ТАК, ЦЕ "ПОЕМА В ДЕРЕВІ"!
З НАДІЄВА! АЛЕ ГОРДИТЬСЯ НЕЮ ДРОГОБИЧ...
І не тільки Дрогобич! Україна й світ! Мова йде про церкву святого Юра. Унікальну дерев'яну архітектурну пам'ятку, що 2013 року ввійшла до списку світової спадшини ЮНЕСКО.
Надіїв - одне із сіл на Долинщині Івано-Франківської області, багате давньою історією. Власне тут бойківські теслі змайстрували тризрубну церкву, що є шедевром українського бароко. Святиня вражає архітектурною композицією, духовною вивищеністю на століття.
Дата будівництва церкви наразі невідома. Лише знаємо, що з Надієва її перевезли волами до Дрогобича розібраною 1656 року. Історичних джерел про причину перевезення також немає. На мою думку, в Надієві перевагу віддали будівництву церкви з каменя, що на той час вважалося кращим. До того ж у цьому селі здавна славилися каменярі. Навряд чи метою було взамін отримати дрогобицьку сіль, як переписують один в одного дослідники без архівних підтверджень. Гуляє історичними просторами версія про сім чи дев'ять возів цінного "білого" золота... Надіївцям не була потрібна сіль! Село розташоване біля Долини, де виварювали таку ж!
Окремі дослідники заплуталися й у тому, чого дрогобичани забажали надіївську церкву. Пояснення прості: наші прадіди завжди на місці знищеної святині будували нову. 1498 року татари спалили церкву в Дрогобичі. Парафіяни відновили її. 1648 року спалахнула пожежа, коли українці боронили рідну землю від поляків-окупантів. Надіївська церква поставила край нищенню. Вона як віддяка дрогобичанам Божої благодаті. І все ж не треба забувати про Надіїв! Останнім часом, на жаль, рідко хто згадує про нього в контексті церкви святого Юра в Дрогобичі.
...Будівничий Григорій Тесля на місці відтворив первісну надіївську церкву. Талановиті маляри батько й син Стефан та Іван Медицькі впродовж десятиліття розписували іконостас та стіни від підлоги до склепіння... Мистецький релігійний ансабль також належить до визнаних на світовому рівні. Різблення на дереві увінчують величну красу давнього храму!
Дрогобичани бережуть церкву: підновлюють зовнішній вигляд, реставрують неповторний інтер'єр. Допомагає їм у виборі фахівців для відповідальних робіт маляр-іконописець Лев Скоп та інші знавці сакрального мистецтва.
Недавно церква святого Юра в Дрогобичі, перевезена свого часу з Надієва, засвітила нову славу. Світлина Олени Курило, на якій вона зображена, перемогла в творчому міжнародному конкурсі, організованому Вікіпедією. За її повідомленням, в українському секторі взяли участь понад 47 тисяч світлин, що подали їх 550 авторів. Найкращих десять світлин, з-поміж яких заслужене перше місце зайняла церква святого Юра як архітектурна пам'ятка, змагатимуться з творчими роботами 50 країн у конкурсі, започаткованому 2010 року в Нідерландах.
... Вірю в щасливу долю святині!
@
* Ось вона, унікальна пам'ятка архітектури!
На світлині Олени Курило - церква святого Юра в Дрогобичі, перевезена з Надієва.