Вільний форум міста Калушa

Калуш => Наше місто => Тема розпочата: NetomaN від 28 Жовтня 2008, 20:53:11

Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: NetomaN від 28 Жовтня 2008, 20:53:11
Суть полягає в тому що є фотографії історичних мість у м.Калуші і потрібно спочатку згадати що за місця, де знаходяться, і саме головне потрібна історія в декількох реченнях по кожному об'єкту. Актуально максимум до 8.20 завтра. Чекаю допомоги Калушани)

(http://s46.radikal.ru/i111/0810/6f/fd9a64a01364.jpg)
Відповідь від: 28 Жовтня 2008, 20:49:36
1. Народний дім
2. Костьол
3. Калійний завод (житловий будинок)
4. Колишня адмін споруда Калійного комбінату
5. Міська рада
6. Будинок одного з братів Фільчинських
7. Музична школа №1
8.
9. Концертний зал (погорілий)
10. Ратуша
11. Колишній соцзабез (біля Фуршету)

Якщо щось неправильно виправте, актуальна історія цих місць
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: yurko від 28 Жовтня 2008, 20:56:25
Восьме - то підїзд будинку у якому розташований магазин Букініст.
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: NetomaN від 28 Жовтня 2008, 21:03:33
yurko - спасибі, ще залишилось знайти історію цих місць, буду вдячний якщо хтось допоможе  :frend
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: yurko від 28 Жовтня 2008, 21:58:37
Не зовсім зрозумів якого роду коментарі потрібно написати, але щось напишу.
1. Цей напис дійсно знаходиться під конусом флюгера Народного дому м. Калуш. В той час було прийнято залишати подібні написи на відомих у місті і визначальних будівлях, мабуть для нас нащадків старалися. Подібний напис є і на церкві св. Архистратига Михайла. Сама фраза, "Тарасови Шевченкови" говорить, що присвятили будівничі і фундатори цю будівлю саме  пам'яті поета,
який для галичан завжди був символом щирого українця.
2. Костел (польською kościół - косьцьол) св. Валентина (до речі дуже прикольно, що саме покровитель закоханих є патроном Калуща) є однією з найстаріших будівель нашого міста. Про його історію, як і загалом про історію міста читайте на нашому сайті http://www.kalush.info/modules.php?name=Pages&go=page&pid=11
3. Це дійсно житловий будинок від Калійного заводу. Треба сказати, що працівників на Калійному було досить багато, але керівні посади обіймали лише поляки. У будинках "близнятях" верхівка одного з яких показана на фото жили керівники вищої ланки Калійного. Тоді їх просто, але з повагою називали - інженери. Зараз словом інженер нікого і не здивуєш і не дуже похвалиш, а тоді, на початку минулого століття людей з технічною освітою дуже поважали, а тому і збудували такі гарні просторі будинки з висотою стелі понад 3,5 м. Шкода, що зараз їх зовнішній вигляд не милує око. Але вони навіть не є пам'ятками архітектури місцевого значення. А з памятками ви і самі бачили на форумі як у нас поводяться. Знімають дах і спокійно чекають поки останні просто розваляться, щоб потім з "чистою совістю" знести.  :ganba :ganba :ganba
Навіть депутати не в силі якось вплинути. Але і ми винні, бо надто кволо протестуємо.
4. А це ратуша Калійного. Колись було прийнято, що над будинком управи міста (магістрату), а по сучасному - міської ради, повинен був бути годинник і називалося все це - ратуша, ратуш. Всі знають Франківську ратушу. У нас скромніше.
Там було управління Калійного. А зараз будівля належить ТзОВ "Техмаш" яке має на калійному своє ливарне виробництво (цех). Раніше, коли справи у заводу йшли краще, ратушу відреставрували і запустли годинник. Приємно було чути як він відбивад години. Зараз - як і все решта у місті - ніяк. :(
5. До свого встиду не можу нічого путнього розповісти про будівлю теперішньої міськради. Будинок теж старий, навпроти його і чуть нижче (позаду музичної школи, де колись був пам'ятник Івасику Телесику) був будинок Староства (від слова староста), то було щось на зразок суду. Про нього теж можна прочитати у книгах по історії міста, а залишки фундаменту можна бачити і зараз.
А ще в минулому, десь у районі між будинком мерії і тим де зараз СБУ (лівіше від мерії) був королівський мисливський замок.
У нашій уяві при слові замок вимальовується щось велике, з баштами і бійницями, але відвідавши Німеччину, я зрозумів, що словом замок називають не лише середньовічні фортифікаційні споруди, але і просто муровані споруди, на кілька поверхів, гарно зроблені, які на відміну від хатинок простих людей виглядали як палаци.
Відповідь від: 28 Жовтня 2008, 21:25:33
6. Не просто один з будинків. А приміщення ливарні дзвонів тобто по теперішньому - безпосередньо виробничі потужності ливарного заводу. Історія пов'язана за ним теж досить сумна, як і більшість.
На фронтальній стіні, якраз під місцем зображеним на фото було живописне панно на якому зображувалася якась сцена повязана ії підійманням дзвона чи його значущості. Тут в силу недостатнього віку я не допоможу. Я особисто бачив то панно перед тим як його заліпили безликою кахельною плиткою із зображенням троїстих музик, але оскільки мені тоді було мало-мало рочків, то сенсу малюнку я не розумів. Запам'яталася лише експресія .
На щастя маємо малюнок п. Гаталевича. Можливо він, як чоловік від мене старший, пам'ятає більше. Ось він
(http://s40.radikal.ru/i089/0810/39/ea45a361ff82t.jpg) (http://radikal.ru/F/s40.radikal.ru/i089/0810/39/ea45a361ff82.jpg.html)
Правда тут nt; мало що зрозуміло. Але повірте - не звернути увагу на зображення було просто неможливо.
Оскільки малюнок на думку партійних функціонерів того часу мав яскраво-релігійне змістове забарвлення, його вирішили просто заліпити іншим зображенням. Чи нове зображення претендує на звання витвору мистецтва судити можна думаю по тому, що мало хто з калушан зараз зможе відповісти на питання: "А що саме зараз там намальовано?".
7. Так саме музшкола. А колись там був Технікум, а за Польщу суд. Стару фотку можна бачити на гол. сторінці сайту.
8. Кажись я вам набрехав. То може бути  підїзд "Дому Фельчинських", що навпроти муз. школи. Помилитися не важко, бо У домі де зараз букініст тед подібний напис, але рік здається інший. Ще дата закінчення будівництва вказана у під'їзді будинку, що біля магазину "Рожевий фламінго", по вул. Грушевського ну і ще декількох. Звідки я знаю? Бо у моєму підїзді теж написано 1937. У 1939 почалася війна, тому будинок і досі залишився непоштукатуреним, про що я особисто не шкодую, бо як виявилося це практичніше і надає йому неповторного вигляду. Ми його лагідно називаємо "Замок Броуді".
9. Ну так. Погорілий театр, гг, подякуймо нашим "культурним" студентам. Хоча оф. версія погана електропроводка, але я не надто у це вірю, бо напередодні якраз були новорічні вечорниці, решту не важко уявити.
Так от за Польщі то був "Сокіл" народний дім польської громади. Німецька громада через невелику чисельність і спільну віру, а також ополячення ходила туди ж. Там був перший у місті кінотеатр. Решта - читай історію Калуша.
10. Дійсно. Міська ратуша. З усіма витікаючими...
11. О, собез, перед тим позавідомча охорона (підрозділ міліції). А під час DDD там була торговельна школа. Цікавий заклад, описано у газеті "Вікна", номер не підкажу, шукати треба, але на їх сайті може бути.
 А знаєте, чому такий ракурс зйомки?
Бо там більше нічого знімати крім того кута!!! Будинок валиться, як я вже писав раніше. Скоро не буде про що писати.


