Вільний форум міста Калушa
Калуш => Наше місто => Тема розпочата: Сонечко+ від 17 Липня 2013, 17:31:03
-
Шановні форумчани, я на жаль, погано знаю місцеві села\селища. Тому мені цікаво було б почитати не лише про наше місто, а й про досягнення, індивідуальність, освіту, природу, людей, керівництво, не звичайність кожного села чи селища району. Запрошую розповісти цікаві факти про своє (чи просто знане) село нашого району.
Збора, наприклад, прославилась дружністю і сміливістю. Але, на жаль, це майже все, що я про неї знаю. Кажуть, що сама красива природа - то у селах сусідніх районів. А чи справді це так?
П.С. за кожну цікаву розлогу розповідь - плюсик до карми. Тут можна як жалітись, так і хвалитись...
-
Пригадалося, як юнаками відпочивали в Осмолоді, і хлопець впавши на скло порізав сухожилля і вени. О 23 год. Приїхали ми Перегіеськ в лікарню, рани позашивали і лишили потерпілого в хірургії, а я зібрався йти пішки до Осмолоди, бо наші пережмивали що там і як?, мобілок і в помині не було. То ж я зібрався, а мені в лікарні й кажуть:-Куди ви йдете? вас як не побють в Перегінсьу то в Небилові - точно побють! І як аргумент показали бабцю 70-ти років, яку побили в Перегінську під дискотекою :o
Ясно що то один випадок з небагатьох, але такі молодєцкі спогади - ні не про Перегінськ, про Небилів. (Бачте, щастя, що то не наш район! :))
-
Я чула про с.Камінь від його мешканців. що там саме мирне село - ніколи ніяких бійок і розборок. А у сусідніх селах -постійно якісь потасовки, "чужим" туди краще не потикатись. Але - то також не наш район.
-
Я чула про с.Камінь від його мешканців. що там саме мирне село - ніколи ніяких бійок і розборок. А у сусідніх селах -постійно якісь потасовки, "чужим" туди краще не потикатись. Але - то також не наш район.
Щось не дуже правда. ;) В порівнянні з Петранкою, Вербівкою мо і так, мирне, ну але не пацифісти там живуть - однозначно, зрештою як і всюди. НЕПАЦИФІСТИ живуть у ВСІХ селах калуського р-ну і не тільки, погодьтесь! ;)
-
Тому мені цікаво було б почитати не лише про наше місто, а й про досягнення, індивідуальність, освіту, природу, людей, керівництво, не звичайність кожного села чи селища району. Запрошую розповісти цікаві факти про своє (чи просто знане) село нашого району.
Яке об,ємне завдання для нас всіх!... Проблема особисто для мене в тому, що ніколи не знала наших сіл "зсередини"....Колись в 9 класі вперше поїхала з ночівлею в Берлоги до подруги. Оцінити саме село мені складно - багато часу минуло....Там, кажуть, зараз криничка(чи то джерело) популярна -їздять люди аж з Калуша по воду(дуже хороша-нахвалюють....).
-
. :)
Відповідь від: 18 Липня 2013, 00:13:23
Я чула про с.Камінь
В порівнянні з Петранкою, Вербівкою
поїхала з ночівлею в Берлоги
Все в одному напрямі, всі сусіди :prapor:, цікаво вийшло :)
-
давно те було . якось наша група поїхала на практику в долинський район ( на якийсь лісокомбінат ) . на жаль якраз день чи два до того там убили якогось хлопця , і нас "від гріха подальше" поселили в якомусь санаторії ( вибачте але точно не памятаю так як студентська практика завжди була під градусом ) . і ось ми щось сиділи біля самої чистої річки європи Сівки , типу купались , відпочивали . тут приходить якийсь шкет років так з 10-12 і каже : "ви тут не сидіть а йдіть в село ( здається княжелука ) - там вам такої П...И дадуть , що мало не буде ! " ну ми звичайно постарались пояснити , що ми приїхали на практику а не займатись отриманням величезної ПИ..И від якихось рогулів . на що він сказав , що якщо ми не прийдем то типу місцеві самі прийдуть до нас . нам було смішно , але один з наших ( львівський сам ) попросив цього шкета попередити бажаючих почіхати кулаки , що якщо у нас будусь якісь проблеми то через пару днів всі рогулі тої княжелуки будуть на водопої або будуть платити поки не відкинуть копита . не знаю , чи шкет правду казав чи ні ( те що ми там були напевне знали так як місцеві швидко новини розносять ) але до кінця практики ми ні одного мьєстного не бачили :) Це десь було в 94-95 році і слово "поставити на счетчик" звучало досить таки "романтично" , а львівські жужики то ще ті уроди :(
-
З мене колись 5 пацанів з Княжолуки зняли модну кепку в поїзді десь в 1992-93х рр., навіть було не чого рипатись, я був один :(. Де я знав, що вони з Чивокуняю в одній банді ? :ganba
-
В порівнянні з Петранкою, Вербівкою мо і так, мирне, ну але не пацифісти там живуть - однозначно, зрештою як і всюди
ну не треба гнати на вербівку і петранку . камінь то і не село а такий собі хутір , тому і народу там немає . в вербівці хлопаків знааааачно більше ніж дівок , тому там досить весело ( сам пару раз отримав "за гостювання" :) а ось небилів - то факт , придурки без межі . один ідіот за нашою машиною біг і хотів палкою побити чи то нас чи машину , але ми "не розмовляємо" по небилівськи , і тому спокійно продовжили шлях . з калуських сіл рекомендую кадобну і кропивник - цицькотеки нормальні , хлопаки в міру , дівки - то що треба . про інші села - ну ще може цвітова ( пару раз там скакав на цицькотеці і правда був в такому відрубоні що навіть не памятаю де там той клюб )
Відповідь від: 18 Липня 2013, 00:56:18
З мене колись 5 пацанів з Княжолуки зняли модну кепку в поїзді десь в 1992-93х рр., навіть було не чого рипатись, я був один :(. Де я знав, що вони з Чивокуняю в одній банді ? :ganba
проти пятьох я герой лише коли повністю пяний або коли уже стоїть питання життя і смерті . а так - краще віддати ту шапку і ну їх в княжолуку . та й завжди потім можна попросити заплатити культурно . бики люблять платити за свою тупість
-
ну їх в княжолуку
:D
ну їх в княжолуку - Новий вислів!
Або - йди в Небилів! :-D
-
ну їх в княжолуку
:D
ну їх в княжолуку - Новий вислів!
Або - йди в Небилів! :-D
мені до цього часу не вдається позбутися від Маде ін копанки ...
нехай вони зустрінуться десь між небиловим і княжолупою і вирішать полюбовно , хто з них є повна дупа , а ми потім вирішимо , куди направляти народ :)
-
У Старому Угринові є своя індивідуальність. Одна із них це - музей. Інша - такий факт, що на день смерті і на день народження Бандери там дороги стають файними, а в інший час - як усюди.
-
У Старому Угринові є своя індивідуальність. Одна із них це - музей. Інша - такий факт, що на день смерті і на день народження Бандери там дороги стають файними, а в інший час - як усюди.
1 Січня там людно
-
В даній темі буду писати лиш на моїй любимій сільській мові . Всі шкільні канікули проводивім в силі Довпотів , лапов рибу , куповсі в ріці Сівка , там супир природа , унікальні особистості ( валяються пяні в ровах ) Чути етнічні крики , моя любима фраза -" а шляк би ті трафив" звучит кожен день . Славиться моє рідне сило тим що там ни народивсі янукович.
-
Славиться моє рідне сило тим що там ни народивсі янукович.
