Для більш повного дослідження даного питання, дослідимо його розділивши на окремі підпитання. Отже:
В які дні, з котрої і по яку годину можна проводити ремонтні роботи.
Дане питання врегульовано ЗакономУкраїни «Про забезпечення санітарного таепідемічного благополуччя населення»та ПостановоюКабінету міністрів України №45 від 24.01.2006 р. «Правила користування приміщеннями житлових будинків».
Органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації та громадяни при здійсненні будь-яких видів діяльності з метою відвернення шкідливого впливу на здоров'я населення шуму, неіонізуючих випромінювань та інших фізичних факторів зобов'язані:
1. здійснювати заходи щодо попередження утворення та зниження шуму до рівнів, встановлених санітарними нормами;
2. забезпечення під час проведення концертів, дискотек, масових святкових, розважальних заходів, тощо рівні звучання звуковідтворювальної апаратури та музичних інструментів у приміщеннях та на відкритих площадках, що не перевищують рівнів, встановлених санітарними нормами;
3. вживати заходів щодо недопущення впродовж доби перевищень рівнів шуму , встановлених санітарними нормами, в таких приміщеннях (захищені обєкти).
Такими «захищеними об'єктами» є :
жилі будинки і прибудинкові території;
готелі і гуртожитки;
інші будівлі і споруди, у яких постійно чи тимчасово перебувають люди;
парки, сквери, зони відпочинку, розташовані на території мікрорайонів і груп житлових будинків.
Таким чином, шум на захищених об'єктах при здійсненні будь-яких видів діяльності не повинен перевищувати рівнів, установлених санітарними нормами для відповідного часу доби.
Зокрема, у нічний час, із 22 год. до 8 год. на захищених об'єктах забороняються гучний спів і викрики, користування звуковідтворювальною апаратурою та іншими джерелами побутового шуму, проведення салютів, феєрверків, використання піротехнічних засобів. На таких об’єктах також забороняється ремонтні роботи, що супроводжуються шумом, у робочі дні з 21 год. до 8 год., а у святкові та неробочі дні - цілодобово. Власник або орендар тих приміщень, у яких передбачається проведення ремонтних робіт, зобов'язаний повідомити мешканців прилеглих квартир про початок зазначених робіт. За згодою мешканців усіх прилеглих квартир ремонтні та будівельні роботи можуть проводитися також у святкові та неробочі дні. Шум, що утворюється під час проведення будівельних робіт, не повинен перевищувати санітарних норм (стаття 24 Закону).
Аналогічна позиція сформульована пунктом 9 Постанови Кабінету міністрів України №45 від 24.01.2006 р. «Правила користування приміщеннями житлових будинків».
Санітарні норми допустимого шуму в приміщеннях житлових і громадських будівель і на території житлової забудови, затверджені Головним санітарно-епідеміологічним управлінням Міністерства охорони здоров'я СРСР № 3077-84 від 03.08.1984 р. (діючі зараз).
Санітарними нормами допустимого шуму в житлових кімнатах квартир, житлових приміщеннях будинків: вдень не більше 55 Дб, а в нічний час не більше 45 Дб.
Як діяти, якщо сусіди порушують встановлені санітарні норми і ніякі прохання припинення порушень на них не діють.
В таких випадках необхідно звертатись до органів внутрішніх справ, в компетенцію яких входить притягнення винної особи до адміністративної відповідальності за статтею 182 Кодексу України про адміністративні правопорушення «Порушення вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів щодо захисту населення від шкідливого впливу шуму чи правил додержання тиші в населених пунктах і громадських місцях».
Згідно частини 1 цієї статті, порушення вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів щодо захисту населення від шкідливого впливу шуму чи правил додержання тиші в населених пунктах і громадських місцях - тягне за собою попередження або накладення штрафу на громадян від п'яти до п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і накладення штрафу на посадових осіб та громадян - суб'єктів господарської діяльності - від п'ятнадцяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
А відповідно до частини 2 цієї статті, дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі ж порушення, тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від п'ятнадцяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян із конфіскацією звуковідтворювальної апаратури, піротехнічних засобів, інших предметів порушення тиші або без такої і на посадових осіб та громадян - суб'єктів господарської діяльності - від п'ятдесяти до ста п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян із конфіскацією звуковідтворювальної апаратури, піротехнічних засобів, інших предметів порушення тиші.
Тобто, як бачимо, повторне порушення тиші коштує значно дорожче.
У випадку, якщо на Ваші попередження, особи, які шумлять, поводяться непристойно, грубо порушують громадський порядок з мотивів явної неповаги до суспільства, що супроводжується особливою зухвалістю чи винятковим цинізмом, це буде тягнути за собою кримінальну відповідальність передбачену статтею 296 Кримінального кодексу України.
Якщо ви плануєте проводити ремонт у квартирі, то як убезпечити себе від невдоволень з боку сусідів.
В такому випадку, Ви, як власник чи орендар приміщень, у яких передбачається проведення ремонтних робіт, зобов'язані повідомити мешканців прилеглих квартир про початок зазначених робіт. Ї
Таке попередження, можливо, дасть змогу Вам в добровільному порядку навіть домовитися із сусідами про проведення ремонту у святкові та неробочі дні.
Адже, згідно, статті 24 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», за згодою мешканців усіх прилеглих квартир ремонтні та будівельні роботи можуть проводитися також у святкові та неробочі дні.
Отже, можна зробити висновок, що законодавством України все ж встановлено гарантії житлових прав громадян, зокрема, особистого немайнового права, права на тишу. Тому у випадку порушення даного права – ігнорувати цього не варто. Слід негайно викликати працівників міліції, а для забезпечення уникнення заперечень з боку шумних сусідів, або будь-яких інших «відмазок» - знайти до приїзду працівників міліції хоча б двох свідків.
Після цього, будьте впевнені, що більше Ваші сусіди не шумітимуть, тому що саме адміністративний штраф стимулюватиме їх до цього !