Радий був допомогти.
Розраховую на часткове використання на джерело www.kalush.info    ;)
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: NetomaN від 28 Жовтня 2008, 22:14:03
yurko дуже тобі вдячний, ти мені сильно допоміг  :frend
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: Емі! від 29 Жовтня 2008, 11:59:51
NetomaN, з твого боку є не чесним отаке-то, ти пішов найлегшим шляхом, взяв, заліз на форум і відповіли люди замість тебе.... А якже чесна гра?? Ти просто напросто хочеш здобути перемогу найлегшим шляхом, так не мож.....
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: syddia від 29 Жовтня 2008, 13:26:29
А шо у Вас там якісь патріотичні конкурси-завдання до святкування 90-річчя Листопадового зриву?
Хто орагінізовує - СУМ чи Пласт?

NetomaN, з твого боку є не чесним отаке-то, ти пішов найлегшим шляхом, взяв, заліз на форум і відповіли люди замість тебе.... А якже чесна гра?? Ти просто напросто хочеш здобути перемогу найлегшим шляхом, так не мож.....
Для спревадливості можеш дати організаторам змагань (конкурсу) ссилку на дану тему. ;)

Оскільки ця тематика така патріотична, то в цих заходах має бути задіяний і наш форумець ЛЕСИК. :)
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: NetomaN від 29 Жовтня 2008, 14:47:45
Емі! чому ж цей варіант найлегший вам ніхто не забороняй йти до вчителів з історії і також питати  :=)
кожен крутиться як може) тим більше що завдання на руках є....то чому б і ні?
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: yurko від 29 Жовтня 2008, 19:29:05
Я думаю, що сенсом всіх тих ігр повинне бути прививання молоді любов до рідного краю і зокрема міста.
Я з свого боку стараюся робити те ж саме, для того і був створений форум і сайт.
Одне точно чесно, заходьте на сайт і скачуйте книжки по історії міста.
А я ще якось зберуся із силами і почну історичну кімнатку, де буду перерозповідати лінивим форумцям цікаві історії.
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: NetomaN від 29 Жовтня 2008, 19:54:03
згідний з Юрком, хіба сенс в грі? в свої 17 років я знаю дійсно дуже мало про своє місто, а завдяки цьому що він написав я почерпнув цікавої і точної інформації, так що не будьте  :moskali  :=)
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: Емі! від 30 Жовтня 2008, 15:56:13
Організатором даного дійства є калуська якаст рада і Пласт, Лесик є виховником даної пластової частину у м Калуші, тому він є задіяний в цьому, і здається що він складав ці завдання... NetomaN "так що не будьте     :moskali" ти це про кого? syddia Це дійство передбачає собою дві частини(етапи), перший етап уже відбувся...він тривав 3 дні, і за ці дні команди шкіл, а їх було 12, отримали це завдання яке виставив NetomaN , кожна команда мала найти ті точки, сфоткатись біля них, чи просто їх, але щоб була дата... ну і написати про них якусь інформацію, короткі відомості... другий етап відбудеться в суботу 01.11.2008 року в 14.00, біля памятника Т.Шевченку .... Отаке то
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: yurko від 01 Листопада 2008, 16:10:24
Мав нагоду бачити, як ціла купа дітей, вдягнутих у білі балахони (футболки) бігають старою частиною міста. Я спершу здалека було прийняв їх за ку-клукс-клан, або якесь біле братство. Але підійшовши ближче і побачивши як у дітей горіли очі від задоволення, я зрозумів, що то мабуть і є той другий етап. Дуже кортіло підійти і чимось допомогти, але думаю зараз ще скажуть "Вуйку, ану йдіть звідси! Не мішайте нам..."  :-D
Одним словом організатори - молодці. Це ж треба таке придумати, а потім ще заразити ідеєю молодь. Супер! Респеркт Лесикові.


А то що на фото №8 то таки дійсно третій підїзди дому Фельчинських, той що примикає до "Веселки".
Я ходив перевіряти  :-[
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: NetomaN від 01 Листопада 2008, 16:27:17
г.......ти також запалився Юрко) доречі хто там був напишіть що і як  :)
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: ціта від 16 Листопада 2008, 21:56:29
Хотіла додати по №5 будинок міської ради
Як я знаю,  там раніше до 1939 року на 2 поверсі був банк, а на 1- пошта. :)
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: yurko від 23 Вересня 2009, 13:18:25
Багато хто про то чув, дехто і бачив, але явище і справді залишилося просто забутим і недослідженим.
Маю на увазі випадково розкопаний ще за совітів підземний хід.
Зважаючи на те, що колись були плани зробити вул Бандери пішохідною були б тоді шанси таки розкопати той хід і дослідити.
Ось стаття на нашому сайті http://kalush.info/modules.php?name=News&file=article&sid=34 яка пробудила тему.
Що думаємо з приводу?
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: syddia від 20 Жовтня 2009, 11:35:36
Ось натрипив на цікавий реферат про історію нашого міста. Там трохи все сумбурно описано, але гадаю почитати цікаво. :)
Робота до диференційованого заліку на тему: “ІСТОРІЯ РІДНОГО КРАЮ” (http://ukrref.com.ua/?id=NzIxNA%3D%3D)
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: лесик від 13 Січня 2010, 13:13:42
Хм, навіть не знав, що той захід який я організовував, залучив до себе стільки народу))0
Тре буде троха фоток вивісити з нього.
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: лесик від 25 Січня 2010, 22:00:50
Ось обіцяні знимки

(http://s004.radikal.ru/i208/1001/5f/19b65795e607.jpg) (http://www.radikal.ru)
1. Всі учасники Теренового Змагу  присвяченого до 90 річниці  Листопадового чину

(http://s45.radikal.ru/i108/1001/02/d9fd1e7cb445.jpg) (http://www.radikal.ru)
2. Учасники в роботі))) :)

(http://s55.radikal.ru/i150/1001/0d/0ff983ea22ec.jpg) (http://www.radikal.ru)
3. Жваве обговорення
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: yurko від 25 Січня 2010, 22:35:06
Прикольно. І ідея дуже прикольна була. Молодець!
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: ЯЯ від 26 Січня 2010, 20:49:26
Дещо знайшла у неті, короткий фільм про історію Калуша виробництва Коломийського ТБ

http://video.mail.ru/mail/roza5662/67/744.html
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: yurko від 26 Січня 2010, 20:56:55
Цей фільм показували на презентації книжки Когута про Калуш.

Хоч хтось нам фільм зняв про місто  :drink
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: KATRIN від 26 Січня 2010, 21:32:11
Хоч хтось нам фільм зняв про місто
КМТ теж має фільм про Калуш,власного виробництва,правда з року десь 2004-ого...Несвіжак... :(
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: yurko від 26 Січня 2010, 21:51:54
Чого не в Ютабі?

