Вільний форум міста Калушa

Калуш => Наше місто => Тема розпочата: yurko від 17 Вересня 2009, 10:15:36

Назва: Так чому ж все ж таки КАЛУШ?
Відправлено: yurko від 17 Вересня 2009, 10:15:36
От живемо ми собі і ніколи не замислюємося, а що ж то означає слово Калуш. Звідки взялася така дивна назва. Майже всі довколишні села нормально поназивані, ніби зовсім на теперішній манер і по українськи, а от наше місто хоч і не є ніби аж таке давнє (бо перша письмова згадка була всього 27 травня 1437 р.) а видать таки значно давніше, раз така назва. Що цікаво, що назва міста там заззначена чітко і точно так як його ми називаємо зараз. тобто КАЛУш і ніяк не інакше. Це важливо, бо багато теорій походження якраз твердять що слово взялося із перекрученого із плином часу такого-то слова.
Вважається також, що тоді Калуш був селом і лише коли отримав магдебурське право став містом. Не вірте любі калушани. Бо як записано у літописах ось напр. у галицьких тройських книгах серед різ¬них сіл згадуються оселі Рожнів, Довге, Ісаків, Боднарів, Лютатичі, Тужилів і Підгірки біля Калуша. Переважно так пишуть коли є село біля більшого населеного пункту, або біля більш значимого.

Отож я почну і з короткого екскурсу, а від вас форумці очікую ваших варіантів етимології (походження) слова "Калуш".
Звісно, що можливо і нема серед нас фахових істориків чи філологів старословянських, та все ж кожна версія має право на життя.  ;)
Відповідь від: 17 Вересня 2009, 09:41:54
Отож  на сьогодні існує декілька гіпотез походження назви міста, які тут наводимо.
1. Автор Антін Петрушевич виводив назву Калуша від слова "колесо". В старинних польських записах читається: "На Сівці тягнуть росіль колюшем. Сівка — потік, над яким лежить місто" . Гіпотеза Антона Петрушевича надто довільна і не переконлива. Назва на той момент уже давно була Калуш, а назва колеса (пристрою) яким витягували розсіл була колюш. При чому мабуть спочатку було місто і можливо вже з назвою і соляними криницями, а аж пізніше придумали механізований спосіб видобування розсолу. Тому дуже малоймовірно.
2. Автор Мирон Кордуба виводить назву "Калуш" від слова "каль", що означає, на його думку, чорний. Це він мотивував такими словами: "Найстарший гурт з поміж цих осель (сіл, поселень) творять оселі із прикметниковим закінченням на "ь", про що свідчить вже сама старинність цієї граматичної форми, тепер уже невживаної, бо її місце засіла присвійна форма на "ів". Сюди належить... Калуш — (із каль — чорний)" . Цікава гіпотеза. Якщо уявити, що назва виникла ще за багато століть до 1437 року то є ймовірність, що "Калюш" перетворилося з часом на "Калуш".
Але от з якої то мови Каль- чорний? і чи є хоч десь у області місцевості з подібними назвами? Та і чого саме чорний? Адже практично всюди грунти тут не чорноземні. Практично, але не всюди. Коли підніматися вул. Європейською вгору, праворуч можна помітити невеличке висохле болотце. Зараз воно майже висохло внаслідок меліоративних робіт при побудові дороги, але років 40-30 тому на ньому щозими відбувалися хокейні баталії. Так от у тій місцині грунт подібний на чорний пластилін. Глина навіть після висихання залишається чорною як смола.  Якщо уявити, що на місці теперішнього "посьолка" були такі болота, що корови топилися, то ймовірно, що і там була така чорна глина.

Але все ж. Практично нічого з коренем "каль" окрім ріки Кальміус на пам'ять не приходить. І то така назва хто зна звідки взялася. Носі сперечаються. А от із тюркської мови "каль" то не чорний а "золото".
Як такого золота тут мабуть нема, але можливо сіль яка тоді була дуже дорога наштовхнула татарів так назвати місцевість ще десь у Х -ХІ ст. Залишається невиясненим що таке "уш". Однак логічно всеж відмітити несловянське походження.
Назва: Так чому ж все ж таки КАЛУШ?
Відправлено: yurko від 17 Вересня 2009, 11:16:24
Пізніші дослідники топонімів, у тому числі назв населе¬них пунктів, також висловлюють свої міркування щодо по¬ходження назви Калуш.
обєднаємо ці 2 версії в одну
3.Так, М. Т. Янко вважає, що назва міста Калуш походить від татарcького слова "каляш", що означає "табір" . Юрій Кругляк погоджується із своїм попередником і також стверджує, що назва міста Калуш "походить від татарського слова Калин, що в перекладі означає "табір", "стоянка" . А далі нагадує, що дехто виводить назву Калуш з давнього "кал" у значенні "чорний", тобто має на увазі проф. М. Кордубу. Що властиво повторює несловянську теорію.

4. Слов'янська теорія походження, яка на сьогодні вважається найвірогіднішою.
Прихильники цієї гіпотези аргументують свої міркування тим, що назва Каліш свідчить про слов'янське походження. Вона, на їхню думку, могла піти від того, що східнослов'янські городища, гради лежали на узбережжях болотистих місцевостей, які забезпечували від нападів ворогів. Про це твердили в XV—XVI ст. такі відомі польські хроністи, як Ян
Длугош, Мартин Кромер, Мартин Бєльський, Стрийковський. Подібно деякі прикарпатські населені пункти (Заболотів, Заболоття, на якому локалізувалося в 60-х роках XVII ст. місто Станіславів) отримали свої назви від болотистих територій — у буквальному розумінні "поселення серед калюж".
Але.

Всім відомо, що таке калюжа - невелике заповнене водою заглиблення на поверхні землі, що переважно утворюється після дощу.


Де тут звязок? Припустимо, що колись це слово означало і болотисту місцевість, хоча то вже притягнуте за вуха. Тоді чому ніде нема населеного пункту з такою назвою? Невже лише тут були болота?
Так звісно є Каліш, Каліус, але по перше то найстаріше місто у Польщі, яке згадується ще в оповіданнях Клавдія, а по друге ніде в окрузі немає подібної назви, при тому що є Оболоня, Заболотів, Ямниця і тому подібні назви. А саме слово Калюжа схоже прийшло до нас із литовської мови. Отже сумнівна версія.

А найголовнішим аргументом проти "теорії калюжі" є на мою думку той факт, що у Калуші не було ніяких боліт і калюж.
І ми і ті дослідники, які досліджували походження назви мислили і уявляли собі місто із його теперішнім розташуванням, а у 15 ст. а ймовірно і раніше місто займало лише територію сучасної старої історичної частини де і був пізніше міський замок, а територія на північний захід у бік р. Сівка то вже було передмістя. Хто калушанин той знає, що центр розташований на горбі і ніяких боліт тут просто бути не могло. Так що якщо і має якесь значення та калюжа, то аж ніяк не болотисту місцевість.






