Вільний форум міста Калушa

Please login or register.

Увійти
Розширений пошук  

Форуму:

16 років 9 місяців 19 днів

Автор Тема: Калуські замки, ходи, шахти і бомбосховища  (Прочитано 201998 раз)

0 Користувачів і 1 Гість дивляться цю тему.

TRITONOS

  • Вісник благих новин
  • *
  • Карма +600/-8
  • Offline Offline
  • Повідомлень: 944
  • Останні відвідини:
    14 Жовтня 2023, 16:46:45

Підземні ходи, шахти і бомбосховища Калуша
« Прочитано #80 : 20 Лютого 2012, 22:32:10 »

Товариство, то скорше всього шкіц, не думаю що тоді мали можливість малювати точні карти. Але на мою думку межі замку десь такі як намальовані, але сама замкова споруда була десь на верху де зараз І школа, і звідтіля потрібно відштовхуватись.
Погоджуся з Лесиком. Територія Калуша описана приблизно і з деякими неточностями. По скану карти фон Міга,яку Лесик виклав, замкову споруду видно на місці Першої школи і РДА, і до того ж зручно оглядати всі підступи до замку. Замки завжди намагалися будувати на підвищенні.
Записаний

yurko

  • Адміністратор
  • *
  • Карма +1206/-13
  • Offline Offline
  • Стать: Чоловіча
  • Повідомлень: 30260
  • Останні відвідини:
    Вчора в 11:08:11

    Звідки: Чорновола-Шахтарська-Леніна-Салінарна-Пілсудського
Підземні ходи, шахти і бомбосховища Калуша
« Прочитано #81 : 20 Лютого 2012, 22:39:55 »

але сама замкова споруда була десь на верху де зараз І школа

Ага щаззз.

Всі так думали, бо хтось колись сказав, що там були залишки фундаменту чогось...

Залишки фундаменту були, але замок мав вигляд такий як на карті Міґа.

На тій що Ти теж маєш.
А от що було на території першої школи - того ми вже ніколи не дізнаємося.

більше тогого. На карті з 1900 року видно, що позаду першої школи була дорога і позаду школи слабочуючих теж.
Тому треба не вигадувати а прийняти реальність.
Відповідь від: 20 Лютого 2012, 22:35:52
Є карта, намальована у масштабі. Звідкись Міґ то взяв. з яких причин територія школи залишилася поза замком не знаю, але видно так і було. Ну принаймні на карті.
Друга карта - то просто схема. Без масштабу, без орієнтації за сторонами світу.
Записаний
Читайте по губах: Без газу чи без вас? Без вас. Без світла чи без вас? Без вас. Без води чи без вас? Без вас. Без їжі чи без вас? Без вас.


TRITONOS

  • Вісник благих новин
  • *
  • Карма +600/-8
  • Offline Offline
  • Повідомлень: 944
  • Останні відвідини:
    14 Жовтня 2023, 16:46:45

Підземні ходи, шахти і бомбосховища Калуша
« Прочитано #82 : 20 Лютого 2012, 22:54:03 »

В ті часи, коли фон Міг карту свою робив Першою школою навіть не пахло :=) Тоді замок був десь всередині цього трикутника Костьол - РДА - Ратуша. Чи як?
Записаний

ARNI

  • Ветеран
  • *****
  • Карма +71/-2
  • Offline Offline
  • Стать: Чоловіча
  • Повідомлень: 675
  • Останні відвідини:
    14 Квітня 2024, 15:13:46

    Звідки: Ukraine
Підземні ходи, шахти і бомбосховища Калуша
« Прочитано #83 : 21 Лютого 2012, 08:24:20 »

противогаз із замкненим циклом
-то він мав на увазі шо як в акваланзі не вдихати ззовні а суто з балону.але то закруто.

Там балон йде додатково. Основну роль грає рекуператор (який відводить вологу, та підмішує кисню з балону до потрібної концентрації). Такого протигазу стає в районі 3-5 годин.
Записаний

yurko

  • Адміністратор
  • *
  • Карма +1206/-13
  • Offline Offline
  • Стать: Чоловіча
  • Повідомлень: 30260
  • Останні відвідини:
    Вчора в 11:08:11

    Звідки: Чорновола-Шахтарська-Леніна-Салінарна-Пілсудського
Калуські замки, ходи, шахти і бомбосховища
« Прочитано #84 : 21 Лютого 2012, 10:21:02 »

Я млинець :) вчора заснути не міг. Думав, думав. Співставляв карти, аналізував.
Ну теж мені незрозуміло, як так, будувати паркан не з зовні гори, а попід гору. Ну не робили такого ніколи, бо тоді коли гора виходить вище паркана, легко з неї стріляти, кидати каміння і проривати оборону. І от до чого я додумався.