Якшо не маєте часу - дайте мені я викладу.
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: KATRIN від 26 Січня 2010, 22:11:10
 Навіть не знаю, чого  :unknow Ти десь забіжи на каву,поговорим на цю тему  :)
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: yurko від 26 Січня 2010, 22:14:39
Буду пробувати  ;)
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: Svit від 27 Січня 2010, 10:27:41
Мен1 сам1й соромно,що так мало знаю про Калуш,отож дякую вс1м за 1нформац1ю.
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: bornslippy від 27 Січня 2010, 14:18:28
Дещо знайшла у неті, короткий фільм про історію Калуша виробництва Коломийського ТБ

http://video.mail.ru/mail/roza5662/67/744.html
музика моріконе  дуже підходить під історичні фільми
Відповідь від: 27 Січня 2010, 14:04:57
капец відео. я в шоці дуже кльово би було якби наші олігархи і чиновники ставились так до нашого древнього міста.
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: лесик від 27 Січня 2010, 16:27:08
Цікаве ВІДЕО, ото нарід може)))
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: Люся від 27 Січня 2010, 17:20:19
Мені також сподобалось. Там було таке, що я і не знала раніше. Там на тій сторінці є ще багато цікавого
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: Azazello від 27 Січня 2010, 20:30:53
КМТ має і свіжіший фільм від 27 травня  2009 року
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: лесик від 27 Січня 2010, 20:33:16
КМТ має і свіжіший фільм від 27 травня  2009 року


А де він, викладайте на Ютуб, подивимся))
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: gaar від 15 Травня 2010, 22:08:58
Ну і де ті 2 фільми ,самі кожен вечір дивитесь а Калушанам  :!!
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: Tandylight від 16 Травня 2010, 15:35:47
КМТ має і свіжіший фільм від 27 травня  2009 року
КМТ теж має фільм про Калуш,власного виробництва,правда з року десь 2004-ого...Несвіжак... Сумний
Може в тему "Матеріали КМТ"?
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: Arlam від 18 Травня 2010, 13:01:09
Народ....а той будинок на малюнку братів Фельчинських..то часом не теперішнє кафе "Вечірній Дзвін"...?
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: yurko від 18 Травня 2010, 13:51:02
Так, звісно ж воно.
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: Tandylight від 18 Травня 2010, 19:06:57
то часом не теперішнє кафе "Вечірній Дзвін"...?
Певне тому так і називається? Молодці господарі кафе, поважають історію будинку :)
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: Tandylight від 07 Вересня 2010, 08:19:50
А це що? Я тут не була :unknow

(http://www.incity.ac/img/city/complete/kalush4.jpg)

Відповідь від: 07 Вересня 2010, 08:18:46
ЦЕ те саме?

(http://www.incity.ac/img/city/kalush1.jpg)
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: yurko від 07 Вересня 2010, 08:24:41
Була Іра. То то саме, а коли ми стояли на сходах коло костелу я показував тобі "погорілий театр" ото воно й було.
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: Tandylight від 07 Вересня 2010, 08:57:10
аааааааа  ясно :bouquet:
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: Сонечко+ від 09 Травня 2014, 02:37:01
Про його історію, як і загалом про історію міста читайте на нашому сайті http://www.kalush.info/modules.php?name=Pages&go=page&pid=11
Пише - "Не існуюча сторінка. Вибачте, за вашим запитом нічого не знайдено". :(
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: yurko від 09 Травня 2014, 10:05:14
Багато з того часу помінялося.
Але інфу можна знайти на інших ресурсах

http://katolickalush.ucoz.ru/index/informacija_pro_sajt/0-4

Калуш. Костел Св. Валентина from yurko1976 on Vimeo.

Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: Helgi від 23 Травня 2014, 22:57:15
Йшов вчора повз костел і вирів зробити декілька знімків
захід сонця на фоні храму
(http://img-fotki.yandex.ru/get/9059/257933811.0/0_e3c50_7df4a787_L.jpg" width="500" height="375" border="0" title="2014-05-22 20.38.26.jpg" alt="2014-05-22 20.38.26.jpg"/></a>)
вхід
(http://img-fotki.yandex.ru/get/9059/257933811.1/0_e3c57_c0ba27c8_L.jpg" width="500" height="375" border="0" title="2014-05-22 20.40.52.jpg" alt="2014-05-22 20.40.52.jpg"/></a>)
(http://img-fotki.yandex.ru/get/9798/257933811.1/0_e3c58_a63da948_-3-L.jpg" width="500" height="375" border="0" title="2014-05-22 20.41.03.jpg" alt="2014-05-22 20.41.03.jpg"/></a>)
костел на реставрації, всередині нікого не було, тому я підійшов до брами і зазнимкував інтер'єр - це все що попало в об'єктив
(http://img-fotki.yandex.ru/get/5206/257933811.1/0_e3c59_8c6eadc7_L.jpg" width="500" height="375" border="0" title="2014-05-22 20.41.43.jpg" alt="2014-05-22 20.41.43.jpg"/></a>)
(http://img-fotki.yandex.ru/get/9493/257933811.1/0_e3c5b_39d256e7_L.jpg" width="500" height="375" border="0" title="2014-05-22 20.43.06.jpg" alt="2014-05-22 20.43.06.jpg"/></a>)
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: Helgi від 24 Травня 2014, 14:11:28
хто знає що це за підмурки чи що воно таке(позаду музичної школи)?
(http://img-fotki.yandex.ru/get/9822/257933811.5/0_e3d65_ea3c9bfe_XL.jpg" width="800" height="600" border="0" title="2013-01-31 17.01.12.jpg" alt="2013-01-31 17.01.12.jpg"/></a>)

(http://img-fotki.yandex.ru/get/5206/257933811.5/0_e3d63_1e1b8584_XL.jpg" width="800" height="600" border="0" title="2013-01-31 17.00.49.jpg" alt="2013-01-31 17.00.49.jpg"/></a>)
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: yurko від 24 Травня 2014, 15:25:21
Читай тему Калуські замки
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: Helgi від 24 Травня 2014, 17:08:14
Де у місті розташовувався заклад - типу інтернату куди вдови віддавали дітей на навчання, можливо і на проживання , що був збудований ще на початку 18 ст. і знесений на посатку 20 століття?
Моя баба розповідала що він стояв десь на початку Сівецької - а де саме я не знаю
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: yurko від 24 Травня 2014, 17:25:15
ще на початку 18 ст

Це 1710-1730 роки. Точно 18-го???
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: Helgi від 24 Травня 2014, 17:35:43
так написано в книжці про історії калуша - здається Грабовецького
Відповідь від: 24 Травня 2014, 17:34:23
так точно початок 18 - він вже на рубежі 19-20 століть - був занедбаний і аварійний - і його знесли
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: yurko від 24 Травня 2014, 17:40:05
Я десь читав про той сирітський будинок.
Були ще якісь серйозні руїни там де зараз манеж біля першої школи і деякі дослідники писали, що то можливо той сирітський будинок. Але якщо є свідчення про Сівецьку то значить там було щось інше ;)
Ті розвалини були ще перед першою війною. залишки (вже лиш фундаментів) були після другої. їх вичислити ще тоді на початку 50 -х вроді. А може я помиляюся і їх ще між 1939м і 1941м вичистили.
Розповідала наша директор школи Майборода, що вони там робили порядки. Але коли вона приїхала у Калуш, до війни чи після, я не пам'ятаю.
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: Helgi від 24 Травня 2014, 17:46:06
Жаль що жодних фото цієї будівлі не збереглося, не відомо про її поверховість, розміри.
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: yurko від 24 Травня 2014, 17:48:12
Жаль що жодних фото цієї будівлі не збереглося
а як вони могли взагалі бути???
Відповідь від: 24 Травня 2014, 17:46:44
Їх не могло бути навіть теоретично.
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: Helgi від 24 Травня 2014, 17:49:53
на початку 20 століття фотографія вже була
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: yurko від 24 Травня 2014, 17:52:11
Але ж Ти сам пишеш, що тоді то вже були розвалини. А чогось тоді любили фоткати лише щось гарне  ;)
Відповідь від: 24 Травня 2014, 17:51:36
Ще знаєш що згадав?
Зараз знайду фото - викладу. Про Сівецьку.
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: Helgi від 24 Травня 2014, 17:56:15
Так, але зносили не руїни а ще напевно будівлю - просто вже таку що піддалась руйнації. а так як фотоапрат в той час був розкішшю то фотографували й справді тільки найбільш достойне
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: yurko від 24 Травня 2014, 17:59:08
(http://f.io.ua/img_aa/full/2348/11/23481124_f.jpg)
Тут багато цікавого. Є і точне місце де була стара церква і на Сівецькій якась дивна будівля прямо посеред вулиці
(http://f.io.ua/img_aa/full/2348/11/23481133_f.jpg)
Якщо то будівля...
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: Helgi від 24 Травня 2014, 18:01:38
що це за  церква з такою формою? деревяна якась?
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: yurko від 24 Травня 2014, 18:03:40
Форма показана приблизно
http://mihaelkalush.at.ua/index/istorijaji_cerkvi/0-23
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: Helgi від 25 Травня 2014, 13:41:46
(http://f.io.ua/img_aa/full/2348/11/23481124_f.jpg)
Тут багато цікавого. Є і точне місце де була стара церква і на Сівецькій якась дивна будівля прямо посеред вулиці
(http://f.io.ua/img_aa/full/2348/11/23481133_f.jpg)
Якщо то будівля...
тобто стара церква була там де тепер спецшкола?
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: yurko від 25 Травня 2014, 18:07:29
Ні. За Веселкою. Вулиці збереглися. Придивися уважніше.
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: Helgi від 25 Травня 2014, 19:13:23
Ні. За Веселкою. Вулиці збереглися. Придивися уважніше.
тобто між веселкою і спецшколою - там стоїть трьохповерховий будинок
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: yurko від 25 Травня 2014, 19:35:20
Ну я ж кажу. Вулиці збереглися, а будинків зараз майже жодного нема з тих, що є на плані.

