Вільний форум міста Калушa

Please login or register.

Увійти
Розширений пошук  

Форуму:

16 років 9 місяців 25 днів

Автор Тема: Про Бюджет міста і все, що з ним пов'язано  (Прочитано 57591 раз)

0 Користувачів і 1 Гість дивляться цю тему.

gaar

  • Ветеран
  • *****
  • Карма +179/-52
  • Offline Offline
  • Стать: Чоловіча
  • Повідомлень: 3244
  • Останні відвідини:
    Сьогодні в 21:34:30

    Звідки: korotka

так який бюджет містa.може хось сказати :hot
Записаний
ІНТЕРНЕТ створює ІЛЮЗІЮ,неможливості одержати в МОРДУ

Ігор_О

  • Ветеран
  • *****
  • Карма +282/-0
  • Offline Offline
  • Стать: Чоловіча
  • Повідомлень: 1943
  • Останні відвідини:
    06 Жовтня 2016, 16:39:01

Про Бюджет міста і все, що з ним пов'язано
« Прочитано #1 : 09 Липня 2008, 14:52:06 »

Бюджет міста, вірніше, бюджетний процес і фінансові відносини у місті (чи державі) є надто об'ємним питанням, щоб викласти у одному коментарі. Якщо присутнім цікаво - спробую відповісти на запитання як людина, що приймає в цьому участь. Але не ображайтесь, якщо цьому передуватимуть певні елементи "лікбезу"  :) Якщо не цікаво - то попрошу Юрка закрити тему.
Записаний

romashkin

  • Admin
  • *
  • Карма +731/-5
  • Offline Offline
  • Стать: Чоловіча
  • Повідомлень: 8368
  • Останні відвідини:
    24 Квітня 2024, 13:02:37

    Звідки: пр. Л.Українки
Про Бюджет міста і все, що з ним пов'язано
« Прочитано #2 : 09 Липня 2008, 17:19:24 »

звичайно цікаво  ;)
Записаний
Дилетанту складні речі здаються дуже простими, і тільки професіонал розуміє наскільки складна найпростіша річ.)

gaar

  • Ветеран
  • *****
  • Карма +179/-52
  • Offline Offline
  • Стать: Чоловіча
  • Повідомлень: 3244
  • Останні відвідини:
    Сьогодні в 21:34:30

    Звідки: korotka
Про Бюджет міста і все, що з ним пов'язано
« Прочитано #3 : 09 Липня 2008, 22:42:22 »

 :popkorn але вступна частина bitte стисло.
Записаний
ІНТЕРНЕТ створює ІЛЮЗІЮ,неможливості одержати в МОРДУ

yurko

  • Адміністратор
  • *
  • Карма +1206/-13
  • Offline Offline
  • Стать: Чоловіча
  • Повідомлень: 30265
  • Останні відвідини:
    Сьогодні в 09:03:54

    Звідки: Чорновола-Шахтарська-Леніна-Салінарна-Пілсудського
Про Бюджет міста і все, що з ним пов'язано
« Прочитано #4 : 10 Липня 2008, 09:01:57 »

Звісно цікаво!
Для gaar ,як я зрозумів потрібно просто написати цифру  :-D
Записаний
Читайте по губах: Без газу чи без вас? Без вас. Без світла чи без вас? Без вас. Без води чи без вас? Без вас. Без їжі чи без вас? Без вас.


Ігор_О

  • Ветеран
  • *****
  • Карма +282/-0
  • Offline Offline
  • Стать: Чоловіча
  • Повідомлень: 1943
  • Останні відвідини:
    06 Жовтня 2016, 16:39:01

Про Бюджет міста і все, що з ним пов'язано
« Прочитано #5 : 10 Липня 2008, 12:25:12 »