1. Міґ хоч і не намалював точнезну карту, але то таки була карта. досить лише співсавити її із картою намальованою 120 років пізніше і ми бачимо, що купа деталей повторюються один в один.  
2. Міґ не міг малювати карту з уяви, а значить таки базувався на наявних на той час деталях. Або укріплення на той час були такі як на карті, або їх домалювали базуючись на тому, що залишилося. Навіщо їм було домальовувати?
3. З небагатої на факти історії до наших часів все ж щось таки та дійшло. А саме. Ми знаємо, що було 2 замки!!! Один називали просто калуським, а інший мисливським королівським замком. Більше того, згадується, що мисливський був там, де він позначений на другій карті. А от залишки іншого (з поправкою, що самі точно не можуть сказати що то було, замок чи будинок для сиріт) були у саду першої школи.
4. До наших днів дожило щось значно старше за костел, мури чи можливо навіть той мисливський замок. Між першою школою і культосвітнім досі ростуть дуби. Якщо про підгорецькі дуби легенда говорить, що їх посадили козаки Хмельницького (що може бути правдою у частині часу коли вони були посаджені), то ці дуби, якщо і молодші то не на багато. Вони не лише посаджені "в лінію", вони ростуть якраз на межі підвищення. То підвищення збереглося до нині і якраз там найбільш доцільно було б будувати укріплення, бо то найвища точка і майже з усіх боків є стрімкі спуски.
5. Також з історії відомо про кілька значних татарських набігів і пожеж.

Що я думаю.
Потрібно ще раз уважно перечитати, що нам понаписував проф. Грабовецький
Приховано: Показати
ТАЄМНИЦІ КАЛУСЬКОГО ЗАМКУ
І ОБОРОННИХ СПОРУД
СЕРЕДНЬОВІЧНОГО МІСТА
(XVI—XVIII ст.)
Мало хто сьогодні з калушан знає, що в місті існував середньовічний замок, який в актах називали старостинським, оскільки тут у 1549 — 1778 рр. було управління Калуського негродового староства.
Від дерев'яних чи кам'яних замкових споруд не збереглося жодного сліду. На початку австрійського панування калуський замок був знесений, стародавня будівля розвалилася. В кінці XVIII — на початку XIX ст. каміння частково використав міський магістрат, а частково міщани для своїх потреб. На жаль, тогочасні архітектори, художники, австрійські правителі не залишили нам будь-яких планів, схем, ма¬люнків замку.
Каміль Баранські висловив припущення, що в Калуші оборонний замок існував уже в XIII столітті, коли тут з'яви-
 лися як фахівці гірники — угорці. Від того часу, вважає він, передмістя називалося Банею, а місто отримало в своєму гер¬бі угорський хрест над топкою солі . Здогад автора досить цікавий, але, на жаль, ця гіпотеза не підтверджена джерель¬ними матеріалами.
До надання Калушеві в 1549 році статусу містечка на магдебурзькому праві говорити про наявність тут замку не до¬водиться. Це пояснюється, по-перше, тим, що в люстрації Галицького староства 6 років після надання Калушеві статусу міста калуський замок ще не згадується, хоч і йдеться про виділення Калуського староства. В люстрації 1565 — 1566 років записано, що калуські міщани тоді "повинні були завезти кожний зокрема по дві фіри дерева на будову галицького замку" .
Правдоподібно, із розбудовою міста, після 1549 року, калуський староста розпочав будівництво королівського замку. Воно затягнулося у зв'язку з нападом татар і пожежею в місті. Калуський замок міг з'явитися в ЗО—40-х роках XVII століття. В період Хмельниччини, коли восени 1648 року в Калуші був організований український уряд, про нього ще не згадується.
Уперше натрапляємо на достовірний опис Калуського замку в королівській люстрації 1661 року . В ній записано, що в замку є в'їзд до міста, де замкова брама, в якій розміщена кімнатка, що являє собою їдальню з буфетною ко¬морою. Далі розміщувалися 8 покоїв з кімнатами. У виході із замку до волоського саду також було розміщено кілька кім¬наток.
Під волоським садом, очевидно, розуміється сад, де росли дерева волоського горіха. Близько садової брами стояла стайня з коморою і кухнею. На озброєнні калуського замку була армада — арсенал, який складали великі спіжові гармати і кілька залізних гарматок. Крім того, тут було 10 гаківниць .
Більш повне уявлення про калуський замок дає інвентар¬ний опис Калуського староства від 22 вересня 1771 року : замок від сходу сонця був обнесений оборонним валом, на якому були встановлені дерев'яні паркани. Брама від міста з ринку була мурована, вкрита ґонтовим дахом. Вона мала подвійні ворота, зроблені з ялинових зрубів, які були окуті залізними штабами.
По лівій стороні від входу був мурований будинок для жовнірів замкової залоги (гарнізону). По правій стороні розміщувався мурований скаобник, до якого вели двері з дитинця — основної частини замку.
Далі у перекопаному валі була нововимурована брама від фільварку з подвійними окутими дверима. Нагорі цієї брами була резиденція старостинського управління, а внизу, під нею,— вимурована з цегли пивниця. На дитинці на фундаментах стояв будинок під ґонтовим дахом.
На другій стороні від брами, до в'їзду у фільварок, стояв будинок з ґанком, збудований з квадратного каменю. На даху будинку височіли два великі комини. Далі була офіцина,
покрита ґонтами. Вона мала 3 муровані пивниці, вхід до яких був з дитинця. Недалеко містилася офіцина для економа і писаря. Три паркани від костьольного цвинтаря (від валу, із сходу на захід) були покриті ґонтовим дахом. Біля шпих-ліра стояла замкова стайня — коло церковного цвинтаря, напроти офіцини. На замковому дитинці був розташований старий будинок — вище офіцини, по лівій стороні від виходу з костьольного цвинтаря .
Тут була також невелика стайня, а біля виходу — великий шпихлір. Великий сад, який називався "Зслніле", був за фільварком. У ньому росли фруктові дерева: яблуні, груші, сливи тощо.
За іншими даними, калуський замок від сходу був оточений валами. На них стояли дерев'яні паркани, які в 1767 р. були попалені. На західній стороні паркани були споруджені на мурованих фундаментах. На південь від цвинтаря стояли плоти — огорожа з хащів, на півночі замок був оточений парканом, накритим ґонтами.
Одна брама була мурована, в ній була кімната для жов¬нірів, призначених до скарбових послуг.
Друга брама, новозбудована, була розміщена від фільварку, нагорі містилася резиденція з ґаночками навкруги. В центрі дитинця була споруджена стара дерев'яна офіцина, а далі офіцина економії, за нею — стайня .
Отже, калуський замок являв собою комплексну забудову, розташовану при вул. Замковій (Поштовій), яка в дав¬нину називалася Панською. Із цих будинків до початку XX ст. збереглись 3 (за Австрії і Польщі, тут було староство, лісова дирекція і контроль за збором земельних податків).
Калуський замок стояв приблизно на тому місці, де зго¬дом побудовано школу. В'їзд був зі сторони вулиці Замкової. В замковому саду ще до першої світової війни збереглися руїни, серед яких виділялися рештки якогось великого кам'яного будинку. На думку деяких дослідників, це були уламки однієї із замкових споруд; за міркуванням інших, там стояв дитячий будинок для калуських сиріт, збудований ще королем Яном Собєським. Замкові руїни були розібрані в 1895 році. Поряд стояв панський будинок, який поляки пе¬ребудували на тюрму. Його було розібрано лише в 1918 р.
 
