Інтернаціональна команда дослідників з Університету Карнегі (США), що працює із космічним телескопом Hubble Space Telescope отримала переконливі докази існування планети, що обертається навколо своєї зірки на надзвичайно великій відстані. Якщо дане відкриття підтвердиться, то воно стане сенсацією, похитнувши усталені теорії, що описують процеси формування планет.
На сьогоднішній день астрономами знайдені та підтверджені факти існування щонайменше 900 планет, що знаходяться за межами Сонячної системи. Нова “надвіддалена” планета обертається навколо червоного карлика TW Hydrae, що знаходиться на відстані 176 світлових років від Землі у сузір’ї Гідри.
Науковці НАСА переконались у тому, що планета утворилась та існує, завдяки наявності проміжку завширшки 3 мільярди кілометрів у газо-пиловому протопланетарносу диску, діаметр якого становить понад 66 мільярдів кілометрів. Цей проміжок утворився в результаті руху планети, що формується. Вона “розштовхувала” гази та пил у сторони, подібно тому, як розштовхує сніг снігоприбиральна машина.
Але не перераховані вище факти становлять під сумнів існуючі теорії. Справа у тому, що формування нових планет із матерії протопланетарного диску є дуже повільним процесом, швидкість якого зменшується по мірі віддалення “зародку” планети від центральної зірки. Зазвичай густина матерії диску на краях менша, ніж всередині, через що планета мала формуватися повільніше за планети, які знаходяться ближче до зірки та рухаються у більш щільній частині протопланетарного диску.
Згідно з розрахунками, проведеними астрономами НАСА, зірці TW Hydrae близько 8 мільйонів років. Крім того, її маса становить лише 55% від маси Сонця. Знайдена нещодавно планета знаходиться на відстані 12 мільярдів кілометрів від зірки (для порівняння, відстань від Землі до Сонця дорівнює “всього лише” 149,6 мільйонів кілометрів). Подібні їй планети можуть “вирости” до її поточних розмірів, що перевищують розміри Землі в 6-28 разів, щонайменше за 20 мільйонів років. Очевидно, що у цифрах криється парадокс, оскільки планета мала б почати формуватися задовго до утворення зірки, навколо якої вона обертається, що вважається неможливим згідно з існуючими теоріями.
Але у вчених є припущення, що може пояснити цей загадковий факт. Нестабільність у системі зірки TW Hydrae могла порушити цілісність протопланетарного диску, в якому могли утворитись матерії надзвичайно високої густини. На сьогодні це єдина теорія, згідно з якою віднайдена планета могла сформуватися за настільки короткий проміжок часу. Але якщо вона не підтвердиться, то вченим доведеться ще довго допрацьовувати існуючі моделі формування небесних тіл.