:good :D
цим славляться ВСІ наші села :)
-
Для Сонечка +
Про Берлоги'!'''
http://kalush.info/page/rodinni-dorogi-vedut-u-berlogi
Ще б для Тенді про Петранку написали ;)
-
Мало що можу сказати про навколишні села,я виріс на львівщині біля кордону з Польщею. Але був недавно в Пійлі і Довге-Калуьке ,мені сподобалися їхні дороги :) .На центральних вулицях у них шикарний асфальт не всюди у Калуші такий є. :good
-
Ще б для Тенді про Петранку написали Підморгую
А от в Петранку в`ізду фактично нема, ма на увазі асфальту.
Ями жаxливі, в жидачів і то краща дорога. За той час, що іxати від переxрестя на Вербівку до Петранки, можна з Калуша доіxати до Новиці, а мо і далі. А от в самій Петранці, дорога навенька, на роликаx можна кататись, петранецький прикол такий, напевно, щоб чужі не доіжджали :unknow Ну і славний Чорний ліс, який тягнеться до Угринова, Грабівки, Завою, Підмиxайля і .... можете мене продовжити?, куди цей ліс тягнеться, аж до......
-
горизонту.
-
1 Січня там людно
От і я про те ж. А зараз там дороги як після вибуху
Відповідь від: 18 Липня 2013, 16:44:44
горизонту
гори зонту? Що то за гора така ;)?
-
Село з трохи дивною назвою "Верхня" розташовано приблизно у трьох км від Калуша. Досить велике село, судячи з того, що є навіть "супермаркет", де приймають банківські картки. Дістатися до нього неважко, тут пролягає багато автобусних маршрутів:
(http://img-fotki.yandex.ru/get/9312/136899978.7/0_afad2_1b2a19de_L.jpg)
В центрі села, як водиться, сконцентроване все цікаве. По-перше, це великий комплекс, що складається з двох церков та двох капличок (один "комплект" старий, дерев'яний, другий великий, кам'яний, нещодавно побудований, але обидва робочі, як кажуть) і військового пам'ятника. Цілком охопити неможливо, бо навкруг ростуть великі дерева, тому ось він з різних боків:
(http://img-fotki.yandex.ru/get/9110/136899978.7/0_b5c5a_b9c83947_XXL.jpg)
(http://img-fotki.yandex.ru/get/9307/136899978.7/0_b5c5b_b160f7f2_XXL.jpg)
(http://img-fotki.yandex.ru/get/9250/136899978.7/0_b5c5c_c78b6b0d_XXL.jpg)
Майже навпроти стоїть ще один "шидєвр" архітектури :=) :
(http://img-fotki.yandex.ru/get/6706/136899978.7/0_b5c5d_cabd1fd3_XXL.jpg)
Здалека воно схоже на тюрму чи казарму, але трохи ближче стає зрозуміло, що це школа :o :
(http://img-fotki.yandex.ru/get/9260/136899978.7/0_b5c5e_ff9f49f3_XXL.jpg)
Жахлива споруда в центрі будови з цитатою Т.Г. "на борту" - то, мабуть, актовий зал.
Ще тут роблять "Іваньковецькі ковбаси". Виробничі потужності бренду і фірмовий магазин розташовані на березі річки-невелички з назвою Пічеси, якщо вірити Яндексу.
-
Дуже змістовний пост Перовича! :good :good :good
Крім приколів і спогадів, добре би було мати таке про різні села :)
Сонечко+!, тут має бути обіцяний + до карми ;) , не мені, Петровичу, звісно....
-
ось тут лазив по карті гугеля - роздивлявся хімію . і раптом біля стефанівки помітив знаки : кадобна 27 , кадобна 55 , кадобна 60 . саме село значно нижче і нічого в гуглі про них немає . хто може підказати що то за "розширення" села ? ось малюнок на допомогу
(http://s018.radikal.ru/i515/1401/73/d6a11bba7509.jpg)
-
Напевно Ви не їхали до того музею останнім часом - "саміями", ніц ніхто не робить, і йдов і не збирається! Всі пішли на фронт - язиками у кабінетах сепаратистів молотять!
-
Де можна знайти актуальну інформацію про чисельність населення по селах Івано-Франківської області? Ну хоча б по селах Калуського району? Є хоч один НПА з таблицями? А то на сайті держстату просто таблиці по містах і районах. А по селах немає. Не можу зрозуміти звідки у Вікіпедії дані про населення у кожній статті про кожне село (це інформація 18-річної давності???)
Та я навіть той документ з даними перепису 2001 року не можу знайти (облікові картки на сайті Ради, які я ніяк не можу роздобути).
-
Бо це дуже загальна інформація. По н.п. немає. Я розумію, що кому ті села вср*лися... Але хоча б раз в 5-7 років можна було якусь ''метрику'' заливати.
(https://i.ibb.co/WnCBZk6/Opera-2019-09-19-212447-www-ifstat-gov-ua.png) (https://ibb.co/TcyP64k)
-
Демографічна ситуація в селах Калущини 18 років тому. Певно за цей час теплих і гарячих кольорів стало менше.
(https://i.ibb.co/ss2cv9K/photo-2019-09-19-23-23-16.jpg) (https://ibb.co/XFb6Zx7)
-
тема ? може знає хто газду ? https://www.youtube.com/watch?v=ucGf6zdJITg
-
тема ? може знає хто газду ?
780тис переглядів? :o :o :o
-
відео давнє 13 року.
треба знайти того хлопа, сказати, щоб хоч рекламу почепив. купа бабла втрачає.
-
Сміх сміхом, а мені теж би таке придалося. Маю 2 грядочки десь разом 10х20 м буде, а там не орано і не копано було років з 8.
То трактором скиби перекинули, а далі треба чимось то культивувати. Руками то треба з тиждень товкти.
А таким бирчиком за 1,5 години був би пух. Тому воно мабуть тепер актуальне.
Бо є латифундисти (у них все масштабне) і є міленькі присадибки, куди часто навіть трактор не має як заїхати.
-
найми пару людей з села - зроблять тобі грядки без проблем :good
не розумію ажіотаж відносно тої "мотопомпи" - зараз її можна купити без проблем
-
Може то якраз дивилися ті, що потім їх покупляли.
Про людей з села 100% :good в тому плані, що вони би то посапали скоріше за мотокультиватор і навіть би ся не змучили :=)
Але є одне але...
Наші люди НІКОЛИ не підуть до когось сапати. Навіть за гарні гроші.
Точно так само, як ніхто не буде тут доглядати старого чи стару, навіть за суму яку вони могли б отримати роблячи то закордоном.
Там - будь ласка. Тут - ніколи.
Перевірено багаторазово.
Навіть мій двоюрідний вуйко що жиє в Гамериці хотів свого свекра на Закарпатті аби сусідська дівчина доглядала. При тому, що він не лежачий був і той відповідно небідно живе в Америці і ладен був добре платити.
Тут ні.
Тут то сприймається як панщина. Там - як робота.
-
Я тут подумав і от є гарна відповідь для Тада.
Проаналізуй, чого так?
Бо совок постійно нав'язував думку, що є нормальні професії і є "бичі".
Відповідно як хочеш мало працювати і багато заробляти то їдь на Сибір (умовно кажучи, тобто йди в інститут, вчися на лікаря, інженера чи ще когось).
І хоч номінально проголошувалося шо фсє прахвесіі важни... насправді труженікам сєла платили копійки, а то і трудодні.
Тому САМЕ У НАС ставлення до людей найбільш потрібних в житті професій, а-ля "миють дупи старим пердунам і унітази за наглосаксами".