Вмикай уяву!

Того триповерхового будинку тоді не було, а уявно у його дворі була церква.
Відповідь від: 25 Травня 2014, 19:34:30
(http://kalush.info/uploads/karta/b6.jpg)

порівняй
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: yurko від 13 Червня 2014, 21:46:04
Випадково натрапив.
Перелік вулиць із старими назвами (часів СРСР) і вказаними районами міста  ;)
http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D1%83%D0%BB%D0%B8%D1%86%D1%96_%D0%9A%D0%B0%D0%BB%D1%83%D1%88%D0%B0
Відповідь від: 13 Червня 2014, 21:29:44
Звісно можна дещо уточнити. Наприклад розділити Височанку і Баню.
Вітовського то не Баня, то Новий Калуш, але зараз вже ніхто так не називає. Навіть не знаю як назвати той район.
Пушкіна то ж теж не Посьолок.
Коротше треба правити.
Відповідь від: 13 Червня 2014, 21:33:23
Рубчака загубили.  :duvno немала вулиця  :=)
Відповідь від: 13 Червня 2014, 21:40:36
Біласа і Данилишина то Загробище, а не Серипки. І Серипки, а не Серіпки  :-D
Відповідь від: 13 Червня 2014, 21:42:41
Антонича і Глібова то типу як Копанецький напрямок.
Там і Мостиська. То називалося районом Шахта 2
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: Helgi від 13 Червня 2014, 21:59:31
Я створював цю статтю десь півроку тому, треба попереробляти помилки
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: yurko від 14 Червня 2014, 07:47:15
Загалом молодець!  :drink

Я наприклад половину вулиць Височанки, Хотіня, Підгірок і Загіря не знаю. А так зайшов і вже бачиш де є така вулиця.
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: BMT від 16 Червня 2014, 12:08:46
Десь схожий список вулиць я вже бачив чи то в ранніх "Дзвонах Підгір"я" чи в пізній "Зорі Прикарпаття" з кінця 80х-початку 90х років. Там був список вулиць (наскільки пам"ятаю) ще з часів Польщі, і ніби тільки Копальняна і Шевченка з 1939 року назви не міняли.
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: Helgi від 04 Липня 2015, 15:38:38
Сюди правильніше написати

Я кілька днів тому зробив для себе 2 цікаві відкриття. Перше - відкрив для себе нову вулицю - Тінисту (я знав, що вона є на Загробищі - але не знав точно де)
Друге відкриття - це могила по вул. Біласа і Данилишина - подружжя Сметанських(поховані в 1965 р. а могила відновлена в 2011 р.) Друге моє відкриття для мене особисто цікаве - чи то вони там загинули чи то там було кладовище... не знаю.
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: DVania від 18 Квітня 2016, 15:29:10
Може тут,а як  ні то перемістіть в якусь більше підходящу тему.

Kałusz: spacer po polskiej starówce

Kałusz uważane jest za jedno z przemysłowych centrów regionu. Okazuje się jednak, że może być interesujące również dla turystów. Na razie aktywność turystyczna w mieście jest na zerowym poziomie. Dlatego też krajoznawcy i historycy opracowali mapę turystyczną i opisali najważniejsze ciekawostki turystyczne.

– Wspólnie z Jurijem Onyśkiem i dyrektorem centrum muzealno-wystawienniczego Kałusza Ulianą Panio opracowaliśmy kilka tras turystycznych, które prezentowałyby historię tej ziemi, – mówi pracownik kałuskiego muzeum Bogdan Janiewicz. – Mamy trasy „Stare miasto”, „Kałuskie świątynie i nekropolie”, „Przemysł w Kałuszu” i „Osiedla pierwotne i pieczary”. Są przygotowane dla turystów przyjeżdżających do miasta.
http://www.kuriergalicyjski.com/index.php/reportage/2285-kausz-spacer-po-polskiej-starwce
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: yurko від 18 Квітня 2016, 18:50:54
Дякую  ;)
То вже правда старенька стаття. Зараз тим крім Яневича і Паньо, активно займаються Фіцак і Павлів  ;)
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: Helgi від 23 Квітня 2016, 23:38:27
1. Яка аварія була в 1998 на Оріані?
2. Хіба вулиця названа на честь Марущака?
(https://img-fotki.yandex.ru/get/45704/257933811.29/0_14f9c0_acda6a36_X4L.jpg" width="1600" height="900" border="0" title="DSC_0299.JPG" alt="DSC_0299.JPG")
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: quicksilver від 24 Квітня 2016, 00:22:36
12 липня 1998 року на хлоромагнієвому заводі «Оріана» стався вибух під час проведення ремонтних робіт. Від отруєння хлором було травмовано п’ять осіб, з них троє пожежників потрапили до лікарні, один отримав смертельну травму.
подія не розголошувалась і нагадування можна знайти хіба у зведеннях спец. авар. служб
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: yurko від 24 Квітня 2016, 08:23:47
1. Так.
http://ikalush.pp.ua/m/marushaka/205-vulicya-v-maruschaka.html

Але табличка з помилкою. Правильно "пожежник" а не "пожежний"
http://mova.kreschatic.kiev.ua/9.htm
(невдала калька з "пожарник")
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: yurko від 29 Квітня 2016, 09:58:46
То може і не надто історичне місце, але я б його відніс до місць ,які можна вносити до теми "Невідомий Калуш".
Мабуть навіть на Загір'ї не всі знають, де той садок  :=)

http://kalush.info/page/u-kalushi-piklujutsja-pro-najmenshij-ditsadok-takozh

На щастя є одне "вміняєме" фото  ;)

(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/2c/%D0%97%D0%B0%D0%B3%D1%96%D1%80%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%B8%D0%B9_%D0%B4%D0%B8%D1%82%D1%81%D0%B0%D0%B4%D0%BE%D0%BA.jpg)
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: ББА від 11 Травня 2016, 22:21:40
Воскрешение Могильницы: как настойчивость и соцсети спасли убитое село

Приховано: Показати
http://ibigdan.livejournal.com/18759257.html
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: yurko від 12 Травня 2016, 07:25:10
Не в тему, але цікаво.
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: ББА від 12 Травня 2016, 15:44:48
Ще й як цікаво . Досить добре передано "наше відношення" до всього
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: Helgi від 09 Липня 2016, 17:48:02
1) Чи відомі точні дати (рік) будівництва споруд Міської ратуші, Музичної школи № 1 (сучасної) і комплексу будівель Калійного комбінату (вул. Чорновола-Фабрична)? А то в Коломійця є навіть рік появи першого велосипеда в Калуші (1895), а дат заснування таких значущих будівель немає (лише кінець XIX століття).