Ок. Нас тут вже четверо – значить можемо починати.
Перше, що я хотів би зауважити: більшість людей невірно розуміє саме визначення Бюджету. Коли ми кажемо „виділили з Бюджету”, „надійшло до Бюджету” чи „вкрадено з Бюджету” то уявляємо собі таку велику скриню, гаманець чи, принаймні, рахунок в банку, де лежить велика сума грошей. Звідки хтось може взяти (вкрасти) чи навпаки, покласти туди певну суму. Насправді, Бюджет – це в першу чергу ДОКУМЕНТ, ФІНІНСОВИЙ ПЛАН. Цей план може бути у держави, міста, села. Може бути бюджет у підприємства, футбольного клубу чи простої сім’ї. Я дуже люблю наочність, тому буду надалі розглядати віртуальну, гіпотетичну українську сім'ю. Чоловік, глава сім'ї, звати Юрко, працює начальником відділу на великому нафтохімічному підприємстві, дохід 3100 нетто в місяць. Дружина, звати Рибка, працює вчителем у школі, має ставку і класне керівництво, дохід 1600 нетто. Син, всі звуть його Пиво, студент, має стипендію 200 нетто. Донька Христина ще школярка. Типова сім'я, яких багато. До речі, будь-які співпадіння з реальними людьми чи подіями є випадковими.  :) От сідає наша сім'я десь наприкінці року в коло і складає свій Бюджет на рік наступний. Беруть ручку, папір і пишуть різні цифри в колонки і рядки. Цифр багато, весь листок списаний. Але в результаті і з'явився він, Бюджет, Фінансовий План. Сім'я постановляє, що цей план є Законом і всі її члени повинні суворо його дотримуватись. Тут приходить сусід, друг сім'ї Гаар і питає – а який у вас Бюджет? І Юрко не знає що йому відповісти. Бо Бюджет можна наділити багатьма епітетами. Наприклад, фантастичний, реальний, соціальний, монетарний, надутий, урізаний, інвестиційний, популістський… Чи Гаар хоче просто почути конкретну цифру? Можна сказати і цифру, але я даю гарантію, що і тоді Гаар не знатиме і 20% реального стану речей в Бюджеті…

Щоб зняти нетерпелячку Гаара скажу – зведений Бюджет міста Калуша на 2008 рік складає 170424300 гривень. Станом на 01.07.2008р.
Записаний

syddia

  • Ветеран
  • *****
  • Карма +369/-0
  • Offline Offline
  • Стать: Чоловіча
  • Повідомлень: 2160
  • Останні відвідини:
    17 Вересня 2017, 21:38:01

Про Бюджет міста і все, що з ним пов'язано
« Прочитано #6 : 10 Липня 2008, 14:25:47 »

}{оч я сам юрист, але чесно признаюсь що фінансове право не було моїм улюбленим предметом, :-[ тому таке неївне питання: а місцевий бюджет має дефіцит чи профіцит?

І ще:
- які основні джерела наповнення саме нашого міського бюджету?

- чого в прибутковій чакстині нашого бюджету більше власних доходів чи дотацій субвенцій, субсидій і т.д.?

Як розберемось із прибутками, то можна буде і про видатки поговорити. ;)
Записаний

Ігор_О

  • Ветеран
  • *****
  • Карма +282/-0
  • Offline Offline
  • Стать: Чоловіча
  • Повідомлень: 1943
  • Останні відвідини:
    06 Жовтня 2016, 16:39:01

Про Бюджет міста і все, що з ним пов'язано
« Прочитано #7 : 10 Липня 2008, 14:34:03 »