Калуський королівський замок XVII—XVIII ст.
Реконструкція за описом джерел акад. В. Ґрабовецького.
Худ. М. Гаталевич
Всі замкові будівлі були пов'язані між собою підземними хо¬дами, залишки яких існували ще до початку XX століття. На тому місці, де за Австрією і Польщі була пошта, стояв колись королівський мисливський дворик. У час окупації Австрії він був пристосований на приміщення пошти, а в 1911 році його розібрали. В тому дворику жив король Ян Собсський, коли приїжджав на полювання. В замковім саді росло багатовікове каштанове дерево.
З наведених описів видно, що на 1767 — 1771 рр. калусь-кий замок зберігав пристойний вигляд і залишався основним центром старостинського управління. За описом джерел художник Мирослав Гаталевич зробив малюнок калуського замку станом на 1771 рік, який найбільш достовірно відтво¬рює вигляд колишнього середньовічного замку.
Як зазначалося, із скасуванням Калуського староства австрійськими властями були знесені замкові мури, розібрані будинки, офіцини, розкидані брами і дерев'яні огорожі, а оборонні вали в більшості збурені. Ось чому наприкінці XIX століття дослідники писали, що від калуського замку і його валів не залишилось ніякого сліду. Лише пам'ять калушан зберегла і досі старі назви: "На валах", " Під замком", "За брамою".
Крім старостинського замку, в Калуші в часи середньовіччя мали існувати якісь оборонні споруди, що захищали місто від ворожих нападів — татар і турків. Можливо, це була фортеця, як галицька чи коломийська. Деякі дослідники вважали, що в XVI—XVIII століттях Калуш залишався оборонним містом і був оточений валами й брамами. Хоч із розбудовою міста в XIX—XX ст. всі середньовічні оборонні споруди Калуша зникли, все ж ще на початку нашого століття, за даними дослідників, простежувалися останки давніх ровів. На той час вони були між домами, що належали родині Таницької, і будинком, як тоді називали, "На курячій лапці" — Гершберга. Пам'ять про вали, які мали два під'їзди — Львівський і Галицький — і башти, які називались Контова (Кутова), Костьольна, Наріжна тощо, довго ще зберігалась серед калушан.

