Вільний форум міста Калушa

Please login or register.

Увійти
Розширений пошук  

Форуму:

16 років 8 місяців 28 днів

Автор Тема: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)  (Прочитано 53798 раз)

0 Користувачів і 3 Гостей дивляться цю тему.

NetomaN

  • Постійний користувач
  • ***
  • Карма +23/-0
  • Offline Offline
  • Стать: Чоловіча
  • Повідомлень: 113
  • Останні відвідини:
    01 Жовтня 2016, 23:43:05

    Звідки: Калуш

Суть полягає в тому що є фотографії історичних мість у м.Калуші і потрібно спочатку згадати що за місця, де знаходяться, і саме головне потрібна історія в декількох реченнях по кожному об'єкту. Актуально максимум до 8.20 завтра. Чекаю допомоги Калушани)


Відповідь від: 28 Жовтня 2008, 20:49:36
1. Народний дім
2. Костьол
3. Калійний завод (житловий будинок)
4. Колишня адмін споруда Калійного комбінату
5. Міська рада
6. Будинок одного з братів Фільчинських
7. Музична школа №1
8.
9. Концертний зал (погорілий)
10. Ратуша
11. Колишній соцзабез (біля Фуршету)

Якщо щось неправильно виправте, актуальна історія цих місць
Записаний


yurko

  • Адміністратор
  • *
  • Карма +1206/-13
  • Offline Offline
  • Стать: Чоловіча
  • Повідомлень: 30256
  • Останні відвідини:
    Сьогодні в 08:33:39

    Звідки: Чорновола-Шахтарська-Леніна-Салінарна-Пілсудського
Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
« Прочитано #1 : 28 Жовтня 2008, 20:56:25 »

Восьме - то підїзд будинку у якому розташований магазин Букініст.
Записаний
Читайте по губах: Без газу чи без вас? Без вас. Без світла чи без вас? Без вас. Без води чи без вас? Без вас. Без їжі чи без вас? Без вас.


NetomaN

  • Постійний користувач
  • ***
  • Карма +23/-0
  • Offline Offline
  • Стать: Чоловіча
  • Повідомлень: 113
  • Останні відвідини:
    01 Жовтня 2016, 23:43:05

    Звідки: Калуш
Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
« Прочитано #2 : 28 Жовтня 2008, 21:03:33 »

yurko - спасибі, ще залишилось знайти історію цих місць, буду вдячний якщо хтось допоможе  :frend
Записаний


yurko

  • Адміністратор
  • *
  • Карма +1206/-13
  • Offline Offline
  • Стать: Чоловіча
  • Повідомлень: 30256
  • Останні відвідини:
    Сьогодні в 08:33:39

    Звідки: Чорновола-Шахтарська-Леніна-Салінарна-Пілсудського
Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
« Прочитано #3 : 28 Жовтня 2008, 21:58:37 »

