Вільний форум міста Калушa

Калуш => Наше місто => Тема розпочата: Сонечко+ від 05 Липня 2013, 22:04:24

Назва: Цікаве про міста та місцевості Івано-Франківської області
Відправлено: Сонечко+ від 05 Липня 2013, 22:04:24
Почну з найстрашнішого  :butcher
І так,
НАЙСТРАШНІШІ МІСЦЯ ІВАНО-ФРАНКІВСЬКА:
Нерідко ми з нетерпінням чекаємо на черговий фільм жахів чи захопливий детектив. І не підозрюємо, що такі рідні вулиці й будівлі Івано-Франківська зберігають у собі таємниці, яким позаздрив би й найвидатніший творець гострих сюжетів. Щоправда, ці таємниці ретельно вкриті мороком часу. Із Західного кур'єру довідалась про місця Івано-Франківська, які мають страшну історію.
Приховано: Показати
Площа смерті
Сучасна площа Ринок виглядає спокійно і мирно – відпочиває молодь, бавиться малеча… Важко повірити, що колись це місце було сповнене страждань. У середньовічних містах на ринкових площах зазвичай страчували відьом і злочинців, і давній Станиславів аж ніяк не був винятком. Площа Ринок була найстрашнішим місцем для опришків, адже тут їх страчували після нещадних катувань. Особливою жорстокістю в боротьбі з опришками «прославився» Йосип – молодший син Андрія Потоцького. Його підручний ротмістр Пржалуський довший час уперто переслідував Олексу Довбуша. В 1754 р. на площі Ринок було страчено Василя Баюрака, який дев’ять років після смерті Довбуша був ватажком опришків. 25 квітня суд у Станиславові виніс вирок: «Повинен бути катом впроваджений на площу смерті (площа Ринок – авт.), який має відрубати йому обидві руки сокирою по лікті. Після того має бути відрубана голова. Врешті, для здержання інших від такого життя – четвертувати. Окремі частини тіла повинні бути розвішані на шибениці у полі при шляху, а пізніше мають бути закопані в землю. Тільки голова повинна довше висіти». Незважаючи на страшні катування, Баюрак не виказав своїх товаришів і проявив неймовірну мужність. Ідучи на страту, він вигравав на сопілці сумних гуцульських пісень. 24 серпня 1992 р. було урочисто відкрито меморіальну дошку на честь відважного опришка, яка висить на ратуші дотепер.
З відьмами Станиславову «пощастило» менше – за всю історію міста відомий лише один випадок спалення «чарівниці». У 1719 р. на площі Ринок спалили «чарівницю» пані Звізченську, яка начебто була коханкою диявола і народила від нього потворне немовля. Проте насправді жінку було покарано за розбещення молодих хлопців. У тодішньому законодавстві відповідної статті не було, а тому розпусницю звинуватили у відьомстві й присудили до спалення.
Ратуша з привидом
У 1999 р. повним ходом ішло оновлення ратуші та ратушної площі. Ескалатори, вантажівки, заклопотані будівельники… І все начебто було добре, але працівники краєзнавчого музею почали помічати дивні речі. Їм здавалося, що вночі у ратуші хтось ходить. Охоронці чули ночами дивні звуки: гупання кришки піаніно, тихі вдаряння по клавішах інструмента… Може, ремонтні роботи стривожили духів опришків, страчених на площі Ринок? На це питання досі немає відповіді.

Музей-кладовище
Сучасний Художній музей вважається найдавнішою спорудою міста – його будівництво було завершено ще у 1703 р. Храм був освячений архієпископом і отримав назву «Костел Непорочного зачаття Діви Марії та святих Андрія та Станіслава». В крипті цього храму знаходилась фамільна усипальниця Потоцьких. Саме тут у 1751 р. було поховано Йосипа Потоцького – урочиста церемонія тривала чотири дні й вражала своїм розмахом. Раніше у храмі знайшли вічний спочинок Андрій Потоцький, його дружина Анна Рисінська та їхній старший син Станіслав Потоцький. У 1886 р. сюди перенесли прах Вікторії Ліщинської – дружини Йосипа. В бічних криптах були поховані заможні шляхтичі й священики, а перед костьолом був міський римо-католицький цвинтар, який ліквідували в 1787 р.
У 1965 р. приміщення костелу передали геологічному музею інституту нафти і газу. Як зазначає у своїй книзі краєзнавець Іван Бондарєв, під час ремонту приміщення саркофаги були розбиті, а кістки передані в медичний інститут в якості наочного приладдя. Серед цього «приладдя» був зокрема й череп Станіслава Потоцького зі слідом удару турецької шаблі (як відомо, він був убитий турками під Віднем 12 вересня 1683 р.) Іншу частину кісток таємно поховали на міському кладовищі – в тому місці, де ховали бомжів. Ось такою була доля засновників міста після смерті.

Бійна гора
Вовчинецьку гору, що знаходиться у передмісті, часом жартома називають «Івано-франківський Голівуд». Але, мабуть, не всі знають, що вона з давніх часів має іншу назву – Бійна гора. Згідно з переказами, на цьому місці відбувся великий бій між козаками і польськими загонами Потоцького. Начебто саме тому вона так і називається. Проте, як уважають краєзнавці, тут треба копати значно глибше. Адже про цю гору існує багато старовинних переказів і легенд. Літописець Садок Баронч писав, що колись тут жили «великі люди» або велети. За легендою, вони почали будувати великі сходи, щоб дістатися до Бога, за що були винищені потопом. Згодом територію захопили біси, а коли і їх прогнали, на горі постав монастир. Проте й монахи порушили волю Божу і впали у гріх, і цілий монастир пішов глибоко під землю. На Івана вночі з-під землі начебто можна почути дзвони й співи тих монахів. Селяни, які жили у тій місцевості, здавна вважали, що ходити по Бійній горі вночі небезпечно. Вони вірили, що тут у темний час доби любить бродити всяка нечисть, зокрема вуж з людською головою, крилата змія і таємничий чорний пес. З’являється тут і Волод – відун, який має владу над звірами й силами природи. Як зазначає краєзнавець Іван Драбчук, саме ці легенди могли дати назву горі. Адже на гуцульському діалекті «бійне місце» – то страшне, небезпечне місце. Отже, ймовірно, малася на увазі страшна й небезпечна гора.

Кінотеатр на кістках
Єврейський цвинтар заснував ще Андрій Потоцький – саме він виділив єврейській громаді територію під цвинтар при Тисменицькій дорозі. Там було поховано багато поколінь жителів міста. 2 листопада 1963 р. на місці знищеного цвинтаря урочисто відкрили кінотеатр «Космос». В ніч після відкриття раптом завалилася частина стелі. «Це помста померлих», – говорили люди. Відтоді плити з єврейського цвинтаря можна побачити у різних місцях Івано-Франківська. З них робили фундамент пам’ятника чекістам на Валах, бордюри на вулиці Короля Данила, а у скверику за кінотеатром  досі трапляються їхні залишки.
Трагедія на цвинтарі
Ще один єврейський цвинтар знаходився за сучасним міським озером. І саме він став свідком одного з наймасовіших убивств в історії нашого міста. 12 жовтня 1941 р. німці вантажівками привезли сюди тисячі євреїв. На кладовищі була вирита широка яма завглибшки 5 м. Поліцаї наказували людям стрибати у яму, де їх розстрілювали з кулемета. Страта тривала близько п’яти годин, і за цей час за різними підрахунками було вбито від 6 до 10 тисяч осіб.