Відповідь від: 17 Вересня 2009, 11:15:59
Чекатиму ваших коментарів!!!!  :drink
Назва: Так чому ж все ж таки КАЛУШ?
Відправлено: ARMANI від 18 Вересня 2009, 14:13:06
Інформація для тих,хто цікавиться історією міста.У неділю в ПК"Мінерал" о 14 годині,відбудеться презентація книги "Калуш-місто моє",автором якої є Микола Когут.В цій книзі автор виклав цікаву інформацію-у світі існує чотири назви міст Калуш.Калуш має не тільки Україна,а й Албанія,Ірак,та Афганістан.У книзі також представлені фото старого міста,коротка розповідь про його вулиці,та опис будинків,які збереглися до наших днів.Думаю ЮРКО обов"язково побуває на цій презентації.
Назва: Так чому ж все ж таки КАЛУШ?
Відправлено: yurko від 20 Вересня 2009, 21:36:43
Побував на презентації. На жаль саму книгу ще не бачив.
Найбільше потішив фільм про Калуш знятий одним паном з Коломиї і виступ М. Коломийця, який незважаючи на те, що то була перезентація книги (свято для автора) розкритикував її в пух і прах. Було доволі цікаво і незвично таке чути.
і книга і фільм показали, що ми маємо цікаве і насичене історичне минуле, яке нікому систематизувати і узагальнити, але на якому можна заробляти гроші.
І не лише випусканням книжок, але і розвитком туризму.
Страшенно шкода, що нема можливості організувати екскурсії у шахту. Повірте, соляна шахта то не вугільна, на глибині в кількасот метрів екскурсанти могли б увійти до "комори" великої порожнини з якої видобули руду і побачити (при використанні відповідної кольорової підсвітки, як у сталактитових печерах) як звідусіль виблискують різнокольорові кристали солі. Хто старший той пам'ятає, що у Мінералі стояли 2 величезні каменюки каїніту і сильвініту. І коли сильвініт сірий з білим (інколи трошки блакитний), то каїніт - чевоний у різних відтінках. А ота "комора" буває до 20 і більше метрів у висоту і так само в ширину а ще більше у довжину. тобто відвідувачі не побачили б мишачі нірки запорошені вугільним пилом, а великі проходи з великими залами. Особисто я б охоче віддав 50-100 грн. за квиток на таку екскурсію. Звісно мусили б бути дотримані всі правила безпеки, але де цього не треба дотримувати.
На жаль ми того не маємо. Але маємо місця де бував Франко. Навіть донедавна мали таке місце де він був затриманий (по сучасному КПЗ), але ту хату бездумно довели до руйнування.
Маємо колишню торговельну школу, пам'ятку архітектури, але ту будівлю бездумно довели до руйнування.
Маємо міську ратушу, пам'ятку архітектури, але і її спершу бездумно довели до руйнування, а зараз роблять вигляд що відновлюють.
Маємо концертний зал, пам'ятку архітектури, але його спочатку спалили ті що там мали виступати, а зараз роблять вигляд що відновлюють.
І так далі, і так далі.
Ми не маємо що показати приїжджим, окрім руїн пам'яток, які були зведені коли Україна була у ярмі а тепер, коли ми НЕЗАЛЕЖНІ, продовжуємо успішно позбуватися навіть тих руїн.

Отож, що ми з вами можемо зробити? Що ми можемо зробити без грошей, зв'язків і влади. Ми можемо з вами написати по сторіночці історії рідного міста, для наших внуків. Бо можливо дітям нашим то буде не цікаво, як нині не надто цікаво нам, але от для внуків то вже буде далеке-далеке минуле і тому їм буде цікаво.
Запитаєте як то зробити?
Дуже просто. Ми з вами ще маємо дідусів, бабусь стареньких сусідів. Ми ще можемо розпитати їх, а вони і самі охочі розповісти події їх молодості. Наше завдання їх розповіді описати на сторінках форуму, у темі що буде створена і по тих крихтах ми, а швидше вже наші нащадки збиратимуть образ історії Калуша 20-го століття.
Звісно ми не будемо проводити розкопки у центрі міста з метою виявити залишки підземних ходів, чи за містом для пошуку стоянок древніх людей, бо то мають робити профі, але відкопати старі фотки чи доки і постаратися хоча б щось з них добути ми можемо.
У мене наприклад збереглися документи на хату які датуються 30-ми роками 20 ст. Звідти можна дізнатися як називалася вулиця у ті часи, якими одиницями тоді вимірювали площу, як дивно і кумедно називалося те, що тепер називається "земельна ділянка" і ще дещо. Все то я обіцяю описати свого часу і сподіваюся, що ви знайдете щось і у себе.
Особливо це стосується корінних калушан. Ми не так багато маємо, аби втратити ще і то. Хто не знає свого минулого - не має майбутнього!   
Назва: Так чому ж все ж таки КАЛУШ?
Відправлено: Tandylight від 21 Вересня 2009, 15:19:39
Книжку ти не бачив, а якісь версії щодо назви, озвучені були? Чи лише критика "доброзичливців"?
Назва: Так чому ж все ж таки КАЛУШ?
Відправлено: yurko від 21 Вересня 2009, 21:17:36
Та ні, звісно ж автор розказував про що книжка, але то треба читати і дивитися, бо так на словах то багато можна наплести.
Назва: Так чому ж все ж таки КАЛУШ?
Відправлено: ARMANI від 22 Вересня 2009, 22:28:18
Книжку бачив я.Можу описати своі позитивні і негативні враження.Ну в першу чергу і такі книги нам потрібні,бо це є наша історія,історія наших предків,майбутня історія наших дітей.Скоріш за все,це не книга,а фотоальбом.Сторінок десь до 30-ти(не пам"ятаю точно).Подобається опис старих будинків,коротка розповідь про те, хто там жив,чи що там знаходилося.Але...Дана інформація не нова.Автор М.Когут,як п.Цапів("Вулиці нашого міста"),просто в дечому скопіювали п.Коломийця,який є автором не однієі книги,зокрема"Історія Калуша в цифрах і датах"(чи фактах,вилетіло з голови).Саме Коломиєць започаткував сучасну незалежну методику викладення місцевоі історіі на папері,всі решту посилалися на його працю.Даруйте,зовсім не вважаю,що інші бездарні,навпаки.Але...Простий приклад.Беру я книжку Коломійця,шукаю ще дещо в інтернеті,дещо маю(Когут працює в бібліотеці),складаю все докупи,іду до спонсорів просити грошей на видання,замовляю 50 примірників ,роблю презентацію,І...потім продаю ці брошурки по 75 грн.Саме така вартість книжки.А ще дякую спонсорам!І спокійно вкотре заробив бали,гроші,і перемогу по кількості виданих книг.Ось який я класний,бо здогадався зробити те,чого ви не зробили,ще й присвятив фотоальбом річниці(забув)надання місту Магдебурського права.До речі в книжці на кожній сторінці по одному абзацу речень-все решту фото.Тому й мабуть критикували автора.Та повірте,не хотів образити нікого,просто це моя суб"єктивна думка. І поважаю цих авторів за те,чого б я не хотів на даному етапі робити-а вони зробили,і вкотре залишили по собі слід.
Назва: Так чому ж все ж таки КАЛУШ?
Відправлено: Kwinto від 02 Жовтня 2009, 22:07:03
От живемо ми собі і ніколи не замислюємося, а що ж то означає слово Калуш.
Переглядаючи старi мапи нашого краю, я натикаюсь на назву нашого мiста як Kalusz. Хоча ми всюди пишемо Kalush. Це, мається на увазі на латиниці.
Як ви гадаєте, чому так? I як правильно писати?
Може це також має якесь значення до назви нашого міста, Калуш?
Ось тут можна глянути на мапи: австрiйськi (1910р.) та польськi (1930р.) (http://maps.vlasenko.net/?lat=49.02&lon=24.36&addmap2=smtm1000&s=&addmap1=topo1910)

