А хто з нас до пенсії доживе?
Малюнок Юлії ЛІЩЕНКО
Зіновія ВОРОНОВИЧ
У наших чоловіків з’явився стимул кинути пити, курити і почати займатись спортом.
Якщо хочуть дотягнути до пенсії, їм варто задуматись про своє здоров’я. Адже пенсійний вік в Україні планують підняти до 65 років, тоді як середня тривалість життя чоловіків у нас торік була 62,3 року... Жінки в Україні живуть в середньому 74 роки, тому більшість встигне побувати на пенсії. Розчаровує хіба те, що молодим жінкам, яким нині менше 33 років, доведеться працювати до пенсії на десять років більше, аніж їхнім матерям.
«Пенсійний вік в Україні підніматимуть поступово. Уряд сподівається, що завдяки здійсненню реформ зростатиме рівень життя населення, а відповідно й тривалість самого життя. Підвищення пенсійного віку здійснюватиметься двома шляхами. Перший – це поступове вирівнювання пенсійного віку жінок та чоловіків. Мінпраці пропонує підвищувати пенсійний вік для жінок з 2012-го до 2021 року, – повідомляє прес-служба Міністерства праці та соціальної політики. – У 2012 році передбачається розпочати підвищення пенсійного віку для жінок через щорічне його збільшення на 6 місяців – до досягнення 60 років. Наприклад, у 2012 році пенсійний вік для жінок становитиме 55 років і 6 місяців, у 2013 році – 56 років і так далі. Таким чином, у 2021 році пенсійний вік для жінок досягне 60 років».
Поступове зрівняння пенсійного віку для чоловіків і жінок – це ще не уся реформа. За словами прем’єр-міністра Миколи Азарова, другий етап передбачає створення персоніфікованих рахунків, на яких кожен з нас накопичуватиме кошти собі на пенсію. Урядовці порахували, що для того, щоб накопичувальна система запрацювала, потрібно тридцять років. Почнуть її створювати у 2012 році. Ті люди, яким у 2012 році буде менше 35 років (1978 року народження і молодші), виходитимуть на пенсію уже в 65. Віце-прем’єр-міністр Сергій Тігіпко запевнив, що люди, які уже на пенсії, жодних змін не відчують, оскільки закон не має зворотної сили.
«Підвищувати пенсійний вік в Україні потрібно було ще років десять тому. Він у нас один з найнижчих у Європі. Порівнювати пенсійний вік і середню тривалість життя некоректно. Якщо говорити про чоловіків, то 62 роки – це середня тривалість життя, з урахуванням смертності у ранньому віці. Якщо говорити про середню тривалість життя після виходу на пенсію, то у чоловіків вона 14 років, у жінок – 23», – каже директор Інституту демографії та соціальних досліджень Елла Лібанова.
За її словами, окрім пенсійного віку, варто переглянути мінімальний стаж, який потрібен для виходу на пенсію за віком. Сьогодні це 5 років, а мав би бути хоча б 15. «Такий мізерний стаж – знущання над пенсійною системою. Варто переглянути і так звану «вислугу років». Сьогодні це 20 років для жінок і 25 для чоловіків. За кожен рік, пропрацьований понад цей стаж, нараховують один відсоток до пенсії. Цю величину треба підняти щонайменше до 30-35 років, але за понаднормовий стаж нараховувати уже 4%, – каже Елла Лібанова. – Варто обмежити максимальний розмір пенсії. Неприпустимо платити 10-15 тисяч гривень пенсії з солідарної системи».
«У більшості європейських країн і чоловіки, і жінки виходять на пенсію в однаковому віці. Приблизно місяць тому рішення вирівняти пенсійний вік обох статей вирішила Італія. В Україні, де жінки живуть у середньому на одинадцять років довше за чоловіків (у нас чи не найбільший розрив у світі), це потрібно зробити якнайшвидше. Дефіцит Пенсійного фонду в Україні величезний, а маємо ще й проблему старіння населення. У нас питання підвищення пенсійного віку зробили політичним, хоча якраз політика тут ні до чого. Вищий пенсійний вік має збільшити економічну активність населення, адже замість того, щоб людина отримувала мізерну пенсію, вона працюватиме, платитиме податки, – каже директор програми «Соціальна політика» Міжнародного центру перспективних досліджень Максим Борода. – Багато пенсіонерів продовжують працювати – отримують і зарплату, і пенсію. Це нонсенс. У Європі людей стимулюють якомога довше працювати. У багатьох країнах, якщо людина продовжує працювати після досягнення пенсійного віку, – її пенсію суттєво перерахують, але у майбутньому. Поки вона працює, вона сама себе забезпечує. В Україні варто принаймні обмежити розмір пенсії для працюючих пенсіонерів. Якщо людина продовжує працювати, то платити їй лише мінімальну пенсію. А коли розмір зарплат і пенсій зросте, поставити перед вибором: або-або».
Експерт вважає ненормальним і те, що у нас є категорії працівників, які виходять на пенсію у 35-40 років. Свого часу такі пільги робили для того, щоб заохотити людей працювати на суспільно важливій роботі. Але заохочення може бути різним. Скажімо, у США військовослужбовці можуть отримати пільговий кредит на купівлю житла, на пільгових умовах здобувати освіту. Але на пенсію йдуть, як усі. «Мотивувати людей йти в армію, в міліцію, треба, підвищуючи зарплати, а не роздаючи пільги, які вимивають гроші з бюджету, але водночас не завжди доходять до адресата. Скажімо, ті ж шахтарі. У них стаж нараховується потрійно, крім того, вони мають багато інших пільг. Але якщо подивитися їхні зарплати, то ця категорія далеко не є малозабезпеченою, – каже Максим Борода. – Звичайно, підвищення пенсійного віку викличе незадоволення у населення. Але насправді це вигідно не лише державі, а й людям. Такий крок призведе до підвищення середньої тривалості життя. Доведено, що люди, які довше працюють, і живуть довше, оскільки ведуть активний спосіб життя, відчувають себе потрібними».
А як у них?
В Іспанії у січні цього року заявили про намір збільшити пенсійний вік з 65 до 67 років. Але понад 80% іспанців виступають проти такої реформи. У Греції поки що виходять на пенсію у 61 рік, але до 2015 року його поступово піднімуть до 63. У Нідерландах пенсійний вік і так високий – 65 років, але до 2020 року його збільшать до 66 років, а до 2025 – до 67. У Данії виходять на заслужений відпочинок лише у 67 років, у Норвегії – теж, щоправда, там у 62 можна вийти на «попередню» пенсію. Зате фіни не погодились працювати довше – уряд планував підняти вік виходу на пенсію з 63 до 65, але під тиском профспілок відступив.
© Високий Замок - інтернет версія