Вампірська Мекка
У прихильників модної вампірської тематики в нашому місті є справжня Мекка – старе кладовище на вул. Київській. Вважається, що саме там колись був похований станиславівський вампір. У 1974 р. у місті почали знаходити трупи з дивними слідами укусів на шиї. Партійна влада довший час непохитно захищала матеріалістичні цінності й стверджувала, що ніяких вампірів не буває. Але потім все ж змінила думку. Зловісну могилу було випалено військовим вогнеметом, після чого випадки підозрілих смертей припинилися.

Застінки у школі
Івано-Франківська школа № 5 з поглибленим вивченням німецької мови – відомий і шанований у місті навчальний заклад. На жаль, приміщення на вул. Франка, де знаходиться школа, має темну історію. Цікаво, хоча й моторошно, описав історію будівлі нині покійний Володимир Полєк – один з найвідоміших прикарпатських краєзнавців. У 1939-1941 рр. тут діяло управління НКВС, яке перетворило ці два роки на період терору і страху. Після втечі енкаведистів мешканців міста чекав справжній жах – вони побачили масу закатованих людей.  Були там зокрема трупи молодих хлопців з попаленими п’ятами і з вирізаними на спині тризубами. Саме там було вбито відомого прикарпатського вченого й громадського діяча – Василя Пашницького, першого директора Наукової бібліотеки імені І. Франка. В післявоєнний період у приміщенні  розташувалася міліція, а в 60-х роках відкрився навчальний заклад.
Знати про місця зі страшною й сумною історією варто зовсім не для того, щоб зайвий раз полоскотати собі нерви. А для того, щоб зрозуміти: історія розвивається по спіралі. Вона – неначе хороший вчитель: завжди дає повторний урок, якщо бачить, що учні погано засвоїли матеріал. Наскільки хорошими учнями ми будемо і чи ретельно засвоїмо пройдений матеріал – залежить лише від нас.

Олена БУЧИК
Назва: Цікаве про міста та місцевості Івано-Франківської області
Відправлено: Сонечко+ від 26 Вересня 2013, 15:26:11
Музей «Хата-Гражда» гуцульської господарки.
Історико-архітектурна пам’ятка. У земельно-податкових книгах записи про цю хату від 1858 р. У кінці ХІХ – поч. ХХ ст. тут проживали Палій і Параска Харуки. Часто до Харуків приходили Іван Франко, Михайло Коцюбинський, Володимир Гнатюк, які відпочивали у Криворівні та збирали етнографічні матеріали. У 1964 р. хату-гражду було використано під час зйомок кінофільму «Тіні забутих предків». З 1984 р. хата-гражда стояла пусткою. У 1993 р. споруду відреставрували і через рік під час Першого світового конгресу гуцулів тут було відкрито музей.
Адреса: присілок Заріччя, с. Криворівня,
Верховинський р-н.
(https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/q71/375670_507822525960854_1928220490_n.jpg)
(взяла інформацію від Фіртки Франківська)
Назва: Цікаве про міста та місцевості Івано-Франківської області
Відправлено: Сонечко+ від 12 Жовтня 2013, 23:22:10
"Метафізика Карпат":
Фіртка на той світ
Біля села Бережниця Верховинського району на хребті Синиці є скельний коридор (каньйон) - місце, яке з давніх-давен вважа¬ється межею світів, проходом, через який людина може, за певних обставин, потрапити до іншого світу. З цим місцем пов'язано безліч легенд і пере¬казів. На сусідній горі Довбушанці, за тими леген¬дами, знаходилося зимовище опришків Довбуша, там, «під буком» у «Довбушевих коморах» й досі, кажуть, неторканими лежать неймовірні скарби, залишені з награбованого впродовж десятиліть хлопцями Олекси, Пелеха та Марусяка. За легенда¬ми, Довбуш наказав у печері-«коморі» спорудити золотий стовп, що сяяв «на всі Карпати».

Так воно чи не так, невідомо й досі, але саму «фіртку на той світ» — прохід в кам'яній стіні на Синицях — у 80-х роках досліджували новоси¬бірські ентузіасти-аномальники з групи Вартана Мірзояна. Вони виходили з того, що ця «фіртка» при певних обставинах (у певний період року або в певний день) може правити за портал між різновимірними просторовими компендіумами. Місцеві кажуть, що час від часу Синиці огортає дивний туман, в якому відбуваються непояснені речі. Люди, що пройшли через той туман, раптом опинялися за кілька кілометрів від «фіртки», «блудили», як кажуть гуцули. Дехто навіть стверджує, що до «фіртки» проти ночі приходять незнані нетутешні люди і не повертаються назад. Прилади дослідників-фізиків з групи Мірзояна зафіксували аномальні сплески електромагнітної активності в районі Довбушанки, не пов'язані з атмосферними явищами.

Є дані, що у 1942 році лідери Третього рейху організували експедицію до порталу на Синицях. Експедицію вів тренер з технік виживання школи абверу з Микуличина (біля Яремчі). Окрім альпіністів-есесівців зі спецпідрозділу, що перебував під особистим патронатом рейхсфюрера Гімлера, до «фіртки» відправились тибетські жреці релігії бон, що з 1939 року знаходилися у Німеччині і консультували Гітлера і Гімлера з окультних питань. Вони дві доби перебували біля порталу Деякі дослідники містичних практик нацистів вважають, що для відкриття порталу могли бути принесені ритуальні людські жертви. Тим більше, що «матеріалу» — військовополонених та мешканців гетто — для ритуалів у гітлерівців було більш ніж достатньо.

Історики стверджують, що наявність в Карпатах «міжвимірного порталу» була відома з давніх часів. Фракійська традиція зберегла оповідь про героя-мандрівника Зарпата, що потрапив до світу мертвих через «браму світів» у північних горах. А саме Карпати були північним кордоном давньої Фракії періоду її розквіту. У легенді про Зарпата цього фракійського героя до «брами світів» провела жриця з гірського роду Ергіутів (Беркутів?), яка потім стала його дружиною і матір'ю легендарного засновника одного з фракійських царських домів Кетта. У греко-фракійському світі другим таким «порталом» вважалося жерло вулкана Етни, на Сицилії, а третім — печера-лровал в теперішній Каталонії. Варто звернути увагу на те, що і в легенді про каталонський -портал» фігурує сяючий золотом стовп. Можливо, через цей образ люди давнини передали нам інформацію про важливу частину, або про певний спосіб дії «порталу».
Назва: Цікаве про міста та місцевості Івано-Франківської області
Відправлено: quicksilver від 13 Жовтня 2013, 00:57:37
Минулого тижня, проїздом з Черче, побував у дуже цікавому місці:

Музей народної архітектури та побуту Прикарпаття.
Розташований поблизу села Крилос при трасі Івано-Франківськ – Галич – Рогатин.

(http://s018.radikal.ru/i523/1310/18/5a8d0d906980.jpg) (http://radikal.ru/fp/1c4789d7d2224a82b0b1614c39f14206)

В музеї під відкритим небом зібрано предмети народної архітектури (переважно, дерев’яної) з чотирьох етнографічних областей Прикарпаття: Покуття, Гуцульщини, Бойківщині та Опілля.

(http://s017.radikal.ru/i421/1310/15/f6d6f1110c79.jpg) (http://radikal.ru/fp/9335ea752b544438961124f6ff53c445)

(http://s018.radikal.ru/i526/1310/41/8428d68573e1.jpg) (http://radikal.ru/fp/13bcc9b070d24c6aa7dd02a41c1353f1)

Гуцульщина представлена двома граждами  з села Устеріки Верховинського району (1889 рік) та гуцульської хатою.