2) Також цікаво чи існують мапи мережі шахт під містом і чи є вони у вільному доступі?

3) І останнє: коли побудовано дві гілки залізниці від Калійного ( 1- до Вокзалу, 2- до Кропивника)? Може були ще лінії, не знаю.
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: yurko від 09 Липня 2016, 21:28:31
Навряд чи таке хтось скаже. Споруди калійного ті що висоті в ряд то в період 20-х 30-х років. Ратуша і теперішня пекарня - старіші, їм більше 100 років.  То видно з фото на яких є дати.
Колії проклали теж десь на початку 30-х. Такий висновок роблю з будівлі депо, яка згоріла. Технологія будівництва стін була фахверкова. Мабуть будували запрошені будівничі. Як і тец,  що була за пекарнею. Дід розказував, що то чехи будували в кінці 30-х.
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: Helgi від 09 Липня 2016, 23:49:43
Навряд чи таке хтось скаже. Споруди калійного ті що висоті в ряд то в період 20-х 30-х років. Ратуша і теперішня пекарня - старіші, їм більше 100 років.  То видно з фото на яких є дати.
Колії проклали теж десь на початку 30-х. Такий висновок роблю з будівлі депо, яка згоріла. Технологія будівництва стін була фахверкова. Мабуть будували запрошені будівничі. Як і тец,  що була за пекарнею. Дід розказував, що то чехи будували в кінці 30-х.
Дякую
А щодо мережі шахт?
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: TRITONOS від 10 Липня 2016, 12:26:51
Карти калуських шахтних горизонтів були в адміністраціях шахт а зараз невідомо. В Мінералі є маркшейдерська карта шахтних виробіток але то тупо текст ще і на польській. Була карта австрійських каналізацій але іі тре ще знайти
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: Helgi від 10 Липня 2016, 15:25:10
Сьогодні зранку пішов по справах в центр, і потім вирішив прогулятись по старому Калушу. Я вчора питався за дату заснування ратуші і вирішив шукати відповідь в самій ратуші. Думав, що мені допоможуть написи на цеглі... От, що знайшов:

(https://img-fotki.yandex.ru/get/93451/257933811.2b/0_15de7e_c7d8dbf0_XXXL.jpg" width="1280" height="720" border="0" title="DSC_0045.JPG" alt="DSC_0045.JPG")
(https://img-fotki.yandex.ru/get/31286/257933811.2b/0_15de8b_f0f3a073_XXXL.jpg" width="1280" height="720" border="0" title="DSC_0058.JPG" alt="DSC_0058.JPG")
(https://img-fotki.yandex.ru/get/94372/257933811.2c/0_15dea5_65e98b34_XXXL.jpg" width="1280" height="720" border="0" title="DSC_0084.JPG" alt="DSC_0084.JPG")
(https://img-fotki.yandex.ru/get/31286/257933811.2b/0_15de9e_3ba881fe_XXXL.jpg" width="1280" height="720" border="0" title="DSC_0077.JPG" alt="DSC_0077.JPG")
(https://img-fotki.yandex.ru/get/50526/257933811.2b/0_15de9a_bc284d8b_XXXL.jpg" width="1280" height="720" border="0" title="DSC_0073.JPG" alt="DSC_0073.JPG")

Потрібна ваша допомога у розшифровуванні написів. Спочатку думав, що це римські цифри (M???), але коли почав розбирати - зрозумів, що це не так. Мабуть це просто маркування цегли. Але всерівно цікаво, що ж там написано.
Можливо по маркуванні цегли теж можна визначити дату побудови. Наприклад, певну серію цегли могли випускати лише у певний період.

На двох цеглинах чітко видно у зменшеному варіанті фотографії - напис - M.KAS
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: yurko від 10 Липня 2016, 20:16:32
На цеглі писали прізвища власника цегольні. По цеглі визначити дату практично неможливо.
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: Helgi від 11 Липня 2016, 12:44:01
Читав пів ночі тему про Ходи і бомбосховища. Дуже цікаво. Читалося як пригодницький роман, не міг відірватись. Все чекав поки ви влаштуєте вашу експедицію в ті ходи (переписка за 2012 рік-весна). Так і не дочекався. Але прочитав дуже багато інших цікавих речей.

Наприклад - про стіну біля повороту на вул. Височанка з центру, ходив до неї сьогодні (раніше і не догадувався про її існування). Стоїть собі та стіна (виглядає як підпірна), через кущі біля дороги її не дуже добре видно. Стоїть на чиємусь подвір'ї, тому я туди не міг зайти подивитись, а людям, що там живуть мабуть геть байдуже до її історії і її таємниць.

Ще ходив дивитись на дуби біля культосвітнього. Нарахував 9 велетенських дубів, 1 з яких росте на приватній території.  Чим не ботанічна пам'ятка рівноцінна Височанецьким дубам?

Ще ходив дивитись як позаду муз. школи проводять розкопки, ніби є якийсь рух, там хтось був, зверху накрили дерев'яною огорожею (будівельною), мабуть для того, щоб нічого зверху не попадало і ніхто туди не впав.

Коли зійшов до вул. Січинського - під СБУ, здалося, що весь той сквер, включно із підмурками (ззаді муз. школи) і будівлею Держказначейства (фундамент) - це залишки однієї будівлі. Таке враження, що теперішнє Держказначейство побудовано на підвалинах тієї будівлі.

Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: TRITONOS від 11 Липня 2016, 18:36:08
Читав пів ночі тему про Ходи і бомбосховища. Дуже цікаво. Читалося як пригодницький роман, не міг відірватись. Все чекав поки ви влаштуєте вашу експедицію в ті ходи (переписка за 2012 рік-весна). Так і не дочекався. Але прочитав дуже багато інших цікавих речей.
Та не було з ким йти. Тре короче копати район Костьолу-РБК-СБУ-1 школа Можливо і нема вже шо копати. Є цікава провалена каналізація біля костьолу зправа. Ніяк руки туди не доходять полазяти. Тре копнути Кондрат, будинок навпроти старої друкарні (по підвалам) Я старався систематизувати всі байки про проходи поки не взнав що була реальна карта австійських каналізацій під містом але то все заглохло через брак ентузіазму (мого) і доступу до обласного архіву де могли бути посилання на цю карту. Так шо то всьо тухло поки. Був малий то хтів десь лазяти а так навіть нема з ким....
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: Helgi від 11 Липня 2016, 23:38:28
Я завтра хочу ще піти на подвір'я костелу, подивлюсь що там. Ще цікаво як так сталося, що основний міський цвинтар ззаді спецшколи так безслідно зник. Хоч тетриторія незабудована на його місці, хоча місце привабливе.
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: Tad від 12 Липня 2016, 10:33:26
Ще цікаво як так сталося, що основний міський цвинтар ззаді спецшколи так безслідно зник. Хоч тетриторія незабудована на його місці, хоча місце привабливе.
Цiкаве питання . Те що цвинтар був коло церкви , то не дивно . Зникла церква , заповнився цвинтар , через пару сот рокiв перетворили його в сад . А от цiкаве питання , що було на цiй територии за Австрii чи за Польщi i що то за такий красивий будиночок троха нижче , на територii спецшколи?
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: Helgi від 12 Липня 2016, 13:06:01
Ще цікаво як так сталося, що основний міський цвинтар ззаді спецшколи так безслідно зник. Хоч тетриторія незабудована на його місці, хоча місце привабливе.
Цiкаве питання . Те що цвинтар був коло церкви , то не дивно . Зникла церква , заповнився цвинтар , через пару сот рокiв перетворили його в сад . А от цiкаве питання , що було на цiй територии за Австрii чи за Польщi i що то за такий красивий будиночок троха нижче , на територii спецшколи?


