинком хворих, швидко застукотів підборами мешів по новій плитці підлоги.
   - Хочу вам сказати, що ваш чоловік прийшов до тями. Але верзе казна-що. Він афганець?
- Та ніби ні…
- Дуже реалістична розповідь. Ваш благовірний думає, що задушив на війні власного сина, - лікар іронічно посміхнувся.
- Але в нас нема дітей…
- Нічого страшного, таке трапляється. Посттравматичний синдром. Можливо він не впізнаватиме вас деякий час, та воно минеться. Ги, добряче ж його вгріли. Ви не знаєте, звідки він так пізно повертався?
- Від товариша…
- Симпатичний у нього товариш, пані. Хи-хи. Оце він стискав у руці, коли швидка його привезла, - на долоню жінки ліг медалик на  золотому ланцюжку з портретом зеленоокої шатенки. – Ви, часом, не знаєте, кому належить ця річ?
Білявка кілька секунд оторопіло вдивлялась в риси на мініатюрному фото.
- Знаю… Моїй сестрі…
- Тоді віддасте прикрасу власниці, можливо, вона її шукає. Ги-ги, - лікар попрямував до сходів.
- От змія, - прошепотіла жінка. З очей покотились сльози…
                                                              Калуш, 16.06.2010 р.
Записаний
У всіх країнах мови як мови, інструмент спілкування, у нас це фактор відчуження. Л. Костенко.

РЕАЛ

  • Ветеран
  • *****
  • Карма +242/-1
  • Offline Offline
  • Стать: Чоловіча
  • Повідомлень: 644
  • Останні відвідини:
    31 Січня 2015, 20:22:03

Проза
« Прочитано #116 : 12 Вересня 2010, 10:46:41 »

Ґабріель Ґарсіа Маркес

Із Нобелівської лекції «САМОТНІСТЬ ЛАТИНСЬКОЇ АМЕРИКИ»

«Сподіваюся, що саме ця фантастична реальність, а не лише її літературне зображення, привернула увагу Швецької академії. Реальність, що існує не лише на папері, а та, що оточує нас, і щодня, невпинно сіє з-поміж нас смерть; реальність, яка живить невичерпне джерело творчості, сповнена страждання й краси, для якої й виступає тепер перед вами далеко від улюбленої батьківщини колумбієць - усього-на-всього піщинка, відзначена милістю долі. Поети й жебраки, музики й пророки, воїни й злодії - всі ми, діти цієї неприборканої реальності, навряд чи потребуємо допомоги уяви. Навпаки, труднощі полягають у тому, що звичайних засобів для зображення нашого життя нам не вистачає. У цьому, друзі, сутність нашої самотності.

І якщо подібні труднощі виникають навіть у нас, кому все це близьке, то цілком природно, що раціональні голови Європи, зачаровані спогляданням власної культури, не в змозі нас правильно зрозуміти. Звісно, вони спробують підійти до нас із своїм мірилом, забуваючи, що кожний приносить у житті свою жертву і що ми знаходимо себе тими ж самими зусиллями й кров'ю, якими колись знаходили себе вони. Якщо нашу дійсність стараються витлумачити за чужими шаблонами, ми стаємо ще незрозумілішими, ще невільнішими, ще самотнішими. Шановна Європа швидше зрозуміла б нас, якби спробувала б знайти нас у своєму власному минулому. Якби вона пригадала, що Лондону потрібно було триста років для збудування міської стіни і ще триста років для обзаведення єпископом, що Рим двадцять століть знемагав у пітьмі невизначеності, перш ніж цар етрусків увів його в історію; що такі миролюбні нині швейцарці, які тішать нас найніжнішими сирами і найточнішими годинниками, у XVI столітті заливали Європу кров'ю, постачаючи найманців для армій воюючих країн. У самий розквіт доби Відродження двадцять тисяч ландскнехтів, що перебували на службі в імперських військах, розграбували й спустошили Рим, знищивши вісім тисяч його мешканців».