(http://s020.radikal.ru/i717/1310/b6/8eabd6c1164f.jpg) (http://radikal.ru/fp/41f63725756a4d5583c14d9896ff318b)

(http://i024.radikal.ru/1310/96/f7f0c9a089d9.jpg) (http://radikal.ru/fp/0fcc252284f34da78e867ba8a9fd3c94)

Гражда – типовий житлово-господарський комплекс місцевих гуцулів. Гуцульська гражда являє собою дерев’яний архітектурний ансамбль, що складається з житлового будинку і двору, обнесеного високою стіною з великими воротами. Зсередини гражди, як правило, накривалися дерев’яними навісами і мали уздовж стін господарські відсіки. Виконуючі функції житла, гражди слугували місцевим мешканцям у якості своєрідних фортець, де можна було сховатися від дикого звіря, непрошених гостей і навіть від сходу сніжної лавини.

(http://s58.radikal.ru/i160/1310/f7/3f938b60c3e3.jpg) (http://radikal.ru/fp/4969d0ef159c46edaf7afbd312e3b028)

(http://s017.radikal.ru/i417/1310/19/d11d03c820a7.jpg) (http://radikal.ru/fp/49159441084b4e7d816641a7eaae08a7)

(http://i019.radikal.ru/1310/f5/b3814d0fd586.jpg) (http://radikal.ru/fp/ba847f6f103e462f8c34d695cf29fb12)

(http://s61.radikal.ru/i171/1310/9d/27dc3dc99153.jpg) (http://radikal.ru/fp/df78619ebc0743a7aa3844b91d0097b6)

(http://i068.radikal.ru/1310/c4/a44eeee4b705.jpg) (http://radikal.ru/fp/2fe3a509b878420da16fe2aaa546144b)

Дуже цікавий екпонат музею – діюча дерев’яна церква початку ХХ століття з села Поплавники Галицького району:

(http://s14.radikal.ru/i187/1310/05/40c2e12783fc.jpg) (http://radikal.ru/fp/bd6986e5696942ceb91f1ef55fc68804)

P.S. Фото зроблені телефоном.

GPS: 49°04,791; 24°42,317
Орієнтир – скульптура «Меч і Рало».
тел.: +38 (03431) 31242
ціна екскурсії – 10 грн.
Екскурсовод і сторож – подружня пара, що живуть неподалік музею, дуже привітні люди, подарували брошурку на пам’ять – сувенірів і магнітиків там не продають ))

Назва: Цікаве про міста та місцевості Івано-Франківської області
Відправлено: Yana від 13 Жовтня 2013, 11:11:45
Музей народної архітектури та побуту Прикарпаття.
:good :good :good
Назва: Цікаве про міста та місцевості Івано-Франківської області
Відправлено: Сонечко+ від 18 Жовтня 2013, 01:40:20
Буркут - найдавніша польська бальнеологічна здравниця. Найкращі свої часи Буркут-курорт пережив у 20-х роках ХІХ ст. В ті часи там було збудовано більше 15 вілл. Курорт був зруйнований австрійським військом у 1848 році під час придушення революційних заворушень. У 80-х ХІХ ст. роках курорт ожив, але подальший його розвиток було перервано Першою світовою війною. Планувалось прокладання дороги Гринява - Копілаш, але ці плани лишились проектами. Основний потік відпочиваючих добирався до Буркуту традиційним плаєм з с.Гриняви через перевал Ватонарку і полонину Лукавицю.
Верховинське село Буркут розташоване в мальовничій місцевості, яка так приваблювала Лесю Українку. При в'їзді до нього дзюркоче Буркут - джерело мінеральної води. Трохи вище від джерела стоїть будинок Чивчинського лісництва, на стіні якого - меморіальна дошка. Під барельєфом напис: „У селі Буркут в серпні 1901 року жила видатна українська письменниця Леся Українка”. Село лежить на дні глибокої долини на висоті 1012 м над рівнем моря і оточене лісистими схилами гір. В селі - Буркутське і Явірницьке лісництва. На жаль, будинок, у якому проживала Леся Українка, не зберігся. Він був трохи вище Чивчинського лісництва.
Під горою є мінеральне джерело, з якого Леся Українка пила цілющу воду. М'який клімат, свіже гірське повітря, настояне на хвої, чарівна природа поліпшили стан її здоров'я. Звідси вона писала батьку: „Навкруги лише дерева і папороть, пташки співають, Черемош шумить, а з ним наперебій той самий залізистий потічок, який Буркутом називається… Якщо я тут не поправлю здоров'я, то вже не знаю, який мені ще клімат потрібен”.
Леся Українка і тут продовжувала працювати. Саме в цьому куточку Карпат народилися цикли поезій „Хвилинки” і „Ритми”.
Сюди до Лесі Українки приїжджав Іван Франко. Мандрівка залишила помітний слід у його творчості, завдяки чому з'явився цикл „Буркутські станси”. З центральної частини села путівець в'ється уздовж потоку на полонину Луковець (1506 м). Саме через неї поетеса поверталась з Буркута у Вижницю. Її шлях пролягав через село Гриняву, Довгопілля і далі через Кути.
Нижче села річка тече у вузькій долині. На лівому березі, біля самої води, проходить автодорога Верховина - Буркут.
На лівій притоці Чорного Черемошу р. Шибена, в 7-8 км від її гирла розміщене мальовниче водосховище. Розташоване у вузькій і глибокій долині, оточене зеленню лісу, невеличке голубе озеро надзвичайно гарне. В долині цієї маленької річки розташований присілок Шибени. З гирла р. Шибени починається дорога, яка через полонину Веснарка приводить на вершину гори Піп Іван Чорногірський, проходячи біля озера Марічейка. Це стара дорога, якою підвозили всі будівельні матеріали для спорудження обсерваторії на вершині, а потім для її обслуговування. Вона й тепер в доволі непоганому стані, лише після лісової зони є декілька зсувів.
Нижче від гирла Шибени - поріг Берди, досить складна водна перешкода. За ним - велике село Зелене, яке довго тягнеться уздовж Чорного Черемошу.
Досить складний поріг розташований в гирлі лівої притоки Дземброня. Звідси, через село Дземброня найкоротша дорога на Чорногірський хребет. Ця стежка дуже мальовнича, з самої долини проходить полонинами, з яких відкриваються чудові гірські пейзажі.
Від гирла р. Бистрець починаються каскади порогів Гуки, а в долині Бистреця розташоване однойменне невеличке село.
За Гуками, в селі Красник річка трохи заспокоюється, долина розширюється, відкриваються чудові пейзажі гірських хребтів. Видно частину Чорногори з вершиною Піп Іван, Смотрич з відрогом Вухаті Камені, інші вершини.
Гора Чивчин, 1766 - одна з небагатьох вершин Українських Карпат, де є виходи порфіритів - найдавніших порід вулканічного походження.
Для Чивчинського хребта характерним є наявність субальпійського поясу полонин, протяжність яких - дуже велика і в Українських Карпатах поступається лише Гринявським горам. Для південної частини чивчинського хребта та для Гриняв характерна асиметрія північного (пологий) та південного (крутий) макросхилів.
Ще однією особливістю чивчинських верхів є часті скали-останці, так звані Баби, висота яких досягає 10-ти метрів.
Полонина Палениця в Чивчинах є найвищим плоскогір'ям України.
Чивчинський хребет Чорний Діл, який простягся від устя Сарати в Перкалаб, відомий вертикальними печерами, найглибша з яких - шахта глибиною понад 30 м.
http://verhovyna-greentour.com.ua/content/burkut
Назва: Цікаве про міста та місцевості Івано-Франківської області
Відправлено: yaro my від 20 Жовтня 2013, 13:31:13
Цікаво написано. :good Не знав, що Леся Українка з Іваном Франком зустрічались там.
Буркут, Шибени, Чорний Черемош - то близько до румунського кордону. Хто був там - той знає.
Приховано: Показати
...І село Перкалаба.
"Перкалаба" - наша музична група, яка грає етно, передає в певній мірі той колорит, дещо гіпертрофовано (http://www.youtube.com/watch?v=DNzP05WosgM) - обережно, в кінці кліпу емоційний феєричний монолог з ненормативною лексикою:"...там були два чуваки - повні дауни..."