На форумі раніше писали, що це чиясь вілла. Колись стояла біля дороги (дорога йшла позаду спецшколи), зараз просто стоїть в саду.
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: yurko від 12 Липня 2016, 13:36:02
Вона там і стоїть.  ;)
То раніше все було чиєсь. А от де був точно цвинтар - то ще питання. Можливо їх було кілька.
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: Helgi від 12 Липня 2016, 13:40:39
Сьогодні облазив територію біля РБК. Пофоткав підвал. Нічого особливого не знайшов, окрім одного місця біля сусідньої будівлі у внутрішньому дворі РБК (3 останні фотографії)

(https://img-fotki.yandex.ru/get/60380/257933811.31/0_15f109_df8b587f_XXXL.jpg" width="1280" height="720" border="0" title="DSC_0024.JPG" alt="DSC_0024.JPG"/></a>)
(https://img-fotki.yandex.ru/get/109878/257933811.32/0_15f134_b6944d14_XXXL.jpg" width="1280" height="720" border="0" title="DSC_0069.JPG" alt="DSC_0069.JPG"/></a>)
(https://img-fotki.yandex.ru/get/50936/257933811.31/0_15f10a_36b13d1f_XXXL.jpg" width="1280" height="720" border="0" title="DSC_0025.JPG" alt="DSC_0025.JPG"/></a>)
(https://img-fotki.yandex.ru/get/53993/257933811.31/0_15f10d_bd56a09d_XXXL.jpg" width="1280" height="720" border="0" title="DSC_0028.JPG" alt="DSC_0028.JPG"/></a>)
(https://img-fotki.yandex.ru/get/62069/257933811.31/0_15f10f_1b306b63_XXXL.jpg" width="1280" height="720" border="0" title="DSC_0030.JPG" alt="DSC_0030.JPG"/></a>)
(https://img-fotki.yandex.ru/get/48807/257933811.31/0_15f112_bfe0af96_XXXL.jpg" width="1280" height="720" border="0" title="DSC_0033.JPG" alt="DSC_0033.JPG"/></a>)
(https://img-fotki.yandex.ru/get/30530/257933811.31/0_15f113_81a1cae4_XXXL.jpg" width="1280" height="720" border="0" title="DSC_0034.JPG" alt="DSC_0034.JPG"/></a>)
(https://img-fotki.yandex.ru/get/60380/257933811.31/0_15f116_c38f78f0_XXXL.jpg" width="1280" height="720" border="0" title="DSC_0037.JPG" alt="DSC_0037.JPG"/></a>)
(https://img-fotki.yandex.ru/get/143188/257933811.31/0_15f117_585a3736_XXXL.jpg" width="1280" height="720" border="0" title="DSC_0038.JPG" alt="DSC_0038.JPG"/></a>)

Купа сміття закриває якийсь вхід-перехід...

(https://img-fotki.yandex.ru/get/55569/257933811.31/0_15f12c_3c9af0da_XXXL.jpg" width="1280" height="720" border="0" title="DSC_0059.JPG" alt="DSC_0059.JPG"/></a>)
(https://img-fotki.yandex.ru/get/141254/257933811.31/0_15f131_942a273c_XXXL.jpg" width="1280" height="720" border="0" title="DSC_0066.JPG" alt="DSC_0066.JPG"/></a>)
(https://img-fotki.yandex.ru/get/52127/257933811.32/0_15f132_b92f1e73_XXXL.jpg" width="1280" height="720" border="0" title="DSC_0067.JPG" alt="DSC_0067.JPG"/></a>)
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: yurko від 12 Липня 2016, 13:49:08
І що там цікавого, на останньому фото?

Там знаєш що цікаве є?
Оті сходи, що ведуть до чи повз той будинок, що ззаду РБК.
То насправді не просто каміння. То надгробні плити, з цвинтаря, на якому побудований той будинок.
Коли вкопувалися у гору, екскаватором повитягували. Мабуть ще багато чого повитягували.
Але то ще совок був. Хто тоді на то зважав.
Та й зараз практично не зважають.  :(
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: Helgi від 12 Липня 2016, 13:51:38
І що там цікавого, на останньому фото?

Там знаєш що цікаве є?
Оті сходи, що ведуть до чи повз той будинок, що ззаду РБК.
То насправді не просто каміння. То надгробні плити, з цвинтаря, на якому побудований той будинок.
Коли вкопувалися у гору, екскаватором повитягували. Мабуть ще багато чого повитягували.
Але то ще совок був. Хто тоді на то зважав.
Та й зараз практично не зважають.  :(

Ці сходи?

(https://img-fotki.yandex.ru/get/96932/257933811.31/0_15f124_fea91fb6_XXXL.jpg" width="1280" height="720" border="0" title="DSC_0049.JPG" alt="DSC_0049.JPG"/></a>)

Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: Helgi від 12 Липня 2016, 13:56:14
А ще вище РБК в траві є якась бетонна опалубка невідомого призначення:

(https://img-fotki.yandex.ru/get/44369/257933811.31/0_15f123_962b908b_XXXL.jpg" width="1280" height="720" border="0" title="DSC_0048.JPG" alt="DSC_0048.JPG"/></a>)
(https://img-fotki.yandex.ru/get/49312/257933811.31/0_15f121_a0c4892f_XXXL.jpg" width="1280" height="720" border="0" title="DSC_0047.JPG" alt="DSC_0047.JPG"/></a>)
(https://img-fotki.yandex.ru/get/60380/257933811.31/0_15f120_5ed7980_XXXL.jpg" width="1280" height="720" border="0" title="DSC_0046.JPG" alt="DSC_0046.JPG"/></a>)
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: Tad від 12 Липня 2016, 16:09:22
Пофоткав підвал.
А за часiв початку незалежностi в пiдвалi був крутий кабак , вже й не помятаю як називався
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: yurko від 12 Липня 2016, 18:13:42
В народі "Яма". А як насправді, я вже і сам забув.

А сходи я не можу впізнати по фото. Вони між будинком і костелом. Попри пень великого ясеня.
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: Helgi від 13 Липня 2016, 13:08:27
Народ, а що за сиротинець стояв в першій половині 20 століття навпроти їдальні гімназії (культосвітнього)? Там зараз приватні будинки стоять (вул. Ковжуна).

Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: yurko від 13 Липня 2016, 13:17:50
А звідки інфа? Можна текст?
На початку століття там не було великих будинків.
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: Helgi від 13 Липня 2016, 14:00:06
А звідки інфа? Можна текст?
На початку століття там не було великих будинків.
Моя баба розказувала мені. Пам'ятає як там ходили жінки в одязі монашок - він стояв між їдальнею (навпроти їдальні) і цвинтарем. Як йти до центру - зразу за ним стояла одноповерхова хата (в землю дуже просіла, стоїть і зараз) і стояв двоповерховий будинок (знесли 2-3 роки тому), там жив священик (якої парафії не пам'ятає).