Я думаю, що середньовічний замок де і ховалися міщани від татар, звідки і вели підземні ходи був на території школи. Треба зробити фото, щоб спробувати уявити де були межі того замку. У вісімнадцятому столітті була мода на бастіони. Мабуть тоді той середньовічний замок вже був знищений татарами і від нього залишилися будівлі, але вже не було частоколу і стін на валах.
Татари вже не бігали, а королівський замок ще був, крім того вже був ринок, от і зробили укріплення, яке на карті Міґа. А на горі залишилися лише дуби і залишки древніх валів. :(
Відповідь від: 21 Лютого 2012, 08:46:25
Грабовецького ж читати варто обережно, бо у тій його історії Калуша стільки явних помилок шо капєц.
Він говорить
Цитувати (вибране)
Каміль Баранські висловив припущення, що в Калуші оборонний замок існував уже в XIII столітті
Але  далі він говорить, що замку ще не було, бо калушани мали здавати дерево на будівництво галицького замку  :duvno
Хіба то щось підтверджує? Може тому і здавали, що свій вже був готовий.
Але записів нема.
Думаю той замок кілька разів зводили і кілька разів він був зруйнований.
Треба братися за фотик і зберігати для історії те, що ще не зрізали, не розкопали, не продали і не спалили.
Відповідь від: 21 Лютого 2012, 08:57:35
Ось ймовірні межі середньовічного замку. Висновок про можливі межі зроблений на основі залишків валів.
Пізніше зроблю фото і відео, з яких буде видно, що то була доволі неприступна фортеця.
[smg id=2672]
Жовтим позначено лінію (насправді вона рівніша ніж вийшла у мене), яка виходить вздовж посаджених дубів.
Деякі ділянки (південно-східна і північно-західний кут) ще поки важко сказати без огляду місцевості. Але думаю, що у той час не шукали прямих ліній і краси, а робили стіни там - де найбільш стрімко.
Відповідь від: 21 Лютого 2012, 09:46:08
Також думаю, що захисні споруди не були зведені лише однією лінією. Думаю були зовнішні стіни, а в середині них по меншому периметру ще одні стіни чи частокіл. Територія школи має вигляд доволі дивної площини, як для вершини гори.
Складається враження, що хтось навмисно розрівняв гору, а грунт використав на укріплення, там де не було природних перепадів висоти. Територія тієї площини вільно могла вмістити і описаний у ілюстраціях замок (на 8 кімнат) і сад і все решта. Прямокутник, що утворюється тією площиною має розміри приблизно 120х80 метрів.
Відповідь від: 21 Лютого 2012, 09:53:22
Перейменував тему ще раз.
Важко не думати про замки, коли живеш за 200 м від Львівської брами, а на роботу щодня йдеш через ринок  :=) ;)

Чекатиму поки зійде сніг, бо поки він є на фото і відео не буде видно рельєфу  :(
Записаний
Читайте по губах: Без газу чи без вас? Без вас. Без світла чи без вас? Без вас. Без води чи без вас? Без вас. Без їжі чи без вас? Без вас.


лесик

  • Старожил
  • ****
  • Карма +120/-0
  • Offline Offline
  • Стать: Чоловіча
  • Повідомлень: 289
  • Перемога або смерть
  • Останні відвідини:
    19 Грудня 2021, 21:36:20

Калуські замки, ходи, шахти і бомбосховища
« Прочитано #85 : 21 Лютого 2012, 11:38:05 »

Ага щаззз.
Всі так думали, бо хтось колись сказав, що там були залишки фундаменту чогось...
Я млинець  вчора заснути не міг. Думав, думав. Співставляв карти, аналізував.


Ось то і воно))
Юрку я знаю Історично що там де зараз стоїть І школа були руїни замку, які розібрали і з них побудували каземати для жовнірів. Також ті руїни наші підприємливі предки успішно розтягували для своїх потреб.

1. Міґ хоч і не намалював точнезну карту, але то таки була карта. досить лише співсавити її із картою намальованою 120 років пізніше і ми бачимо, що купа деталей повторюються один в один.  
2. Міґ не міг малювати карту з уяви, а значить таки базувався на наявних на той час деталях. Або укріплення на той час були такі як на карті, або їх домалювали базуючись на тому, що залишилося. Навіщо їм було домальовувати?