«У такий день, як сьогодні, мій учитель Вільям Фолкнер сказав: «Я відмовляюсь прийняти кінець людини». Я був би недостойний стояти на цьому місці, де стояв він, якби не усвідомлював, що велика трагедія, у можливість котрої він відмовлявся вірити тридцять три роки тому, тепер, уперше за всю історію людства, стала цілком вірогідною. Перед обличчям цієї страхітливої реальності, яка за всіх часів здавалася людству утопією, ми, творці вимислів, готові повірити в будь-що, маємо право повірити й у те, що ще не пізно зайнятися створенням утопії, прямо протилежної за змістом. Новою прекрасною утопією, де ніхто не вирішуватиме за інших, як їм умирати, де пануватиме істинна любов і уможливиться щастя, де покоління, від народження приречені на сто років самотності, раз і назавжди здобудуть нову земну долю».

Якими ви уявляєте ангелів?

Уявіть, ніби сьогодні, посеред буденного плину життя, з'явився ангел. Якою могла б бути реакція людей на цю подію?

СТАРИГАН З КРИЛАМИ

Дощ не вщухав уже третю добу, і з напівзатопленого подвір'я краби весь час повзли до будинку; Пелайо тільки те й робив, що знищував їх, а на світанку йому довелося винести і викинути в море цілий кошик цих істот. У дитинки всю ніч був жар, і Пелайо з дружиною подумали, що то в неї від смороду крабів.

З вівторка світ став похмурим, небо й море були однакового попелястого кольору, а піщинки на березі виблискували ночами, мов світлячки. Вранці небо стало зовсім тьмяним, і коли Пелайо повернувся з моря, він насилу розгледів, що в глибині подвір'я щось ворушиться й стогне. Підійшовши ближче, він побачив, що це старенький дід, який упав обличчям у грязюку, борсається там, але не може підвестися, бо йому заважають величезні крила.

Наляканий цим страховиськом, Пелайо побіг по свою дружину Елісен-ду, яка саме ставила компреси хворій дитині, й привів її на подвір'я. Обоє з німим заціпенінням дивились на старого. Він був одягнений, як жебрак, череп його був лисий, як коліно, рот беззубий, як у старезного діда, великі півнячі крила, обскубані та брудні, загрузли у болоті, і все це разом надавало йому кумедного й неприродного вигляду. Пелайо та Елісенда довго й уважно дивились на старого, нарешті, трохи отямившись, дійшли висновку, що він навіть симпатичний, і наважилися звернутись до нього. Той відповів якоюсь звучною, але незрозумілою мовою, отож вони й подумали, що це, мабуть, людина, потерпіла під час аварії якогось іноземного пароплава. Проте подружжя все-таки вирішило покликати сусідку, яка багато всіляких див бачила в своєму житті, й вона одразу все пояснила:

- Це ангел. Мабуть, він прилетів по дитину, але сердега такий старий і немічний, що злива збила його на землю.

Наступного дня все село вже знало, що в будинку Пелайо є живий ангел. Сусідка застерігала, що ангели о цій порі року дуже небезпечні, отож Пелайо, сидячи на кухні з кийком альгвасила, цілий вечір не спускав зі старого очей, а перед тим, як лягти спати, витяг його з грязюки й замкнув у дротяному курнику. Опівночі дощ нарешті вщух, але Пелайо та Елісенда все ще ловили крабів. Незабаром дитина прокинулась і попросила їсти; жар у неї спав. Подружжя вирішило, що вранці вони відпустять ангела, посадять його на тин, дадуть прісної води та харчів на три дні й нехай летить у відкрите море. Проте коли вранці вийшли на подвір'я, сусіди стояли юрмою перед курником, розглядаючи ангела без ніякої святобливості, й кидали йому їжу крізь сітку, немов то було не надприродне створіння, а якась циркова звірина.

Почувши про приліт в їхнє село ангела, близько сьомої години з'явився отець Гонзага. Прийшли й інші цікаві й почали разом міркувати, що робити з цим полонеником. Найпростодушніші пропонували призначити його головою всесвіту; інші наполягали на тому, щоб зробити його генералом, який, напевне, виграв би всі війни. Були й такі фантазери, що пропонували з допомогою ангела вивести новий рід крилатих людей, котрі підкорили б всесвіт.