А якраз в Європі люди вміють цінувати чужу працю. І не має значення чи то праця розумова і висококваліфікована, чи важка ручна.
Там тебе і погодують і поспілкуються з тобою і ніколи ти не будеш почувати себе "негром".
А у нас будеш.
От і вся "лице" совка! :barf
Тому люди у нас стидаються працювати руками за гроші. Бо хтось дізнається і будуть глумитися...
-
Наші люди НІКОЛИ не підуть до когось сапати. Навіть за гарні гроші.
? помилка . Ти просто живеш в Калуші і не знаєш ситуації на селі . Я жив на селі на початку 90х і добре памятаю , що і сапали і орали і садили за гроші ( чи за натуру ) без проблем . Хоча можливо за цей час все змінилось
Відносно догляду за старими - цілком можливо що ти правий . Ну "наслєдіє савка" все ще жівьйот і працвєтаєт . В Англії ( особливо за межами Лондона ) за старими дивляться в основному англіки - це є досить таки добре оплачувана робота
-
не можу заперечувати. За все своє життя жив у селі більше доби лише один раз і то у Баварії. (3 міс.) :-[
-
Точно так само, як ніхто не буде тут доглядати старого чи стару, навіть за суму яку вони могли б отримати роблячи то закордоном.
Там - будь ласка. Тут - ніколи.
Перевірено багаторазово.
Бо совок постійно нав'язував думку, що є нормальні професії і є "бичі".
Тому САМЕ У НАС ставлення до людей найбільш потрібних в житті професій, а-ля "миють дупи старим пердунам і унітази за наглосаксами".
От і вся "лице" совка!
Маніпулюєш ;) А точніше сам себе виправдовуєш і заспокоюєш. Совок давав можливість вивчитись і отримати професію , і працювати згідно диплому і професії . Але тільки в Калуші йшли вчитись на механіка -нафтовика , аби потім в колгоспі працювати механіком в корівнику. Всі такі серемудрі :facepalm: А тепер з своєю вищою освітою менеджера , юриста , учителя пхаються в Польщу чи на німці мити сраки , то канєшно образно , але німці з поляками щось не дуже беруться за ту роботу , яку пропонують українцям . От і вся правда . :ganba
-
Маніпулюєш А точніше сам себе виправдовуєш і заспокоюєш. Совок давав можливість вивчитись і отримати професію , і працювати згідно диплому і професії . Але тільки в Калуші йшли вчитись на механіка -нафтовика , аби потім в колгоспі працювати механіком в корівнику. Всі такі серемудрі А тепер з своєю вищою освітою менеджера , юриста , учителя пхаються в Польщу чи на німці мити сраки , то канєшно образно , але німці з поляками щось не дуже беруться за ту роботу , яку пропонують українцям . От і вся правда .
А тепер з своєю вищою освітою менеджера , юриста , учителя пхаються вcрану кацапію мити сраки і гаратати на будовах , то канєшно образно , але кацапи щось не дуже беруться за ту роботу , яку пропонують українцям . От і вся правда .
-
Совок давав
Австрія давала можливість і що?
Дав можливість і показав, що без бумажки ти букашка, не висовуйся і будь як всі, якщо ти в апараті - ти в шоколаді.
Ось, що твій совок дав.
Одне проголошувалося - інше робилося.
Чим менший начальник тим більше носа тягнув.
Людей навіть за скотину не вважали.
Будь культурний! Ностальгіруй в туалеті, наодинці!
-
Чим менший начальник тим більше носа тягнув.
Людей навіть за скотину не вважали.
Ну да , а в Європах все інакше ,всіх українців кличуть працювати в демократичних людяних начальників і саме головне за скотину вважають :good
Будеш в Європах , понастольгуй за мене ;)
-
Будеш в Європах , понастольгуй за мене ;)
а ти що - уже вирішив хату продати і в прокляту гейропку ні ногою ? :o
-
Ну да , а в Європах все інакше ,всіх українців кличуть працювати в демократичних людяних начальників
Ну розумієш, між нами яка різниця. Ти пишеш про те, чого сам не робив і тобі хтось розказував. При чому хочеш переконати мене в тому.
Якраз я то хоч лиш 3 місяці, але там попрацював. Відповідно я бачив, як там ставляться до людей і до людської праці.
У нас такого нема.
І нема у нас такого - від совка.
Бо я мав змогу поспілкуватися з старими людьми про життя за польщі. Про Австрію на жаль не розпитав бо малий ще був.
Так от отой дім, на повороті, навпроти бару, побудував один калуський жид.
Мій дід розказував, що той жид, вже коли був багатий (і можливо вже коли той дім був побудований), а був він ветеринаром, все одно коли треба було бика каструвати - ніколи не відмовлявся від роботи.
За Австрії була можливість маючи 2 покоління (роботящих батьків і дідів) навіть живучи в селі - отримати освіту.
Мій дід вчився у Другій Чернівецькій гімназії у Відні.
Брат моєї баби закінчував консерваторію і медінститут теж у Відні.
Перший Онисько, другий Дозорський.
Познайомилися на першій світовій війні, де разом воювали.
Так от у Ониська тато був робітником на колії, десь у Тернопільській обл. А старший Дозорський (якого недавно згадували на 80 річчі першої школи) -був директором школи у Пійлі. Думаю всі розумієте, що то не університет був, а школа на 3 класи мабуть.
Відповідно їх батьки і діди не були ні баронами ні земельними магнатами. Але за час з кінця 18 ст до початку 20 їх родини встигли трохи "опіритися".
То непоодиокий випадок.
Звісно при совітах можна було і не мати родичів, що були роботящими і доробилися і самому піти вчитися. То правда. Але система точно так само як дала можливість комусь "прорости" водночас тисячі згноїла і "вбила в зародку" коли культивувала культ "гвинтика в системі".
-
при совках достатньо було на кожному повороті славити кпSS - і 95% дверей для тебе були відкриті ( навіть якщо ти був тупий як рюцкє ванька )
-
То непоодиокий випадок
Цікаво до яких глибин історії ти дійдеш , розказуючи про своїх родичів-містян , в розділі про села. У селян не було ніяких можливостей вивчитись , бо в селах було лиш 3 кляси і коридор. Так що залиш свої приклади при собі . І тільки совок дав сілюкам середню освіту і можливість отримати вищу :=)
-
ти так кажеш, ніби в інших країнах було інакше в той час і тільки совєти давали блага селянам.
:towall
-
розказуючи про своїх родичів-містян
у Тернопільській обл
у Пійлі
Ще м спеціально виділив :facepalm:
Не було там містян... вони у Калуші аж після війни 14-18рр
-
Яке найгарніше село Калуського району - з хорошим благоустроєм, колоритом, природою? Такі є?
Або якщо виділити три окремі села - 1. найблагоустроєніше, 2. найколоритніше, 3. найландшафтніше? Хто знається по теперішньому Калуському району? Куди варто поїхати?
-
Сьогодні поїхав в місце, про існування якого ще до вчорашнього дня не знав. Село Селище. Добирався з Войнилова півтори години пішки через ліс. Село знаходиться на межі Калуського і Галицького району. Ні формально, ні фактично його вже немає з 1950 року.
Від села залишився фундамент костьолу і цвинтар в лісі. Все решта розчистили бульдозерами, а людей виселили.
Кілька людей повернулись в 90-их назад, збили нашвидкуруч дерев'яні бараки і стайні, тримають птицю і худобу і самі там живуть. В Селищі одне стадо овець, одне стадо корів і навіть є в утриманні фазани.
Сьогодні це поселення в ізоляції, в якому живе кілька людей без елементарних зручностей. Жодний легковий автомобіль сюди не заїжджає, лише трактор на оранку по важкопроїздних лісових борознах.