Назва: Так чому ж все ж таки КАЛУШ?
Відправлено: syddia від 02 Жовтня 2009, 22:49:02
Не являюсь лінгвістом, але гадаю, що Kalush, то на сучасний лад із дотриманням всі правил транслітерації і зурахуванням того, що мовою міжнародного спілкування є англійська. Kalusz, то мабуть на польский манер. :)
Назва: Так чому ж все ж таки КАЛУШ?
Відправлено: yurko від 02 Жовтня 2009, 22:52:12
Правильно Kalush то просто польською мовою звук "Ш" позначається на письмі буквосполученням "sz".
Карта "австрійська" хоч і за того часу була складена, але вона вся на польскій мові.
Маю подібну карту 1927 року. Якщо треба - перефоткаю.
Назва: Так чому ж все ж таки КАЛУШ?
Відправлено: Tandylight від 02 Жовтня 2009, 23:02:02
Ось тут можна глянути на мапи: австрiйськi (1910р.) та польськi (1930р.)
Ми шукали на нашій карті України( детільній) вашу Вістову (виставляли прапорці, де мала побувала цього літа і хотіли виділити Вістову)... Не знайшли  :( :unknow
А на австрійській карті  1910 року знайшли  :) :bouquet:  :good
Назва: Так чому ж все ж таки КАЛУШ?
Відправлено: yurko від 03 Жовтня 2009, 10:43:15
Просто не там шукали  ;)
http://karta.kalush.info/index-13.html
Назва: Так чому ж все ж таки КАЛУШ?
Відправлено: Kwinto від 03 Жовтня 2009, 10:59:36
Просто не там шукали  ;)
http://karta.kalush.info/index-13.html
То радше ситуацiйний план, чим топографiчна карта. Тим паче з такими явними "ляпами" в назвах населених пунктiв як Степанiвка, Пийло, Бологiв, та рiчок: Лiвниця, Лукава.
Назва: Так чому ж все ж таки КАЛУШ?
Відправлено: yurko від 03 Жовтня 2009, 12:10:08
То у нас вміють  :-D
Викладаю обіцяну карту. Мушу зазначити, що отримав я її уже у такому стані як вона є зараз і написи на ній зробив мій тато у часи своєї дурної юності. Мені ж вдалося карту знайти на стриху, заховати, як умів відчистити ну і якби вона залишилася на стриху то би згоріла під час пожежі, а так маємо нагоду всі зараз подивитися.
(http://i037.radikal.ru/0910/35/6e713379ffe7t.jpg) (http://radikal.ru/F/i037.radikal.ru/0910/35/6e713379ffe7.jpg.html)

Відповідь від: 03 Жовтня 2009, 11:42:55
А ось ближче те, що нас цікавить
(http://i020.radikal.ru/0910/85/a2fa5a365e01t.jpg) (http://radikal.ru/F/i020.radikal.ru/0910/85/a2fa5a365e01.jpg.html)

Карта як написано зроблена Військовим географічним інститутом, тому вона досить інформативна.
Добре видно топографічні відмітки висоти над рівнем моря. Наприклад бачимо, що на рівнинній частині яку ми зараз неправильно називаємо Загробищем (а мало би бути Помяркі, а по нашому Погиблиця) висота приблизно 300 м над рівнем моря. Саме Загробище насправді дальше, там де зараз наш "посьолок".
Ще цікавим є те, що вказана велика дорога на Кропивник. Початок тієї дороги, то стара вул. Сівецька, а далі дорога йшла так як зараз дорога на карєр.
Відповідь від: 03 Жовтня 2009, 11:57:40
Люди старші 50 років памятають ту дорогу.
Інша цікава інформація, то назви районів міста із вказанням під ними кількості дворів. Напр Загіря 120, Хотінь 264, Підгірки 219, сам Калуш 995. То ми приблизно ще знаємоа от про Баню 96 і про Новий Калуш 150. Баня то частина Височанки. А Новий Калуш то була німецька колонія, де жили німці колоністи. Жили вони на теперішній вулиці Вітовського (пархоменка) до 1939 роу коли перед війною Гітлер їх всіх назад не забрав. Інше таке поселення було у теперішній Сівці Калуській, яка на тій австрійській карті позначена так як тоді і називалася Угєршталь.
Назва: Так чому ж все ж таки КАЛУШ?
Відправлено: Kwinto від 03 Жовтня 2009, 12:12:08
Я так зрозумiв, що карти фотографованi фотоапаратом. Не погано було б вiдсканувати. Та викласти одним куском.
Назва: Так чому ж все ж таки КАЛУШ?
Відправлено: yurko від 03 Жовтня 2009, 12:17:23
Ще видно хутір Іванків під Підмихайлям. Може і зараз так називають, а може і нема вже й згадки про то.
Відповідь від: 03 Жовтня 2009, 12:16:13
Ну одним куском треба ліпити. Але звісно якість була б краща. Або сканер хоч на А3 треба. Поки буде те, що є.  :(
Назва: Так чому ж все ж таки КАЛУШ?
Відправлено: Kwinto від 03 Жовтня 2009, 12:28:43
Або сканер хоч на А3 треба. Поки буде те, що є.
Я можу вiдсканувати на хiмii сканером А3. Але можно А4 то зробити. А зшити вiдмасштабувати та вiдкалiбрувати можну сам. Це моя професiйна робота, цифрувати такi карти. Навiть можна декiлька экземплярiв на плотерi зробити. Буде не гiрше оригiнала.
А на мiсцi Угершталь тепер хвостосховища. Коли я будував Вiнiсiн, то мiсцевi жителi розповiдали менi, що той маэток Угершталь, нiмецькi колонiсти продали заможним украiнцям зi Львiвщини. То був весiльний посаг.
Кажуть, поле було рiвне як стiл. А тепер все загадили, i не знаэмо що з тими хвостосховищами робити.