Вона взагалі багато чого пам'ятає з того періоду (30-40-ві рр.)
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: yurko від 13 Липня 2016, 14:17:10
Каже тато, шо там були два двоповерхові будинки. То був дитячий будинок. Їх знесли десь в 60-х бо вони валилися. Цікаво. може то той сиротинець, що король заснував?
Тоді будинкам мало б бути 200 років. коли їх зносили. не так вже і неймовірно.
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: Helgi від 13 Липня 2016, 14:29:44
Каже тато, шо там були два двоповерхові будинки. То був дитячий будинок. Їх знесли десь в 60-х бо вони валилися. Цікаво. може то той сиротинець, що король заснував?
Тоді будинкам мало б бути 200 років. коли їх зносили. не так вже і неймовірно.
Це не той, старий знесли ще в кінці 19 століття. Читав у якійсь істор. книжці.
Ооо знайшов. У Коломійця.
(https://img-fotki.yandex.ru/get/128446/257933811.33/0_15f543_3f5df4af_XXL.png" width="1009" height="299" border="0")
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: Helgi від 13 Липня 2016, 14:31:53
До речі, тубдиспансер (стариий у Підгірках) виявляється стоїть на підвалинах великого панського маєтку, який зруйнували в 40-их рр. Баба казала, що там жив якийсь пан, стояла дуже велика будівля, а потім її в один момент всю розвалили.
Не все там розвалили і зараз там вже міні-завод з обробки металу і виробів з нержавійки.
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: Helgi від 13 Липня 2016, 14:39:23
А можна детальніше про той маєток? Це не славнозвісний Підгорецький замок?
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: yurko від 13 Липня 2016, 15:01:21
Тут почитай про панів Собота
Приховано: Показати
http://kalusz.io.ua/s112753/m_kogut_pidgirki_minule_i_suchasne
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: Helgi від 13 Липня 2016, 16:55:42
Дякую. Ще розказувала про довгу дерев'яну будівлю суду. Але я так і не зрозумів де вона була, десь біля міської ради, але не зрозумів де точно. Може там де зараз Держказначейство (вона казала нижче міської ради). Коли її знесли, суд перенесли на вул. Грушевського.
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: yurko від 13 Липня 2016, 17:13:54
Тато каже, що суд був там, де зараз районна рада. Але то він не з пам'яті власної розказує, а з пам'яті про розповіді. Тому то можна ділити на 2.

А там де був банк (зараз вроді казначейство) якраз ремонт робили недавно, то в бік скверику "Івасика-Телесика" (там де залишки фундаментів), там була будівля Староства (де за союзу була закусочна).
Відповідно по розташуванню староства, костелу і уявному вже місці де була греко-католицька церква (ззаду Веселки) ми і розуміємо, де був старостинський  замок (не плутати з міськими укріпленнями).
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: Helgi від 13 Липня 2016, 22:18:00
Я вчора пройшовся по скверику біля Держказначейства, порозглядав там все. Здається, що старостинський будинок стояв прямо на місці всього скверику і Держказначейства теж.
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: yurko від 13 Липня 2016, 22:21:07
Каже тато, що там де казначейство вниз тягнувся пори дорогу будинок. Тому там ні
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: Helgi від 14 Липня 2016, 00:12:38
Ну так будинок тягнувся в 19-20 століття а старостинський будинок стояв в 16-17 столітті
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: yurko від 14 Липня 2016, 07:12:56
І так і ні.
Так, бо в 17 ст хто зна як там було.
Ні, бо то, що називалося староством, простояло десь до початку 70-х. Он Тад ще розказував, що лазив туди.
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: Tad від 14 Липня 2016, 10:10:24
І так і ні.
Так, бо в 17 ст хто зна як там було.
Ні, бо то, що називалося староством, простояло десь до початку 70-х. Он Тад ще розказував, що лазив туди.
тота хата стояла на цему пляцi https://www.google.ru/maps/place/Kalush,+Ivano-Frankivs'ka+oblast,+Ukraine/@49.0235978,24.3715567,3a,75y,181.1h,84.56t/data=!3m7!1e1!3m5!1sG4TU-Y4mmcp7F1dm_TIasQ!2e0!6s%2F%2Fgeo0.ggpht.com%2Fcbk%3Fpanoid%3DG4TU-Y4mmcp7F1dm_TIasQ%26output%3Dthumbnail%26cb_client%3Dmaps_sv.tactile.gps%26thumb%3D2%26w%3D203%26h%3D100%26yaw%3D359.7767%26pitch%3D0!7i13312!8i6656!4m5!3m4!1s0x4730a26f2bcfe125:0xc53a73142c0b220c!8m2!3d49.0414259!4d24.3950384!6m1!1e1?hl=en , чи був збудований вже той банк , не помятаю , але хата була така подовжена i займала весь той пляц . Коли ми там лазили , то вона була не дуже зруйнована , в пристойному виглядi , вiкна - дверi всьо на мiсцях , просто пустувала , а потiм ii розiбрали i досить швидко . А через рiк там уже був скверик . В принципi по молодим деревам видко якi були розмiри хати .
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: Helgi від 14 Липня 2016, 10:11:39
І так і ні.
Так, бо в 17 ст хто зна як там було.
Ні, бо то, що називалося староством, простояло десь до початку 70-х. Он Тад ще розказував, що лазив туди.

Чи не виникала ні у кого думка, що ті підвалини мають відношення не до староства, а до новішого будинку? Якась австрійська будівля могла стояти на бетонних підвалинах. Підвалини могли залишитися від тієї будівлі, про яку каже Tad. Хіба що підвалини стояли поряд із тим подовгастим будинком окремо.
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: Tad від 14 Липня 2016, 10:18:50

Чи не виникала ні у кого думка, що ті підвалини мають відношення не до староства, а до новішого будинку? Якась австрійська будівля могла стояти на бетонних підвалинах.
я не зрозумив про якi пiдвалини йде мова , там тiльки пiдпорнi стiнки , якi просто дiлять рельеф . А те що веде в гараж банку , то виникло разом з банком .
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: Helgi від 22 Липня 2016, 00:50:30
На карті Фон Міга показано, що через Загір'я тече повноводна річка (як Лімнця). Думав, що Млинівка мала якесь стратегічне значення і була тому позначена такою широкою (або мала широке русло). Але коли пройшовся по її руслі (по карті) то був шокований. Це помилка фон Міга? Через Калуш текла Чечва?
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: Amateyr від 22 Липня 2016, 09:38:47
Так все вірно фон Міг не помилився. Тільки зараз Чечва не йде через Калуш а впадає в Лімницю в районі забору води на Калуш.
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: yurko від 22 Липня 2016, 10:10:06
Ми вже тут обговорювали це питання.
Русло Чечви дуже мінялося впродовж останнії 200-300 років.
Думаю це було пов'язано як із будівництвом млинів, так і з бажанням уникнути повеней.
Крім того є і природні чинники.
Досить глянути на русло Лімниці. Хто старший - пам'ятає хотінський пляж  ;)
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: Helgi від 22 Липня 2016, 12:51:21
Ми вже тут обговорювали це питання.
Русло Чечви дуже мінялося впродовж останнії 200-300 років.
Думаю це було пов'язано як із будівництвом млинів, так і з бажанням уникнути повеней.
Крім того є і природні чинники.
Досить глянути на русло Лімниці. Хто старший - пам'ятає хотінський пляж  ;)

Можна і на картах гугл подивитись на зміну русла Лімниці впродовж останніх 10 років.
До речі рукотворна версія появи Млинівки якась дивна, ну хто би копав канал через місто таким звивистим? Можна лише глянути на супутникову карту, всі канали будують прямими (тим більше в той час забудова не перешкоджала будувати, а рельєф був переважно рівнинний). Напрошується думка, що Млинівка це назва старого русла Чечви.

Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: yurko від 22 Липня 2016, 13:45:57
Ну, у тій версії не говорилося, що ВСЮ Млинівку прокопали ;)
Не сприймай усе буквально!
Прокопали якусь частину, далі вода пішла, куди їй зручніше.
Але те, що копали - то точно. А от чи копали тому, що хотіли мати млини. чи тому, що ріка змінила русло і довелося її "вдосконалити" - того не знаємо.
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: Helgi від 22 Липня 2016, 16:41:59
Ну, у тій версії не говорилося, що ВСЮ Млинівку прокопали ;)
Не сприймай усе буквально!
Прокопали якусь частину, далі вода пішла, куди їй зручніше.
Але те, що копали - то точно. А от чи копали тому, що хотіли мати млини. чи тому, що ріка змінила русло і довелося її "вдосконалити" - того не знаємо.