Отець Гонзага перед тим, як стати священиком, був дроворубом. Зазирнувши крізь сітку до курника, він пробубонів молитву, а тоді попросив відчинити двері, щоб ближче придивитись до цього безпорадного діда, який більше скидався на велику старезну курку, ніж на людське створіння. Дід сидів у кутку, розправивши крила, які сохли на сонці; довкруж валялись шкуринки від фруктів та недоїдки, що їх кидали люди.

Отець Гонзага зайшов у курник і привітався по-латині; старий, байдужий до людей, неохоче глянув на нього й буркнув щось своєю мовою. Священикові одразу не сподобалось те, що ангел не розуміє божої мови й не вміє шанувати божих слуг. Потім отець Гонзага помітив, що старий надто вже схожий на земну людину: від нього тхнуло болотом, з крил звисали во­дорості, велике пір'я було посічене земними вітрами, і нічого в жалюгідній зовнішності старого не свідчило про велич і гідність ангела.

Священик вийшов із курника і в короткій проповіді застеріг парафіян від зайвої наївності, додавши, що крила ще ні про що не свідчать, їх мають і літак, і яструб, отож, це - атрибут не тільки ангелів. Тут же він нагадав, що саме диявол володіє неабиякими здібностями перевтілюватись і дурити необережних людей. Отець Гонзага пообіцяв написати листа єпископові, щоб той у свою чергу написав главі церкви, а той - папі й щоб, таким чином, остаточне рішення прийшло з найвищої церковної інстанції.

Умовляння отця Гонзаги не дали ніякого наслідку. Звістка про затриманого ангела поширювалася з такою швидкістю, що через деякий час у двір Пелайо набилася сила-силенна людей і довелося викликати військо, аби розігнати натовп, який трохи не розвалив будинок.

Елісенді, що вже втомилась вимітати з подвір'я сміття, спало на думку брати з кожного, хто хоче зайти у двір і подивитись на ангела, п'ять сентаво.

А люди йшли і йшли. Прибув навіть мандрівний цирк із повітряним гімнастом, що кілька разів пролетів над юрбою, але ніхто не звернув на нього жодної уваги. Прийшли з надією видужати химерні хворі: жінка, яка з дитинства лічила удари серця і їй уже бракувало для цього цифр: нещасний чоловік, якому заважав спати шум зірок; сновида, який прокидався вночі й ламав усе, що робив удень, та багато інших, хвороби яких були не такі серйозні. Серед цього галасу та безладдя, від якого, здавалося, двигтіла земля, Пелайо з Елісендою несподівано виявили, що в них зібралася вже кругленька сума; менш ніж за тиждень вони заповнили мідяками всі посудини, які мали в домі, а черзі бажаючих подивитись на живого ангела не видно було кінця-краю.

Очманілий від нестерпної спеки й смороду свічок, що їх віруючі ставили перед курником, ангел намагався якнайдалі забитися в куток. Спочатку його частували кристаликами камфори, якою, на думку тієї ж мудрої сусідки, харчувалися ангели. Але він навіть не глянув на ці ласощі; так само знехтував стравами, які ставили біля нього ті, що приходили сповіда­тись, і нарешті вибрав баклажанну кашу. Здавалось, надприродне терпіння було найголовнішою чеснотою ангела: його дзьобали кури, шукаючи космічних паразитів, недужі висмикували з крил пір'я, щоб доторкнутися ними до своїх болячок, а безбожники кидали в нього камінням, щоб старий підвівся, й вони змогли розгледіти його тіло. Один сміливець навіть припік йому бік розжареною залізякою, котрою таврують бичків, бо ангел так довго не ворушився, що всі подумали, чи він, бува, не вмер; старий злякано підхопився, бурмочучи щось своєю незрозумілою мовою,

очі його наповнилися слізьми, він змахнув крилами, здійнявши цілу хмару пилюки в курнику й викликавши страшенну паніку в натовпі. Побачивши, що ангел реагує на біль, там вирішили про всяк випадок дати йому спокій. Отець Гонзага весь час закликав паству набратися терпіння, поки не прийде вказівка від папи. Але час спливав, а папа все ще з'ясовував, чи має це надприродне створіння пуп, чи схожа його мова на арамейську, чи здатний він утриматись на кінчику голки, чи, може, зрештою, це якийсь іноземець. Листування з папою могло б тривати поки світу й сонця, якби одна подія не поклала край усій цій історії.