Назва: Так чому ж все ж таки КАЛУШ?
Відправлено: doktor-maks від 03 Жовтня 2009, 13:09:38
http://image078.mylivepage.com/chunk78/997488/1532/M-35-097.jpg
Назва: Так чому ж все ж таки КАЛУШ?
Відправлено: yurko від 03 Жовтня 2009, 18:59:47
Ті топографічні карти то не новина. Цікавлять саме старі, польські і ще старші.
Відповідь від: 03 Жовтня 2009, 17:54:38
А на рахунок дати відсканувати і зробити люди - я згідний.
Назва: Так чому ж все ж таки КАЛУШ?
Відправлено: Tandylight від 04 Жовтня 2009, 22:47:06
А що, ніхто ще не отримав примірник тієї нової книжечки, що презентувалась...Там нібито мали бути перераховані версії щодо походження назви вашого міста ;)
Назва: Так чому ж все ж таки КАЛУШ?
Відправлено: yurko від 04 Жовтня 2009, 22:53:32
Там буде не більше від того що я написав мабуть і на жаль. Все не доберуся до знайомого, що має мати ту книжку.  :-[
Назва: Так чому ж все ж таки КАЛУШ?
Відправлено: syddia від 12 Жовтня 2009, 15:46:20
Народ, даруйте за часткову неграмотність, але уточніть мені як правильно буде "на території міста Калуша" чи "на території міста Калуш"? :unknow І взагалі чи відмінюється назва нашого міста? :) То треба мені по роботі, а тут деякі нявні документи на руках мають різнобій. :(
Назва: Так чому ж все ж таки КАЛУШ?
Відправлено: yurko від 12 Жовтня 2009, 16:00:56
Відміняється, принаймні українською.
Назва: Так чому ж все ж таки КАЛУШ?
Відправлено: romashkin від 12 Жовтня 2009, 16:02:16
Читай тут.
http://www.nbuv.gov.ua/portal/All/herald/2008-05/a10-n5.pdf - Топоніми
Приховано: Показати
Топоніми об’єднують різні класи назв гео-
графічних об’єктів — населених пунктів (ой-
коніми), річок, потоків (гідроніми), вулиць,
проспектів (урбаноніми) тощо. У сфері функ-
ціонування цієї групи власних назв теж чи-
мало відхилень від норми, що не сприяє під-
вищенню рівня культури мови й загалом
культури держави. Звернімо увагу на такі
проблемні аспекти: відмінювання і право-
пис власних географічних назв; творення
відтопонімних прикметників; переймену-
вання власних географічних назв.
В українському топоніміконі виділяє-
ться група складних назв поселень на зра-
зок Кам’янець-Подільський, Рава-Руська. У
засобах масової інформації натрапляємо на неправильні форми відмінювання таких
назв, наприклад: Кам’янець-Подільського,
Рава-Руської. Однак, згідно з нормами чин-
ного українського правопису, географічні
назви, що складаються з іменника та при-
кметника чи прикметника та іменника, від-
мінюються в обох частинах [14: 120]. Отже,
правильно потрібно відмінювати Кам’янця-
Подільського, Рави-Руської і т. д.
В українському топонімному просторі
функціонують назви, для означення яких
часто використовуємо номенклатурні слова
на зразок місто, село, річка та ін., наприклад:
місто Київ, річка Дніпро, село Мар’янівка.
Відмінюючи такі словосполучення, мовець
часто опиняється перед дилемою: як пра-
вильно: на річці Дніпро чи на річці Дніпрі, у
селі Мар’янівка чи в селі Мар’янівці, у місті
Київ чи в місті Києві? Мовна практика за-
свідчує узгодження форми місцевого від-
мінка загальної назви з місцевим відмін-
ком власної. Однак таке узгодження стосу-
ється не всіх номенів. Воно прийнятне для
широковживаних апелятивів, як-от місто,
село, річка, але невластиве для острів, пів-
острів, станція та ін. На думку Л.К. Грау-
діної, це зумовлено тим, що для назв час-
товживаних топооб’єктів ризик спотвори-
ти вихідну форму топоніма під час відмі-
нювання незначний, а для назв невеликих
поселень, гір тощо (рідковживаних) власну
назву слід, очевидно, подавати у формі на-
зивного відмінка при непрямому відмінко-
ві загальної назви [5: 135].
Привертають увагу також прикметни-
ки із суф. -ськ-, утворені від певних топо-
німів, основа яких закінчується на приго-
лосні г, ж, з; к, ч, ц; х, ш, с. У результаті
такого поєднання з’являються нормативні
звукосполучення -зьк-, -цьк-, -ськ-. Ура-
ховуючи сказане, написання прикметників
збаражський, кременчукський не відповідає
нормам української орфографії.
Мовленнєва ситуація часто вимагає від
мовців утворити від певного ойконіма (на-
зви поселення) відповідні прикметники із
суф. -ськ-. У таких випадках треба, очевид-
но, керуватися сформованими мовними
правилами й усталеними традиціями. До
послуг користувача сьогодні «Словник від-
топонімних прикметників і назв жителів
України» В.О. Горпинича, який зауважує,
що пропонована праця є першою спробою
лексикографічного впорядкування цієї над-
звичайно актуальної лексики [3: 6]. В іншій
своїй праці згаданий дослідник зазначає,
що для творення відтопонімних прикмет-
ників в українській мові вживається 11 су-
фіксів: -ськ-ий, -іськ-ий, -анськ-ий, -енськ-
ий, -инськ-ий, -ецьк-ий, -ицьк-ий, -ейськ-
ий, -овецьк-ий, -анецьк-ий, -инецьк-ий.
Оскільки їхні значення подібні, то кожен
може взаємодіяти з топонімами будь-якої
структури [4: 3]. У цьому, напевно, й поля-
гає причина творення від топонімів однієї
структури різних відтопонімних прикмет-
ників, наприклад: Бабинці — бабинецький;
Корсунці — корсунський, що збігається з
прикметником, похідним від назви м. Кор-
сунь; Беримівці — беримівський; Біївці — бі-
ївський; Семаківці — семаківський, але Біль-
шівці — більшовецький, Братківці — брат-
ковецький; Вільне (Закарпатська обл.) —
вільнівський, а Вільне (Дніпропетровська
обл.) — вільнянський; Горбачі — горбачів-
ський, проте Локачі — локацький; Розтоки
(Чернівецька обл.) — розтоцький, однак
Розтоки (Івано-Франківська обл.) — роз-
токівський [3: 20, 23, 29, 51, 85, 161, 185,
282, 291] тощо. На нашу думку, низка наве-
дених ад’єктонімів є штучною, хоч і вже
узвичаєною, тобто такою, що не ґрунтуєть-
ся на відповідних мовних закономірностях.
Так, наприклад, від ойконімів Горбачі, Роз-
токи закономірно очікувати прикметників
горбацький і розтоцький, на що вказують
фонетичні зміни на межі основи з приголо-
сними к, ч і суф. -ськ-, а від Беримівці, Біїв-
ці більш фонетично обґрунтованими вида-
ються похідні беримовецький і бієвецький, які спираються на закон закритого / від-
критого складу й чергування о, е з нулем
звука. Можливим шляхом виходу з цієї не-
однозначної ситуації є кодифікація саме
мовно обґрунтованих похідних форм і дещо
більша увага до історичного принципу пра-
вопису [17: 24-26].
Одним із дошкульних питань топонімі-
ки залишається сьогодні питання про пе-
рейменування назв поселень або так зва-
них малих топооб’єктів у межах населеного
пункту. Цей процес особливо актуалізував-
ся з часу здобуття Україною державної не-
залежності після тривалого її перебування
в складі інших держав. Ішлося про усунен-
ня з топонімного простору України слідів
колишньої політичної та культурно-мовної
залежності, що найбільш відчутно прояви-
лася після Другої світової війни, коли «вся
Україна стала однією із соціалістичних рес-
публік Радянського Союзу, і процес онім-
ної номінації повністю підпорядковувався
вимогам марксистсько-ленінської ідеоло-
гії. Там, де тільки було можливо, реалізо-
вувалася установка на увічнення комуніс-
тичних ідеалів, партійних лідерів і героїв
соціалістичної держави» [10: 520]. Дослід-
ники слушно відзначають, що найбільшою
мірою цей процес охопив сферу урбаноні-
мії (урбанóнім — різновид топоніма; влас-
на назва будь-якого топографічного об’єкта
в межах міста [11: 154]), щоправда, з різ-
кою відмінністю між західним і південно-
східним регіонами нашої країни. «...У про-
цесі перейменування вулиць, проспектів,
площ і т. ін. [на заході України. — С.В.],
крім відновлення попередніх назв, стали
досить широко використовуватись імена,
пов’язані з вітчизняною історією та куль-
турою... У містах південно-східного регіо-
ну процеси перейменування відбувалися
досить повільно. Центральні вулиці й пло-
щі або й уся урбаноніміка [точніше урбано-
німія; урбанонíміка — підрозділ топонімії,
що вивчає урбаноніми. — С.В.] більшості
міст регіону й досі лишається під назвами
ім. Леніна, Карла Маркса, Рози Люксем-
бург, Радянська тощо» [13: 166]. Проте й
сьогодні в західноукраїнських областях, де
спостережено вищий рівень національної
свідомості, порівняно зі східними й півден-
ними, також трапляються не те що вузько-
ідеологічні назви вулиць, площ, але й назви
населених пунктів, наприклад: селище Жов-
тневе (м. Нововолинськ Волинської обл.),
с. Радянське (Кременецький р-н Тернопіль-
ської обл.). Критерієм об’єктивності й по-
літичної незаангажованості в розв’язанні
цієї проблеми мало б стати розуміння того,
що кожна назва — це закодована в слові іс-
торія, своєрідний пам’ятник нашій минув-
шині й нашим предкам, адже зі зруйнуван-
ням імені зникає значний пласт культури
[15: 100]. Отже, вирішальну роль в оцінен-
ні процесу перейменування відіграє все-
таки позамовний чинник — світоглядний,
культурний, громадянський, патріотич-
ний, оскільки людям не байдуже, як назва-
ні вулиці, на яких вони мешкають. На дум-
ку М.В. Горбаневського, процедура найме-
нування і перейменування об’єктів у межах
міста має ґрунтуватися на науковій осно-
ві, тобто на висновках учених-лінгвістів,
істориків, географів [2: 46]. Інакше кажу-
чи, ревізувати слід не всі немилозвучні
або, на чиюсь думку, «застарілі» урбано-
німи, оскільки значна частина назв площ,
вулиць, бульварів, провулків історична за
своєю суттю й неповторна. Крім того, такі
назви часто відбивають слова, які вийшли
з активного вжитку сучасної мови. Пере-
глянути, очевидно, варто лише ті назви,
які, відкинувши попередні, закріпилися в
свідомості населення як вузькоідеологічні.
Разом із тим сьогодні на порядку денному
постає проблема вибору нових географіч-
них назв для тих чи інших топооб’єктів у
межах міста (площі, станції метро тощо).
У цій ситуації слід опиратися на глибо-
ке вивчення місцевої історії, суспільні й
ISSN 0372-6436. Вісн. НАН України, 2008, № 5 59
культурні традиції, здоровий глузд, а та-
кож мовну компетентність, не забуваючи
при цьому про різноетнічний склад насе-
лення багатьох регіонів [16: 70-72].
Назва: Так чому ж все ж таки КАЛУШ?
Відправлено: bornslippy від 15 Жовтня 2009, 19:04:49
а хто знає як польською звучить Калуш? Тобто як вимовляється?
Назва: Так чому ж все ж таки КАЛУШ?
Відправлено: Оксана від 11 Грудня 2009, 22:33:40
Привіт. Я щойно зареєструвалась, і це перша тема, яку я переглянула. У мене є книжка п.Когута...так собі книжечка...Хоча декілька фото з книжки не бачила раніше.Та й на презентації книжки побувала. Враження від презентації - не найкращі, бо як завжди буває, хотів автор, щоб було якнайкраще, а вийшло - як завжди.Мені було незручно слухати критику на його адресу.... бо як не крути - зробив чоловік добру справу (навіть, якщо і використав чуть-чуть чужі матеріали).
Назва: Так чому ж все ж таки КАЛУШ?
Відправлено: лесик від 15 Грудня 2009, 13:22:54
а хто знає як польською звучить Калуш? Тобто як вимовляється?
bornslippy