Тут ніколи не було електрики (навіть до 1950), найближчі лінії електропередач за 4-5 кілометрів від поселення в Тимерівцях і в Блюдниках. Воду беруть з потоку (немає криниць), обігріваються зимою дровами в пічках. Навіть генератора в поселенні немає, бо дороге паливо, тому овець стрижуть вручну.
(https://i.ibb.co/B40NjvJ/P00229-161615.jpg) (https://ibb.co/8z1c2Gw)
(https://i.ibb.co/hgNpwKy/P00229-144136.jpg) (https://ibb.co/gr8shD3)
(https://i.ibb.co/z5nFfCx/P00229-141518.jpg) (https://ibb.co/4fm2NCt)
(https://i.ibb.co/k3ybyKY/P00229-143310.jpg) (https://ibb.co/SQxYxNq)
(https://i.ibb.co/KwKpvyh/P00229-145728.jpg) (https://ibb.co/GTH4SPp)
(https://i.ibb.co/YDf2jbp/P00229-155009.jpg) (https://ibb.co/LQ9Spvn)
(https://i.ibb.co/0BxXkvb/P00229-145434.jpg) (https://ibb.co/Jx9dNgJ)
(https://i.ibb.co/Bwh3SQP/P00229-171332.jpg) (https://ibb.co/Wsr5YM3)
(https://i.ibb.co/GvsMhBP/P00229-164522.jpg) (https://ibb.co/wNJQv36)
-
Вау! :prapor:
Ти мене реально вразив!
І подорож цікава і оповідь гарно написав і фото класні! Все на рівні відомих блогерів.
:good
-
Від села залишився фундамент костьолу і цвинтар в лісі. Все решта розчистили бульдозерами, а людей виселили
З якої причини виселили село ? Гарний пост, молодець. Як ти дізнався про колишнє село.
-
З якої причини виселили село ?
Діяльність УПА.
-
Як ти дізнався про колишнє село.
Розповів знайомий, який займається розкопками.
-
Нераз там був. Ще чув що через те село Ковпак проходив. А в 18 ст. трохи лівіше від села був великий фільварок.
-
Нераз там був. Ще чув що через те село Ковпак проходив. А в 18 ст. трохи лівіше від села був великий фільварок.
You не з тих хто на лєксусі час від часу приїжджав городище шукати?
-
Нераз там був. Ще чув що через те село Ковпак проходив. А в 18 ст. трохи лівіше від села був великий фільварок.
You не з тих хто на лєксусі час від часу приїжджав городище шукати?
Про яке городище йдеться мова?
-
Про яке городище йдеться мова?
Давнє 2-тис. літнє городище. Місцевий розповідав, а потім в інеті прочитав. Між Селищем і Блюдниками.
-
Там не одне городище їх там більше. Не знаю кого там бачив місцевий, можливо і нас...
-
А хто підкаже що то за село могло таке бути "Przyslup". Щось я такого не пригадую.
-
У Польщі є таке
https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D1%80%D0%B8%D1%81%D0%BB%D1%96%D0%BF_%28%D0%9B%D1%96%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%B8%D0%B9_%D0%BF%D0%BE%D0%B2%D1%96%D1%82%29
І гора на Закарпутті
https://vpohid.com.ua/map/v/item/712/
-
Напишіть будь ласка детально, хто знає, - де в Томашівцях печера, бо я збираюсь туди через пару днів їхати, а точних координат немає. З статті Вікон не дуже зрозуміло місцерозташування.
-
Хіба Аматор знає
Я не знаю де то
-
Печера знаходиться в урочищі «Кам’яне» (Скала, Печера), на лівому підвищеному березі Малого Потоку, що впадає у річку Болохівка. Вхід до печери міститься на висоті близько 5 м над рівнем води.
-
Печера знаходиться в урочищі «Кам’яне» (Скала, Печера), на лівому підвищеному березі Малого Потоку, що впадає у річку Болохівка. Вхід до печери міститься на висоті близько 5 м над рівнем води.
Я не знаю де знаходяться всі ці географічні об'єкти. На Вікімапії нічого не відмічено. Лише дві церкви, цвинтар і школа.
Поясніть як добиратися туди з самого села.
-
Подивись карти генштабу.
-
Подивись карти генштабу.
Нічим не допомогли карти. Там не позначені урочища і струмки. Тільки основні географічні назви
-
Печера знаходиться в урочищі «Кам’яне» (Скала, Печера), на лівому підвищеному березі Малого Потоку, що впадає у річку Болохівка. Вхід до печери міститься на висоті близько 5 м над рівнем води.
Дякую. Я вже здогадуюсь, де це.
-
Розташування печери "Скала" в Томашівцях вже відомо. Мені допоміг один хлопець, який вже там був в січні. Надіюсь, що місцеві не стануть на заваді.
-
Було ?
Як шваби заклали колонію Ноу-Калуш
Дата публікації: 2020.02.22
Колонія Ноу-Калуш була закладена в північно-західній частині міста, на його окраїні. Колоністам із Німеччини дісталися перезволожені ґрунти, млаки. Ця обставина і наявність річки Сівки змусила їх, враховуючи ландшафт території, виконати величезні обсяги робіт для осушення території. З обох боків колонії викопали рови і відвели воду в річку. Крім того, з одного боку вулиці вздовж колонії прокопали фосу, яка була з’єднана з ровом.
http://vikna.if.ua/news/category/kl/2020/02/22/107374/view
-
було
-
А хто підкаже що то за село могло таке бути "Przyslup". Щось я такого не пригадую.
Це теперішнє село Луквиця Богородчанського району.
Село Прислоп з населенням 781 мешканець до 1931 р. відносилося до Калуського повіту. Розпорядженням Ради міністрів 30 травня 1931 року село передане з Калуського повіту до Богородчанського (інфа з Вікіпедії).
(https://i.ibb.co/vsp9PDs/Opera-Instant-nea-2020-03-08-133200-www-etomesto-ru.png) (https://ibb.co/5YmZ82Y)
-
Супер. Дякую! Роблю базу людей які були призвані на ПСВ з Калуського повіту. :prapor:
-
Був я вчора в печері Скала в Томашівцях. Занадто великі в мене були очікування щодо неї. Маленька, скромна, навіть не знаю чи варто рекомендувати комусь туди їхати. Сміттєзвалище в ка'мяній заглибині. Не більше.
(https://i.ibb.co/tBnrJ10/P00309-122521.jpg) (https://ibb.co/Jn8JsSY)
(https://i.ibb.co/LY7N8mX/P00309-122458.jpg) (https://ibb.co/k5Cmxjs)
(https://i.ibb.co/ZT83NgJ/P00309-121148.jpg) (https://ibb.co/s3wht1P)
-
Саме село Томашівці нічим не особливе. Вбиті дороги, церква (спаплюжена пластиковою вагонкою), багато курей вздовж доріг. Нелюдно. Зустрів кілька місцевих, одну фіру з двома кіньми і один жигуль. Вздовж вулиць стоїть неходовий радянський автопром. Люди з -за парканів вигдядають, що це за хлопці немісцеві йдуть. Словом, все як і в кожному калуському селі.
Зате міст красивий)
(https://i.ibb.co/Bjt2KKc/P00309-110058.jpg) (https://ibb.co/820g44N)
(https://i.ibb.co/KzC8JTG/P00309-123852.jpg) (https://ibb.co/S7qZzFx)
(https://i.ibb.co/MsjYHfQ/P00309-104928.jpg) (https://ibb.co/rmLCh3N)
-
Ух ти!
Трохи бачу там поприбирали сміття.
Як загалом враження?