Не зовсім зрозумів якого роду коментарі потрібно написати, але щось напишу.
1. Цей напис дійсно знаходиться під конусом флюгера Народного дому м. Калуш. В той час було прийнято залишати подібні написи на відомих у місті і визначальних будівлях, мабуть для нас нащадків старалися. Подібний напис є і на церкві св. Архистратига Михайла. Сама фраза, "Тарасови Шевченкови" говорить, що присвятили будівничі і фундатори цю будівлю саме  пам'яті поета,
який для галичан завжди був символом щирого українця.
2. Костел (польською kościół - косьцьол) св. Валентина (до речі дуже прикольно, що саме покровитель закоханих є патроном Калуща) є однією з найстаріших будівель нашого міста. Про його історію, як і загалом про історію міста читайте на нашому сайті http://www.kalush.info/modules.php?name=Pages&go=page&pid=11
3. Це дійсно житловий будинок від Калійного заводу. Треба сказати, що працівників на Калійному було досить багато, але керівні посади обіймали лише поляки. У будинках "близнятях" верхівка одного з яких показана на фото жили керівники вищої ланки Калійного. Тоді їх просто, але з повагою називали - інженери. Зараз словом інженер нікого і не здивуєш і не дуже похвалиш, а тоді, на початку минулого століття людей з технічною освітою дуже поважали, а тому і збудували такі гарні просторі будинки з висотою стелі понад 3,5 м. Шкода, що зараз їх зовнішній вигляд не милує око. Але вони навіть не є пам'ятками архітектури місцевого значення. А з памятками ви і самі бачили на форумі як у нас поводяться. Знімають дах і спокійно чекають поки останні просто розваляться, щоб потім з "чистою совістю" знести.  :ganba :ganba :ganba
Навіть депутати не в силі якось вплинути. Але і ми винні, бо надто кволо протестуємо.
4. А це ратуша Калійного. Колись було прийнято, що над будинком управи міста (магістрату), а по сучасному - міської ради, повинен був бути годинник і називалося все це - ратуша, ратуш. Всі знають Франківську ратушу. У нас скромніше.
Там було управління Калійного. А зараз будівля належить ТзОВ "Техмаш" яке має на калійному своє ливарне виробництво (цех). Раніше, коли справи у заводу йшли краще, ратушу відреставрували і запустли годинник. Приємно було чути як він відбивад години. Зараз - як і все решта у місті - ніяк. :(
5. До свого встиду не можу нічого путнього розповісти про будівлю теперішньої міськради. Будинок теж старий, навпроти його і чуть нижче (позаду музичної школи, де колись був пам'ятник Івасику Телесику) був будинок Староства (від слова староста), то було щось на зразок суду. Про нього теж можна прочитати у книгах по історії міста, а залишки фундаменту можна бачити і зараз.
А ще в минулому, десь у районі між будинком мерії і тим де зараз СБУ (лівіше від мерії) був королівський мисливський замок.
У нашій уяві при слові замок вимальовується щось велике, з баштами і бійницями, але відвідавши Німеччину, я зрозумів, що словом замок називають не лише середньовічні фортифікаційні споруди, але і просто муровані споруди, на кілька поверхів, гарно зроблені, які на відміну від хатинок простих людей виглядали як палаци.
Відповідь від: 28 Жовтня 2008, 21:25:33
6. Не просто один з будинків. А приміщення ливарні дзвонів тобто по теперішньому - безпосередньо виробничі потужності ливарного заводу. Історія пов'язана за ним теж досить сумна, як і більшість.
На фронтальній стіні, якраз під місцем зображеним на фото було живописне панно на якому зображувалася якась сцена повязана ії підійманням дзвона чи його значущості. Тут в силу недостатнього віку я не допоможу. Я особисто бачив то панно перед тим як його заліпили безликою кахельною плиткою із зображенням троїстих музик, але оскільки мені тоді було мало-мало рочків, то сенсу малюнку я не розумів. Запам'яталася лише експресія .
На щастя маємо малюнок п. Гаталевича. Можливо він, як чоловік від мене старший, пам'ятає більше. Ось він

Правда тут nt; мало що зрозуміло. Але повірте - не звернути увагу на зображення було просто неможливо.
Оскільки малюнок на думку партійних функціонерів того часу мав яскраво-релігійне змістове забарвлення, його вирішили просто заліпити іншим зображенням. Чи нове зображення претендує на звання витвору мистецтва судити можна думаю по тому, що мало хто з калушан зараз зможе відповісти на питання: "А що саме зараз там намальовано?".
7. Так саме музшкола. А колись там був Технікум, а за Польщу суд. Стару фотку можна бачити на гол. сторінці сайту.
8. Кажись я вам набрехав. То може бути  підїзд "Дому Фельчинських", що навпроти муз. школи. Помилитися не важко, бо У домі де зараз букініст тед подібний напис, але рік здається інший. Ще дата закінчення будівництва вказана у під'їзді будинку, що біля магазину "Рожевий фламінго", по вул. Грушевського ну і ще декількох. Звідки я знаю? Бо у моєму підїзді теж написано 1937. У 1939 почалася війна, тому будинок і досі залишився непоштукатуреним, про що я особисто не шкодую, бо як виявилося це практичніше і надає йому неповторного вигляду. Ми його лагідно називаємо "Замок Броуді".
9. Ну так. Погорілий театр, гг, подякуймо нашим "культурним" студентам. Хоча оф. версія погана електропроводка, але я не надто у це вірю, бо напередодні якраз були новорічні вечорниці, решту не важко уявити.
Так от за Польщі то був "Сокіл" народний дім польської громади. Німецька громада через невелику чисельність і спільну віру, а також ополячення ходила туди ж. Там був перший у місті кінотеатр. Решта - читай історію Калуша.
10. Дійсно. Міська ратуша. З усіма витікаючими...
11. О, собез, перед тим позавідомча охорона (підрозділ міліції). А під час DDD там була торговельна школа. Цікавий заклад, описано у газеті "Вікна", номер не підкажу, шукати треба, але на їх сайті може бути.
 А знаєте, чому такий ракурс зйомки?
Бо там більше нічого знімати крім того кута!!! Будинок валиться, як я вже писав раніше. Скоро не буде про що писати.