пишеться так KALUSZ, а вимовляється як звично Калуш
Назва: Так чому ж все ж таки КАЛУШ?
Відправлено: bornslippy від 15 Грудня 2009, 22:10:03
просто мені здавалось що поляки говорять Калуж. Типу їду до Калужа. Тоді б була логіка у походженні від калюжі?!
Назва: Так чому ж все ж таки КАЛУШ?
Відправлено: TRITONOS від 16 Грудня 2012, 19:57:45
Прошу дати коментар до цитати з одного реферату. Тут дане число першої згадки про Калуш значно раніше всім відомої:"Уперше Калуш згадується в літопису під 1241 р.: князь Данило Галицький, почувши про наближення татар і бажаючи зміцнити свої землі, “їхав до Бакоти і Каліуша”."
Відповідь від: 16 Грудня 2012, 19:49:24
Чому цю дату не взяли за основну?
Назва: Так чому ж все ж таки КАЛУШ?
Відправлено: yurko від 17 Грудня 2012, 09:41:40
Тому, що вирішили (історики), що у тій цитаті йшлося не про Калуш,
 
Цитувати (вибране)
У Галицько-Волинському літописі йдеться не про наш прикарпатський Калуш, а про Каліус на Поділлі. В самому літописі іде мова про напрям шляху Данила Романовича в сторону Пониззя, як тоді називали Поділля, де й були два найбільші подільські гради — Бакота і Каліус.