А. Прочитав. У першому пості. (спершу не побачив)
-
Місцеві кажуть, що історія про підземний хід до Войнилова це бурда (чи буйда). Казки словом. Обійшов весь берег малого потоку (там де камінь над потоком виступає) Ніякого ходу не знайшов, ні загратованого, ні замурованого (про нього мені чоловік з Протесів, який їхав зі мною в автобусі, розповів). Місцеві кажуть, що є якісь ходи у Войнилові, можливо з часом і туди поїду, перевірю. Нібито тими ходами тікали від татар.
Ще був в Протесах, про них пізніше напишу.
-
Протеси - село-вулиця. В селі лише одна вулиця і не Шевченка чи Хмельницького як у всіх, а просто Садова.
У Протесах стандартний набір громадських будівель як і в більшості сусідніх сіл - церква, початкова школа, два магазини. Своєї сільської ради село не має. Церква і один з магазинів були закриті бо був вихідний, територія школи відкрита і там гралися діти.
Єдина сільська вулиця колись була заасфальтована, але вона вже сама цього не пам'ятає. На всю центральну дорогу залишилося декілька
острівців асфальту.
Навідміну від Томашівців в Протесах було доволі людно. Жінки перекопували грядки, чоловіки теж були зайняті, хто чим - один рубав дрова, інший шліфував велику металічну трубу.
Як і в Томашівцях незнайома компанія завжди в центрі уваги. Люди вітаються, але навідміну від інших сіл замість Слава І Х, просто добрий день.
По рівчаках кури, під воротами багато котів і собак, худоби не бачив (але на дорозі були "сліди"). Щодо собак, вони є навіть на воротах, бетонні... своєрідний смак у місцевих... леви теж є, як без них
З особливостей: лазерні диски на деревах (можливо це відлякує ворон); собачі скульптури на воротах (бачив таке лише тут і в Томашівцях); суцільна ґрунтовка до села аж від Монастирця, по якій ходить тричі в день калуський автобус і тричі в день львівський автобус; суцільна дерев'яна ЛЕП від того ж Монастирця.
(https://i.ibb.co/F5PWRKG/P00309-155920.jpg) (https://ibb.co/qNZnTdb)
(https://i.ibb.co/59zSzxH/P00309-155837.jpg) (https://ibb.co/8BRfR4Z)
(https://i.ibb.co/GQR4d5k/P00309-161232.jpg) (https://ibb.co/v4k6cjm)
(https://i.ibb.co/wMv8YLs/P00309-155347.jpg) (https://ibb.co/KF1BmGw)
(https://i.ibb.co/R0sLPk1/P00309-160955.jpg) (https://ibb.co/Z8FyKp3)
(https://i.ibb.co/wWnMm2j/P00309-154001.jpg) (https://ibb.co/jMCgXjs)
(https://i.ibb.co/bR0Nj01/P00309-155220.jpg) (https://ibb.co/vvFLCF1)
(https://i.ibb.co/64FjSGZ/P00309-163347.jpg) (https://ibb.co/ZhxqrvJ)
(https://i.ibb.co/F3J1SfX/P00309-164040.jpg) (https://ibb.co/02ZLgWK)
-
Ще потім окремо напишу про природу. Це найцікавіша частина подорожі)
-
Ну і остання частина розповіді та найприємніша.
Для тих хто в містах - вже весна. Не тільки на термометрах, а й в флорі і фауні, вже приблизно три тижні і все більш помітна) Фотодокази :=) з околиць Томашівців та Протесів.
Тепер поіменно (скажу чесно - не всіх знав по назвах, гуглив)
Медунка
(https://i.ibb.co/K5WLrNj/P00309-151237.jpg) (https://ibb.co/tHDxJZM)
(https://i.ibb.co/NTxKPQm/P00309-151119.jpg) (https://ibb.co/g4yJpHP)
Жовтяниця черговолиста
(https://i.ibb.co/MphQHT8/P00309-134425.jpg) (https://ibb.co/3WsQbXf)
Зубниця залозиста
(https://i.ibb.co/bm54hR4/P00309-134439.jpg) (https://ibb.co/MSkzT5z)
Ліщина
(https://i.ibb.co/kBzBbrv/P00309-150418.jpg) (https://ibb.co/V9b9nh5)
(https://i.ibb.co/s38kjD8/P00309-150604.jpg) (https://ibb.co/JkD0nbD)
Верба
(https://i.ibb.co/DWhvf1v/P00309-175006.jpg) (https://ibb.co/c30ZhyZ)
(https://i.ibb.co/wp86hFv/P00309-175025.jpg) (https://ibb.co/xzw5qt4)
Білоцвіти в Протесах
(https://i.ibb.co/kHH8v8F/P00309-154304.jpg) (https://ibb.co/Wxxyjy1)
Трутовики
Глеофіліум забірний
(https://i.ibb.co/BzGxk24/P00309-135803.jpg) (https://ibb.co/qyCf6Y0)
Траметес різнобарвний
(https://i.ibb.co/zFJBRVJ/P00309-133945.jpg) (https://ibb.co/kJ1w821)
Перші весняні гриби в томашівських ярах)
Саркосцифи
(https://i.ibb.co/wKx5vZD/P00309-133535.jpg) (https://ibb.co/LC2VGD4)
(https://i.ibb.co/gZvtRNk/P00309-134024.jpg) (https://ibb.co/r2b5wYD)
(https://i.ibb.co/8jLNg2r/P00309-134101.jpg) (https://ibb.co/Wc4GvFk)
(https://i.ibb.co/vhL9DYc/P00309-133812.jpg) (https://ibb.co/XDFHV8W)
(https://i.ibb.co/dPQr7bJ/P00309-133550.jpg) (https://ibb.co/T4HkrKq)
Розростання ряски в ставковій воді
(https://i.ibb.co/BBxwrPN/P00309-153042.jpg) (https://ibb.co/YhMbyWZ)
(https://i.ibb.co/VB3L3NY/S00311-215531-1.jpg) (https://ibb.co/YjbNbWB)
І на кінець, перші земноводні в протесівському ставку) Несміливо вже поквакакують)
(https://i.ibb.co/NpFFFm8/P00309-152824.jpg) (https://ibb.co/tcHHHx7)
(https://i.ibb.co/kXWYLG0/P00309-152834.jpg) (https://ibb.co/DQS3B1k)
-
http://www.youtube.com/watch?v=N4SvRVkbeZ4
-
http://www.youtube.com/watch?v=nLMW6AHILns
-
Прикольно.
Чув від старого діда, що у Довпотівському лісі також є могила (курган) якогось типу татарського ватажка поховали.
А з історичних даних, то на тій горі є купа древніших курганів, ще з доісторичних часів.
Чимось ті місця були древнім людям цікаві.
-
Прикольно.
Чув від старого діда, що у Довпотівському лісі також є могила (курган) якогось типу татарського ватажка поховали.
А з історичних даних, то на тій горі є купа древніших курганів, ще з доісторичних часів.
Чимось ті місця були древнім людям цікаві.
Є і не один.
-
Галли повернулися...
https://vikna.if.ua/news/category/all/2021/04/06/120814/view
-
Ого. То шо небіжчик Задорнов воскрес, чи якось ще при житті заразив того писаку?
-
І автора не вказали. Чи то Оксана після перегляду російського коміка надихнулась. :=)
-
То так, ніби почати трактувати походження прізвища скажімо Когут - від якогось кельтського чи гальського кореня... :towall
Типу давайте відмінимо логіку і бритву Оккама і якщо якась назва типу Вістова чи Боднарів чи Студінка у своєму корені має цілком зрозумілі для нас нині слова - будемо вигадувати собі що то насправді зовсім щось інше.