Сталося так, що на сільському ярмарку серед інших див мандрівний цирк показував дівчину, яка через непослух перед батьками перетворилась на павука. Плата в цирк була менша, ніж у двір Пелайо, до того ж цій дівчині можна було ставити скільки завгодно запитань, можна було розглядати її з усіх боків, отож ця жахлива правда не викликала ні в кого навіть найменшого сумніву. Величезний павук-тарантул завбільшки з вівцю мав голову дівчини. Страшною була не тільки її зовнішність, а й той щирий смуток, з яким ця бідолаха розповідала про своє нещастя. Якось, ще зовсім молодою, вона втекла без дозволу батьків на танці, а коли поверталася лісом додому, гучний грім прокотився небом, і воно розкололось на дві половини, із щілини вилетіла блискавка і обернула її на павука. Живилася вона виключно кульками з січеного м'яса, що їх милосердні душі кидали їй у рот.

Це видовище, таке правдиве й водночас таке повчальне, відвернуло на якийсь час увагу людей від ангела, що ледве удостоював своїм поглядом смертних. Крім того, нечисленні чудеса, які приписували ангелові, були якимись сумнівними й свідчили швидше про його розумовий розлад, як-от у випадку із сліпим, до якого не повернувся зір, зате в нього виросли три нових зуби, або у випадку з паралітиком, що так і не почав ходити, але раптом виграв у лотерею великі гроші, чи з прокаженим, у якого на з'ражених

хворобою місцях виросли соняшники. Ці чудеса, схожі більше на жарт, похитнули репутацію ангела, а жінка-павук зруйнувала її остаточно. Отець Гонзага знову міг спокійно спати, а подвір'я Пелайо знову стало таким безлюдним, як у ті часи, коли дощ лив три дні й краби заповзали до кімнат.

Проте господарі не мали на що нарікати. За одержані гроші вони перебудували свій дім, зробили його двоповерховим, з балконом, заклали садок, на вікна поставили залізні грати, щоб не залітали ангели. Пелайо почав розводити кролів, тепер у нього була майже ціла кроляча ферма неподалік од села, і він відмовився назавжди від посади поліцейського. Елі-сенда купила собі лакові босоніжки на високих підборах, кілька барвистих шовкових суконь, у які вбиралася щонеділі, мов багата сеньйора. Єдине, що господарі залишили без змін, то це курник; щоправда, іноді вони мили його з хлоркою і обкурювали всередині, щоб позбутися гострого запаху курячого посліду, який стояв у всіх закутках.

Коли хлопчик почав ходити, батьки пильнували, щоб він не наближався до курника, а коли в нього почали мінятися зуби й він звик до запаху посліду, вони забули про свій страх, і дитина тепер гралася в курнику, дротяна сітка якого поржавіла й шматками випадала. Ангел до хлопчика ставився так само байдуже, як і до інших смертних, але покірливо, мов дворняга, терпів усі його примхи й витівки.

Одного дня хлопчик і ангел одночасно захворіли на вітряну віспу. Викликали лікаря. Він не втримався й, оглянувши ангела, знайшов у нього стільки хвороб у серці та нирках, що просто дивно було, як цей сердега ще живе на світі. Але найбільше лікаря здивували крила старого, які були такими природними в цьому організмі, що виникало логічне запитання, чому їх не мають інші люди.

Минуло кілька років, і хлопчик пішов до школи. Новий будинок устиг постаріти, курник розпався зовсім, і безпорадному ангелові не було тепер куди подітися. Він тинявся двором, повитоптував городину, заходив до спальні, а коли його виганяли звідти віником, миттю опинявся на кухні; здавалося, він перебував одночасно в кількох місцях; подружжя дійшло висновку, що він має здатність роздвоюватись, ділитись на безліч своїх особин. Елісенда у відчаї плакала й бідкалась, що їй уже несила жити в цьому пеклі, повному ангелів.