Відповідь від: 17 Грудня 2012, 09:31:18
Тут про Каліус
http://www.nbuv.gov.ua/portal/soc_gum/Magisterium/Archeolog/2003_11/15_mayarchak_sp.pdf

Якби у той час Калуш був дійсно великим містом, то десь дані про нього мусили б випливти.
Хоча той же Каліус згадується чи не лише один раз.
Якщо колись археологи у нас щось накопають, то можливо і змінять думку про минуле Калуша. Але саме ця цитата з літопису мабуть точно не про Калуш.
Назва: Так чому ж все ж таки КАЛУШ?
Відправлено: bornslippy від 17 Грудня 2012, 09:53:37
Якщо колись археологи у нас щось накопають
мабуть це буде не скоро. може б ми літом організувались в археологічну групу?!
Назва: Так чому ж все ж таки КАЛУШ?
Відправлено: yurko від 17 Грудня 2012, 10:14:35
У нас на форумі є копачі. Правда це все незаконно ;)
Назва: Так чому ж все ж таки КАЛУШ?
Відправлено: bornslippy від 17 Грудня 2012, 10:21:31
мене цікавлять не заробітки а історія
Назва: Так чому ж все ж таки КАЛУШ?
Відправлено: yurko від 17 Грудня 2012, 10:37:56
Так. Мені таке підходить, а міліції ні  :=)

Проблема у тому, що ми з Тобою правильно копати не вміємо, а ті що на папері вміють - не хочуть!
І хто зна чи захочуть колись.  :(
Назва: Так чому ж все ж таки КАЛУШ?
Відправлено: bornslippy від 17 Грудня 2012, 11:06:31
І хто зна чи захочуть колись. 
мдя надії на те що ще є альтруїсти мало.
Назва: Так чому ж все ж таки КАЛУШ?
Відправлено: yurko від 17 Грудня 2012, 11:10:08
Мені от наприклад цікаво було б знати, що було на території першої школи. На тому плато.
Ну але не будеш же там асфальт довбати  :-[
Назва: Так чому ж все ж таки КАЛУШ?
Відправлено: bornslippy від 17 Грудня 2012, 11:14:42
та чого в садах можна було б рити. мене більше цікавить територія старого калійного і навколо. звідки починався Калуш
Назва: Так чому ж все ж таки КАЛУШ?
Відправлено: yurko від 17 Грудня 2012, 11:28:42
Ну швидше навколо.
Там під горою і над рікою.
Думаю Ти маєш рацію. Там мають бути якісь залишки. Можливо навіть дуже старих часів.

Але штука в тому, що дві могили вже було знайдено у самісінькому центрі і на "пагорбі слави".
Тобто сіль сіллю, ріка рікою, а люди жили на вершинах пагорбів вже у прадавні часи.
Чи то ховалися від чийогось нападу, чи то ближче до лісу там було (а отже і до дичини).
То не ясно.
Але у княжу добу, добу нападів татар, мусили бути укріплення. І ті укріплення як на мене мали бути саме на території між школою і кульком.

Ще одне питання.

Я був у Зальцбургу і бачив, які шалені гроші давала сіль. Це видно по архітектурі.

Таке враження, що калуські гроші хтось роздерибанив, як "золото партії"  :=)
Відповідь від: 17 Грудня 2012, 11:27:23
У часи, коли сіль була чи не на вагу золота, наші люди сиділи голодні, а будувалися цілком інші міста.
Назва: Так чому ж все ж таки КАЛУШ?
Відправлено: bornslippy від 17 Грудня 2012, 12:56:33
ну Калуш був єврейським містом :=)
Назва: Так чому ж все ж таки КАЛУШ?
Відправлено: yurko від 17 Грудня 2012, 13:16:20
був.
Але десь аж з 16 ст.

Сіль же добували з незапам'ятних часів
Назва: Так чому ж все ж таки КАЛУШ?
Відправлено: bornslippy від 17 Грудня 2012, 17:17:34
може не в промислових масштабах?
Назва: Так чому ж все ж таки КАЛУШ?
Відправлено: yurko від 17 Грудня 2012, 20:00:24
Тоді не було промисловості. Вся сіль видобувалася для споживання.
Почитайте статтю http://kalush.info/page/solenij-tur-do-vyelichki
Так мало би бути і у нас. Звісно не аж так гарно може, але хоч суто як екскурсії і лікування.
Чому кажу "не аж так"?
Подивіться як там https://www.google.com.ua/search?q=%D0%B2%D1%94%D0%BB%D1%96%D1%87%D0%BA%D0%B0&hl=uk&client=firefox-a&hs=zx0&tbo=d&rls=org.mozilla:uk:official&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=Xl3PUNKfCcORhQf9mIGIAg&ved=0CAoQ_AUoAA&biw=1366&bih=646