Хай би краще з назвою Калуша насправді науково хтось розібрався.
А то наш "почесний небіжчик Калуша" не лиш дорогою по шахтних виробітках відмітився, але ще й легітимізацією псевдонаукового притягування калюжі...
-
Ого. То шо небіжчик Задорнов воскрес, чи якось ще при житті заразив того писаку?
То ж знаменитий Теодозій Король з Томашівців
-
А то наш "почесний небіжчик Калуша" не лиш дорогою по шахтних виробітках відмітився, але ще й легітимізацією псевдонаукового притягування калюжі...
(https://i.ibb.co/b5RyqGd/07-04-2021-13-13-27.jpg)
-
лЮдська память обмежена :dopovid
http://kalush.info/page/meshkanec-tomashivciv-doslidiv-shho-galichani-i-francuzi-brattja-foto
-
лЮдська память обмежена :dopovid
http://kalush.info/page/meshkanec-tomashivciv-doslidiv-shho-galichani-i-francuzi-brattja-foto
Основні аргументи на підтвердження своєї теорії Теодозій Король шукає у місцевих топонімах, розбиваючи їх на найпростіші французькі слова, які, ймовірно, залишилися ще із часів галлів (колись Фарнцію називали Галлією. — Авт.):
— Найпростіше — Протеси — від французького слова ПРОТЕСІ — захищати. Середнє — СЕ — це є, РЕГНЕ — царське, ЗБОРА — СЕ – це є, БОІРЕ — бояри, знать, Кулинка — КУЛІНА — кухня, Сільце — СЕЛІЦЕ — кремній, — наводить приклади дослідник. — назва Войнилів походить від ВОЙ — дорога, і НІЛЛЄ — воронувати залізо.
Ця людина хоч в курсі, що французька мова то не наступниця гальської. Як можна порівнювати топоніми з французькими словами якщо хочеш зробити прив'язку до галлів? Французи то ж франки, а галли то кельти.
Так само можна сказати, що хтось там походить від етрусків і наводити аналогії з італійською лексикою чи доводити булгарське походження через болгарські слова.
-
З приводу карти і Калюжі.
По перше там написано Калуша
звук "ж" польською передається як ż або Rz (але останнє то коли там ж замінило р)
Ну і поляки так навіть нині говорять. Сам бачив і чув, як молоді поляки при в'їзді в місто автобуса з Осмолоди з радістю вигукували:
О, юж Калюша!!!
бо їм так зручніше по своєму то вимовляти.
Для прикладу так само кацапи говорять Ейнштейн, Ейфель, крейцмейсель що для носія німецької :o :barf
Ну і по друге, в момент виникнення назви - а це треба гадати ЗОВСІМ не 15 ст. а значно раніше, бо як не крути, було то село чи місто, але виникло воно ЗНАЧНО раніше від писемної згадки, а орієнтовно в часи
https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D1%86%D1%8C%D0%BA%D0%BE-%D0%92%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D0%BD%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%B5_%D0%BA%D0%BD%D1%8F%D0%B7%D1%96%D0%B2%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE
Відповідно тоді не факт що поьська мова тут домінуючою була.
І оті соляні криниці вони на скільки я розумію ніде і ніким калюжами не звалися. А називалися жупа, чи криниця.
Радше, якщо то справді мало відношення - калюжа мала означати просто болотисте місце.
Але те, що нам нині здається що Калуш то страшне болото - теж не конче означає, що 800 років тому також так було, що саме тут капєц болото було, а довкола ні аж на стільки, щоб місто так назвати.
Крім того де були болота (де зараз посьолок) а де було місто - де старий центр (відповідно на горі)... :facepalm:
-
Відповідно тоді не факт що поьська мова тут домінуючою була.
Наврядче польська, певно все-таки давньоукраїнська, зважаючи на те, що це була Галицько-Волинська держава, для якої поляки завжди були потенційними окупантами. От цікаво якою мовою розмовляли у Білій Хорватії... Можливо, мова 12-14 століть у цьому регіоні була переходом між мовою Білої Хорватії та давньоукраїнською мовою.
-
Я швидше схиляюся до думки про мадярське походження назви.
Дорош, Ярош, варош
-
Хто у першій згадці судився?
Драгуш з Калуша...
Тут в ті часи були мадярські анклави
-
Я швидше схиляюся до думки про мадярське походження назви.
Дорош, Ярош, варош
Ще пригадав місто Вараш. У них мадярська етимологія одна з основних.
-
Я швидше схиляюся до думки про мадярське походження назви.
Дорош, Ярош, варош
В цьому напрямку, мабуть, взагалі ще ніхто не досліджував...
-
Також може бути і татарське
як "улус", "уруш", "палаш", "бариш".
Але щоб саме "луш" то я не знаю. То треба нормальним лінгвістам прошерстити, а не нам товмакам :=)
-
Також може бути і татарське
як "улус", "уруш", "палаш", "бариш".
Але щоб саме "луш" то я не знаю. То треба нормальним лінгвістам прошерстити, а не нам товмакам :=)
Або знайти людину зі знанням угорської, яка б була зацікавлена у дослідженні угорських архівів
-
А може...
то звісно трохи сильно прозвучить як для такого манюнького населеного пункту, але ж вся наша мова з праіндоєвропейської сімс'ї виводиться...
https://www.wisdomlib.org/definition/kalush
там і калуша як варіант є ;)
До речі слово калюжа то якраз із санскриту ;)
воно на хінді означає "каламуть". (каламутний, брудний, нечистий)
-
Дуже уважно перечитав дискусію . Було би добре якби ще привязали Калуш до англічан ( можна навіть до шотландців ) . Дякую , дуже дякую :=)
-
А може...
то звісно трохи сильно прозвучить як для такого манюнького населеного пункту, але ж вся наша мова з праіндоєвропейської сімс'ї виводиться...
там і калуша як варіант є ;)
До речі слово калюжа то якраз із санскриту ;)
воно на хінді означає "каламуть". (каламутний, брудний, нечистий)
Він не манюнький. Звичайне європейське місто. І дуже комфортне через свої невеликі розміри та незначний трафік. Хіба йде порівянння з азійськими тиграми чи манхетинізованими американськими містами. Тоді так, ми взагалі вулиця Шанхаю.
Гінді та санскрит найближчі до праіндоєвропейської тому кожному укр. слову є причина саме там. Це не дивно.
Але от угорська взагалі не індоєвропейська. Тому тут або індоєвропейсці або мадяри. Грубо кажучи. Себто або слов'янська етимологія або угорська.
-
Дуже уважно перечитав дискусію . Було би добре якби ще привязали Калуш до англічан ( можна навіть до шотландців ) . Дякую , дуже дякую :=)
Тоді це вже буде підтримкою Теодозія Короля і його теорій про кельтів.
-
тут в одному будинку живе один мадяр . Що у нього спитати ?
-
тут в одному будинку живе один мадяр . Що у нього спитати ?
Ніц не питайсі, каментувати "вікна" то коментувати висери Тада, або єба#утих екстрасенсів котрі ідут до лікарів лікуватись.
-
Там мова вже не йшла про то що Вікна написали, а про то чи то не з мадярської мови слово Калуш походить.
-
Ніц не питайсі, каментувати "вікна" то коментувати висери Тада, або єба#утих екстрасенсів котрі ідут до лікарів лікуватись.