У той час коли намальований шкіц люди ще не мали можливості підніматись у небо. Перша повітряна куля піднялась у 1784 року з братами Монгольф’є. Тому гадаю Міг гонорово міг щось не помітити чи намалювати зайве і неточне. Але однозначно, замкова споруда і одна і інша була десь в тих межах що ти обрисував.

Так що думаю варта пробувати шукати там, може вам пощастить, бо я у свій час ніц там не знайшов)))

Ще можете спробувати попасти у Івано-Франківський історичний архів, щось там почитати і проглянути, можливо щось є з тих часів по Калушу є.
« Останнє редагування: 21 Лютого 2012, 11:48:43 від лесик »
Записаний
Терпи, терпець тебе шліфує

TRITONOS

  • Вісник благих новин
  • *
  • Карма +600/-8
  • Offline Offline
  • Повідомлень: 944
  • Останні відвідини:
    14 Жовтня 2023, 16:46:45

Калуські замки, ходи, шахти і бомбосховища
« Прочитано #86 : 21 Лютого 2012, 11:46:15 »

Тема розділилася на два крила - Замок Староства і Мисливський Замок та підземні ходи. Юрка болить голова за замки, мене за проходи. Зібравши потрібні дані про ходи і замки можна випустити брошурку :) Мене ще цікавить де можливо дістати такий агрегат з описів ARNI:

Там балон йде додатково. Основну роль грає рекуператор (який відводить вологу, та підмішує кисню з балону до потрібної концентрації). Такого протигазу стає в районі 3-5 годин.
Думаю ніяких метанів в ходах не буде, але недостатня кількість кисню можлива :=) Ще можна взяти металошукачі - авось щось цікаве знайдемо. :)
Записаний

yurko

  • Адміністратор
  • *
  • Карма +1206/-13
  • Offline Offline
  • Стать: Чоловіча
  • Повідомлень: 30260
  • Останні відвідини:
    Вчора в 11:08:11

    Звідки: Чорновола-Шахтарська-Леніна-Салінарна-Пілсудського
Калуські замки, ходи, шахти і бомбосховища
« Прочитано #87 : 21 Лютого 2012, 12:25:03 »

У той час коли намальований шкіц люди ще не мали можливості підніматись у небо. Перша повітряна куля піднялась у 1784 року з братами Монгольф’є.

Я так поняв, що на воєнку Ти не ходив і карти не вчили Тебе малювати.
Шутка звичайно, але літальні апарати там серйозно ні до чого.
Чого Міг малював карти не точно то вже до нього питання. Важливо, що він малював у масштабі і в принципі за правилами картографії, а помилки незначні. Замок на тій карті (оборонні споруди) зазначені чітко і однозначно.
Шукати потрібно лише залишки валів. Та і шукати їх не важко бо вони на виду.
Почну ж я із середньовічного замку, бо він значно менший за площею.
Відповідь від: 21 Лютого 2012, 12:01:35
Що ще цікавого вчора додивився, що ззаду першої школи була вулиця (дорога). І зизу школи слабочуючих теж.
Відповідь від: 21 Лютого 2012, 12:17:21
Але то і не дивно, якщо зайти ззаду школи, то добре видно, що якраз там прчмналося то підвищене плато (прямокутник).
Ще я смутно пригадую, що на вході у сад була брама (арка). От чи вона була старовинна чи вже за радянських часів її поставили, того не знаю. А знизу школи слабочуючих є вілла і зараз вона на території школи. Я ще якось замислювався, що дивно вона розташована. А тепер бачу, що не дивно, бо вона була біля тієї дороги, якої зараз нема.
Записаний
Читайте по губах: Без газу чи без вас? Без вас. Без світла чи без вас? Без вас. Без води чи без вас? Без вас. Без їжі чи без вас? Без вас.


ARNI

  • Ветеран
  • *****
  • Карма +71/-2
  • Offline Offline
  • Стать: Чоловіча
  • Повідомлень: 675
  • Останні відвідини:
    14 Квітня 2024, 15:13:46

    Звідки: Ukraine
Калуські замки, ходи, шахти і бомбосховища
« Прочитано #88 : 21 Лютого 2012, 13:42:25 »

Мене ще цікавить де можливо дістати такий агрегат
У військових таке є. Можливо  у пожежників. Може десь на аукро продають, не знаю.
Відповідь від: 21 Лютого 2012, 13:41:07
Цитата: лесик від Сьогодні в 11:38:05
У той час коли намальований шкіц люди ще не мали можливості підніматись у небо. Перша повітряна куля піднялась у 1784 року з братами Монгольф’є.