Радий був допомогти.
Розраховую на часткове використання на джерело www.kalush.info    ;)
Записаний
Читайте по губах: Без газу чи без вас? Без вас. Без світла чи без вас? Без вас. Без води чи без вас? Без вас. Без їжі чи без вас? Без вас.


NetomaN

  • Постійний користувач
  • ***
  • Карма +23/-0
  • Offline Offline
  • Стать: Чоловіча
  • Повідомлень: 113
  • Останні відвідини:
    01 Жовтня 2016, 23:43:05

    Звідки: Калуш
Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
« Прочитано #4 : 28 Жовтня 2008, 22:14:03 »

yurko дуже тобі вдячний, ти мені сильно допоміг  :frend
Записаний


Емі!

  • Новачoк
  • Карма +2/-0
  • Offline Offline
  • Стать: Жіноча
  • Повідомлень: 5
  • Емі!
  • Останні відвідини:
    29 Січня 2012, 13:09:56

    Звідки: Пушкіна 13б
Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
« Прочитано #5 : 29 Жовтня 2008, 11:59:51 »

NetomaN, з твого боку є не чесним отаке-то, ти пішов найлегшим шляхом, взяв, заліз на форум і відповіли люди замість тебе.... А якже чесна гра?? Ти просто напросто хочеш здобути перемогу найлегшим шляхом, так не мож.....
Записаний
Емі!

syddia

  • Ветеран
  • *****
  • Карма +369/-0
  • Offline Offline
  • Стать: Чоловіча
  • Повідомлень: 2160
  • Останні відвідини:
    17 Вересня 2017, 21:38:01

Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
« Прочитано #6 : 29 Жовтня 2008, 13:26:29 »

А шо у Вас там якісь патріотичні конкурси-завдання до святкування 90-річчя Листопадового зриву?
Хто орагінізовує - СУМ чи Пласт?

NetomaN, з твого боку є не чесним отаке-то, ти пішов найлегшим шляхом, взяв, заліз на форум і відповіли люди замість тебе.... А якже чесна гра?? Ти просто напросто хочеш здобути перемогу найлегшим шляхом, так не мож.....
Для спревадливості можеш дати організаторам змагань (конкурсу) ссилку на дану тему. ;)

Оскільки ця тематика така патріотична, то в цих заходах має бути задіяний і наш форумець ЛЕСИК. :)
Записаний

NetomaN

  • Постійний користувач
  • ***
  • Карма +23/-0
  • Offline Offline
  • Стать: Чоловіча
  • Повідомлень: 113
  • Останні відвідини:
    01 Жовтня 2016, 23:43:05

    Звідки: Калуш
Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
« Прочитано #7 : 29 Жовтня 2008, 14:47:45 »

Емі! чому ж цей варіант найлегший вам ніхто не забороняй йти до вчителів з історії і також питати  :=)
кожен крутиться як може) тим більше що завдання на руках є....то чому б і ні?
Записаний


yurko

  • Адміністратор
  • *
  • Карма +1206/-13
  • Offline Offline
  • Стать: Чоловіча
  • Повідомлень: 30256
  • Останні відвідини:
    Сьогодні в 08:33:39

    Звідки: Чорновола-Шахтарська-Леніна-Салінарна-Пілсудського
Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
« Прочитано #8 : 29 Жовтня 2008, 19:29:05 »

Я думаю, що сенсом всіх тих ігр повинне бути прививання молоді любов до рідного краю і зокрема міста.
Я з свого боку стараюся робити те ж саме, для того і був створений форум і сайт.
Одне точно чесно, заходьте на сайт і скачуйте книжки по історії міста.
А я ще якось зберуся із силами і почну історичну кімнатку, де буду перерозповідати лінивим форумцям цікаві історії.
Записаний
Читайте по губах: Без газу чи без вас? Без вас. Без світла чи без вас? Без вас. Без води чи без вас? Без вас. Без їжі чи без вас? Без вас.