За останню зиму ангел дуже постарів. Він ледь ворушився й майже нічого не бачив, погляд його геть затьмарився, він раз по раз спотикався, а все пір'я з крил повипадало. Пелайо, нарешті, пожалів старого, загорнув його в ковдру й відніс у повітку, де ангела щоночі трусила лихоманка й він стогнав, бурмочучи щось своєю незрозумілою мовою. Господарі занепо­коїлись, щоб старий, бу-ва, не вмер, то тоді ніхто, навіть їхня розумна сусідка, не зможе їм сказати, що робити з померлим ангелом.

Та ангел не вмер тієї зими, а, навпаки, почав оклигувати. Кілька днів він сидів нерухомо у найвіддаленішому куточкові двору, дивлячись майже прозорими очима на перші промені грудневого сонця; потім у нього почало рости тверде й довге, як у великих старих птахів, пір'я. Іноді, коли ніхто не чув, старий наспівував пісні давніх мандрівників.

Одного разу Елісенді, яка вибирала цибулю в городі, раптом здалося, ніби морський вітер зриває бляшаний дашок над балконом; вона пішла до І

будинку і, визирнувши з вікна, яке виходило у двір, побачила, що це намагається злетіти ангел. Рухи його були невправні, він витоптав усю городину й мало не розвалив повітку. Нарешті йому таки пощастило здійнятися вгору. Коли він промайнув над останніми хатинами, вимахуючи крилами, мов старий яструб, Елісенда полегшено зітхнула. Вона ще довго дивилася вслід ангелові, який нарешті забрався від них і полетів у бік моря, перетворившись на маленьку чорну цятку.
Записаний

Лалія

  • Ветеран
  • *****
  • Карма +964/-0
  • Offline Offline
  • Стать: Жіноча
  • Повідомлень: 3210
  • sol ∞
  • Останні відвідини:
    22 Квітня 2016, 19:30:58

    Звідки: Калуш
Проза
« Прочитано #117 : 26 Вересня 2010, 00:33:55 »

***************
Фея сказала супругам - Вы были прекрасной парой в течение 25 лет и я хочу исполнить одно желание каждого из вас
Сказала жена -Я хочу попутешествовать по всему миру со своим любимым мужем
Взмахнула фея палочкой и в руке женщины оказались билеты
И тут сказал 50 летний муж -Все это очень романтично, но такая
возможность выпадает раз в жизни

Сожалею, дорогая но я хочу
женщину моложе меня на 30 лет
Взмахнула фея своей волшебной палочкой, и.. превратился муж в 80-летнего деда

Мораль -Фея ведь тоже Женщина  ;)
*******************

Записаний

Сонечко+

  • Модератор
  • *
  • Карма +801/-5
  • Offline Offline
  • Стать: Жіноча
  • Повідомлень: 3805
  • Сонячного життя вам, сповненого чудес і сюрпризів!
  • Останні відвідини:
    09 Вересня 2023, 17:33:39

    Звідки: з маминого животика
Проза
« Прочитано #118 : 15 Жовтня 2010, 17:28:44 »

Ти любиш сонечко. Я стану твоїм сонечком, хочеш?..
Приховано: Показати
І кожен промінець мій проникатиме в тебе, наповнюючи теплом і світлом, ти любитимеш ці промені, вони будуть особливо-світлими, чистими і хвилюючими. Я кожен ранок заглядатиму в твою кімнату, мої промені лягатимуть на ліжко, поряд з тобою, на тебе. Ти розплющиш очі, посміхнешся і скажеш: "Ось і сонечко вийшло.". А я посміхнуся тобі з неба, і твоя кімната освітлиться ще яскравіше.
  Потім ти вийдеш на вулицю, і я буду промінцями світити тобі з усіх боків, куди б ти не пішов, ти відкриватимеш рот і ковтатимеш ці проміннячка, я наповнюватиму тебе зсередини, я прокрадуся тобі у волосся, обів'ю твої руки, а ти будеш щасливий і, лягаючи спати, подумаєш: "Сьогодні був відмінний день. Я все-таки так люблю це сонечко..."