 
Назва: Цікаве про міста та місцевості Івано-Франківської області
Відправлено: Сонечко+ від 21 Жовтня 2013, 20:51:33
Одне з цікавих місь паломництва Карпатського краю - Гошівський монастир — греко-католицький монастир Чину св. Василія Великого у селі Гошеві Долинського району на Івано-Франківщині. Вважається однією із найвеличніших релігійних та історико-архітектурних святинь Західної України. Його щорічно відвідує кілька мільйонів прочан з різних країн Європи.
Місцеві жителі переказують численні історії про зцілення людей біля Чудотворної ікони Гошівської Божої Матері.
Ще перед тим, як на Ясній горі поселилися християнські ченці, у цьому місці були давні язичницькі капища.
Перша письмова згадка про село Гошів відноситься до 1464 р. Монастир в урочищі "Красний Ділок", як місце поселення кількох ченців-пустельників, міг існувати значно раніше.
У другій половині XVII століття монастир перенесено на Ясну Гору. Ймовірно, переселення монахів на нове місце було зумовлене черговою пожежею. Але й тут у 1762 році вогонь пожер монастирські будівлі. Аби все відновити, знову потрібні були кошти і шалені зусилля. Саме тоді ігумену Йосафату Ленчевичу, згідно з його записами, з’явилася Божа Мати, яка потішила монаха і дала добру пораду щодо відбудови.
Зібравши кошти, почалася робота. У 1771 році на Ясній Горі вже стояв монастир, а наступного року завершено відновлення церкви. Вона була невеликою, тож згодом, аби задовольнити духовні потреби віруючих, яких приходило сюди чимало, у 1842 побудовано більший храм. Він стоїть тут і донині.
На задній стіні приміщення був намальований сонячний годинник, на якому тінь стрілки показували точну годину (при сонячній погоді) впродовж дня.
У післявоєнні роки час від часу навідувались в монастир енкаведисти. Після кожного такого відвідування з келій чи трапезної зникали то рушник, то ложечки, то скатертина. Але в усі часи потік прочан на Ясну Гору не припинявся.
У 1950 році монастир припинив своє існування. Арештовані були священики, монахи. Багато ікон, золотих і позолочених речей було вилучено.
До 1978 року у цьому приміщенні був дитячий будинок, церква використовувалась під склад. А потім монастирські келії були базою відпочинку...
На початку 90-х років відроджується життя у Гошівському монастирі. На пожертви віруючих були відремонтовані приміщення монастиря й церква. Єпископ м. Майнца (Німеччина) прислав групу експертів під керівництвом доктора Шпендлера, які врятували храм.
Німецькі спеціалісти встановили електронні дзвони, єдині в країні. Художники-реставратори з Дрогобича, Львова, Борислава провели за рік велику роботу - реставрували п’ять великих полотен XVIII ст. і намалювали 15 картин.
Освячення відродженої церкви відбулося 1996 року.
Ікона Гошівської Божої Матері, копія Ченстоховської ікони, належала до родини хорунжого Шугая. Під час пожежі, коли все його господарство згоріло дотла, залишилась недоторканою лише одна стіна – на ній висіла ікона. Згодом родина Шугаїв, рятуючись від татарських набігів, перебувала певний час у маєтку Гошовських, відтак і ця ікона змінила власників. В 1736 р. ікона заблисла великим сяйвом, а потім на обличчі Богородиці залишилась немовби роса, а з очей спливали сльози, що засвідчило багато людей і місцевий священик. Гошовський передав ікону в монастир, а митрополит Лев Шептицький, після проведення церковного розслідування, окремим декретом проголосив її чудотворною. Від того часу ікона Гошівської Богоматері прославилась багатьма чудами, які було детально розслідувані та зафіксовані в спеціальній книзі, та отримала назву «Цариця Карпат».
...Наближалося 200-річчя перенесення чудотворної ікони Матері Божої до монастиря — 1937 рік. ікона потребувала відновлення, реставрації. «На лляному полотні розмірами 63,5 х 43 см, — описує автор книги «Цариця Карпатського краю», — олійними фарбами була намальована Божа Матір з дитятком Ісусом. Обличчя Божої Матері і Дитятка — яснобрунатні, плащ Божої матері — синій, сукня — вишнево-червона, одяг Дитятка ісуса дещо ясніший, ніж плащ Богородиці, а корони — золотаві...» Згодом срібні оздоблення замінили на золоті, прикрасили коштовним камінням. А митрополит Андрей Шептицький поновив на чудотворній іконі печатки Атанасія Шептицького.
Місцеві жителі переказують численні історії про зцілення людей, які протягом століть вервицею тягнуться до монастиря. Далекого 1770 року у Гошів їхала жінка, Марія Кульчицька, коли напувала в ріці коней, несподівано одна її дитина випала з воза і втопилася. Мати взяла на руки мертву дитину, занесла її до церкви і, впавши на коліна перед чудотворною іконою Божої Матері, сердечно молилася і раптом трапилось чудо – дитина ожила. До кінця XVIII століття у «Монастирському літописі» налічувалось більше 100 записів про чудесні зцілення через заступництво Пресвятої Богородиці.
У 2009р. Папа Римський Бенедикт XVI благословив і освятив золоті корони для Гошівської чудотворної ікони. Апостольська столиця надала Гошівському монастиреві декрет про оголошення його великою Базилікою і прилученням до великих Маріїних відпустових місць Католицької церкви в усьому світі. На Успення Пресвятої Богородиці, 28 серпня, на Ясній горі відбулося коронування ікони Богородиці. Уже майже три століття тисячі паломників моляться біля ікони Матері Божої з думкою про зцілення власної душі й тіла, з проханням заступництва Богородиці для своєї родини, з надією та вірою.
(http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/00/Goshiv02.jpg/220px-Goshiv02.jpg)
(http://snap.com.ua/system/photos/115/original/23415911.jpg?1298892473)
(http://www.rtic.if.ua/objects/IMG_0586%20resize.jpg)
(http://restifua2010.files.wordpress.com/2011/03/goshiv-monastery.jpg)
(http://images.photoukraine.com/photos/020289.jpg)
http://www.youtube.com/watch?v=C0zLrUazAIE.
Назва: Цікаве про міста та місцевості Івано-Фран
Відправлено: Сонечко+ від 10 Листопада 2013, 22:24:56
У Галичі є старий караїмський цвинтар...
Цілий втрачений, неймовірно цікавий, глибокий і величний світ... За переказами, караїмів запросив до Галича король Данило. Була колись в Галичі їх велика громада... В радянські часи був зруйновиний величний караїмський храм... А нещодавно померла остання караїмка, яка знала караїмську мову...