NetomaN

  • Постійний користувач
  • ***
  • Карма +23/-0
  • Offline Offline
  • Стать: Чоловіча
  • Повідомлень: 113
  • Останні відвідини:
    01 Жовтня 2016, 23:43:05

    Звідки: Калуш
Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
« Прочитано #9 : 29 Жовтня 2008, 19:54:03 »

згідний з Юрком, хіба сенс в грі? в свої 17 років я знаю дійсно дуже мало про своє місто, а завдяки цьому що він написав я почерпнув цікавої і точної інформації, так що не будьте  :moskali  :=)
Записаний


Емі!

  • Новачoк
  • Карма +2/-0
  • Offline Offline
  • Стать: Жіноча
  • Повідомлень: 5
  • Емі!
  • Останні відвідини:
    29 Січня 2012, 13:09:56

    Звідки: Пушкіна 13б
Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
« Прочитано #10 : 30 Жовтня 2008, 15:56:13 »

Організатором даного дійства є калуська якаст рада і Пласт, Лесик є виховником даної пластової частину у м Калуші, тому він є задіяний в цьому, і здається що він складав ці завдання... NetomaN "так що не будьте     :moskali" ти це про кого? syddia Це дійство передбачає собою дві частини(етапи), перший етап уже відбувся...він тривав 3 дні, і за ці дні команди шкіл, а їх було 12, отримали це завдання яке виставив NetomaN , кожна команда мала найти ті точки, сфоткатись біля них, чи просто їх, але щоб була дата... ну і написати про них якусь інформацію, короткі відомості... другий етап відбудеться в суботу 01.11.2008 року в 14.00, біля памятника Т.Шевченку .... Отаке то
Записаний
Емі!

yurko

  • Адміністратор
  • *
  • Карма +1206/-13
  • Offline Offline
  • Стать: Чоловіча
  • Повідомлень: 30256
  • Останні відвідини:
    Сьогодні в 08:33:39

    Звідки: Чорновола-Шахтарська-Леніна-Салінарна-Пілсудського
Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
« Прочитано #11 : 01 Листопада 2008, 16:10:24 »

Мав нагоду бачити, як ціла купа дітей, вдягнутих у білі балахони (футболки) бігають старою частиною міста. Я спершу здалека було прийняв їх за ку-клукс-клан, або якесь біле братство. Але підійшовши ближче і побачивши як у дітей горіли очі від задоволення, я зрозумів, що то мабуть і є той другий етап. Дуже кортіло підійти і чимось допомогти, але думаю зараз ще скажуть "Вуйку, ану йдіть звідси! Не мішайте нам..."  :-D
Одним словом організатори - молодці. Це ж треба таке придумати, а потім ще заразити ідеєю молодь. Супер! Респеркт Лесикові.


А то що на фото №8 то таки дійсно третій підїзди дому Фельчинських, той що примикає до "Веселки".
Я ходив перевіряти  :-[
Записаний
Читайте по губах: Без газу чи без вас? Без вас. Без світла чи без вас? Без вас. Без води чи без вас? Без вас. Без їжі чи без вас? Без вас.