Будь-який бюджет складається з двох великих частин: дохідної і видаткової. Одним із ключових моментів є сам підхід до формування цього складного документу. Здоровий глузд підказує нам, що спочатку треба порахувати всі наші заплановані доходи, підбити суму і на основі цієї суми ділити видатки. На прикладі нашої віртуальної сім’ї дохідна частина мала б складати 37200+19200+2400=58800 гривень. Все ніби просто. Але тепер візьмемся за видаткову частину! Виявляється, що крім постійних і обов’язкових видатків типу ком.послуг, на пальне для авто, харчування, витрат на одяг (взуття) і сплати відсотків по кредиту за новий холодильник, є ще так багато всього, що б хотілося! Хочеться авто поміняти, жінці шубу купити, з’їздити до моря сім’єю, сину-студенту треба ноутбук взяти, а у дочки скоро випускний... Що робити? Логічний варіант – подивитись, на що у нас залишаються кошти після обов’язкових платежів. Що реально виконати, а що ні. Поступове викреслення пунктів з видаткової частини – річ неприємна, але від цього нікуди не дітись. Також варто переглянути дохідну частину. Батько Юрко, наприклад, може деколи таксувати вечорами на своєму авто, Рибка-вчитель буде брати учнів на репетиторство, Пиво влаштується MC у нічному клубі, а Христина нічого не зробить бо їй школу треба закінчувати. О, вже трохи веселіше! Дохідна і видаткова частини почали наближатись одна до другої. І от коли вони співпадуть – Бюджет нашої сім’ї укладено! Ура!
Але не спішимо радіти. Бо це всого-навсього План, а не реальні кошти і видатки. Тепер треба працювати над його виконанням. Спитаєте, для чого я так „розжовую” прості ніби речі? Тому що насправді, в реальному житті, часто все відбувається зовсім не так, як каже здоровий глузд і логіка. Пізніше поясню.

Відповідь від: 10 Липня 2008, 14:29:29
}{оч я сам юрист, але чесно признаюсь що фінансове право не було моїм улюбленим предметом,  тому таке неївне питання: а місцевий бюджет має дефіцит чи профіцит?
Міський бюджет Калуша не має ні дефіциту, ні профіціту. Він збалансований. Але детальніше про це трохи пізніше  :)

І ще:
- які основні джерела наповнення саме нашого міського бюджету?

- чого в прибутковій чакстині нашого бюджету більше власних доходів чи дотацій субвенцій, субсидій і т.д.?

Як розберемось із прибутками, то можна буде і про видатки поговорити.
"Спокойствие! Только спокойствие!" - казав Карлсон, який живе на даху  :) Дійдемо до цього.
Записаний

syddia

  • Ветеран
  • *****
  • Карма +369/-0
  • Offline Offline
  • Стать: Чоловіча
  • Повідомлень: 2160
  • Останні відвідини:
    17 Вересня 2017, 21:38:01

Про Бюджет міста і все, що з ним пов'язано
« Прочитано #8 : 10 Липня 2008, 14:39:52 »

Міський бюджет Калуша не має ні дефіциту, ні профіціту. Він збалансований. Але детальніше про це трохи пізніше
Дане моє питання мало більш теоретичний характер, тобто чи взагалі місцевий бюджет так само як і загальнодержавний може мати дефіцит чи профіцит. :)
Записаний

gaar

  • Ветеран
  • *****
  • Карма +179/-52
  • Offline Offline
  • Стать: Чоловіча
  • Повідомлень: 3244
  • Останні відвідини:
    Сьогодні в 21:34:30

    Звідки: korotka
Про Бюджет міста і все, що з ним пов'язано
« Прочитано #9 : 10 Липня 2008, 19:52:45 »

чому тільки цифри,я буду дуже уважно читати.
Записаний
ІНТЕРНЕТ створює ІЛЮЗІЮ,неможливості одержати в МОРДУ

Ігор_О

  • Ветеран
  • *****
  • Карма +282/-0
  • Offline Offline
  • Стать: Чоловіча
  • Повідомлень: 1943
  • Останні відвідини:
    06 Жовтня 2016, 16:39:01

Про Бюджет міста і все, що з ним пов'язано
« Прочитано #10 : 11 Липня 2008, 10:01:33 »