Кілька епітафій на пам'ятниках:

**********
Смутком великим зітхає народ
з приводу смерті великого і видатного гахама*,
який боявся Бога - Світла Ізраїлю,
що освітлює собою сліпий холод.
СУмлінно працював у дверях Дому Бога Знамень.
Справа його завжди процвітала.
І у всі дні свої з юності
вивчав Тору, збагачуючи Розум.
Очі його були спрямовані на усіляку Мудрість.
Посвячений у таємниці Йєцири**,
він - син Вищого Світла і Бога-Творця,
учитель правди і провидець Світла.
Найбільше велич його проявилася
в численних книгах мудреців Писання.
І похований тут га-Машбір, шановний ребі
На ймення Єшува-Йосеф.
Ти - плід і любий син
ребі Моше, вчителя Тори.
Плоди діянь твоїх - заслуги, шановані
в роду твоєму і в народі живому.
Що помер 4 таммуза в середу тижня "Мас'є"
5644 року за м.л.
Нехай буде шанований його спокій!
-----------
* - гахам (давньоєвр.) - (тут) вчений-теолог, мудрець
** - Йєцира (давньоєвр.) - Творіння (Світу)

*****************

Цей пам'ятник - знак похороненому
священнику-ребі і видатному гахаму,
який заслужив добре ім'я своїми знаннями
і своєю безмежною мудрістю.
Він - ребі Моше, раб Божий
і вчитель, який навчав громаду законів добра.
Син ребі Мордехая, вчителя праведності,
один з небагатьох видатних людей.
Помер він в суботу тижня "Шеміні", яка припала
у 5600 році за м.л. на 24 ваадара.
Всевишній нехай дасть пристанище душі його! І заслуги
його праведності нехай захистять нащадків його! Села!
(за матеріалами Фіртки Франківська)
Назва: Цікаве про міста та місцевості Івано-Франківської області
Відправлено: Сонечко+ від 11 Листопада 2013, 17:08:58
Гора Шпиці ще одне унікальне місце, яке варто відвідати. Шпиці — одна з вершин гірського масиву Чорногора (Українські Карпати). Розташована у Верховинському районі Івано-Франківської області, в межах Карпатського національного природного парку.
Висота гори — 1863 м. Лежить у центральній частина Чорногорського масиву, за кілька кілометрів на північний схід від головного хребта, і з'єднана з ним пологою сідловиною.
Шпиці — одна з найцікавіших гір у Карпатах. Її східні схили оперезані скельними виступами заввишки 20—50 м, які справді нагадують шпиці (звідси й назва гори).
Скелі, яких, за деякими даними, налічується аж 15 рядів, сформовані переважно з олігоценового магурського пісковика; вони є наслідками давнього гірського зледеніння, що відбулося в Карпатах у четвертинний період.
На північному заході від гори — велика котловина гори Данціжа, обмежена хребтами Великі і Малі Кізли. Трохи правіше, у напрямку на північ від Шпиців, видніється гора Гомул, а ще правіше, на північний схід,— гора Велика Маришевська. На півдні розташована гора Бребенескул, друга за висотою вершина не лише Чорногори, а й усієї України. На південних схилах Шпиців розкинувся льодовиковий кар, грандіозний за своїми розмірами та красою, який ще називають урочищем Гаджина. Він утворений скелястими схилами гір Шпиці та Ребра. Саме тут, за словами місцевих жителів, похований Олекса Довбуш, провідник опришків. Тут же 1878 р. був побудований і працював перший в Українських Карпатах прихисток для туристів, названий на честь Яна Грегоровича, одного з засновників Татранського Товариства в Коломиї. А перший дороговказ на гору Шпиці був встановлений ще 1884 р. В урочищі Гаджина туристи бувають рідко, зате влітку час від часу сюди заходять пастухи (переважно з найближчого до гори села Бистреця), які випасають овець, коней та корів.
Гора Шпиці вкрита трав'яними і напівчагарниковими альпійськими луками. Тут трапляються такі рідкісні представники флори, як ліннея північна, білотка альпійська, соссюрея альпійська, кортуза Маттіолі тощо. Також на схилах гори можна натрапити на цікаву рослину — сугайник клузія, яка належить до зникаючих видів і тому охороняється. Є багато чорниць і брусниць.
Час від часу на скелі гори Шпиці приїжджають альпіністи, хоча й не так масово, як, наприклад, на Скелі Довбуша у Бубнищі.
З огляду на свою унікальність гору Шпиці було б доречно виділити в окрему та особливу природоохоронну територію (в межах Карпатського національного природного парку).
Сама вершина гори не є якоюсь особливою, а от краєвиди, які можна спостерігати з вузької перемички між головним хребтом Чорногори та Шпицями є фантастичними! Зліва, на фоні західної частини Чорногори, розлігся хребет з фантастичними формами - Великі Кізли.

А праворуч глибоке урочище Ґаджина - це котел, утворений вертикальними стінами гір Ребра та Шпиці, з яких виростають величезні гострі скелі.

За однією з легенд (а це місце дійсно казкове) у підземеллях цих кам’яних споруд прикований ланцюгами лютий Гаргон, якого стереже Дід Первовічний, та якщо Гаргон раптом урветься, настане кінець Світу.
(http://pics.livejournal.com/thisone_forme/pic/0007510r)
(http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/37/%D0%A8%D0%BF%D0%B8%D1%86%D1%96.JPG)
(http://www.pidrukzak.com/wp-content/gallery/shpisi/17.jpg)
(http://www.bookclub.ua/images/koncurs/b/foto_49407.JPG)
Назва: Цікаве про міста та місцевості Івано-Франківської області
Відправлено: Сонечко+ від 14 Грудня 2013, 02:35:15
(https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/p480x480/1390664_252398978217916_1314997967_n.jpg)
Легенда про озеро "Марічейка"
Було все це ще в глибоку стародавність. Чорним вороняччям налетіли тоді злі недруги на наш зелений край. Вони руйнували села, губили народ, а хто вцілів, рятуючись, пішов у гори. Але вороги довідалися, що гуцули ховаються десь у дрімучих лісах, і рушили ордою слідом за ними.
Марічейка, молода дружина чабана Івана, побачила ворогів і прошептала коханому:
- Іванку, рідний! Скоріше біжи до наших, попередь їх!.. А я спробую ворогів затримати.
- Не можу я залишити тебе.
- Згадай, милий, скільки наших там, у горах. Батьки і матері, старі і діти... Весь наш народ... Він у небезпеці. Йди!
І пішов Іван. А горда Марічейка стала на шляху ворогів. Її схопили... Наказали:
- Веди до своїх гуцулів. Не то смерть!
Йшли вони до самої ночі. Завела їх Марічейка в такі дикі місця, відкіля і не вибратися. Розлютилися вороги і накинулися на неї із шаблями... Затремтіла земля, дмухнув страшний вітер, гримнув грім. І злетіли в небо камені, зрушились гори й утворилося озеро. У ньому і знайшли свою загибель вороги. З тих пір ліс на честь хороброї дівчини стали називати Дівочим, а озеро - Марічейкою...
Назва: Цікаве про міста та місцевості Івано-Франківської області
Відправлено: yurko від 01 Червня 2015, 20:07:27
Цитувати (вибране)
Історія газової промисловості Прикарпаття наближається до 100 річного рубежу, відтоді як в 1910 році біля м. Калуш при пошуковому бурінні на копальнях з видобування калійної солі товариством «Калі» вперше виявлені поклади природного газу. Спочатку природний газ, яке паливо, використовувався у ліхтарях, що освітлювали вулиці міста Калуш, а в 1933 році розпочалася промислова експлуатація Калуського газового родовища.
Приховано: Показати
http://www.ukrtransgas.naftogaz.com/web/utg.nsf/struc_ukr/2B90C0A4DD3B044CC225716F0032E90D