Я так поняв, що на воєнку Ти не ходив і карти не вчили Тебе малювати.
Ходив він, але певно спав на ній.  :=)
Записаний

Amateyr

  • Ветеран
  • *****
  • Карма +150/-0
  • Offline Offline
  • Стать: Чоловіча
  • Повідомлень: 501
  • Останні відвідини:
    05 Листопада 2023, 13:25:28

    Звідки: Калуш, Хіміків
Калуські замки, ходи, шахти і бомбосховища
« Прочитано #89 : 21 Лютого 2012, 14:15:38 »

Хтось би файно переклав  :)

Zamek zbudowany został w XV wieku. Ziemie te otrzymał w 1553 roku Mikołaj Sieniawski, wojewoda bełzki i starosta halicki od króla Zygmunta Augusta. Cztery lata wcześniej król upoważnił Sieniawskiego do założenia nowego miasta. Wtedy też zbudowano zamek.
  Lustracja z 1661 roku tak pisze o budowli: - "Zamek: na bramie izdebka, wszedszy do zamku iest izba stołowa z komorą, do tego pokoiow 8 z izdebkami. Bramka do ogrodu włoskiego, blisko stajnia i kuchnia. Działo spiżowe wielkie, działek żelaznych 2, hakownic 10."
  W 1672 roku Jan Sobieski, hetman wielki koronny rozgromił pod miastem armię turecką odzyskując łupy i jeńców.
  Lata 70-te XVII wieku to pożar miasta oraz epidemia zarazy. Lustracja z 1771 roku podaje: - "Zamek od wschodu słońca wałem opasany, na nim parkany po większej części popalone; na zachód sztachety na fundamentach murowanych; na południe od cmentarza płotem z chrustu ogrodzony; na północ parkanem i daszkiem z gąt pokrytym, opasany. Brama muru., w niej izba dla żołnierzy do usług skarbowych i skarbczyk; brama od folwarku nowo wymnr., na górze rezydencya z ganeczkiem wkoło. W pośrodku dziedzińca officyna stara z drzewa, officyna ekonomska, szpiklerzyk, stajnia i t. d". Starostą wtedy był Stanisław Lubomirski, marszałek wielki koronny.
  Po pierwszym rozbiorze Polski w 1772 roku miasto przeszło pod panowanie Austrii.
  Prawdopodobnie zamek został przebudowany i pełnił inne funkcje.
Записаний

TRITONOS

  • Вісник благих новин
  • *
  • Карма +600/-8
  • Offline Offline
  • Повідомлень: 944
  • Останні відвідини:
    14 Жовтня 2023, 16:46:45

Калуські замки, ходи, шахти і бомбосховища
« Прочитано #90 : 21 Лютого 2012, 14:24:24 »

Мене ще цікавить де можливо дістати такий агрегат
У військових таке є. Можливо  у пожежників. Може десь на аукро продають, не знаю.
Нам орендувати ці апарати треба. Десь треба дістати таких 4. Може хтось має канал в пожарній. Можна буде домовитися з пожежниками про оренду, а от з військовими навряд чи підуть взагалі на контакт. Зараз буду думати про спорядження в експедицію.
Записаний

yurko

  • Адміністратор
  • *
  • Карма +1206/-13
  • Offline Offline
  • Стать: Чоловіча
  • Повідомлень: 30260
  • Останні відвідини:
    Вчора в 11:08:11

    Звідки: Чорновола-Шахтарська-Леніна-Салінарна-Пілсудського
Калуські замки, ходи, шахти і бомбосховища
« Прочитано #91 : 21 Лютого 2012, 15:16:28 »

Ви ще вхід не знайшли  :=)
Відповідь від: 21 Лютого 2012, 15:12:08
Ну і що там треба перекладати???
Відповідь від: 21 Лютого 2012, 15:13:24
Прочитай у моєму пості уривок з історії Калуша. Там то вже є. Перекладене.
Відповідь від: 21 Лютого 2012, 15:14:34
Трохи дивно там правда написано. що замок збудували у 15 ст., але у наступному реченні, що то був 1549 рік. а то 16-те ст.
Записаний
Читайте по губах: Без газу чи без вас? Без вас. Без світла чи без вас? Без вас. Без води чи без вас? Без вас. Без їжі чи без вас? Без вас.


лесик

  • Старожил
  • ****
  • Карма +120/-0
  • Offline Offline
  • Стать: Чоловіча
  • Повідомлень: 289
  • Перемога або смерть
  • Останні відвідини:
    19 Грудня 2021, 21:36:20

Калуські замки, ходи, шахти і бомбосховища
« Прочитано #92 : 21 Лютого 2012, 15:20:26 »

Хтось би файно переклав

Якщо дослівно то воно буде десь так. 
Грабовецький таке писав у своїй книзі у нього воно є теж Юрко дав силку.