NetomaN

  • Постійний користувач
  • ***
  • Карма +23/-0
  • Offline Offline
  • Стать: Чоловіча
  • Повідомлень: 113
  • Останні відвідини:
    01 Жовтня 2016, 23:43:05

    Звідки: Калуш
Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
« Прочитано #12 : 01 Листопада 2008, 16:27:17 »

г.......ти також запалився Юрко) доречі хто там був напишіть що і як  :)
Записаний


ціта

  • Новачoк
  • Карма +4/-0
  • Offline Offline
  • Стать: Жіноча
  • Повідомлень: 15
  • Останні відвідини:
    21 Лютого 2024, 21:14:58

    Звідки: рубчака
Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
« Прочитано #13 : 16 Листопада 2008, 21:56:29 »

Хотіла додати по №5 будинок міської ради
Як я знаю,  там раніше до 1939 року на 2 поверсі був банк, а на 1- пошта. :)
Записаний

yurko

  • Адміністратор
  • *
  • Карма +1206/-13
  • Offline Offline
  • Стать: Чоловіча
  • Повідомлень: 30256
  • Останні відвідини:
    Сьогодні в 08:33:39

    Звідки: Чорновола-Шахтарська-Леніна-Салінарна-Пілсудського
Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
« Прочитано #14 : 23 Вересня 2009, 13:18:25 »

Багато хто про то чув, дехто і бачив, але явище і справді залишилося просто забутим і недослідженим.
Маю на увазі випадково розкопаний ще за совітів підземний хід.
Зважаючи на те, що колись були плани зробити вул Бандери пішохідною були б тоді шанси таки розкопати той хід і дослідити.
Ось стаття на нашому сайті http://kalush.info/modules.php?name=News&file=article&sid=34 яка пробудила тему.
Що думаємо з приводу?
Записаний
Читайте по губах: Без газу чи без вас? Без вас. Без світла чи без вас? Без вас. Без води чи без вас? Без вас. Без їжі чи без вас? Без вас.


syddia

  • Ветеран
  • *****
  • Карма +369/-0
  • Offline Offline
  • Стать: Чоловіча
  • Повідомлень: 2160
  • Останні відвідини:
    17 Вересня 2017, 21:38:01

Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
« Прочитано #15 : 20 Жовтня 2009, 11:35:36 »

Ось натрипив на цікавий реферат про історію нашого міста. Там трохи все сумбурно описано, але гадаю почитати цікаво. :)
Робота до диференційованого заліку на тему: “ІСТОРІЯ РІДНОГО КРАЮ”
Записаний

лесик

  • Старожил
  • ****
  • Карма +120/-0
  • Offline Offline
  • Стать: Чоловіча
  • Повідомлень: 289
  • Перемога або смерть
  • Останні відвідини:
    19 Грудня 2021, 21:36:20

Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
« Прочитано #16 : 13 Січня 2010, 13:13:42 »

Хм, навіть не знав, що той захід який я організовував, залучив до себе стільки народу))0
Тре буде троха фоток вивісити з нього.
Записаний
Терпи, терпець тебе шліфує

лесик

  • Старожил
  • ****
  • Карма +120/-0
  • Offline Offline
  • Стать: Чоловіча
  • Повідомлень: 289
  • Перемога або смерть
  • Останні відвідини:
    19 Грудня 2021, 21:36:20

Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
« Прочитано #17 : 25 Січня 2010, 22:00:50 »

Ось обіцяні знимки


1. Всі учасники Теренового Змагу  присвяченого до 90 річниці  Листопадового чину


2. Учасники в роботі))) :)


3. Жваве обговорення
Записаний
Терпи, терпець тебе шліфує

yurko

  • Адміністратор
  • *
  • Карма +1206/-13
  • Offline Offline
  • Стать: Чоловіча
  • Повідомлень: 30256
  • Останні відвідини:
    Сьогодні в 08:33:39

    Звідки: Чорновола-Шахтарська-Леніна-Салінарна-Пілсудського
Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
« Прочитано #18 : 25 Січня 2010, 22:35:06 »

Прикольно. І ідея дуже прикольна була. Молодець!
Записаний
Читайте по губах: Без газу чи без вас? Без вас. Без світла чи без вас? Без вас. Без води чи без вас? Без вас. Без їжі чи без вас? Без вас.


ЯЯ

  • Ветеран
  • *****
  • Карма +522/-0
  • Offline Offline
  • Стать: Жіноча
  • Повідомлень: 1249
  • Останні відвідини:
    05 Лютого 2015, 01:57:43

    Звідки: Независимости
Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
« Прочитано #19 : 26 Січня 2010, 20:49:26 »

Дещо знайшла у неті, короткий фільм про історію Калуша виробництва Коломийського ТБ

http://video.mail.ru/mail/roza5662/67/744.html
Записаний