Валерiй Новицький: "Кожної митi долар, як валюта, може зникнути взагалi"
П'ятниця, 28 Січня, 2011 - 13:20
Лауреат Нобелiвської премiї з економiки Роберт Манделл прогнозує, що долар "правитиме свiтом" ще в найближчi 90 рокiв
Рiк почався з нових гучних заяв аналiтикiв щодо майбутнього американської валюти. Чимало економiстiв переконанi, що вже через рокiв десять-двадцять долар втратить статус свiтової резервної валюти. Бо на п'єдестал виходить юань, який уже дихає в потилицю "зеленому", а китайська економiка показує стрiмке зростання...
Утім, днями лауреат Нобелiвської премiї з економiки 2009 року Роберт Манделл заявив, що китайський юань наразi не здатен скласти конкуренцiю долару. Останнiй, мовляв, не зникне з ринку ще найближчих 90 лiт. "Адже країна – емiтент свiтової резервної системи повинна мати не лише сильну економiку, а й валюту з високим рiвнем лiквiдностi. А лiквiднiсть долара дуже велика, саме тому багато країн, у тому числi й Китай, розглядають його як резервну валюту", -- додав знаний економiст. Але чи справдi долар такий сильний, як i колись?
- Думаю, кожен економiст мав би боятися пророкувати таке тривале життя долару, -- каже «Експресу» Валерiй Новицький, доктор економiчних наук, заступник директора Iнституту свiтової економiки i мiжнародних вiдносин НАН України. – Пiсля кризи 2008
року чимало свiтових органiзацiй, зокрема й пiдроздiл ООН – UNCTAD, заявляли, що та валютна система, яка склалася у свiтi, неефективна, гальмує розвиток економiки. I роль долара – як свiтової резервної валюти -- повиннi переглянути.
-- Що ж може трапитися iз "зеленим"? Його справдi здатен замiнити китайський юань?
-- Те, що долару як свiтовiй резервнiй валютi не довго лишилося жити, однозначно. Коли це станеться, то справа часу. Понад те, кожної митi долар, як валюта, може зникнути взагалi. Уже давно, наприклад, обговорюють питання, що в Америцi замiсть долара запустять амеро. Я не кажу, що обов'язково так буде, однак це може трапитися.
Є багато варiантiв розвитку подiй, якi нинi жваво обговорюють свiтовi економiсти. Один iз них передбачає, що долар iз часом замiнить i юань. Адже США прогнозують, що Пiднебесна вже впродовж найближчої декади рокiв випередить Америку за рiвнем
ВВП, а всерединi столiття – i за рiвнем технологiчного розвитку. Це означатиме радикальну змiну як геополiтичної системи, так i системи мiжнародного розподiлу працi. Тож, аби говорити про те, що опiсля долар збережеться, треба бути дуже великим оптимiстом.
Iнша рiч, що Китай нинi не форсує подiй. I справдi використовує США як фактор пiдтримки долара. Пiднебесна купує борговi зобов'язання США, казначейськi бiлети. Китай уже багато чого американського скупив. Якби вiн викинув це на ринки, то була б катастрофа i на фондовому ринку США, i на валютному. Можливо, зник би i долар. Та поки що Китай цього не робить, бо є система взаємних погоджень i залежностей.
Попри те, Китай поступово перебирає провiднi позицiї на глобальному фiнансовому ринку. Уже нинi вiн намагається видавати бiльше кредитiв, анiж Свiтовий банк. Тобто, фiнансово Пiднебесна значно сильнiша за будь-яку iншу країну свiту.
-- Чому США домагається, щоб Пекiн ревальвував юань?
-- Це означатиме часткове зменшення капiталоспроможностi китайських товарiв на валютному ринку. Водночас американськi товари подешевшають на територiї Пiднебесної. Америка давно вимагає вiд Китаю подорожчання юаня щодо долара. Китай на таке наразi не йде. Але це, без сумнiву, станеться, коли Китай матиме потужнiший внутрiшнiй ринок. Тобто, якщо китайцi стануть багатшими.
Леся ЯСИНЧУК, Експрес