Голосування за “регіонала” Зіновія Митника на посаду голови обласної ради минулого тижня обернулося для міського голови Калуша Ігоря Насалика “зрадою інтересів Української партії”. У результаті — його не лише відкликали з посади голови Центральної ради партії, але і позбавили членства у ній та Центральному проводі УП. Водночас, ретельна перевірка чекає й Івано-Франківську крайову організацію. Її подальша діяльність — під питанням.
Як відомо, 25 листопада відбулося перше засідання сесії обласної ради шостого демократичного скликання. Центральним питанням дня стало обрання голови облради. На крісло претендували двоє: представник ВО “Свобода” Олександр Сич та член Партії регіонів Зіновій Митник. За першого проголосували 68 депутатів. Його опонента підтримали 46 обранців. І, хоча саме голосування було таємним, імена “героїв” одразу ж “сплили” у ЗМІ.
Зокрема, за деякою інформацією, за Зіновія Митника, окрім Партії регіонів, голосували ще і представники партії “Відродження” Михайла Вишиванюка та Української партії. І якщо з першими двома — все зрозуміло, а їхні дії — цілком логічні, то щодо вибору УП, яка позиціонує себе як опозиційна до влади політична сила, виникають запитання.
Претензії до такого голосування виникли й у Центрального проводу Української партії, який уже наступного дня поспішив відмежуватися від позиції івано-франківських однопартійців.
“Депутати Івано-Франківської обласної ради висловили свою особисту позицію, а не позицію Української партії, підтримуючи кандидата на посаду голови Івано-Франківської обласної ради Зіновія Митника 25 листопада 2010 року… Звертаємо увагу окремих політичних сил, які запідозрили співпрацю нашої партії з Партією регіонів, на нашу об’єктивно незмінну позицію: Українська партія не співпрацювала і не співпрацюватиме з антинародними, антиукраїнськими політичними структурами”, — йдеться у заяві.
У суботу, 27 листопада, вибір прикарпатських “упівців” більш детально вивчили під час засідання Центральної ради Української партії. У результаті — кілька несподіваних, хоча і закономірних, ухвал.
Згідно з відповідними рішеннями Центральної ради партії, Ігоря Насалика за “порушення статутних норм та зраду інтересів Української партії” відкликали із займаної посади і позбавили членства у Центральній раді та Центральному проводі. Виконуючим обов’язки голови ЦР УП обрали Олега Олійника. Окрім цього, розглянули поведінку депутатської фракції Української партії в Івано-Франківській обласній раді і вирішили: “засудити ганебний вчинок висунення кандидатури регіонала Зіновія Митника на посаду голови Івано-Франківської облради та припинити протистатутну діяльність і провести ретельну перевірку Івано-Франківської крайової організації з метою вирішення її подальшої долі”.
Днями в інтернет-виданнях з’явилася інформація про те, що діяльність Івано-Франківської крайової організації тимчасово призупинена. А Ігоря Насалика взагалі виключили з лав Української партії. Посилаючись на власні джерела, близькі до керівництва партії, сайт pravda.if.ua причиною такого рішення назвав заборгованість Калуського міського голови перед однопартійцями з оплати їхньої праці під час останньої виборчої кампанії. Загальна сума боргу — близько 400 тисяч гривень. Одним із ініціаторів виключення Ігоря Насалика з лав Української партії, за інформацією видання, став екс-голова партії, а нині — член проводу Олег Олійник.
Оскільки міського голови у Калуші немає, дізнатися його думку з цього приводу “Вікнам” не вдалося. Щоправда, у коментарі інтернет-виданню “Фіртка” Ігор Насалик рішення засідання Центральної ради Української партії назвав нелегітимним і додав: “Чи перебувати мені на займаній посаді, остаточно вирішуватиметься 18 грудня під час Всеукраїнського партійного з’їзду у Києві. Мені дали оцінку, що я погано провів вибори, скажіть, це відповідає правді?”. Новообраних осіб на керівні посади УП Ігор Насалик також вважає нелегітимними, “адже ці люди себе ніде не проявили”.