Відповідь від: 01 Червня 2015, 19:12:20
Ось тут мабуть якраз один з тих ліхтарів

(http://g.io.ua/img_aa/large/2705/72/27057293.jpg)

Правда я ніяк не можу зрозуміти де то є.
Відповідь від: 01 Червня 2015, 19:24:29
Ще ліхтар
(http://www.genealogia.okiem.pl/foto2/albums/userpics/11586/Kalusz2.jpg)
Назва: Цікаве про міста та місцевості Івано-Франківської області
Відправлено: Tad від 01 Червня 2015, 20:37:58
Правда я ніяк не можу зрозуміти де то є.
  Думаю злiва зараз якраз "Галичанка"
Назва: Цікаве про міста та місцевості Івано-Франківської області
Відправлено: yurko від 01 Червня 2015, 21:22:56
Ні. То швидше спуск по теперішній Бандери. З правого боку той будинок де тканини добудували вверх вже по війні.
Відповідь від: 01 Червня 2015, 21:21:36
Чого так думаю, бо там в далині якесь дерево, а мала б бути площа.
Назва: Цікаве про міста та місцевості Івано-Франківської області
Відправлено: Tad від 01 Червня 2015, 22:16:35
Згоден , так  i е , я помилився
Назва: Цікаве про міста та місцевості Івано-Франківської області
Відправлено: yurko від 01 Липня 2015, 10:11:03
На вихідних був у Франику і попри те, що з благоустрієм і з місяцями для відпочинку там краще ніж у Калуші, неприємно здивувало те, що там не так чисто, як  у нас. Виявилося не я один то помітив.

Мешканці Івано-Франківська скаржаться на погано прибрані вулиці
Приховано: Показати
http://franyk.com/fullnews/180657
Назва: Цікаве про міста та місцевості Івано-Франківської області
Відправлено: ББА від 22 Липня 2015, 01:44:30
43. Калуш (355 баллов)

Фокус определил 50 лучших городов для жизни в Украине

Приховано: Показати
http://focus.ua/ratings/276793/
Назва: Цікаве про міста та місцевості Івано-Франківської області
Відправлено: vover від 22 Липня 2015, 08:54:43
ти на дату дивився?
Назва: Цікаве про міста та місцевості Івано-Франківської області
Відправлено: ББА від 22 Липня 2015, 15:29:54
Ну я і  тормоз   :facepalm:   . Калуш значить уже піднявся по рівню життя ! Хоч це уже добре      :=)
Назва: Цікаве про міста та місцевості Івано-Франківської області
Відправлено: newroman від 09 Серпня 2015, 22:24:59
В нашій області шукачі старовини обєдналися в спільноту
Приховано: Показати
http://firtka.if.ua/?action=show&id=83657
Назва: Цікаве про міста та місцевості Івано-Франківської області
Відправлено: ББА від 03 Листопада 2015, 04:35:03
Тут про Калуш згадали

http://gordonua.com/news/society/Amerikanskiy-biznesmen-Rot-Ukraina-mozhet-ne-tolko-obespechit-sebya-neftyu-i-gazom-no-i-stat-eksporterom-104111.html
Назва: Цікаве про міста та місцевості Івано-Франківської області
Відправлено: yurko від 03 Листопада 2015, 07:46:21
Та коби, коби  :( ;)
Назва: Цікаве про міста та місцевості Івано-Франківської області
Відправлено: ББА від 03 Листопада 2015, 11:32:28
Думаю , що випусники нафти й шміру не дадуть збрехати ...
Назва: Цікаве про міста та місцевості Івано-Франківської області
Відправлено: yurko від 03 Листопада 2015, 14:18:52
Та вони вже і так про то писали.
Але то не вигідно злочинній владі.
Назва: Цікаве про міста та місцевості Івано-Франківської області
Відправлено: ББА від 18 Червня 2016, 23:27:50
Музична школа    :o

http://w3w.co/heave.represent.daring

Назва: Цікаве про міста та місцевості Івано-Франківської області
Відправлено: yurko від 19 Червня 2016, 07:57:37
І що то таке?  :unknow
Назва: Цікаве про міста та місцевості Івано-Франківської області
Відправлено: yurko від 19 Червня 2016, 08:36:28
Розібрався.
https://map.what3words.com/infringe.refrained.purses

Думаю - то фігня!
Я в житті тих трьох слів не запам'ятаю  :facepalm:

Навіть по москальськи

http://w3w.co/отпустит.слеза.склон

Ще, коли мені потрібне одне якесь місце - куди не йшло. А якщо 5  :o

І нема зв'язку між словами на різних мовах
Назва: Цікаве про міста та місцевості Івано-Франківської області
Відправлено: yurko від 19 Червня 2016, 08:43:42
Так можна запам'ятати
http://w3w.co/комедия.кедр.рядом

Бо в хаті самі комедіанти, а кедри ростуть коло Фуршету  ;)
Назва: Цікаве про міста та місцевості Івано-Франківської області
Відправлено: ББА від 19 Червня 2016, 13:13:38
ТАм як добряче збільшиш масштаб то побачиш маленькі квадратики . Кожний квадратик має свій код з трьох слів . Часто на один будинок буває пару квадратиків .
Назва: Цікаве про міста та місцевості Івано-Франківської області
Відправлено: yurko від 19 Червня 2016, 13:43:09
я вже роібрався і висловився з приводу  ;)
Назва: Цікаве про міста та місцевості Івано-Франківської області
Відправлено: ББА від 04 Серпня 2016, 01:26:42
Було ?

http://www.youtube.com/watch?v=TsL7MddHwQA
Назва: Цікаве про міста та місцевості Івано-Франківської області
Відправлено: yurko від 04 Серпня 2016, 07:37:12
Гарний приклад політичної реклами. Якщо не дивитися глибше - справді краса  ;)
Назва: Цікаве про міста та місцевості Івано-Франківської області
Відправлено: ББА від 26 Березня 2017, 04:29:43
Два населені пункти в Івано-Франківській області перейменують.

Таке рішення ухвалили депутати облради на засіданні сесії 24 березня, передає 0342.ua.

Зазначається, що депутати затвердили подання до Верховної Ради України про змінення назви сіл Глибока і Текуче у Богородчанському та Косівському районах відповідно.

Села перейменують на Глибоке та Текуча.
Назва: Цікаве про міста та місцевості Івано-Франківської області
Відправлено: Tad від 31 Березня 2017, 13:19:35
http://www.youtube.com/watch?v=NYfhWLQZeqE
Назва: Цікаве про міста та місцевості Івано-Франківської області
Відправлено: yurko від 31 Березня 2017, 14:59:08
Коли на відео показали будинки з написами "Слава Україні!", я спершу подумав, що то просто діти написали, бо війна... Але коли вже пам'ятники потрощили...

Курде, баби і діди тих дітей на виборах проголосували за Вальцманів і Розенблатів, а через 3 роки на кухні розказують своїм внукам, що всі наші біди від того, шо нами жиди керуют...  :facepalm:

Дурнуваті людиска.

А з приводу того, що вандали нищать майно - наші предки були в 100 разів мудріші.
Ми якось розмовляли з Суддею і я запитав, чого не присудиш тоиу, що малює по стінах, аби він потім рік всі стіни у місті за свій кошт замальовував?
А він каже - не передбачено законодавством таке покарання.
Та курде якби ті "вальцмани" не лише про свої лярди у ВР думали, то би за місяць підготували зміни до кодексу і ввели примусові роботи в 10-ти кратному розмірі заподіяної шкоди, плюс трикратну від суми шкоди винагороду тому, хто здасть чи зловить того, що нищить.