Дане моє питання мало більш теоретичний характер, тобто чи взагалі місцевий бюджет так само як і загальнодержавний може мати дефіцит чи профіцит.
Може мати, звичайно. Просто профіцит - це грубо кажучи, коли не знаємо вже куди гроші потратити - валять і валять. Нереальна річ для України у найближчі 50 років, IMHO. Дефіцит - коли не вистачає, приймається Бюджет з незначним перевищенням видаткової частини над дохідною. Простими словами - де візьмем не знаємо, але якось буде  :) У нормальних Бюджетах дефіцит не перевищує 3%. В Україні Держава погано відноситься до міст, де приймаються Бюджети з дефіцитом. Краще так не робити.
Відповідь від: 11 Липня 2008, 10:00:41
чому тільки цифри,я буду дуже уважно читати.
Це добре  :)
Записаний

Ігор_О

  • Ветеран
  • *****
  • Карма +282/-0
  • Offline Offline
  • Стать: Чоловіча
  • Повідомлень: 1943
  • Останні відвідини:
    06 Жовтня 2016, 16:39:01

Про Бюджет міста і все, що з ним пов'язано
« Прочитано #11 : 11 Липня 2008, 10:07:31 »

Отже, ми розглянули випадок, коли є здоровий глузд і логіка. А якщо переважають амбіції і популізм? Тоді події розвиватимуться зовсім інакше. Тоді Юрко, як глава сім’ї і головний розпорядник коштів каже: шуба - які питання, дві шуби, з норки і горностая! Ноутбук синові – придбаємо найкрутіший! Авто – Мерс-кубік візьмемо! Христині – мовні курси у Лондоні на 2 місяці. А влітку всі разом – на Канари! Додали ще євроремонт в квартирі, будівництво дачі. Заживемо тепер!  :) Видаткова частина просто зашкалює, на рівні 600.000 грн. Підтягнули трохи дохідну частину за рахунок таксування-репетиторства – все-одно не виходить. Вийшли на 100.000 грн. доходу – маємо дефіцит 500 тисяч. І як бути? Відмовлятись від Мерса, слідуючи здоровому глузду?  :( Ой не хочеться Юрку цього робити! Хочеться бути героєм в очах оточуючих. І він робить геніально просто – додає у дохідну частину рядок: нам надійде 500.000 – виграємо у СУПЕР-ЛОТО! 8) Все. Бюджет збалансовано і прийнято. Всі задоволені. Тепер Юрку не встидно і Гаару про Бюджет розказати. А Гаар зі знайомими шепчеться – наш Юрко такий крутий став! У нього Бюджет 600 штук!!! Дуже серйозний, „реальний мужик”...

Хтось із форумців, прочитавши цю історію, зараз регочеться. А мені, як людині що приймала участь у складанні Бюджету Калуша двох останніх років, чомусь не смішно. І у цирку я також більше не сміюсь... :(
 
Що буде далі з віртуальною „сім’єю Юрка” – у продовженні історій.

Сподіваюсь, тепер Гаар зрозумів, що цифра затвердженого Бюджету (Плану) – це лише вершина фінансового айсбергу.
Записаний

syddia

  • Ветеран
  • *****
  • Карма +369/-0
  • Offline Offline
  • Стать: Чоловіча
  • Повідомлень: 2160
  • Останні відвідини:
    17 Вересня 2017, 21:38:01

Про Бюджет міста і все, що з ним пов'язано
« Прочитано #12 : 11 Липня 2008, 13:19:47 »

В Україні Держава погано відноситься до міст, де приймаються Бюджети з дефіцитом. Краще так не робити.
В чому саме проявляється це погане відношення?
 
 А шо краще напланувати захмарні прибутки від продажу гектарів української землі, а в кінці кінці з того вийде великий пшик? Адже продадуть за копійки, а відповідно в бюджеті зявиться чи мала "дирочка"? :evil
Записаний

Ігор_О

  • Ветеран
  • *****
  • Карма +282/-0
  • Offline Offline
  • Стать: Чоловіча
  • Повідомлень: 1943
  • Останні відвідини:
    06 Жовтня 2016, 16:39:01

Про Бюджет міста і все, що з ним пов'язано
« Прочитано #13 : 11 Липня 2008, 13:32:50 »