чому ти думаєш що у мадярів краща ситуація ? у них така ж срака ( лише по мадярськи ) . Спілкуюсь з ними досить часто і не бачу великої різниці . Їм просто ПОЩАСТИЛО що вони від кацапії на відстані через Україну чи Румунію і Болгарію . І між іншим вони теж до цього часу ще розказують про "велику Мадярію" . Так деякі з них живуть в Румунії , але румунську мову так і не вчили ( не всі , але знаю таких ) . І при цьому ще і "гардяцца" цим
-
і що з переліченого тебе дивує?
Кацапи хто? УГРОФІНИ!
УГРО!!!
-
Так деякі з них живуть в Румунії , але румунську мову так і не вчили ( не всі , але знаю таких ) . І при цьому ще і "гардяцца" цим
Може то секеї?
-
і що з переліченого тебе дивує?
Кацапи хто? УГРОФІНИ!
УГРО!!!
Але ж і фіни. Мабуть, фінів просто лихий історичний досвід навчив стерегтися таких захланних сусідів
-
Ні. то просто не якийсь там примарний "менталітет нації" впливає на то що велика її частина бидло-наволоч, а навпаки, століття проживання в умовах зомбування викликають появу отого явища великої кількості зазомбованих.
Фіни жили під шведами, як ми під кацапами і поляками. А угри мали певний період свого панування...
Але і не без генів також ;)
То замкнутий круг. Зайва хромосома викликає побєдобєсіє, яке в свою чергу приводить до появи зайвої хромосоми
-
і що з переліченого тебе дивує?
Кацапи хто? УГРОФІНИ!
УГРО!!!
ти думаєш кацапам не до одного місця хто такі ті мадяри ? вони своїх "скрєпніх макшаньов" і тому подібний зброд ( що угрофінський що китайський ти татарський ) в гівно запхали і розказують свої байки про скрєпи . Ось тому я і кажу що мадярам пощастило що вони далеко від кацапії
-
подібний зброд ( що угрофінський що китайський ти татарський )
Так ті що запхали тих же угрофінських коренів
-
як це не дивно я навіть не можу тобі нічого відповісти так як не знаю . там такий зброд що навіть негр ефіоп ( па фаміліє пушкін ) є іцконно рюцкє поетом . тому писати що то якісь угрі з фінами чи татари з хохлами надавали по мордам якимось там удмурдо чеченцям і бурято чувашям - це уже перебор :=)
-
Там мова вже не йшла про то що Вікна написали,
Оксана як Тад, находить юродивих і дає їм медійну підтримку на свому сайті, а той "мудрий" зносе сміття з цілого інтернету на форум. Чого варті вікняні заголовки статтей "у Калуші можуть(поставити, побудувати знести, вирішити, фінансувати, прибрати)" у серйозній журналістиці до котрої себе причислює видавчиха а може видавчиня вікон, не висвітлюют подію яка ще не сталась, відбулась. А висери тлука уже і тролити надоїло. ;)
-
Там мова вже не йшла про то що Вікна написали,
Оксана як Тад, находить юродивих і дає їм медійну підтримку на свому сайті, а той "мудрий" зносе сміття з цілого інтернету на форум. Чого варті вікняні заголовки статтей "у Калуші можуть(поставити, побудувати знести, вирішити, фінансувати, прибрати)" у серйозній журналістиці до котрої себе причислює видавчиха а може видавчиня вікон, не висвітлюют подію яка ще не сталась, відбулась. А висери тлука уже і тролити надоїло. ;)
Вікна і журналістика :D
-
Ще є питання до п.Оксани, як правильно писати- вчителиця чи вчительоха ?
-
Схоже таки будуть добувати сіль на Рожнятівщині, але вже не тільки для хімії.
https://biz.liga.net/ua/all/prodovolstvie/novosti/ukraine-pridetsya-importirovat-sol-iz-za-boevyh-deystviy-ostanovilsya-artemsol
-
https://zahid.espreso.tv/naukovtsi-kharkivskogo-institutu-shcho-pereikhali-do-kalusha-shukayut-shlyakhi-virishennya-defitsitu-soli-u-prikarpatskikh-dzherelakh
-
https://zaxid.net/rekviyem_za_galitskoyu_sillyu_n1243792
-
Roman Sagan - local history and genealogy is in Dovhyi Voinyliv.
11 August at 19:34 ·
Вертають ся старинні часи.
Понизше наведений лист (у виїмках) писали Марія і Евдокія Чолїй (Довга Войнилівська, пов. Калуш) [тепер с. Довгий Войнилів, Верхнянська громада, Калуський р-н] до свого брата Івана у Форд Сіти, Па [Пенсільванія]. Лист писаний 10 вересня 1915 р.
Дорогий Брате!
Пишу Тобі відомість, що я з дїтьми здорова. Мого мужа нема дома, пійшов на весну до війска. Писав, що в битві ще не був. Брат Йосиф ранений находить ся в російській неволі.
У нас страх був великий, але якось все щасливо перебули. Тепер люди дуже вмирають. Дорожня у нас тепер велика. Все два рази дорозше. Повернули у нас давні часи і люди сьвітять скипками, огонь крешуть на губку кремінем, в зимі курили конюшину, мятку і инші зїля, бо тютюну не було.
За Mocкaлїв люди страшно бідували, навіть несолене мусїли їсти. Mocкaлї були заперли в Калуши фабрику соли, а потім сіль була по 32 і 40 сотиків.
Від часу, коли Mocкaлїв вигнали, то, Богу дякувати, все добре і всего є досить. Як би Mocкaлї дотепер були у нас, то нич би вже не лишило ся. Вони все нищили, забирали, а платити за нїчо не хотїли.
Встаючи і лягаючи, благаю Бога, щоби Бог дав спокій, щоби повернули хлопи, бо нема кому робити, лишили ся самі баби. Мусимо дуже бідувати і не знати, коли-буде тій бідї конець.
Поздоровляємо Тебе, Твої сестри
Марія і Евдокія.
рубрика #руїна_в_нашім_ріднім_краю
Газета "Свобода", Рік XXIII, Ч. 150, 21.12.1915 р. - С. 1.