Замок побудованим був в XV столітті. Ті землі отримав в 1553 році Микола Сенявський, воєвода Белзький і Галицький староста від короля Сигизмунда Августа. Чотири роки раніше король уповноважив Синявського до заснування нового міста. Тоді також побудовано замок.
Люстрація з 1661 року так пише про споруду: - "Замок: на воротях кімнатa, при вході до замку є ідальня з коморою, 8 покоїв з кімнатками. Брамка до італійського саду, поруч зі стайнею і кухнею. Бронзова велика гармата, działek żelaznych 2 (не знаю може лицар), (hakownic 10) не знаю може це гармати".
У 1672 році Ян Собєскій, великий коронний гетьман розгромив під містом турецьку армію захопивши здобич і військовополонених.
У роках 70 XVII століття то міська пожежа то епідемія зарази. Люстрація з 1771 року подає: - "Замок від сходу сонця валом опоясаний, на нім огорожі по більшій частини погорілі; на захід паркани на мурованих фундаментах; на південь від кладовища огородою з гілок обгороджений; на північ огорожею з навісом  опоясаний. Ворота муру, у ній кімната для солдатів до казначейських послуг і скарбниця; ворота від садиби нового wymnr., на горі резеденція з ганком навколо. У середині замку стара приймальня з дерева, кімната економ, комора, стайня і т.д.". Старостою тоді був Станіслав Любомирський, великий коронний маршал.
Після першого поділу Польщі в 1772 році місто перейшло під панування Австрії.
Імовірно замок був перебудований і виконував інші функції.
Записаний
Терпи, терпець тебе шліфує

yurko

  • Адміністратор
  • *
  • Карма +1206/-13
  • Offline Offline
  • Стать: Чоловіча
  • Повідомлень: 30260
  • Останні відвідини:
    Вчора в 11:08:11

    Звідки: Чорновола-Шахтарська-Леніна-Салінарна-Пілсудського
Калуські замки, ходи, шахти і бомбосховища
« Прочитано #93 : 21 Лютого 2012, 15:24:31 »

Дзялко желязне - то стальна гармата. Гаківниця - рушниця, мушкет.
нового wymnr - там помилка. ново вимуроване- то не дослівно недавно вимурувані.
« Останнє редагування: 21 Лютого 2012, 15:33:04 від yurko »
Записаний
Читайте по губах: Без газу чи без вас? Без вас. Без світла чи без вас? Без вас. Без води чи без вас? Без вас. Без їжі чи без вас? Без вас.


TRITONOS

  • Вісник благих новин
  • *
  • Карма +600/-8
  • Offline Offline
  • Повідомлень: 944
  • Останні відвідини:
    14 Жовтня 2023, 16:46:45

Калуські замки, ходи, шахти і бомбосховища
« Прочитано #94 : 21 Лютого 2012, 15:26:10 »

Спробую перекласти:

Замок був побудований в XV столітті. Ці землі отримав в 1553 році Микола Сенявський белзький воєвода і галицький староста від короля Сигізмунда Августа. Чотирма роками раніше король дозволив Сенявському заснувати нове місто. Потім збудували замок.
   В описі 1661 року будівлю описується так: - "Замок: ворота izdebka , заходячи до замку є кімната столова і комора, до того 8 кімнат з izdebkami,  Bramka do ogrodu włoskiego, поруч зі стайнею і кухнею;  Działo spiżowe wielkie, działek żelaznych 2 .. , 10 пищаль "
   У 1672 році Ян Собеський розбив турецьку армію. Полонені турки відновлювали місто.
  У 70-х роках сімнадцятого століття місто було у вогні і епідемії чуми. В описі 1771 року говориться: - "Замок зі сходу валом опоясений, на ньому паркани здебільшого спалені, на заході перила на мурованому фундаменті; на південь від кладовища паркан хмизом огороджений, на півночі парканом оперезаний і покритий шапкою Гаті. Ворота в стіні., в ній є кімната для солдатів, які служили в казні і використовувалися для казначейських послуг; ворота від ринку(фільварку) знову wymnr., нагорі резиденція з ганком навколо. У середині двору офіційна стара з дерева, офіційна економська, szpiklerzyk, стайня і т д. ". Тоді староста був Станіслав Любомирський, великий маршал корони.
   Після першого польського розділу в 1772 р. місто перейшло під владу Австрії.
   Можливо, замок був перебудований і служив інших функцій.