Повірте, за років 5 ми б не мали жодного напису на стіні чи свастики на дошці.

Але поки що ми рухаємося в зворотньому напрямку.

І ТАДе, не пиши дурниць, що то не по Європейськи бо то неправда.

І навіть закон ніби є, але чогось не користуються.
Приховано: Показати
http://mego.info/%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%B5%D1%80%D1%96%D0%B0%D0%BB/%C2%A7-1-%D0%BF%D0%BE%D1%80%D1%8F%D0%B4%D0%BE%D0%BA-%D0%B2%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D0%B0%D0%BD%D0%BD%D1%8F-%D0%BF%D0%BE%D0%BA%D0%B0%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%BD%D1%8F-%D1%83-%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D1%96-%D0%B2%D0%B8%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%BD%D0%B8%D1%85-%D1%80%D0%BE%D0%B1%D1%96%D1%82
Назва: Цікаве про міста та місцевості Івано-Франківської області
Відправлено: Tad від 31 Березня 2017, 15:10:48
А ти звернув увагу що полiцай сказав - то вiтром здуло  :facepalm: от так i закривають очi на весь той бардак :ganba
Назва: Цікаве про міста та місцевості Івано-Франківської області
Відправлено: yurko від 31 Березня 2017, 16:03:32
Звернув, але то не через то, що то саме жидівські пам'ятники. Були б то українські, польські чи ще які - теж би вітром здуло.
Вони ще і рівень свого інтелекту показали.
Назва: Цікаве про міста та місцевості Івано-Франківської області
Відправлено: yurko від 25 Квітня 2019, 10:53:33
Дуже гарно чоловік (не з Калуша) описав своє враження від проживання тут.
http://vikna.if.ua/news/category/kl/2019/04/24/97648/view

Загалом, якби ще бардачок трохи причепурити...  :(
Назва: Цікаве про міста та місцевості Івано-Франківської області
Відправлено: vover від 18 Травня 2019, 09:52:49
http://www.youtube.com/watch?v=hjFfmiwA-fU
.
Назва: Цікаве про міста та місцевості Івано-Франківської області
Відправлено: ББА від 27 Травня 2019, 17:50:58
Масони в нашому місті. Розмова з представником івано-франківської ложі

Приховано: Показати
http://firtka.if.ua/blog/view/masoni-v-nashomu-misti-rozmova-z-predstavnikom-ivano-frankivskoyi-lozhi
Назва: Цікаве про міста та місцевості Івано-Франківської області
Відправлено: yurko від 27 Травня 2019, 17:56:56
Льондон би ще не таке наговорив  ;)
Назва: Цікаве про міста та місцевості Івано-Франківської області
Відправлено: Helgi від 13 Липня 2019, 18:45:20
Чи є дорога між Заліссям і Довпотівим або Копанками щоб над велосипеді проїхати через ліс. Чи без варіантів?
Назва: Цікаве про міста та місцевості Івано-Франківської області
Відправлено: yurko від 13 Липня 2019, 20:51:24
Там є в лісі типу дорога. Тобто колись там їздили фірами. Зараз на ровері не проїдеш так просто.
Назва: Цікаве про міста та місцевості Івано-Франківської області
Відправлено: yurko від 13 Липня 2019, 20:58:53
Хоча, тут ось намалювали щось на Копанки https://www.google.com.ua/maps/place/Калуш,+Івано-Франківська+область,+77311/@49.0676088,24.407239,4171m/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x4730a26f2bcfe125:0xc53a73142c0b220c!8m2!3d49.0414259!4d24.3950384

Але то абсурд, бо дорога  від автопарку мала йти вверх і тоді на Підгірки, а не вздовж річки
Назва: Цікаве про міста та місцевості Івано-Франківської області
Відправлено: Helgi від 13 Липня 2019, 23:28:04
Хоча, тут ось намалювали щось на Копанки https://www.google.com.ua/maps/place/
Гугл це ще не завжди достовірно. Я позавчора понадіявся на гуглівську дорогу і поїхав з Степанівки в Кадобну. Звідки ж я знав, що там де вчора була проїзна грунтова стежка, яку ще й гугл позначив як дорогу -  сьогодні вже борозди з водою, ожинники і трави по пояс. Я ледве проліз з ровером. Через два роки там і пішки вже не пройдеш. Тому ризикувати другий раз не хочу.
Назва: Цікаве про міста та місцевості Івано-Франківської області
Відправлено: ББА від 18 Січня 2020, 19:45:14
Австрійські мапи 19 століття



https://mapire.eu/en/map/europe-19century-secondsurvey/?layers=158%2C164&bbox=2709920.9801809397%2C6277383.562454419%2C2717297.153410459%2C6280727.682441896&fbclid=IwAR1s3WMFr74kt3LexChgcOLb5I8ahivFBqavRngF7aD1-GNwifMmrJwEU5E
Назва: Цікаве про міста та місцевості Івано-Франківської області
Відправлено: Helgi від 19 Січня 2020, 15:31:17
Австрійські мапи 19 століття
Такі самі мапи є на сайті ЭТО МЕСТО.РУ Від Фон Міга до УРСР
Назва: Цікаве про міста та місцевості Івано-Франківської області
Відправлено: Tad від 19 Січня 2020, 16:33:53
ЭТО МЕСТО.РУ
Ах ти кацапський наймит  :P
Назва: Цікаве про міста та місцевості Івано-Франківської області
Відправлено: Helgi від 19 Січня 2020, 17:37:32
Ах ти кацапський наймит 
Скажу більше, я навіть у Москві був. Мабуть, це теж про щось каже
Назва: Цікаве про міста та місцевості Івано-Франківської області
Відправлено: Tad від 17 Червня 2020, 10:29:44
http://www.youtube.com/watch?v=tBFAAlYcwiI
Назва: Цікаве про міста та місцевості Івано-Франківської області
Відправлено: Tad від 19 Червня 2020, 08:58:54
http://www.youtube.com/watch?v=5rNVuNUlUeE
Назва: Цікаве про міста та місцевості Івано-Франківської області
Відправлено: ББА від 09 Серпня 2020, 01:13:47
Краєзнавець зібрав інформацію про жителів Кропивника в Першій світовій війні. СПИСОК

Приховано: Показати
https://vikna.if.ua/news/category/all/2020/08/07/112928/view?fbclid=IwAR1k7p4iPaAf-wqjZMIIp8bCfjFVDuurx0X6-W0R9WZG1Vm8KgR-hLwlySQ#.Xy1utibCLz5.facebook
Назва: Цікаве про міста та місцевості Івано-Франківської області
Відправлено: yurko від 28 Грудня 2020, 10:50:27
Тут молоді краєзнавці пускають скупу сльозу по старому калійному.

Але вже мало хто пам'ятає прекрасну і неаварійну будівлю старого ТЕЦу.

А про те, що спалене паровозне депо було єдиною великою промисловою будівлею фахверкового типу   можливо не лише Калуша, а і області - того вже навіть ніхто з них не пам'ятає  :( :( :(

Приховано: Показати
https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%B0%D1%85%D0%B2%D0%B5%D1%80%D0%BA
Назва: Цікаве про міста та місцевості Івано-Франківської області
Відправлено: yurko від 28 Грудня 2020, 11:09:47
І нові краєзнавці  ніц не знают і старі до дупи


https://kalushnews.city/read/events/2781/chomu-kaluski-shahtari-nosili-vzuttya-iz-derevyanoyu-pidoshvoyu-ekskursiya-muzeem-trudovoi-slavi-

сплошні пердоли.