Водночас, обласне видання “Галичина” надрукувало більш обширний коментар Ігоря Насалика: “Найближчої неділі відбудеться засідання Центральної ради, яке розставить усі крапки над “і”. На нього зберуться всі організації, а не лише ті, які ніяк не проявили себе на виборах, проте дають суб’єктивні оцінки і безпідставно критикують переможців. А кого пропонувати на голову найвищого органу самоврядування краю — це не є компетенцією ЦР. Це — справа виключно ІФ ОО УП, яка, до речі, належним чином попрацювала на виборах і має нині в обласній раді фракцію з 14 депутатів. Очевидно, що критикувати таку організацію, щонайменше, — не толерантно. Загалом, рішення ЦР, на якій не були присутні всі організації, у тому числі і ті, які продемонстрували належні результати на виборах — Івано-Франківська, Тернопільська, Кіровоградська, — бо їх не повідомили, навряд чи можна вважати легітимним”.
Між тим, попри оголошений демократичний курс, із “регіонами” Ігор Насалик ніколи не конфронтував. Так, кілька місяців на дверях його кабінету у міській раді висіла табличка, яка повідомляла, що у цьому ж кабінеті — громадська приймальня кількох представників Партії регіонів. Про підтримку кандидатури чинного міського голови, який на місцевих виборах балотувався на другий термін, однією із перших заявила саме Калуська міська організація Партії регіонів. Ніяк не відреагувало на ситуацію і провладне керівництво Калуської райдержадміністрації, коли левова частка її апарату на вибори у районі подалася разом із УП. Зрештою, Президент України Віктор Янукович, який нещодавно побував у Калуші, хоча і називав Ігоря Насалика опозиціонером, проте, хвалив. Тож, із огляду на це, підтримка “регіоналів” і на рівні області — зрозуміла. Не варто, мабуть, забувати і про те, що у Калуші потрібно довести до кінця розпочаті “екологічні” проекти, які фінансуються із Держбюджету. А отже, міський голова так чи інакше мусить домовлятися з київською владою.
Керівництво партії упереджено поставилося до міського голови
Попри те, що діяльність обласної організації Української партії — призупинена, її районні осередки — функціонують. У їхній легітимності за таких обставин можна сумніватися. Але місцеві організації партії переконані в іншому: їхня діяльність — законна.
У коментарі “Вікнам” секретар міської ради, голова Калуської міської організації УП Олександр Челядин зазначив:
— Представників від місцевих організацій на засідання у Київ ніхто не запрошував. Офіційних документів щодо призупинення нашої діяльності — не присилали, а інформація про припинення діяльності обласної організації є тільки на сайті Української партії. Йдеться лише про обласну організацію УП.
Щодо рішення, яке стосується Ігоря Насалика, то на засіданні Центральної Ради УП був присутній голова обласної організації партії Микола Семенюк, який повинен був зайняти певну позицію. Представників районної організації до обговорення не запрошували, з нашою думкою ніхто не рахувався. Із 18 чоловік, які представляють зараз Українську партію в обласній раді, менше половини є партійними. Решта — просто люди, які йшли від партії.
Наразі відомо, що депутат від УП в Івано-Франківській облраді, при чому, — не член партії, Галина Ляхович лише заявила про підтримку УП кандидатури від іншої ідеологічної сили.
Мабуть, керівництво партії дещо упереджено поставилося до міського голови. Можливо, свого часу вони неповністю отримали фінансову підтримку, на яку сподівалися. Центральна рада УП оголосила про виключення Ігоря Насалика з посади голови Центральної ради. Однак, згідно зі Статутом УП, вона не має права піднімати питання про виключення. Остаточне рішення — за з’їздом партії.