Вибачайте за мій слабкий польський :) Переводчик паскудно переводить. izdebka - це можливо дубовий.
Записаний

yurko

  • Адміністратор
  • *
  • Карма +1206/-13
  • Offline Offline
  • Стать: Чоловіча
  • Повідомлень: 30260
  • Останні відвідини:
    Вчора в 11:08:11

    Звідки: Чорновола-Шахтарська-Леніна-Салінарна-Пілсудського
Калуські замки, ходи, шахти і бомбосховища
« Прочитано #95 : 21 Лютого 2012, 15:31:26 »

Після першого поділу Польщі в 1772 році місто перейшло під панування Австрії.
Імовірно замок був перебудований і виконував інші функції.

То цікаво, бо карта Міга датується (1779-1782 рр.), а то означає, що він намалював то, що ще не встигли перебудувати.
Але жодної згадки про середньовічний замок. хоча не зовсім.
Чотири роки раніше король уповноважив Синявського до заснування нового міста. Тоді також побудовано замок.
То могло означати, що тоді якраз заснували новий центр і побудували новий міський замок.
Чому я і Лесик і Тритон так думаємо?
То буде видно коли зійде сніг і будуть фото.  ;)

Відповідь від: 21 Лютого 2012, 15:30:28
Спробую перекласти:
  :)
Та вже Лесик переклав  :-D
Записаний
Читайте по губах: Без газу чи без вас? Без вас. Без світла чи без вас? Без вас. Без води чи без вас? Без вас. Без їжі чи без вас? Без вас.


TRITONOS

  • Вісник благих новин
  • *
  • Карма +600/-8
  • Offline Offline
  • Повідомлень: 944
  • Останні відвідини:
    14 Жовтня 2023, 16:46:45

Калуські замки, ходи, шахти і бомбосховища
« Прочитано #96 : 21 Лютого 2012, 15:31:43 »

Ви ще вхід не знайшли
Знайдемо  :=) :=) Або хоча б спробуємо.
Якщо дослівно то воно буде десь так.  
Грабовецький таке писав у своїй книзі у нього воно є теж Юрко дав силку.
А я так старався.... :(

Не уж то замок 300 років стояв?
Записаний

yurko

  • Адміністратор
  • *
  • Карма +1206/-13
  • Offline Offline
  • Стать: Чоловіча
  • Повідомлень: 30260
  • Останні відвідини:
    Вчора в 11:08:11

    Звідки: Чорновола-Шахтарська-Леніна-Салінарна-Пілсудського
Калуські замки, ходи, шахти і бомбосховища
« Прочитано #97 : 21 Лютого 2012, 15:36:47 »

Справа у тому, що при найкращих розкладах вдасться знайти частину чи вхід. Решта буде завалена. Тому навряд чи треба якісь дихальні апарати на початок.

Побутує також думка, що те, що знайшли у центрі то стара австрійська каналізація, а не підземні ходи.

Подібне 2 роки тому було розкопане на вул. Костельній, біля галичанки.
Відповідь від: 21 Лютого 2012, 15:35:21
Є у Калуші музей. У музеї працює п. Уляна Паньо. Я спробую на вихідних потішити її картою Міга, і випитаю що вона додатково знає про ходи.
Записаний
Читайте по губах: Без газу чи без вас? Без вас. Без світла чи без вас? Без вас. Без води чи без вас? Без вас. Без їжі чи без вас? Без вас.


Amateyr

  • Ветеран
  • *****
  • Карма +150/-0
  • Offline Offline
  • Стать: Чоловіча
  • Повідомлень: 501
  • Останні відвідини:
    05 Листопада 2023, 13:25:28

    Звідки: Калуш, Хіміків
Калуські замки, ходи, шахти і бомбосховища
« Прочитано #98 : 21 Лютого 2012, 15:42:54 »

Ну і що там треба перекладати???
Як що? З Польської на Українську, я ж не Поляк.

Прочитай у моєму пості уривок з історії Калуша. Там то вже є. Перекладене.
Тоді "пардон" не бачив я того.
Записаний

yurko

  • Адміністратор
  • *
  • Карма +1206/-13
  • Offline Offline
  • Стать: Чоловіча
  • Повідомлень: 30260
  • Останні відвідини:
    Вчора в 11:08:11

    Звідки: Чорновола-Шахтарська-Леніна-Салінарна-Пілсудського
Калуські замки, ходи, шахти і бомбосховища
« Прочитано #99 : 21 Лютого 2012, 15:43:20 »

Цитувати (вибране)
В кінці XVIII — на початку XIX ст. каміння частково ви¬користав міський магістрат, а частково міщани для своїх по¬треб. На жаль, тогочасні архітектори, художники, австрійсь¬кі правителі не залишили нам будь-яких планів, схем, ма¬люнків замку.
Во як Грабовецький проїхав  :=)
Записаний
Читайте по губах: Без газу чи без вас? Без вас. Без світла чи без вас? Без вас. Без води чи без вас? Без вас. Без їжі чи без вас? Без вас.