Я вже хочу весни, а весна для мене приходить тоді, коли цвітуть квіти
Цього року хочу висадити гіацинти в кімнатних умовах. Щоб радувало око і створювали приємну атмосферу
Ніжні й запашні
Цибулинні рослини можна «змусити» зацвісти в будь-який час року, якщо створити їм підходящі умови. На початку ХХ століття вигонка цибулинних була модним напрямком кімнатного квітництва - свіжі квіти вирощували до Різдва, до Нового року, до дня народження улюбленого й просто для прикраси інтер'єра.
Якщо почати вигонку на початку січня (коли, чесно говорячи, однаково зайнятися нема чим), то до Восьмого березня можна прикрасити будинок живими, ніжними й запашними квітами. Вона стане захоплюючим і розвиваючим заняттям для дітей.
У кімнатних умовах кращими рослинами для вигонки є цибулинні: гіацинти, тюльпани, нарциси, крокуси, мускари. Вони миряться з недоліком світла, тому їх можна містити в приміщеннях, вікна яких звернені в будь-яку сторону світла.
Ваш домашній Чиполлино
Готові до вигонке, уже охолодженого цибулини сьогодні можна придбати в садових центрах. Відбирають великі, зовсім здорові, щільні й великовагові цибулини. Великі, але пухк і легковагі можуть дати тільки слабкі бутони, не здатні зацвісти в період вигонки.
Потім варто підібрати цибулинам зручну «квартиру» - з отвором для стоку зайвої води. Висота «квартири» повинна бути у два-три рази більше висоти цибулини. Якщо ви використовуєте керамічний посуд, бажано взяти вже колишню у вживанні. У нових глиняних горщиках корінь (особливо в гіацинтів) можуть почорніти й відмерти. У кожному разі нові горщики необхідно вимочити два-три дні у воді або 12 годин у слабкому розчині суперфосфату, щоб видалити всі шкідливі речовини, що збереглися після випалу. Замість горщика можна використовувати більшу широку плошку.
На дно посуду укладається дренаж. Потім на три чверті засипають землю, у яку поміщають цибулини й закріплюють їх у правильному положенні. Зверху цибулини засипають шаром садової землі, злегка ущільнюючи неї. Почвосмесь для цибулинних бажано брати на торф'яній основі. Земляну поверхню можна прикрасити мохами або шаром гравію. Іноді цибулини висаджують у два шари - один трохи нижче іншого, у шаховому порядку, більше дрібні вище. Можна в одному контейнері розмістити цибулини різних видів або навіть різних рослин. Важливо лише, щоб від посадки до цвітіння їм було потрібно те саме час. Після посадки як треба полийте цибулини, щоб вода вийшла через дренажні отвори, а надалі постійно підтримуйте ґрунт вологої.
Нове життя пивного кухля
Крім вигонки у звичайних керамічних горщиках, можна скористатися різноманітними посудинами нестандартної форми. Спробуйте замість горщика із садовою землею використовувати гарний кошик, виложенную полиєтиленом, або широку декоративну вазу. Заповнивши таку вазу гравієм приблизно на половину або дві третини, в один шар впритул розташуєте цибулини, а зверху насипте ще шар гравію або декоративних каменів. Вазу потрібно заповнити водою так, щоб вона тільки стосувалася денця цибулин, і підтримувати такий рівень перший час, поки цибулини не пустять корінь.
Ще один старий спосіб, що зараз знову в моді, припускає використання спеціальних скляних посудин для вигонки. Це прозорі грушеобразние колби, відкриті зверху. Звужене горлечко підтримує цибулини у вертикальному положенні. Вода в таких колбах повинна лише на міліметр не доходити до дінця цибулин, тоді вони неодмінно дадуть коріння протягом тижня. Елегантні колби для вигонки можна придбати в садових центрах. Якщо у вас немає такої можливості, можна використовувати скляні баночки з-під майонезу або гірчиці, а можна «заселити» подібним чином більший пивний кухоль або келих.
Холодні дні
Наступний за посадкою етап розвитку рослин вимагає прохолоді й півмороку. Найпростіше помістити горщик на закритий балкон, у гараж або в інше неопалюване приміщення. Прекрасно підійде для цієї мети й звичайний холодильник, точніше його нижнє відділення, адже оптимальна для розвитку цибулин температура повітря в цей період +4–5°С. Бережіть цибулини й від прямого світла.
Паростки з'являться протягом тижня або двох. Після цього можна перенести ємність із цибулинами в тепле сонячне місце. Спочатку цибулини ставлять у тінисте місце, а через кілька днів переміщають ближче до вікна. У цей час бажана температура +10–12°С. Незабаром рослини почнуть активно викидати листи, а через три-чотири тижні з'являться й бутони.
Оптимальна температура для цвітіння в кожної рослини індивідуальна. При більше низькій температурі квітки будуть утворюватися на коротких цветоносах, при більше високої - цветоноси витягнуться й стануть слабкими. Як тільки бутони почнуть розкриватися, варто знову берегти рослини від влучення прямих сонячних променів. Ідеальні умови для довгого цвітіння - прохолодь і півморок.
Після закінчення цвітіння вигнані у воді цибулини, швидше за все, будуть непридатні до наступного використання. Тому треба видалити відцвілі голівки, залишивши цветонос і листи вмирати природним шляхом, і до весни помістити цибулини в прохолодне місце. Навесні їх можна висадити в землю й доглядати за ними, як за звичайними садовими цибулинами. Правда, «утомлені» після зимової вигонки, вони знову дадуть квітки тільки на другий або третій сезон.