У нас чомусь лише розводили і вичерпували. Чому не робили шахту, хоча б невеличку? Не зрозуміло.
Назва: Так чому ж все ж таки КАЛУШ?
Відправлено: ДДК від 20 Грудня 2012, 00:14:27
У нас чомусь лише розводили і вичерпували. Чому не робили шахту, хоча б невеличку? Не зрозуміло.
Я уже у якійсь іншій темі писав про те, що Калуш в геофізичному відношенні є великою чашею (басейном), яка наповнена сіллю. Тому  простіше та економічно вигідніше розчиняти і вичерпувати, бо сіль знаходиться на поверхні, ніж розробляти шахти.
До речі герб Калуша включає елемент чаші.
Щодо назви Каліус, то як на мене, вона скоріш за все могла бути у ті часи назвою вашого міста. Бо каліус з латині є "калійний".
У часи, коли сіль була чи не на вагу золота, наші люди сиділи голодні, а будувалися цілком інші міста.
ну Калуш був єврейським містом
Мене це так зацікавило, що я консультувався з фахівцем з арійської мови. Мені пояснили, що Калуш приблизно значить місце, де працюють виключно раби. І тими рабами були євреї (зауважте - не іудеї, а саме - євреї). Євреї (вони ж "вільні каменярі", які потім вилились у масонство) видобували дорогоцінне каміння. В тому числі - кришталеві матеріали, якими були і калійні солі. Які на той час були дорожчі за золото.
Назва: Так чому ж все ж таки КАЛУШ?
Відправлено: Доктор Хаос від 20 Грудня 2012, 08:28:01
У нас чомусь лише розводили і вичерпували. Чому не робили шахту, хоча б невеличку? Не зрозуміло.
Та ще и їздили по сіль на Ельтон.  До речі, в одному російському місті  є вулиця яку люди називають Чумацький шлях, хоча офіційна назва інша.
Назва: Так чому ж все ж таки КАЛУШ?
Відправлено: yurko від 20 Грудня 2012, 10:28:58
Гарне відео. може не зовсім в тему, але про то мовилося...
http://www.youtube.com/watch?v=lrFYNayuOzs
Назва: Так чому ж все ж таки КАЛУШ?
Відправлено: italyano від 21 Січня 2013, 21:35:46
Мені казали, що Калуш від слова калюжа, начеюто тут було колись багато води...незнаю чи вірно  :o
Назва: Так чому ж все ж таки КАЛУШ?
Відправлено: yurko від 22 Липня 2013, 11:38:02
Якщо від калюжа то виходить цікава ситуація.
Пани Сушко і частково Грабовецький припускають, що назва міста походщить від слова Калюжа.
Але відомо з письмових джерел, що місто тут було засновано лише у 15-му столітті.
Нібито перед тим було лише село.

А ось тут наводиться доказ санскритського походження слова "калюжа"

Цитувати (вибране)
На сьогоднi вченi свiту довели, що арiї (або ще їх називали орiї, лелеги, пелаги та iн.) первiсно жили на берегах Днiпра та Днiстра 6-8 тисячолiть тому, створили на цих землях високу культуру, яку вченi умовно назвали трипiльською. Пiзнiше арiї разсилилися по Європi та Азiї. В "iсторiї iндiї" записано, що 5 тисяч рокiв тому до iндiї прибули племена, якi говорили мовою санскрит. Як свiдчить видатнiй канадський вченiй, українець за походженням, Лев Силенко, санскритська мова налiчує кiлька тисяч слiв, спорiднених з сучасною українською мовою. Наприклад, санскритське слово "нара" перекладається на українську як "наречена", "iд" - "їда", "грамата" - "громада", "акчi" - "очi", "калюша" - "калюжа", "тата" - "тато", "сiк" - "сiк". Мовою санскрит написана найдревнiша на планетi книга "Веди", назва якої вгадується без перекладу. Так, це вiдомостi, знання. Цю дивовижну неймовiрну схожiсть слiв у мовах, якi на великiй вiдстанi одна вiд одної географiчно й iсторично, можна пояснити лише одним - мови цi мають спiльний арiйський корiнь.
http://masters.donntu.edu.ua/2003/fvti/paukov/library/ukr.htm

Тоді, якщо теорія Сушка-Габовецького правильна, значить на території нашого міста поселення було вже тисячі років до нашої ери.

Саме поселення, яке існувало постійно. Інакше назва втратилася б.
Відповідь від: 22 Липня 2013, 11:30:20
Але на заперечення тієї гіпотези є одне маленьке питання.
Чому і сучасній і давній українській та польській мові (та навіть на тому ж санскриті) калюжа виразно і явно жіночого роду, а наше місто вже понад сім століть тому називалося таки Калуш, а не Калуша???
Назва: Так чому ж все ж таки КАЛУШ?
Відправлено: ББА від 08 Серпня 2013, 01:05:03
тут забіг на один цікавий словник - Энциклопедический Словарь Ф.А.Брокгауза и И.А.Ефрона  :

Калуш

(польск. Kalusz) — гор. в Галичине, в Калушском окр., в холмистой местности Карпатского предгорья, на впадающей с правой стороны в Днестр р. Ломнице, служащей для сплава огромных запасов дров. Около 7500 человек преимущественно польско-еврейского населения. Пивоваренные заводы, большие соляные варницы, производство водки, сала, горчицы, торговля кожевенным, хлебным и древесным товаром; большая ярмарка скота.


http://www.vehi.net/brokgauz/


правда про Копанки чомусь ні слова  :(
Назва: Так чому ж все ж таки КАЛУШ?
Відправлено: chuck від 13 Грудня 2013, 17:52:37
[smg id=5645]
Назва: Так чому ж все ж таки КАЛУШ?
Відправлено: yurko від 18 Жовтня 2014, 12:54:21
А може?..
 :=)
Приховано: Показати
http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%B0%D0%B9%D0%BB%D0%B0%D1%81
Назва: Так чому ж все ж таки КАЛУШ?
Відправлено: hacjka від 18 Жовтня 2014, 13:24:16
 :P
Первое письменное упоминание про Калуш было обнаружено в двенадцатитомнике Галицких городских книг (Галицкое старостатство было в то время под Польской короной) и датировано 27 мая 1437 г. Речь шла про "суд в ближайший вторник после Троицы с участием королевского человека Драгуша из Калуша против Митька из Куроша". С этих пор упоминания про Калуш всё чаще встречаются в разных земских книгах. Название города правдоподобно происходит от слова "калюши": природных солевих источников, из которых в древности добывали соль.

С 1533 года Калуш становится административным центром старостатства, к которому принадлежало ряд сёл, хотя до 1549 г. Калуш и оставался селом, которое входило в склад Галицкого старостатсва. В 1549 г. польский король Сигизмунд Август уполномачивает Пелзского воеводу, коронного гетмана и Галицкого старосту Николая Сенявского основать город Калуш с соответственной юрисдикцией на самоуправление - Магдебургским правом. В июле 1594 года на Калуш совершено татарский набег. Город был полностью разрушен.

У XV в. Калуш переживал период расцвета. Город был известен своей развитой соледобычей, пивоварением и производством солода. Производились бикарбонат натрия, селитра, а в начале XIX в. был основан литейный цех для производства церковных колоколов.