 А наступного дня я буду вітром.
 Ти вийдеш на вулицю, а я почну грати з тобою, зірвавши з тебе кепку, грайливо задерши тобі футболку, проберуся під одяг, вдихнувши твій запах, вихором зметнуся вгору і обрушуся вниз поривом теплого повітря, прямо на тебе. Я крутитиму тебе, ти широко розкинеш руки і сміятимешся, я теж сміятимуся і наїжачуватиму тобі волосся, обвивши твою шию, ми крутитимемося, крутитимемося, крутитимемося... А мимо йтимуть люди і не будуть розуміти - що за дивна людина крутиться і сміється?
  А коли ти втомишся крутитися, я проберуся тобі під футболку і обів'юся навколо тебе, ти йтимеш і відчуватимеш щось незрозуміле - нібито щось б'ється у тебе під одягом і гріє тебе невидимими руками.

 А наступного дня я стану дощиком. Ти сидітимеш удома, будеш дивитися у віконце на прозорі кружечки на вікні і думати про що-небудь далеке і сумне, можливо навіть, що про мене.. Дощик закінчиться, ти захочеш вийти на вулицю.. Тільки ти відійдеш чимдалі від будинку, я вибухну новим ударом води. Це буде злива, справжнісінька. Ти йтимеш під дощем, наскрізь вимокнувши, але тобі не буде холодно або боляче - я буду теплою неболісною зливою.
  Я стікатиму по тобі цілими потоками, пробіжуся хвилююче по шиї, тектиму по твоїй сорочці, заглядатиму в ці блакитні як небо очі, цілуватиму твої губи. Я кохатиму і обливатиму тебе цією нескінченною любов'ю.. І ти подумаєш.. На вулиці злива! Вона була тепла і мені навіть здавалося, ніби вона щось шепотла мені. Я ніколи не бачив такої зливи.

 А потім я стану снігом. І ти вийдеш на вулицю, виставиш вперед долоньку - я благополучно впаду туди - і скажеш: "Ось і перший сніг", посміхнешся, і я від твоїх слів розтану, залишившись крапелькою води у тебе на руці. Потім я падатиму сильніше, падатиму тобі на шапку, на плечі, інколи потраплятиму за комір, ти корчитимешся від холоду, а я сміятимуся і через декілька хвилин покрию твої вії і брівки красивими візерунчастими сніжинками, я падатиму тобі на ніс і на губи, танучи від жару.. Я падатиму і падатиму, падатиму і падатиму.
  А ти навіть не дізнаєшся про те, що це я... А потім я заморожу увесь світ, покрию його собою, а на твоєму вікні намалюю всілякі красиві візерунки, напишу, як люблю тебе. Ти кожен ранок вставатимеш, дивитимешся у віконце і, дивлячись на скло, ти думатимеш: "Гм...Як дивно. Цей візерунок такий схожий на серце"...
« Останнє редагування: 17 Жовтня 2010, 22:02:52 від сонечко я »
Записаний

Сонечко+

  • Модератор
  • *
  • Карма +801/-5
  • Offline Offline
  • Стать: Жіноча
  • Повідомлень: 3805
  • Сонячного життя вам, сповненого чудес і сюрпризів!
  • Останні відвідини:
    09 Вересня 2023, 17:33:39

    Звідки: з маминого животика
Проза
« Прочитано #119 : 17 Жовтня 2010, 23:01:42 »

А це взагалі-то притча...Але така романтична ;)
 Правильне бачення ситуації
 Одного разу злодій заліз в чужий курник і вкрав курку. Коли він втікав, то перевернув ліхтар, і курник спалахнув. Курка, дивлячись назад, бачила вогонь пожежі і
 розуміла: злодій врятував їй життя.
 Коли злодій відгодовував курку пшоном і хлібом, курка розуміла: злодій про неї піклується.
 Коли злодій поневірявся з міста в місто, ховаючи курку за пазухою, курка розуміла: злодій її любить.
 Коли курка побачила, що злодій замахнувся ножем, вона зрозуміла: злодій хоче покінчити життя самогубством. Вона стрибнула на ніж і прикрила злодія своїм тілом.
 І померла щасливою. І злодій теж був щасливий. Загалом, хеппи-енд.
Записаний