В тому, що Держказначейство не прийме цей документ до виконання.
Відповідь від: 11 Липня 2008, 13:31:18
А шо краще напланувати захмарні прибутки від продажу гектарів української землі, а в кінці кінці з того вийде великий пшик? Адже продадуть за копійки, а відповідно в бюджеті зявиться чи мала "дирочка"?
Краще планувати так, щоб за результатами року відхилення факту від плану було мінімальним. Це - професіоналізм, вищий пілотаж.
Записаний

Ігор_О

  • Ветеран
  • *****
  • Карма +282/-0
  • Offline Offline
  • Стать: Чоловіча
  • Повідомлень: 1943
  • Останні відвідини:
    06 Жовтня 2016, 16:39:01

Про Бюджет міста і все, що з ним пов'язано
« Прочитано #14 : 12 Липня 2008, 11:03:41 »

Вище ми розглянули випадок, коли Бюджет „роздутий”. Тобто, принцип формування був „від видатків”, а не „від доходів”. Виникає логічне запитання – для чого це комусь потрібно? Адже можна „роздувати” Бюджет безмежно, а грошей   буде все-одно стільки, скільки має бути. І не витратить наша віртуальна сім’я 600 тисяч, бо надійде до її Бюджету лише 100.000! То кому це вигідно?
Вигідно це в першу чергу „Юрку”, головному розпоряднику коштів. Перша причина – політично-популістська. Приємно козиряти перед іншими „главами сімей” великою цифрою, приємно казати, що попередні „глави” були дебілами, нічого не петрали, а от „я прийшов і зробив все”. Приємно бути „Богом”. Крім цих приємностей є ще й інші, важливіші причини. Бюджет, як фінансовий План встановлює чіткі рамки щодо витрат коштів. Фінансування всіх видатків має бути пропорційним! Якщо ми запланували доходу 1000 грн. і вирішили витратити 500 на газ і 500 на електроенергію -  то у разі надходження 900 грн. має бути профінансовано 450 і 450. За порушення пропорційності є навіть стаття у Кримінальному Кодексі. Але ця стаття практично не працює, тому часто буває профінансовано 500 і 400. Це означає, що один отримувач коштів з Бюджету отримав їх повністю, а інший лише частково. Причина – бо ми роздули дохідну частину на 100 грн. А розпорядник коштів цим скористався. На цю тему я люблю розказувати анекдот:
Прибіг Чебурашка до Гєни і каже: „Гєн, старуха Шапокляк нам прислала 10 банок згущонки! 8 тобі і 8 мені!” Гєна: „Як таке може бути?” Чебурашка: „Ну я не знаю як, але я свої 8 уже з’їв!”
Отже, роздутий Бюджет на практиці означає фактично відсутність Бюджету! Тобто основне призначення цього документу – встановити чіткі рамки розподілу ресурсів, які надійдуть в казну, щоб ніхто не був ображений. Раз коштів мало – то мало для всіх. Нереальне завищення доходів (і відповідно видатків) дає змогу головному розпоряднику коштів ділити те, що надходить у „ручному режимі”. І є ще одна небезпека – дозвіл „працювати в борг”. Якщо у видатковій частині ми ставимо стрічку „100 тисяч на ремонт даху школи” і знаємо, що грошей на це не буде – не біда. Наявність цієї стрічки дозволяє виконати роботи вже в цьому році. А заплатити в наступних. В наступних Бюджетах просто з’явиться стрічка „бог минулих періодів”.
Отже, надіюсь, що тепер зрозумілими є січневі-лютневі баталії в калуському політикумі? Бо Бюджет, особливо „роздутий” – це інструмент, який дає змогу отримати певні політичні дивіденди, виглядати на голову вище попередників і  залишити у борговій ямі наступників. От тільки місту як від того?...
Записаний

Medved

  • Ветеран
  • *****
  • Карма +168/-0
  • Offline Offline
  • Стать: Чоловіча
  • Повідомлень: 657
  • Останні відвідини:
    28 Вересня 2016, 09:02:31