За первым разделом Польши 1772 г. Калуш отходит к Австрии, а когда Австрийско-Венгерская монархия распалась и была создана Западно - Украинская Народная Республика (ЗУНР), граждане Калуша установили городскую администрацию ЗУНР.
Назва: Так чому ж все ж таки КАЛУШ?
Відправлено: yurko від 18 Жовтня 2014, 13:26:17
А до чого тут це?  :duvno
Назва: Так чому ж все ж таки КАЛУШ?
Відправлено: hacjka від 18 Жовтня 2014, 13:39:39
 :=)звідкі пішла назва міста
Назва: Так чому ж все ж таки КАЛУШ?
Відправлено: yurko від 18 Жовтня 2014, 14:54:44
То стара заїжджена версія, яка всім відома, але мало правдоподібна.
Відповідь від: 18 Жовтня 2014, 13:59:16
Яка тут вже була і на противагу якій створена тема  :=)
Відповідь від: 18 Жовтня 2014, 13:59:49
Досить польською написати слова Kałuża Kałuży sól soli  і переконаєтеся, що навіть у польській мові не зустрічається слово калюжа в описі соляної криниці. Така криниця тоді називалася жУпа. то ж Калуш мав би бути Жупою. чи Жупськом, чи Жупинськом.
Та ще й люди тут ніколи не казали калюжа. Скоріше калабаня.  :=)
Відповідь від: 18 Жовтня 2014, 14:08:50
І якщо взяти назви всіх довколишніх сіл і містечок, перші згадки про які датуються XV ст. і навіть раніше - нема жодної назви, що б не виходила з якогось слов'янського кореня. Нема таких, що б аж так явно "нічого не означали" в сучасній чи знаній старій мові, польській чи українській. Тобто я веду до того, що історики стверджують, що Калуш до того МАБУТЬ був селом, раз не згадувався. Але дивно то якось звучить. Поселення судячи з назви існувало явно в дуже давні часи і могло за той час кілька разів ставати з села містечком, а з містечка знов селом, через набіги кочовиків і інші фактори.
Відповідь від: 18 Жовтня 2014, 14:15:20
Щойно прийшла в голову ще одна ймовірна версія походження назви міста.
Якщо порівняти назви сучасних українських міст із назвами угорських то виявиться, що з українських на "Ш" і "Ж" закінчуються лише Калуш і Збараж. При чому назва Збараж співзвучна з Сурож (древня назва м. Судак).
А от серед Угорських міст знаходимо Будайорш, Дунауйварош, Дьйондьйош, Кишкьорьош, Пакш, Сарваш, Сентеш, Шерегейеш.
Кількість вражає, чи не так? При чому жодного з закінченням на "Ж".
Звісно було б добре ,якби знайшлося хоч одне на "луш" чи "уш". Таких нема. Але є цікаві міста, що починаються на літеру "К" -
Калоча  і  Капошвар. Вухо так і чує у них Калуш.

Звісно це лише гіпотеза, але можливо при переселенні мадярських племен, що йшло через наші землі в період з 670-го по 895-й роки, ті племена облюбували собі місцину над рікою Сівка і назвали її Калуш. За століття чи два назва цілком могла прижитися, а вже через шість століть ніхто мабуть і не пам'ятав, звідки взялася назва міста. Ми он через тих самих 6 століть від першої письмової згадки багато знаємо про давню історію міста? Лише те, що описували королівські люстратори. А це ой як мало.
Назва: Так чому ж все ж таки КАЛУШ?
Відправлено: Ben від 12 Листопада 2014, 22:11:18
Колись я чув ще одну версію походження назви міста від прізвища першого старости або того хто заснував місто. Вперше про старосту Калуша згадується в 1438 році. Ним був шляхтич на ім'я Мартин а після нього Калуш перейшов у володіння Ходечів. В жодному з прізвищ письмово зафіксованих калуських староств або управителів нема даже натяку на слово з коринем кал тому можна припустити, що Калуш міг існувати ще за довго до вище названої першої письмової згадки і староствував тоді в ньому якийсь шляхтич із співзвучним до назви міста прізвищем.
Доречі що до археологічної експедиції
звичайно добитися в Калуші законних археологічних розкопок майже не реально тай фінансувати це ніхто не захоче але покопати самовільно десь на околиці подальше від небажаних очей можна. Сам я істор фак не закінчував але історією (зокрема історією Калуша) та археологією цікавлюся з дитинства, зараз працюю у Львові на археологічних розкопках тому з радістю міг би допомогти.
Назва: Так чому ж все ж таки КАЛУШ?
Відправлено: yurko від 12 Листопада 2014, 22:16:49
міг існувати ще за довго до вище названої першої письмової згадки і староствував тоді в ньому якийсь шляхтич із співзвучним до назви міста прізвищем.
Теоретично міг. Але на практиці це лише версія, що не має ніякого підтвердження.
Хоча, як на мене ця версія навіть більше ймовірна ніж теперішня "офіційна" про "калюжі".
Назва: Так чому ж все ж таки КАЛУШ?
Відправлено: Ben від 12 Листопада 2014, 22:28:35
Просто назви більшості міст походять від очевидностей і не треба заглиблюватися в лінгвістику і шукати спільнокориневі слова в усіх мовах світу. Як на мене версії походження назви від слова чорний або табір це наслідки такого заглиблення. І те що в польській мові не зустрічається слова яке хоча б нагадувало назву нашого міста ще раз доказує те що Калуш не був заснований під час панування Польщі тобто ще до XIV століття.
Назва: Так чому ж все ж таки КАЛУШ?
Відправлено: Отаман від 13 Листопада 2014, 18:43:09
маю питання: коломия відома писанками,в ужгороді цвіте сакура,на черкащині є гідропарк софіївка.
 що є в нас в місті? оріана-лукор і соляні озера? до чого це я...
сакуру можна посадити,якщо буде рости,кашпо то таке..
дивлюсь в однокласниках 3д малюнки на асфальті.а наше місто депресивне,мало не випадають люди з вікон.може щось придумаємо і підкинемо ідею мерії?

кмт похвалить і покаже,ще мерія дасть відзнаку,скоро зима.можна скульптури робити з льоду.приїдуть з сіл подивитись сфоткатись на ави-то вже круто буде.
Назва: Так чому ж все ж таки КАЛУШ?
Відправлено: Ben від 14 Листопада 2014, 17:15:20
Оскільки ця тема про назву нашого міста то думаю доцільно було б її продовжити.
А продовжу я її розглянувши назву найстарішого польського міста Каліша.
Історики ще й досі сперечаються скільки цьому місту років хоча люди кажуть що 1800. Воно згадується ще в ІІ столітті н.е.(точніше не воно а місто на ймення Калісія) в Географії Клавдія Птолемея, а вже пізніше в польському літописі 1112 - 1116 р. згадується латинізована назва міста Каліс (отже це слово походить з латині) яке й стало похідним до теперішнього Каліш.
І як ви вже напевне здогадались в середньовіччі польський Каліш був дуже великим та впливовим містом з якого повиходило в подальшому багато різних шляхтичів, тому зараз доволі часто зустрічається фамілія Каліш і як не дивно але зустрічається вона переважно на теренах теперішньої України та Росії.
Звичайно це всього гіпотеза але припустити можна що такі міста як Калуш, Кальніус, Калуга завдячують своїй назві саме польському Калішу.