Я вже зрозумів.
Ще на карті фон Міга багато хрестів позначено посеред полів. Що вони означають?

(https://img-fotki.yandex.ru/get/118932/257933811.33/0_160d22_cf10caa6_orig.png" width="1439" height="848" border="0")
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: yurko від 22 Липня 2016, 16:52:51
Цікаве питання. Сказав би шо цвинтарі, але воно й справді десь по полях і тоді так далеко не ховали людей.
Ті, що біля доріг - то мабуть таки хрести придорожні, а той що в Хотіні - то таки певно цвинтар.

Оті сонечка - то млини, якщо не знав. (але думаю Ти і так знав ;)  )

Трохи подумав і пригадав, що тоді були частими епідемії тифу, чуми...
Можливо тих, що померли під час епідемії і ховали далеко від житла...
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: Amateyr від 22 Липня 2016, 17:14:28
Ще на карті фон Міга багато хрестів позначено посеред полів. Що вони означають?
(http://s04.radikal.ru/i177/1607/54/9e9854373606t.jpg) (http://radikal.ru/fp/8fa19b2d2a0b4bb8a6920c0dcfd01059)
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: Helgi від 22 Липня 2016, 17:45:58
Ще на карті фон Міга багато хрестів позначено посеред полів. Що вони означають?
(http://s04.radikal.ru/i177/1607/54/9e9854373606t.jpg) (http://radikal.ru/fp/8fa19b2d2a0b4bb8a6920c0dcfd01059)

Дякую)))
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: Helgi від 02 Серпня 2016, 23:37:49
Хтось знає точні координати знаходження колишнього житлового поселення на Заліссі (до 50-их рр.)?
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: yurko від 03 Серпня 2016, 08:25:15
Я знаю. Але там не було все аж так компактно. тобто будинки були і вздовж дороги від свинарника і ще до свинарника. Але найбільше то було від кільця, де остання зупинка автобуса 11 і далі в напрямку на північ (так ніби автобус мав би далі їхати). Хата моєї бабці була приблизно тут
http://wikimapia.org/#lang=en&lat=49.065670&lon=24.418096&z=18&m=b&v=2
По воду ходилося (їздилося) до потоку. Він приблизно тут
http://wikimapia.org/#lang=en&lat=49.067294&lon=24.418944&z=18&m=b&v=2
де хрестик.

Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: Helgi від 03 Серпня 2016, 12:33:36
Моя баба теж народилася на Заліссі. Але за свинарником.
Там ще був магазин і початкова школа.
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: yurko від 03 Серпня 2016, 13:32:07
Про магазин мені бабця розказувала, що жид там навіть цукерки продавав.
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: Amateyr від 03 Серпня 2016, 17:34:51
Хтось знає точні координати знаходження колишнього житлового поселення на Заліссі (до 50-их рр.)?
Карта 1942 року.
(http://s001.radikal.ru/i193/1608/f5/f2de249cf529t.jpg) (http://radikal.ru/fp/38d6e5a972c14faea585128124adf9c5)
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: Helgi від 11 Вересня 2016, 13:19:28
Як дізнатись в комунальній чи в державній власності знаходяться будівлі ратуші, УГКЦ і Костелу якщо вони не позначені на публічній кадастровій карті?
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: yurko від 11 Вересня 2016, 13:38:16
То ніхто не скаже. Але думаю, то комунальна власність, бо... читай закон
Приховано: Показати
http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/5245-17
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: Helgi від 11 Вересня 2016, 18:54:40
То ніхто не скаже. Але думаю, то комунальна власність, бо... читай закон
Приховано: Показати
http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/5245-17

Згідно з законом ''Про свободу совісті і релігійні організації'' вони можуть знаходитися і в державній власності (передаються в користування релігійній громаді) або навіть ними ж приватизовуватись. Тому у кожної церкви може бути по-різному.
Могли би у всякому випадку і в вищевказаний закон внести зміни.
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: yurko від 11 Вересня 2016, 21:04:56
У нас багато норм суперечать одна одній  :(
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: yurko від 20 Вересня 2016, 21:52:24
Батько розказував, що у Калуші бруківку теж закарпатчики клали
Приховано: Показати
http://istoria.ko.net.ua/?p=707
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: Tad від 20 Вересня 2016, 23:13:36
Батько розказував, що у Калуші бруківку теж закарпатчики клали
:good я ще видів як ту бруківку перекладали на вул Леніна , то був початок 70х , а потім її заасфальтували
(http://g.io.ua/img_aa/large/1990/67/19906767.jpg)
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: Helgi від 24 Січня 2017, 14:49:16

http://www.etomesto.ru/map-ukraine_galizien-und-bukowina/?x=24.351205&y=48.974698

Що за рукотоврний об'єкт між Добровлянами  і Новицею?
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: yurko від 24 Січня 2017, 18:40:36
Справді цікаве питання
це місце зараз
http://wikimapia.org/#lang=en&lat=48.974654&lon=24.349995&z=16&m=b&v=2
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: ББА від 24 Січня 2017, 23:28:40
Що за рукотоврний об'єкт між Добровлянами  і Новицею?

А чи не торфяні розробки ?
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: yurko від 25 Січня 2017, 07:18:41
Там точно є торф, лиш не знаю чи з того боку дороги. А на вигляд подібно трохи.
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: Tad від 29 Квітня 2017, 09:38:49
ЗАВТРА В КАЛУШІ ПРЕДСТАВЛЯТЬ КАРТУ З СТАРИМИ НАЗВАМИ МІКРОРАЙОНІВ, УРОЧИЩ І ПОЛІВ МІСТА

http://kalush.info/page/zavtra-v-kalushi-predstavljat-kartu-z-starimi-nazvami-mikrorajoniv-urochishh-i-poliv-mista
У неділю, 30 квітня в центральній бібліотеці імені Тараса Шевченка,, відбудеться презентація карти старих назв мікрорайонів, урочищ, полів Калуша.

Карту впорядкував Ігор Бойкович, який минулого року розповідав в центральній бібліотеці про свої картини з циклу «Дворики старого Калуша».

В неділю захід розпочнеться о 14.30. :good
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: Tad від 06 Травня 2017, 22:56:59
Екскурсія СТАРЕ МІСТО КАЛУШ

https://www.facebook.com/events/1507544742621259/
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: yurko від 07 Травня 2017, 12:56:43
І чому ТАДе про цю новину мовчиш? Пригадується Ти казав, що нічо з того не буде  ;)
А Ян таки молодець. Слова дотримав.

http://kalush.info/page/vijshla-drukom-kniga-legendi-kalusha-fotofakt
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: Tad від 07 Травня 2017, 20:48:18
Пригадується Ти казав, що нічо з того не буде 
Я казав , що видання книжки це особиста справа автора i не варто побиратись . Особисто менi та книжка , вiд того автора не потрiбна i не ражду ii читати вашим дiтям . От i все  ;)
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: yurko від 10 Травня 2017, 11:21:28
А я (дякуючи Вікнам) вже свій примірник отримав.
 (https://c1.staticflickr.com/5/4181/33726808474_dce0becf5a_c.jpg)
І вважаю за будь-яких умов - чим більше праць про Калуш - тим краще.
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: лесик від 10 Травня 2017, 15:41:51
Юрку, скажи своє враження від книги, дай її характеристику якусь, і фоток пару зроби
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: yurko від 10 Травня 2017, 16:54:45
То збірка з блогу на Вікнах. Якщо читав всі (як я) то не знайдеш там нічого нового.  ;)
Але все одно приємно, бо добре коли воно є і в такому вигляді.
Назва: Історичні місця міста Калуша (потрібна допомога)
Відправлено: лесик від 11 Травня 2017, 23:40:09
Зрозуміло!