    Звідки: Kalush City
Про Бюджет міста і все, що з ним пов'язано
« Прочитано #15 : 12 Липня 2008, 11:46:23 »

 Не знаю чи моє запитання відноситься до міського бюджету , але хотів би щоб Ігор пояснив нам на прикладі доріг Калуша. Бо ми знаєм що платимо дорожний збір , а куди дальше ідуть ті гроші - ? :=)
 Хто ремонтує дороги , хто відповідає за стан покриття? І взагалі спостерігається цікавий парадокс : щоб проїхати по грушевського через перехрестя треба відстояти зо три зміни сигналів світлофора , що свідчить що автомобілів в нас стало набагато більше. А відповідно і грошей від дорожного збору більше надходить. А дороги все гірші...
 
Записаний
"Счастье для всех, даром, и пусть никто не уйдет обиженный!"

Ігор_О

  • Ветеран
  • *****
  • Карма +282/-0
  • Offline Offline
  • Стать: Чоловіча
  • Повідомлень: 1943
  • Останні відвідини:
    06 Жовтня 2016, 16:39:01

Про Бюджет міста і все, що з ним пов'язано
« Прочитано #16 : 14 Липня 2008, 15:02:41 »

Бо ми знаєм що платимо дорожний збір , а куди дальше ідуть ті гроші - ?
У Бюджет ідуть, у Бюджет... Правда, не всі  :)

А дороги все гірші...
А хто з присутніх знає, скільки коштує в гривнях 1 м2 "ямкового ремонту"?

Відповідь від: 14 Липня 2008, 15:01:08
У наступних історіях розглянемо, власне, Бюджет Калуша в деталях. Прошу вибачення за затримку - роботи багато.
Записаний

romashkin

  • Admin
  • *
  • Карма +731/-5
  • Offline Offline
  • Стать: Чоловіча
  • Повідомлень: 8368
  • Останні відвідини:
    24 Квітня 2024, 13:02:37

    Звідки: пр. Л.Українки
Про Бюджет міста і все, що з ним пов'язано
« Прочитано #17 : 14 Липня 2008, 19:21:58 »

трошки не по темі, проте раз зачепили дороги.
Хто слідкує за розпорядженням коштів на ремонт доріг і виконанням робіт?
Невже доцільно є ремонтувати дорогу після дощів? Жінки з віниками вимітають воду з калабань  і потім засипають їх асфальтом.  :duvno
І це повторюється постійно. Невже про це ніхто не бачить і всім вищестоячим начальникам до лампочки, оскільки по паперах гроші закопані правильно?
Записаний
Дилетанту складні речі здаються дуже простими, і тільки професіонал розуміє наскільки складна найпростіша річ.)

Medved

  • Ветеран
  • *****
  • Карма +168/-0
  • Offline Offline
  • Стать: Чоловіча
  • Повідомлень: 657
  • Останні відвідини:
    28 Вересня 2016, 09:02:31

    Звідки: Kalush City
Про Бюджет міста і все, що з ним пов'язано
« Прочитано #18 : 14 Липня 2008, 22:44:17 »


А хто з присутніх знає, скільки коштує в гривнях 1 м2 "ямкового ремонту"?
 Я собі уявляю... :=) Що казати, як в мене на роботі на цех прийшли інструменти. Так там вартість сокири по документах -200 грн.
Записаний
"Счастье для всех, даром, и пусть никто не уйдет обиженный!"

gaar

  • Ветеран
  • *****
  • Карма +179/-52
  • Offline Offline
  • Стать: Чоловіча
  • Повідомлень: 3244
  • Останні відвідини:
    Сьогодні в 21:34:30

    Звідки: korotka
Про Бюджет міста і все, що з ним пов'язано
« Прочитано #19 : 14 Липня 2008, 23:02:19 »

Будьласка по темі.
Записаний
ІНТЕРНЕТ створює ІЛЮЗІЮ,неможливості одержати в МОРДУ