Самовиховання
(уроки благочестя)
1. Найважче пізнати і зцілити самого себе, тому що разом з людиною народжується самолюбство і кожний, через пристрасть до самого себе, викривлює істинний суд.
Святитель Василій Великий (8, 378).
2. Вдосконалюй самого себе, подібно тому, як землевласник оброблює ниву,– вирви гріх, подібно плевелам; як тернини, знищи беззаконня; як гілку дикої маслини, як дике безплідне дерево, викорени гріх.
Святитель Василій Великий (43, 900).
3. Збагнувши свої недоліки, станемо виправляти їх, оприділимо для себе виправити в цьому місяці один недолік, в слідуючому—другий, пізніше—третій. Так будемо підніматися як по сходинках.
Святитель Іоан Золотоустий (42, 565).
4. Перемога і умертвіння своїх недобрих схильностей і похотей, якими б вони незначними не були, достойні більшої похвали, ніж взяття багатьох фортець, ніж розгром сильних і добре озброєних військових полків, ніж навіть здійснення чудес і воскресіння мертвих.
Святитель Іоан Золотоустий (64, 31).
5. При зустрічі різних випадків нехай кожний спостерігає, що відбувається в його душі, і так визначить, яка вона. Наприклад, спостерігаючи, що відбувається в душі, коли його сварять і принижують, або виказують йому зневагу, він вірно дізнається, чи є в ньому смирення.
Преподобний Феодор Студит (61, 240).
6. Прошу і молю, тримай себе строго, як в заперті, поки не втечемо від тутешніх ворогів і небезпечних випадків і не переселемся туда, де будемо в безпеці від падінь.
Преподобний Феодор Студит (69, 360).
7. Спрямовуй увагу не на задоволення себе, а на суд Божий, у всякому ділі нехай Бог буде перед твоїми очами.
Преподобний Антоній Великий (82, 30).
8. Втримуй відчуття того, що Бог бачить кожну твою справу. Непристойно роздумувати в тайні серця про такі справи , яких соромишся перед людьми.
Преподобний Антоній Великий (82, 192).
9. Пристрасті викорінюються і відганяються безперестанним нагадуванням про Бога—це той меч, який вбиває їх.