Цитувати (вибране)
— А будинок начальника старого калійного, що на фото в альбомі «Калуш-Стебник», де?

— Це садочок поряд, зараз подивлюся, як він називається, щоб ви не йшли спеціально дивитися.

Цитувати (вибране)
що садочок «Чебурашка» — це будинок начальника Калійного?

ага, а я іспанський льотчик...

Цитувати (вибране)
Будинок начальника калійного, станом на 1922 рік, тепер садочок «Чебурашка». Виглядає набагато бідніше, ніж на світлині.
бо то взагалі не він  :=)
То був садочок Світлячок (на Бані), на місці якого зараз дві нові вілли.

Назва: Цікаве про міста та місцевості Івано-Франківської області
Відправлено: yurko від 28 Грудня 2020, 11:28:40
А тут немісцевий і лише раз помилився назвавши кагал синагогою
http://vicarman.blogspot.com/2018/01/blog-post_26.html
Назва: Цікаве про міста та місцевості Івано-Франківської області
Відправлено: Tad від 29 Грудня 2020, 16:12:57
http://www.youtube.com/watch?v=sH-6f610IAQ
Назва: Цікаве про міста та місцевості Івано-Франківської області
Відправлено: ББА від 30 Березня 2021, 17:08:18
Авто-МотоОголошення №10300 від 2021-03-28 12:25:25

Терміново продається дача в мр-ні Височанка (Залісся). Є 6 сотих землі, вимурований з цегли будинок, сад, город. Поблизу автобусна зупинка. Ціна: 3100у.о.



ніфіга собі . Калушани багаті люди , якщо дачі за такі гроші продають-купляють !       :o  :o  :o
Назва: Цікаве про міста та місцевості Івано-Франківської області
Відправлено: romashkin від 31 Березня 2021, 08:00:00
поїхати в Польщу і за сезон заробиш на дачу з будинком. 
дуже дешево. побудувати дорожче буде.
Назва: Цікаве про міста та місцевості Івано-Франківської області
Відправлено: yurko від 31 Березня 2021, 09:05:17
Там де ціни високі (можливо то якраз той випадок, але може і ще вищі ціни є) - то є такі місця, де проведено світло.
Відповідно люди купляють дачу, бурять свердловину і оформляють то як звичайне житло (тепер так можна). Відповідно живуть собі там.

У районі свинарника навіть не сильно зі смітника смердить (тобто не сильно коли вітер звідти, а як не звідти то взагалі не смердить).
Назва: Цікаве про міста та місцевості Івано-Франківської області
Відправлено: romashkin від 31 Березня 2021, 09:22:23
мабуть за 3 тис без світла.
але тепер можна сонячну батарею кинути і пару акумів, і для літнього будиночка норм.
Назва: Цікаве про міста та місцевості Івано-Франківської області
Відправлено: yurko від 31 Березня 2021, 11:10:20
Там де світло є люди живуть весь рік.
Наш форумець купив так. Не брехатиму за скільки точно, але вроді щось біля 5-ти. І вже як я чув все там поробив і обжився.
Назва: Цікаве про міста та місцевості Івано-Франківської області
Відправлено: ББА від 11 Квітня 2021, 15:35:48
МАЛЯРЧУК О.М.
СТАНОВЛЕННЯ ХІМІЧНОЇ ІНДУСТРІЇ ПРИКАРПАТТЯ:
УСПІХИ І ПРОБЛЕМИ

...

Упродовж другої половини ХХ ст. екологічна ситуація на Прикарпатті
ускладнювалася, стан атмосферного повітря погіршувався. Одним із головних
винуватців цього було офіційно назване виробниче об'єднання "Хлорвініл",
котре, за висновками природоохоронних органів, систематично не
виконувало завдання ЦК КПРС і РМ СРСР щодо забезпечення очистки
відпрацьованих газів відповідно до рівня, передбаченого санітарними
нормами. За даними Калуської санепідемстанції, 44 % проб хлористого водню
перевищувало гранично допустимі норми концентрації санітарно-захисних
та житлових зон. Основним джерелом надходження хлору в атмосферу був
магнієвий завод, котрий щодоби викидав близько 2 т шкідливих речовин. У
січні 1978 р. валовий викид шкідливих речовин в атмосферу складав близько
40 тонн/добу, в тому числі 18 тонн/добу пилу калімагнезію, 3 тонни/добу
дихлоретану, 2 тонни/добу хлору, 1 тонну/добу полівінілхлориду, 0,5 тонни/
добу ценебу і т. д. [14, с. 190]. Ця інформація "осідала" у різноманітних звітах,
а під "штрафні санкції" підпадали другорядні підприємства.

...

http://oaji.net/articles/2014/1031-1415864366.pdf
Назва: Цікаве про міста та місцевості Івано-Франківської області
Відправлено: ББА від 02 Травня 2021, 18:01:42
https://utg.ua/utg/about-company/history/xronologya-storichnogo-rozvitku.html


ХРОНОЛОГІЯ ІСТОРИЧНОГО РОЗВИТКУ

1910 р.      На Прикарпатті в районі м. Калуша акціонерним товариством “Калі” відкрито родовище природного газу.

1920 р.      При бурінні свердловин на сіль на Дашавському родовищі одержано природний газ.

1924 р.      Село Дашава і Гельзендорф отримали газ, а до м. Стрия прокладено газопровід.

1924 р.      Відкриття Дашавського родовища природного газу.

1924 р.     Початок розвитку газової промисловості України.

1927 р.     Побудовано газопровід  Дашава – Дрогобич.

1928 р.     Побудовано газопровід  Дашава – Львів.

1929 р.     Відкрито родовище природного газу біля м. Мелітополя.

1932 р.     Початок розвідувальних робіт на газ у районі Косова на Івано-Франківщині акціонерним товариством “Піонер”.

1933 р.     Початок промислової експлуатації Калуського газового родовища.

1939 р.    Побудовано перший магістральний газопровід природного газу на території Івано-Франківської області Дашава – Моршин – Болехів – Долина – Вигода, загальною довжиною 92 км ∅125 мм.

1939 р.    Створено Стрийське експлуатаційне управління з видобутку та утилізації газу.

1941 р.    Введено в експлуатацію Калуське родовище.
...
Назва: Цікаве про міста та місцевості Івано-Франківської області
Відправлено: ББА від 22 Серпня 2023, 11:47:18
(https://i.imgur.com/DjHUXKF.png)



Kalusz, Lomnica, postcard - at Bartko-Reher Berlin 1916


https://www.ebay.co.uk/itm/314777816364?mkevt=1&mkpid=0&emsid=e11021.m43.l3160&mkcid=7&ch=osgood&euid=f6703e2fd1ee4431a2601f755a48bebb&bu=44169743623&ut=RU&osub=-1%7E1&crd=20230818065459&segname=11021
Назва: Цікаве про міста та місцевості Івано-Франківської області
Відправлено: Tad від 23 Серпня 2023, 16:16:11
Старі фотографії міста Калуша.
Калуш в 90х: @kalush90

Актуальне ЗМІ: @kalushform

Надіслати своє фото: @kf_adm
https://t.me/kalush_srsr

Тут цікавіші фото :P
Назва: Цікаве про міста та місцевості Івано-Франківської області
Відправлено: ББА від 25 Серпня 2023, 03:11:33
звичайно цікавіші . Я ж просто слідкую за тим які матеріали про Калуш попадають на торгову площадку під назвою Ebay .