#WW1, #велика_війна, #перша_світова, #краєзнавство, #листи, #галичина, #довгий_войнилів, #довга_войнилівська, #верхня, #калуш, #калущина
[примітка: продовження серії публікацій про долю нашого краю в часі Великої війни 1914-1918 років, які, може, колись дочекаються окремого видання, як цінне в багатьох аспектах історичне джерело, стилістику зберігаємо]
-
Mocкaлї
З якою повагою пишуть з великої літери , не то що нинішні неучі :ganba
-
це вона просто не жила під кацапами . а якби пожила на сибірах за те що українка , чи померло би все її село від голоду в 1932-33 роках то і писала би правильно " кацапськє гівно"
-
https://pl.m.wikisource.org/wiki/Karpaty_i_Podkarpacie/Bojki :prapor: ;)
-
Почитав , не тiльки статтю , а й всю книжку , навiть згадку про Калуш знайшов :good Дуже цiкавий опис подiй
В 1340 году Казимир Великий во второй и последний раз включил в состав Польши Галицкие земли и Карпаты до Чарногоры. Этот энергичный и мудрый король принес культуру, государственное устройство и процветание народам Карпат, Подкарпатья и Галиччины, проявляя полную терпимость к национальным различиям и религиозным убеждениям своих подданных. Как и другой великий король - Болеслав, Казимир также заботился о колонизации стран Подкарпатья преданными рыцарями - поляками, влахами, венграми, немцами и чехами, предоставляя им земли, поддерживая строительство замков и оборонительных опорных пунктов, укрепляя Перемышль, Львов, Снятынь и Влодзимеж и шаг за шагом полонизация иностранцев, поселившихся в пределах его королевства. Из этих поселенцев со временем вышли выдающиеся краковские магнаты, которые так положительно повлияли на судьбу Польши, подтолкнув ее к унии с Литвой, укротив Тевтонский орден, подавив районный хаос Пястов и сепаратизм литовцев. князей, влияющих на ход политики и внимательно следящих за происходящим. В Балтийском море не было ни иностранных, ни враждебных держав. Из этой страны гор и предгорий мы слышим отголоски великих битв с казаками и шведами, трагедию Яна Казимежа в Чорштыне и, наконец, – славу подвигов героического Иоанна III, разгромившего и рассеявшего под Калушем несколько татарских орд. на все четыре стороны, отправившись из Кракова в Вену, Дукла возвращался с венгерской войны после битв при Парканах, а затем наступила эпоха Костюшко, повстанческие усилия, освободительное движение, приведшее к вооруженным действиям легионов и знаменитая Карпатская бригада; Наконец, именно там прославилась Горлица, по праву названная «Польским Верденом», ведь именно вблизи этого города был нанесен последний удар по российскому могуществу в годы мировой войны. Все это видели, слышали и переживали Карпатские вершины, плодородные равнины и среди них старые города – оборонительные и торговые, построенные по мудро задуманному стратегическому плану, чтобы они могли защитить Польшу от татарских, турецких, валашских, венгерских и немецких. вторжения. Было так много врагов, а Польша – эта «переходная страна», – будучи сильным оплотом Европы, западной цивилизации и католицизма, так часто подвергалась ударам со стороны Западной Европы и преимуществ своей материальной культуры! От Кракова до Снятыни руины замков, подкарпатские города Подкарпатского края, вечные оплоты польскости, связаны могучей цепью - самые славные из них - Беч и Кросно - а в старых костелах - пожелтевшие и гнилые гробницы. тех сынов Карпатской земли, которые верно охраняли границы и дела своей Родины. . Прекрасные фамилии, известные каждому поляку, а рядом - другие, уже забытые, но неизгладимыми буквами, написанными на страницах нашей истории, например, Кмита или Корнякты.
Мы знаем из книг нашей истории, что в древности никто не чувствовал ,что среди народов Подкарпатья, кроме поляков, борозды и редколесья пашут люди другого племени. Это было так потому, что лемки и бойки знали, что они принадлежат исключительно Польше и связывали свою судьбу только с ней, которая излучала великолепие городов, замков, храмов, монастырей, помогала им строить свои дома Божии, возвышала то и это, предоставив ему доступ к школе, армии и даже к высоким должностям. Вся эта земля и ее население были пропитаны и наполнены польностью, нашей культурой, нашей мыслью и идеей государства, которая направляет всю жизнь нации. Вот где следует считать величайшую заслугу нашего дворянства, столь сурово обвиненного, потому что они сделали эту огромную страну, рассеченную Саном, Стрыем, Днестром, Серетом и Прутом, своей польской вотчиной.
Спасительное, животворящее пламя, удобряющее почву на десятки и сотни лет! Уже создано несколько округов Товарищества поместного дворянства с Главным правлением в Перемышле, и эта организация, первоначально польская по духу и воле, охватила не только всё Подкарпатье, но и распространилась на Гуцульщину, Подолье, Волынь, а оттуда в Болотное Полесье, старую Новгородскую область и выдающуюся в истории нашей страны Виленскую область и Гродненскую землю. Сегодня это уже сила, с которой нужно считаться всерьез, потому что на арену государственной жизни вышел авангард из миллиона потомков ее вечных защитников и рыцарей, испытанных в величайших битвах и нуждах Родины. С большой и благородной силой звучат слова, на которых был построен и утвержден в 1937 году Устав Поместного дворянского общества.
Слушать! Слушайте, ведь это лозунг в наше время, лишенное громких лозунгов!
«Во славу Республики Польской, которая благодаря совместным усилиям всех своих граждан достигает вершин могущества;
обратиться к великой десятивековой истории Нации, которая своим оружием пишет свое величие на страницах истории;
возродить великолепие польских пограничных рыцарей, которые верно мечом и плугом охраняли пограничные земли Речи Посполитой;
Чтобы связать благородные традиции рыцарей с обязанностями граждан по возрождению Польского государства, создается Ассоциация поместного дворянства.
Реки Сан, Стрый и Днестр берут начало недалеко от Турки. Отсюда этот Карпатский регион посылает вести о себе в Балтийское и Черное моря. Свое название город получил от зубров, предположительно обитавших когда-то в окружающем его лесу, который до XV века покрывал территорию от Карпат до Старого Самбора.
Это был воинственный, свирепый, трудолюбивый и упорный народ, который никогда не переставал верно служить на благо своей Родины. Представители родов, происходящих от Щепана Волошина Драго-Саса Рыботицких, принимали участие во всех войнах Речи Посполитой, ступая в Дикие поля и на обширные территории Москвы, проводя тяжелые годы в турецком и татарском плену, побеждая казачьих атаманов, санитарные палаты, султанские янычары и шабаши. Венгры, шведские рейтеры, бескидники, бояре и московские владыки, они били всех или умирали, когда на то была воля короля, гетмана и воеводы, во имя родины, выкрикивая громкую команду : «Бей их!» И они — эти саксы из Подкарпатья не могли усидеть на месте после своего наследия, когда Наполеону, Костюшко, Дверницкому, Бему, Траугутту, Пилсудскому нужны были теплые сердца, сильные руки и верные души, поэтому они покинули свои деревни и вновь поместья и отправился в нищету, лишения, плен, смерть и победу.
И когда в струящихся накидках, как готовые к полету крылья, твердые и солдатские, шагают их железные войска, сверкая перьями и сверкая штыковыми жаломи, старые стены польских крепостей, где мысли и переживания о добре и величии Родина приютилась, уловите отголоски их шагов и бросьте высоко и далеко, до самых дальних границ Республики Польской, смелый крик гордой воли, полный силы: - Наша - польская земля! :prapor:
Я вже десь таке недавно чув , точно вiд вiдомих пропагандистiв :P
Ну а тепер троха суб"ективнi коментарi . Той весь опус був написаний в перiод 30х рокiв , перiод вiдродження i становлення Речi Посполитоi пiсля столiття роздiлу Польщi . Усьо у них було файно , тiльки не вистачало параднои форми аби вiдзначити в Берлiнi перемогу на Гiтлером . :=)
Я просто дивлюся i порiвнюю з сьогоднiшнiми часами i нiчого не мiняеться , спочатку розказують якi ви великi i могутнi , як всiм недолюдями щасливо живеться пiд вашим мудрим цивiлiзованим керiвництвом , ну а потiм розказують де якi землi було заселенi вашими предками i iх треба повернути пiд ваше мудре управлiння . Цей принцип стосуеться не тiльки Польщi , а всiх краiн Европи , i Нiметчини , i Францii та такой всiх в цему свiтi . От так i будь мудрим , коли тобi столiттями вiшають лапшу на вуха , аби посидiти на твоiй шиi ;)
-
https://pl.m.wikisource.org/wiki/Karpaty_i_Podkarpacie/Beskidnictwo
А тут навiть про Довбуша i опришкiв згадано :-[
-
https://localhistory.org.ua/texts/statti/iz-fotoaparatom-shukhevicha-iak-vidatnii-cheskii-etnograf-frantishek-rzhegorzh-doslidzhuvav-galichinu/?fbclid=IwY2xjawFPqG9leHRuA2FlbQIxMAABHXg4FGPoHAgVTfBNpOxDXr9PhA0nVVIAQFLQMLCQXV0ySUQrMMIfxuDUUA_aem_GBDmeRB5LPCfWO6dh3RKLw
Ну не чисто Калуш , а Галичина :good